Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima1
17. nov 2011

@lucianak ja som na tom uplne presne ako ty. vobec neviem co robit. ci to nechat do toho januara alebo to zrusit.

baby ak by to zrusili pridem o vsetko alebo ak by sm sla napr v janu.na PN a dala im na socialku aj listok tak by mi aspon nieco vyplatili?

milena35
17. nov 2011

@mima1 neviem ako dlho si platis dnp....zatial sa nic nerusi...nic nerus..ak nastupis v januari na peenku,normalne ti bude vyplacana,aj keby dnp od februara zrusili.....

mima1
17. nov 2011

@milena35 od marca toho roku platim. tak jo uvidime necham teda. ja sa v tom vobec nevyznam co a ako a uz som magor z toho. dakujem

gabriela69111984
17. nov 2011

baby, pride nova vlada, nove zakony, taaato vlada uz vela vody nenamuti
😀

bobocka
17. nov 2011

@gabriela69111984 podla prieskumov pride hranolova vlada a asi jedno z minima plusov co to ma je,ze on dnp asi rusit nebude.ci? 😕 😀

katula77
18. nov 2011
v555
18. nov 2011

@katula77 je to stále len návrh Ministerstva práce.....a to ešte musia odklepnúť ďalší.....

apoloma
18. nov 2011

baby som z toho debil predpokladajme ze by sa to zrusilo a ja od zajtra akurat nastupujem na matersku takze podla vas mi ju budu este vyplacat z dnpo alebo nie??papiere som uz na matersku odovzdala a nikto nic nevravel ani na socialke...

solinkarka
18. nov 2011

@apoloma a uz mas splnenych 270dni???

apoloma
18. nov 2011

@solinkarka no ja si dnpo platim nejake 2roky...

solinkarka
18. nov 2011

@apoloma no tak coho sa bojis? 😀 plati to len pre nove poistenkyne...ty si stym nemas nic spolocne

apoloma
18. nov 2011

@solinkarka nebojim sa len uz tomu prestavam rozumiet co sa uz o tom vselico porozpravalo tak mi z toho sibe)))

solinkarka
18. nov 2011

@apoloma teba sa to netyka...ty budes mat vyplacane z DNP 😉 ja som si tiez bola tento tyzden dat papiere na MD do socialky a chybaju mi tam 3dni...tak ja musim na matersku pockat kym porodim.

apoloma
18. nov 2011

@solinkarka aha dobre tak som teda rada ze sa ma to netyka dakujem)))

solinkarka
18. nov 2011

@apoloma nemas zac 😉

lucecita
18. nov 2011

ahojte dievčatá, našla som si túto tému a aj som sa hneď zarazila, že to rušia...ja už mám zaplatených 270 dní dávnejšie, tehotná ale nie som, snažíme sa ale nedarí sa nám kvôli môjmu vaječníku...ak by som ale ostala tehu, tak mi to budú vyplácať alebo stratím tie vložené peniaze? Lebo rozmýšľam, že by som sa v januári hodila na PN, aby sa mi to vrátilo teda aspoň v jednej splátke....

milena35
18. nov 2011

@lucecita Kludne mozes byt peen aj dlhsie,ak zacnes s peen v januari,a budes aj pol roka peen stale budes mat platenu peen.....

lucecita
18. nov 2011

@milena35 a keby som nešla na PN, ale otehotnela a neskor šla na matersku, tak to bude platit? ci to by som musela na matersku alebo PN nastupit do konca januara?

lucecita
18. nov 2011

a este jedna otazocka...mam kolegynu, ktora sa bola stredu nahlasit, ze si ide zacat platit DNP...prvu splatku ma zaplatit do 8.12.2011...oplati sa jej to platit, alebo sa ma ist odhlasit?

katuskaaa29
18. nov 2011

@lucecita ahojko, no nneviem ci sa oplati, to by sa najprv mala poinformovat, ze co a ako, ja by som na jej mieste radsej by som este pockala, ze co bude, a az potom by som sa prihlasila, teraz by mala sledovat spravy ohladom DNP, aj ja cakam, lebo mne akurat tak vychaza, ze od marca by som mala na to narok, no ale ani ja neviem co bude, tak cakam. To sa musi rozhodnut ona, dufam, ze nestihnu spravit ziadne zmeny, a nova vlada, asi na zaciatku bude mat ine "problemy" nez hned riesit toto.

tulllipanka
18. nov 2011

@katula77
ahoj chcela som ssa ta opytat ci by si mi nevedela poradit ze ako je to v mojom pripade lebo uprimne povedane uz naozaj som blba 🙂)) ja som si platila dnp aj som si vycerpala zvysenu matersku ale 12 augusta 2011 mi skoncila materska z dnp ja som dnp zrusila a na novo som sa prihlasila od 13.08 .2011 z najvysej sumy 49,13 kedze sme este zamyslali ze chceme este jedno babatko ako to bude v mojom pripade zrusia to mne ci?

milena35
18. nov 2011

@lucecita presne tak......no akolegyna este nic nestratila...treba naozaj pockat....ako to vsetko dopadne...........

natka1
18. nov 2011

Nárok na materské je podmienený trvaním nemocenského poistenia aspoň 270 dní pred pôrodom. Nakoľko ste v čase dočasnej pracovnej neschopnosti povinná platiť dobrovoľné nemocenské poistenie, podmienku 270 dní ku dňu pôrodu splníte a nárok na materské Vám vznikne. Ak vstúpi začiatkom roka 2012 do platnosti novela zákona o sociálnom poistení a dobrovoľné nemocenské poistenie Vám zanikne, nárok na materské Vám vznikne v rámci ochrannej lehoty. Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov. takže ochranna lehota ostane aj ked to zrušia 🙂

nikolino
18. nov 2011

@darinkazv ,ďakujem za odpoveď, ešte by som sa chcela spýtať ak otehotniem ešte v rok 2011 ako sa mi bude počítať materská aký VZ a ak až začiatkom roka 2012. Materská sa počíta z hrubej mzdy kde sú uvedené odmeny aj prémie?

darinkazv
18. nov 2011

@nikolino ak porodíš v 2012, VZ sa berie z r.2011. ak porodíš v 2013, VZ sa berie z roku 2012. Materská sa počíta z hrubej mzdy, z ktorej ti zamestnávateľ odvádza odvody.

bobocka
18. nov 2011

baby ja som uz z toho na prasky.nechapem tej novele zakona o zruseni dnp.takze sa to zrusenie vlastne tyka len zamestnanych ludi? ja som nezamestnana a som na rp.platim si dnp od augusta 2011.teda sa ma to bude tykat ci nie? 😕

bubulka722
18. nov 2011

@bobocka Akú novelu myslíš? Veď to čo bolo navrhované padlo spolu s pádom vlády, alebo sa mýlim. Je niečo inak pri súbehu poistení?

hadassah
18. nov 2011

@bobocka zamestnané a SZČO už nebudú môcť platiť DNP, ale môžu dobrovoľne platiť dôchodkové poistenie.
Nezamestnané si budú môcť dobrovoľne platiť samostatne len dôchodkové, ak budú chcieť aj DNP, tak len ako balík poistení, v ktorom je DNP, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti.

Ak sa mýlim, prosím opravte ma.

bobocka
18. nov 2011
hadassah
18. nov 2011

Je to celé na hlavu, lebo z čoho si tá nezamestnaná osoba bude platiť drahý balík dobrovoľného poistenia??? Tým pádom dosiahnu to, že dobrovoľné poistné si nebude platiť nikto. Ten, kto naň bude mať, to bude mať zakázané a dovolené to bude tým, ktorí na to nemajú 😕