Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jana201
15. feb 2012

@tinara23 ahoj teda aj tehotenstvo planovat az po tych 26 tyzdnoch ??? az tak vyjde max materska ???

jana201
15. feb 2012

@zuzanamatko mam otazku vopred dakujem za odpoved... mohla by som si uplatnnit na danove z plantenia dnp za rok 2011 aj v pripade ze som na rd ????

gapa
15. feb 2012

@katkavan
narok na nemocenské mas po 270dnoch (vratane ukončeneho dnp). ale ak vznikne pn do uplynutia ľž tyz,tak bude z minima

gapa
15. feb 2012

@jana201
a platila si nejaky preddavok dane? z akého zdanitelného príjmu si to ty chceš odrátať?

(tvoj manžel si to môže odrátať. TReba vyrátať tvoj vlastný príjem = Zdanit.mzda+napr náhrada mzdy za pn+ nemocenské+ošetrovné+materské+ podpora+... od ktorýczoho môžeš odrátať poistné zaplatené v r.2011 ) a manžel si uplatní rozdiel medzi nezdanitelnou čiastkou na teba a tým príjmom mínus poistné

tinara23
15. feb 2012

@jana201 nie, tehotná môžeš byť, akurát po 26 týždňoch máš nárok na dávku PN, materské, OČR z maxima, resp. z VZ, ktorý si si určila, dovtedy z minima.

jana201
15. feb 2012

@gapa dakujem ti krasne za pomoc uz niekolko krat ale to danove asi necham tak ... lebo podla tvojej odpovede nan narok nemam ...

jana201
15. feb 2012

@tinara23 aha dakujem krasne za odpoved ze si si nasla cas 🙂 lebo stale sa boojim ci nam to vyjde neviem ci lepsie pockat a tehotna byt skôr od aprila aby to vyslo na isto alebo uz aj od marca .... a vz som si na nove prihlasenie urcila 1153,50 cize navyssi VZ ... este raz dakujem

mirellka
15. feb 2012

ahojte baby,otázočka......
31.1.2012 som požiadala o vrátenie preplatku ktorý mi vznikol na DPN.
Viete kedy mi ho vyplatia ? Dostala ste už niektorá tento preplatok vyplatený, ak áno tak koľko dní ste čakali ?Ďakujem za odpovede ? 🙂
aaaaa ešte jedna otázočka,keď som bola v januári pn len 5 dní dostanem ich teraz vyplatené alebo až s tou februárovou PN keďže v nej pokračujem ??? Ďakujem ešte raz za odpovede 😵

bublinqa
15. feb 2012

@mirellka pokial sa budu "ponahlat" tak ako pri mne...ja som si o preplatok poziadala este v decembri a stale cakam a cakam 😠

kocica43
15. feb 2012

@mirellka vyplatene dostanes uz teraz, a preplatok ni prisiel do tyzdna. oni ho posielaju vtedy ked su uctovne dni. teda okolo 15, potom okolo 20. a nakoniec okolo 28. ja som ho poslala ziadost po tom 20 tom a 30 teho som ho mala uz na ucte.

alcapalca
15. feb 2012

prosím Vás aky je denny vymeriavaci zaklad ked som si platila cely rok maximum? moze byt nizsi ako minuly rok??? nechapem, dnes mi prislo rozhodnutie za januarovu očr a tam mam 55% suma 19,33261 a v roku 2011 som poberala 19,66aj nejake drobne :(((((

mirellka
15. feb 2012

@kocica43
ďakujem za odpovede 🙂 keď mi to vyplatia budem informovať
@bublinqa

zuzanamatko
15. feb 2012

@jana201 pokial si na rd,tak to nema význam ak si nemala prijem zo zamestnanie kde sa ti odviedla dan.

odyseana
15. feb 2012

@gapa ahoj 🙂 , chcem Ta poprosit o radu, aby som nieco nepoplietla..som na rizikovom PN od minuleho roku, dnes mi uplynulo 270 dni co si platim DNP (s prestavkami, nie nepretrzite), podmienku 26 tyzdnov neptretrziteho DNP budem mat splnenu 02.03.2012. Na matersku nastupujem o mesiac 16.03.2012.
A teraz otazocka: mozem si dat vypisat povedzme od zajtra PN z DNP aj ked mi uz bezi PN z povinneho poistenia SZCO a najma bez toho aby mi to ovplyvnilo max. vysku materskej? Ako to mam spravit aby som este mohla vyuzit PN aj z DNP pred materskou? Vopred dakujem za odpoved 🙂

milena35
15. feb 2012

dievcence,do akej doby je treba zaniest peenku na soc.poistovnu?...do troch dni?..ak sa nemam ako dostat,posielate postou? doporucene?

mima595
15. feb 2012

@milena35 - ja posielam postou..a doporucene

milena35
15. feb 2012

no a dokedy treba,aby tam bola?

mili9
15. feb 2012

Ahojte,vedel by mi niekto poradiť,lebo už som zúfalá v hľadaní odpovede na moju otázku.Ak ma chce Dr.vypísať na materskú skôr ako mi uplynie 270 dní od uzavretia DNP ale pred tým som bola povinne nemocensky poistená ako zamestnanec zrátavajú sa mi dni poistenia,či nie?Mám nárok na vyššiu materskú?Mal niekto podobný problém?Ďakujem za odpoveď 🙂

mirkave
15. feb 2012

@jana201 ja som mala papier so socialky ohladne zaplateneho dnp,ale na papieroch na rocnom zuctovani neni ziadna kolonka,kam by sa to mohlo zapisat.bolo mi povedane,ze je to zrusene......

mirkave
15. feb 2012

@mili9 mne bolo na socialke povedane,ze ak chybaju nejake dni do splnenia podmienky 270 dni,tak sa caka na presny den porodu
skus sa poinformovat na socialke,ze ako to presne je.....

mili9
15. feb 2012

@mirkave ale keď Dr. na mňa tlačí,že musím ísť už na materskú oni aj tak budú čakať do pôrodu?Neberie sa dátum nástupu na MD?Ja som rozposlala emaily na soc.poisťovne,no zatiaľ žiadna odpoveď,som už fakt zúfalá ☹

mirkave
15. feb 2012

@mili9 ono neviem presne,lebo ja nastupim v ochrannej dobe,cize som tomu moc nevenovala pozornost,ked mi o tom vravela ☹ chod osobne na tu socialku a musia sa vyjadrit.ak by sa vyhovarali,ze sa to neda a blablabla,tak mozes povedat,ze vies,ze je tu moznost,ze sa caka na presny den porodu a odvtedy sa pocita materska......

mili9
15. feb 2012

@mirkave Ďakujem si zlatá 🙂 samozrejme,že tam pôjdem a dúfam,že sa mi to podarí zistiť..

katkavan
15. feb 2012

@gapa dakujem velmi pekne... pocas PN sa DNP neplati?...tomu nerozumiem...potom po ukonceni PN nastupim na matersku z maxima?ja si to radsej asi budem platit.... 😨

zuzanamatko
15. feb 2012

@milena35 ja mam pn od minuleho utorka a v piatok som ju poslala doporucene postou a v utorok som mala hned kontrolu.

martineluska
15. feb 2012

ahojte baby prosím vás kolko eur máte pnku z maxima dnp na mesiac? mne dnes prišlo rozhodnutie o pnke a mám tam len 14 eur na den to je cca 430 na mesiac 😕 mesačne platím tých 49 eur už 5 rokov

mima595
15. feb 2012

@martineluska - a odkedy si na PN??? aj pracujes??
maximum vychadza cca. 19-20E na den

gapa
15. feb 2012

@katkavan
počas poberania nemocnenského z dnp, samotná pn nestačí. Ale vklude plat, ak si nie si istá, potom požiadaš o vrátenie preplatku písomne.

gapa
15. feb 2012

@odyseana
jedine ukončiť pn a vznik novej pn.

martineluska
15. feb 2012

@mima595 na pn som od 11 teho januara , nie ja mam živnost ale odvody nemusím platit len si platím maximum dnp tých 49 eur a aj ja tak viem že okolo 20 eur by to malo byt na den 😠

mima595
15. feb 2012

@martineluska - ako musi byt v tom nejaky iny zadrhel, lebo keby ti vyratali z minima, tak by som uvazovala, že si nieco nesplnila, ale preco 14E???? nemenila si DNP, nedavala si zmenu...????