Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
24. feb 2012

@mima595
len tolko k tým sankciám. Pre mna novota, ked som nedávno dávala žiadost o vrátenie preplatku (mali svoje tlačivo na našej pobočke), tak mi povedali, že odrátajú úroky, ak som zaplatila niekedy neskôr a vrátia mi len rozdiel. To myslím doteraz nerobili. Ale dobré vedieť. Tj. ked platiť po splatnosti, tak len pár dní, najlepšie 1, nech to nenarastie, aj ked neviem, aké vysoké úroky narátavajú. Ja so platila v splatnosti, tj. neviem posúdiť.

sherny
24. feb 2012

@sandy3911 ahoj, ja som na pn od 17.2. peniažky sa vyplácajú až o mesiac neskôr z dnp, čiže ked si na pn od 20.2, tak okolo 20.3 ti prídu peniažky z dnp, za ten mesiac... mám pravdu? gapa, mima 595

gapa
24. feb 2012

@kkubekova
potom daj vedie 😉 ť, snád si zapamätám situáciu, príp. napíš, že si mala "ukončeného" dnp presne 270 a povinného menej ako 270. Som zvedavá, ako dopadneš, asi skôr neuznajú, ale zo zamestnania aj tak potrebuješ žiadost o materské, lebo tá žiadosť má dva učely, uplatnennie si nároku na nem.dávku ale aj ospravedlnenie absencii v práci, tj. aj tak by si ju potrebovala.
Príp. neskúsiš napísať popredu otázku na poradne@socpoist.sk??? či budeš mať nárok? ale to už som ti tuším písala.

annie6
24. feb 2012

jasne, pn je vzdy mesiac po zadu, ja som bola v januari a teraz vo februari mi dosla pnka 🙂)

silviabn
24. feb 2012

@gapa , @mima595 ,šikulky nase 🙂,mam na Vas otazku.Mam DNP aj som zamestnana,ked pojdem na PN ,tak prvych 10dni dostanem PN len od zamestnavatela alebo aj z DNP?Viem,ze zamestnavatel mi plati 3dni 25% a ostatne 55% a nad 10dni plati PN-ku len soc.poistovna.Ale netusim ako to je keby som bola PN len tych 10dni,ze ci mi nieco vyplatia aj z DNP.
Dakujem

gapa
24. feb 2012

@silviabn
áno vyplatí, tiež za prvé 3dni 25%
a počas tých 10dní sa neskúma či v súčte nedochádza k prekročeniu maximal denného vym.základu, lebo SP vypláca len časť z dnp, tú časť, čo vypláca zaemsntávatel soc.poistovnu nezaujíma.

mima595
24. feb 2012

@silviabn - ano suhlas s @gapa...aj mna milo prekvapilo, že mi prych 10 dni prislo viac, ako som ratala...a kedže som osoba SP nie velmi doverujuca.../asi pred 6 rokmi mi prisla vyzva zaplatit 1Sk!!!!!! nedoplatok /co bola podla mna len chyba zo zaokruhlenia/ tak som potom patrala, lebo som nechcela, aby ma o 1é rokov pytala nejake peniazky naspat....

mima595
24. feb 2012

@sherny - ano, mas...

elizabeth1011
24. feb 2012

ahojte.
chcem sa len utvrdit.
dnp si platim uz dllllho,takze 270 dni a 26tt mam uz davno.od januara som tehotna a chcem sa opytat ci ochranna doba pre tehotne je 8mesiacov aj pri pripadnej pn.
dakujem

leontinka27
24. feb 2012

ahoj babenky existuje tlacivo na vratenie preplatku z DNP.dakujem za odpoved

kkubekova
24. feb 2012

@gapa Jasne ze Ti dam vediet vysledok - o tej poradni si mi uz pisala, len neviem, ci sa mi vobec oplati tam pisat, kedze som si DNP platila z maxima a teda zo zamestnania je to nad ramec maximalneho zakladu a aj tak budem mat matersku len 60% z max. - no ale teda napisem im a dam Ti vediet 😉

silvulienka
24. feb 2012

@leontinka27 ano existuje. Dnes som bola na SP (Trnava) a pani mi dala tlačivo na vrátenie preplatku aj poradila čo treba vypísať.

rybka08
25. feb 2012

Ahojte, neviete mi poradit ako je to, ked manzel si uplatnuje na mna nezdanitelnu cast a mala som prijmy - nemocenske z DNP (jediny prijem za rok 2011), mozem z prijmov odratat zaplatene poistne, aj ked je to dobrovolne poistenie?
Dakujem 🙂

mary86
25. feb 2012

@rybka08 ahoj ja som na tom tak isto ako ty, a mne poradili, že si to zaplatené DNP môžem odpočítať od tých príjmov z PN, avšak treba doložiť potvrdenia zo sociálnej poistovne - jedno o zaplatenom DNP, jedno o prijatých PN a ešte potrebuješ potvrdenie o výške príjmu (ak si nezamestnaná tak aj potvrdenie z ÚPSVaR, že si evidovaná a zo sociálnej poistovne o príjme - teda že si za minulý rok nič nemala) - snáď som ti pomohla...

mary86
25. feb 2012

@leontinka27 ahoj ja som mala tiež preplatok a na Soc. poist. mi pani dala iba čistý papier a tam som si vlastnoručne spísala žiadosť - peniaze mi prišli 🙂

rybka08
25. feb 2012

@mary86 dakujem, potvrdenia som si vypytala, len som to potrebovala potvrdit - tak super, dakujem 🙂 🙂 🙂

moon1979
25. feb 2012

baby, kedy Vam prislo rozhodnutie po zalození DNP? Ja som si uzatvárala 25.1.2012 a dodnes mi nic neprislo ... Povedali mi, ze variabilny symbol mi pride poštou do týždňa, dodnes mi nič neprišlo, aby som mohla do 8.2.2012 zaplatit alikvotnú čiastku poistného za január tých zopár dní, tak som si musela ísť osobne vypytat variabilny symbol na pobočku a aj to mi napisala na zdrap papiera. Rozhodnutie tiez doteraz nedorazilo, aj ked vo vseobecnosti tusim vsade maju 30 dnovu lehotu, alebo sa mylim?

sandy3911
25. feb 2012

@sherny ďakujem a si tehotná? ja som chcela vedieť, že či keď som v tej 8 mesačnej ochrannej lehote, tak sa mi budú peniaze vyplácať aj z DNP.

gapa
25. feb 2012

@kkubekova
🙂
k výške materského:
síce si platila v súčte z maxima, ale ak uznajú nárok na materské len z dnp, tak to maximum nebude vzhladom na tvoj súbeh nem.poistení v rozhod. období z dnp. Dnp ti vzniklo 1.7.2011 a prac.pomer 1.10.2011, tj. RO z dnp je obdobie 1.7.-31.12.2011 a v období 1.10.-31.12.2011 si určite nemala z dnp maximum, najviac za jednotlivé mesice rozdiel 1116,75eur mínus vym.základ zo zamestnania za daný mesiac.

monika74
25. feb 2012

@moon1979 ked som sa ja prihlasovala,mne kázala prísť za týždeň pre rozhodnutie a zároveň mi vyrátala alikvotnú čiastku za mesiac čo treba zaplatiť

moon1979
25. feb 2012

@monika74 mne dala take tlačivko, kde bolo uvedené číslo účtu, suma kolko budem platit mesačne a kolko činí alikvotná čiastka na tých pár dní ... rovnako na tom papieri bolo uvedené s výkričníkom, že VS obdržím poštou ... dodnes ho nemam

girl177
25. feb 2012

@moon1979 Ahoj. Neviem o tom, ze by posielali nejake rozhodnutie. Ja som sa dala poistit 31.1. a o tyzden som si mala zavolat v akej vyske budem mesacne platit. Variabilny symbol mi ostal ten isty nakolko som si platila aj predtym DNP. A za januar mi povedala pani zo socialky do telefonu kolko mam zaplatit.

leontinka27
25. feb 2012

@silvulienka dakujem za odpoved.asi co mesto to ine moresy,ako pisala mary86

leontinka27
25. feb 2012

@mary86 dakujem za odpoved

monika74
25. feb 2012

@moon1979 ak to nemáš ďaleko skus tam zbehnúť alebo zavolať

sherny
25. feb 2012

@sandy3911 no záleží či si na pn-ke, rizikovom, alebo tak... ak si, tak by sa ti mali vyplácať, ak si si dnp platila aspoň 26 týždňov. ja tehotná nie som, snažíme sa, ale nedarí sa, fňuk 😢

simika26
25. feb 2012

Dievcata, potrebujem poradit jednu vec. Od 13. januara cerpam PN z DNP, pravdepodobne do konca februara. Len potrebujem vediet kolko mam za januar (do toho 13.teho) uhradit do socialky? Az dnes som si to uvedomila, a uz je 25. 2., nieze mi kvoli tomu nedaju peniaze? Za januar som uz dostala, v marci budem cakat za februar, len tu ciastku za januar som este neuhradila. Ako sa to pocita? Dakujem 🙂

b1105
25. feb 2012

@gapa ahoj vidim ze sa vyznas chcem sa ta spytat bola som na materskej do oktobra ale zabudla som si dat odhlasku z poistenia tak som to bola zaplatit a poradili mi ze ak by som sla na pn alebo oc/rku a nahlasila sa vo february tak by som nemala prerusene poistenie a mala by som narok na davku pocas pn platila som si s maxima pred nastupom na matersku a tiez tieto 3 mesiace a vo february by som si dala z minima len februar by som musela zaplatit 120 euro a od oktobra to bolo 150 euro mala by som narok na to maximum pocas pn?aby sa mi to aspon vratilo

b1105
25. feb 2012

@simika26 na socialke ti to presne vypocitaju

kkubekova
25. feb 2012

@gapa Ahoj, tvoj posledny koment ma riadne zmiatol - poslala som Ti IP, prosim odpis mi ak si najdes cas - dakujem 😉