Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lenkaziskova
13. feb 2012

ahojte. Neviete mi poradiť. Platila som si nepretržite 2 roky DNP až do 1.2.2012 - v čase zániku tehotná. Som v tej 8-mesačnej lehote. Neviete mi povedať, z ktorých mesiacov budú materskú vyratávať?

luciferko162
13. feb 2012

@domeli Jasné, rozumiem 🙂 Ešte raz VEĽMI PEKNE Ti ďakujem za pokojný spánok 🙂

oliverka
13. feb 2012

@lenkaziskova VZ je rok 2011.

mariro
13. feb 2012

@mima595 mozem sa ist prihlasit na DNP teraz od 1.2. 2012 aj ked som na PN?Ci musim prerusit PN?

mima595
13. feb 2012

@mariro - nemusis prerusovat PN...len su take info, že ked sa ide PN nahlasit na poistovnu, a nema vychadzky, vzapati ma kontrolu..takže na toto pozor...
ale pravne to nema ziaden vplyv, ci si Pn alebo nie...

mariro
13. feb 2012

@mima595 ok dakujem,ved v case vychadzok pojdem samozrejme ,to dodrzujem 🙂

angelika_2
13. feb 2012

@mima595
a ked som na PN a mam uzatvoreny ten drahy balicek- nemusim platit poistne????

mima595
13. feb 2012

@angelika_2 - ked mas PN z DNp tak podla mojich informacii nemusis...

mimusa4
13. feb 2012

ahojte nenašla som nič podobné ako mám svoj prípad tak možno mi poradíte alebo vysvetlíte..
v minulosti som mala dnp ktoré som platila cca 2r. otehotnela som v jan. 2009 čerpala som pn z dnp celé tehu bola som na rizikovom a potom materská tiež z dnp bola som predtým zamestnaná, nemám ukončený prac.pomer....z roku 2010 som brala ešte materskú do cca polky marca (potom som zrušila dnp), prešla som na rodičák ktorý mi trvá do začiatku oktobra 2012 dovršenia 3 veku dieťaťa..prihlásila som sa na novo na dnp 5.dec.2011 z max VZ, chcela by som otehotnieť ak sa podarí v priebehu pár mesiacov 😅 ...
-chcela by som vedieť či tam mám nejaký súbeh z minulého dnp, lebo paní na SP mi niečo naznačovala ale
nevedela povedať viac nakoľko sa nedostala do pc v tej chvíli ale som na RD tak neviem či to tak je..
-ak budem tehu tak predpokladám že budem znova na rizikovom, v oktobri by som mala nastúpiť do práce,
budem mať nárok na pn aj materskú z dnp? ja do práce nebudem môcť nastúpiť keďže budem na
rizikovom..viem že musím mať splnených 270 dní, len neviem či sa mi to na novo ráta alebo je tam nejaký
súbeh z minulého..
-a môžem byť vôbec pn v čase ak by som mala nastúpiť do práce? nezruší sa mi dnp tým
že tam bude zmena že by som mala nastúpiť do práce?
dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, aby ste pochopili čo vlastne chcem vedieť...ďakujem za odpovede 🙂

lola77
13. feb 2012

Ahojte, chcela by som sa opýtať, že ku ktorému dňu v mesiaci sa vypláca PN? Som na rizikovom a mám nárok aj na DNP. Lebo nemám ani šajnu, kedy by som peniažky mala očakávať. ďakujem 🙂

adka12
13. feb 2012

Baby DNP si platím od 28.12.2011. Ako často sa dá meniť výška vymeriavacieho základu? Zvýšili mi plat a teraz platím zbytočne veľa dobrovoľne.
Tiež sa chcem opýtať, ako mi budú rátať PN ak by som ostala na rizikovom? Otehotnieť by som chcela v lete a na Pn ísť koncom roka. Aj s prvou dcérkou som bola od 4 mesiaca na rizikovom.
Ak mi za-teľ platí časť a ja doplácam, nevadí, ak VZ je vyšší ako maximum? Rátať mi to budú len z maxima tých 1135€, však?

poisonblu
13. feb 2012

@adka12 vyska VZ sa da menit po pol roku...PN ti budu pocitat z roku 2011 zo zamestnania aj z DNP (v tvojom pripade z maxima), ak budes mat preplatok-co teda budes mat..tak si podas ziadost a preplatok ti vratia

poisonblu
13. feb 2012

@lola77 cca 20. den v mesiaci mi chodi na ucet

spisiacka
13. feb 2012

@lola77 priblizne okolo 16 by ti mala dojst.

adka12
13. feb 2012

@poisonblu aký preplatok??? a nebude vadiť, že si to DNP platím len od 28.12.2011??? podotýkam, že do zamestnania som nastúpila v auguste 2011, lebo dovtedy som bola na RD a v podstate stále som, resp. ho čerpán do júna.
Ked pojdem na PN v januári 2013 nebudú mi rátať z roku 2012 PN?

oskvarka
14. feb 2012

@simi81
@basika baby aj na PN má narok v ochrannej lehote 8 mesiacou ak je tehotna... netreba sa nechat odbyt uz viacej bab tu pisalo ze im povedali na socialke ze to je len na matersku.. nedajte sa odbyt nieje to len na matersku.... je to aj na PN

oskvarka
14. feb 2012

@basika myslim ze ukoncenie pracovneho pomeru a prihlasenie sa na urad prace nema vplyv na ochrannu lehotu DNP ale ohladom tohoto sa skus opytat gapy ak by to nebodaj malo mat vplyv tak ten napad ist este pred tym na PN je celkom dobre riesenie ak ju teda pocas tej PN nemozu vyhodit.. co asi aj tak mozu a ak je to tak tak je asi jedno ci na PN pojde alebo nie...s tym ale ze je fakt jedno kedy pojde na PN (po ukonceni pracovneho pomeru kedze je uz tehotna tak ma ochrannu lehotu aj zo zamestnania 8 mesiacou a tato sa posudzuje samostatne.... tj bude casovo posunuta...) takze ak by sla aj potom az na PN aj tak by stale dostavala max. PN aj max.matersku....
len to s tym prihlasenim na urad prace by som si zistila aj ked sa mi zda ze ked si na urade prace tak oni za teba platia nieco ale nemocenske poistenie asi nie (nebola som nezamestnana ale myslim ze nezamestnany nemaju narok na PNku...teda tu nemocensku davku...)znamena ze to asi nieje problem... ale teda istota je istota radsej sa v tomto este niekoho spytaj lebo by ti ta ochranna lehota mohla nebodaj zaniknut...(ta z DNP... ta druha ti nemoze zaniknut jedine ze by si nastupila do dalsieho zamestnania...= znamena pred porodom si uz pracu nehladaj...)

lola77
14. feb 2012

@poisonblu @spisiacka Ďakujem veľmi pekne 🙂

datanka
14. feb 2012

neviete mi niekto poradit?teraz od januara som si dala dnp...platila som si ho aj minuly rok,ale len 3mesiace(aug.sepr.okt)a potom zrusila.budu mi brat ohlad aj na tie 3mesiace,ze som ich platila,alebo na tie mozem uplne zabudnut 🙂

zuzula77
14. feb 2012

ahojte, mam podobny problem, na DNP som prihlasena od 27.1.2012 a teraz vo februari mi zmenili plat, ako je to s tými preplatkami?

zuzula77
14. feb 2012

a este jedna otazocka, mne na socialke povedali, ze zmena VZ je mozna 1x za polrok, nemate aj Vy take info?

2609
14. feb 2012

@lenkaziskova
ahoj k 1.2.2012 dnp zaniklo ale ak si tehotna mala by si mat 8 mesacnu ochrannu lehotu ja som to platila rok a8.2 by mi to prepadlo tak na chlp som stihla od 6.2. pnku lebo babo este akosi nic bolo by dobre keby si sa na to v socialke opytala a potom sa dala na rizikove a vycucas od socialky vsetky euricka a este aj pol roka ked sa babo narodi budes dostavat ja som sa nato informovala minuly tyzden

roberta31
14. feb 2012

@lola77 cau julovka 🙂)).PN prichadza na učet 15. dna v mesiaci,ak si ju odovzdala vcas.Ja som na PN od leta,vždy mi tak prisla,len minulý mesiac som ju odovzdala až 3.dna v mesiaci,tak mi prisla 24.dna v mesiaci.

papuka
14. feb 2012

@lola77 Ahoj, vždy k 15. nasledujúceho mesiaca

hadassah
14. feb 2012

Ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadom "reťazového pôrodu" a nároku na materské:

Rodičovská dovolenka končí v máji 2012 a nástup na druhú materskú dovolenku je až 17.8.2012. Predpokladala som, že zamestnávateľ uvedie pravdepodobný zárobok, z ktorého sa vypočíta druhá materská. Lenže takto tu bude od mája do augusta "diera" a teda buď po skončení rodičovského treba nastúpiť do práce, alebo sa ukončí pracovný pomer.
Existuje taká možnosť, že po skončení rodičáku nastúpim do práce a hneď na druhý deň si dám vypísať PN na rizikové? Budem mať nárok na PN a potom na materské? Vopred ďakujem za rady a názory.

lola77
14. feb 2012

@roberta31 @papuka Takže od zajtra by som mala niečo čakať na účte 🙂 No som zvedavá 🙂 Prekládku som niesla myslím 31.1 🙂

papuka
14. feb 2012

@lola77 ja som zatial stale dostala načas vždy 15. som PN od 19.12. len sumu dostanes v jednom, teda aj z práce PN aj z DNP, tak sa nezľakni

mima595
14. feb 2012

@hadassah - nárok na PN budes mat, aj na materské..následne...len v akej vyske bude materske...netusim...lebo tam je podmienka, ak je VZ z rozpatia mensieho ako 90 dni, tak sa to rata inak...a to neovladam, ako presne...

roberta31
14. feb 2012

@papuka ty to dostavas v jednom?mne to pripisalo každe zvlast 😒

hadassah
14. feb 2012

@mima595 ďakujem za odpoveď