Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katie.2906
4. dec 2011

@apple2424 Ja som taký istý prípad ako ty. Akurát, že dievčatá tu radia dosť rozdielne. Jedny tvrdia, že musíš otehotnieť do konca januára, iné že stačí kedykoľvek v období dokedy splníš 270 dní DNP. Tak som z toho nejako zmätená. Napr. mne 270 dní končí 10.5.2012 a tiež neviem, či to teda stačí otehotnieť dovtedy alebo nie. 😒

millada
4. dec 2011

@apple2424 , ja presne to iste, ako @katie.2906 , stale nechapem, či musim otehotniet do konca januara alebo v čase kym prebieha tych 270 dní 😒 😕
Prosim, vysvetlite nam to niekto 😅

kvetinka211
4. dec 2011

Viete niekto ako to nakoniec dopadlo s dnp v pripade ze je zena na rodicovskej? Lebo ako citam na stranke ministerstva, tak taku moznost tam ako vynimku nespominaju ... to akoze ked chcem mat pripadnu druhu matersku vyssiu nez teraz rodicovsky prispevok, tak mam teraz mesacne platit na DNP viac nez dostavam na rodicovskom a pridavku na dieta dokopy? To je fakt vtipne 😉 V niektorych regionoch mimo BA aby si clovek pomaly vzal pozicku aby zaplatil mesacne komplexne poistne do socialnej poistovne 😨

Aké bude dobrovoľné poistenie od januára:

1) Každý si bude môcť dobrovoľne platiť celý balík sociálneho poistenia - nemocenského, dôchodkového a v nezamestnanosti alebo si vybrať len samostatné dobrovoľné dôchodkové poistenie.

2) Povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO bude môcť využiť aj samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti.

poisonblu
4. dec 2011

@millada to este podla mna nikto nevie na 100 %....ale vacsina sme sa zhodli na tom, ze tych 8 mesiacov bude pre vsetky rovnaky a to do 31.08.2012, inak by to nemalo vyznam, keby ta ochranna doba plynie odo dna doplatenia tych 270 dni...to by moc neusetrili...takto budu chranene iba tie mamicky, ktore do toho 31.1.2012 budu tehotne a tym padom sa im oplati doplatit DNP do tych 270 dni, lebo z toho budu moct poberat materske, kedze budu urcite na MD k tomu datumu 31.8

nelka2010
4. dec 2011

@kvetinka211 Presne tak, prezident ide podpisovať zákon, no o takých "diskriminačných situáciach" ani netuší. Čo to ten "radca" Mihál vymyslel, keď on chudák žije z 5-6 tis. EUR mesačne (keby len toľko). Nedá sa na to ešte poukázať?

lola77
4. dec 2011

@prahaxx ďakujem za super link 🙂 veľmi pomohol.

apple2424
4. dec 2011

@poisonblu Ja mam asi taky pocit ako ty ze to bude platit rovnako pre všetky do toho 31.8.2012 , - ochrana lehota, takze to vidim tak ze treba co najskôr otehotniet do toho 31.1.2012

keksicek20
4. dec 2011

poisonblu: ale od 1.2.2012 (kedy to akože zrušia) do 31.8.2012 (ako niektoré uvádzate!), to nie je tých 8 mesiacov (ochr. lehota)!!! ale len 7!

laura0
4. dec 2011

baby ,platim si DNP od augusta 2011 ,270 dni splnim teda v aprili ,som tehotna (7tt) ked ma lekar vypise na pn uz teraz az do konca tehu mozem v maji poziadat o vyplatenie pn aj z DNP?Budem mat tiez narok na matersku z DNP?Dakujem

apple2424
4. dec 2011

@katie.2906 ja si myslím ze to treba otehotniet do konca januára, lebo potom asi uz to nebude uznane DNP

moon1979
4. dec 2011

myslite, ze do konca decembra sa este mozem poistit a budem moct vyuzit tych 270 dni alebo uz nie?

mufffinka
4. dec 2011

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mo...

Ženy, ktoré si dnes platia dobrovoľné nemocenské poistenie, budú si ho môcť platiť aj v budúcom roku do získania 270 dní nemocenského poistenia a v prípade tehotenstva a materstva im bude z neho aj v budúcom roku vypočítané materské.

Poradite mi prosim, ci to chapem spravne? Ked ziskam 270 dni nemocenskeho poistenia, tak sa mi DNP automaticky zrusi?

katula11
4. dec 2011

@katie.2906
@millada

Babule, je to tak, ze tie ktore maju splnenu podmienku 270 dni este pred 1.2. 2012 tak tie musia ostat tehotne do toho 1.2.2012, ale tie ktore tu podmienku este mat splnenu nebudu, cize doba splatenia bude napr. marec, april, maj atd. tak tie budu musiet ostat tehotne do tohto obdobia (marec, april, maj...) tie mesiace uvadzam ako priklad, ide proste o to, ze este to nebudu mat splatene do obdobia 1.2. 2012 tak vlada im to umozni splatit.

sara07
4. dec 2011

@nattii pokial si zamestanec je to v pohode ale pokial si na rodičovskej alebo szoč alebo nezamestaná tak to je dosť 110€, konkrétne keby som bola ja zamestnana tak v pohode ale som len na rodičovskej a 270 dni nemám keby sme chceli dalšie bábo..

sympa1
4. dec 2011

poradte aj mne kto sa vyzna 😅 ja si platim DNP asi 2 roky..vyuzivam to sem tam na očr...cize mne sa to automaticky zrusi v tom february? ci co?

poisonblu
4. dec 2011

@keksicek20 jj, tak potom do konca 9/2012...ja som len napisala, co som tu citala..ale tiez som to pochopila tak, ze kedze sa DNP rusi, tak 8 mesiacov od 1.2.2012...

poisonblu
4. dec 2011

@katula11 si si tym ista? ako bolo by to logicke, lebo v podstate by im koncilo DNP az v ten den dosiahnutia 270 dni, ale DNP ako take samostatne sa rusi k 31.1. ja si myslim, ze budeme mudrejsie az ked to prezident podpise a cele sa to zverejni...aj moznosti platenia, lebo u navratilovej som citala o 4 schemach platenia a tam uvadzala % 19, 9, 10 a 6 tusim...takze vsetko su este iba take dohady z nasej strany

katula11
4. dec 2011

@sympa1 ano vsetkym sa to zrusi od 1.2. 2012, bude iba moznost si doplatit do tych 270 dni, alebo sa prihlasit na ten komplexny balik.

maminka142
4. dec 2011

baby a toto všetko platí aj na PN-ku? Aj to idu zrušiť, alebo sa to týka len materskej? Dakujem 🙂

sara07
4. dec 2011

@nattii ked je niekdo zamestnaný tak to je v pohode..ale ked si nezamestnaná alebo na rodičovskej alebo szoč alebo szoč a rozhodneš sa plno venovať dietatu lebo to potrebuje tak tých 107 € je neskutočne vela
lenže od 1.2.2012 sa nebude len 9% ale spolu naraz nemocenské+dôchodkové+nezamestnané keby tento baliček bol 9% z vymeriavaceho základu tak supiš ,parada, bomba

katula11
4. dec 2011

@poisonblu to ano, ale o tychto 270 dnoch hovoril Mihal aj v telke.

millada
4. dec 2011

@katula11 , dakujem 🙂
Dufam teda, ze sa zadari čo najskôr, ale kebyze nie a ja do konca tych 270 dní neotehotniem, tak su tie peniaze stratene? 🙄 Kedze budem v tom čase na rodičovskej dovolenke stale.

A ešte otazka, ja si nepamätam presny datum, ku ktoremu som si začala platit 😝 V socialke mi to povedia?

katula11
4. dec 2011

@maminka142 rusi sa cele DNP

katula11
4. dec 2011

@millada hej, pokial sa nerozhodnes pre ten ich uzasny balik 😖

katula11
4. dec 2011

@millada ano povedia, staci si zavolat. a nemas doma zmluvu???

nelka2010
4. dec 2011

@oliverka Súhlasím, treba poukázať na to, že na východe sa zarába prevažne min.mzda, tak z čoho si to všetko platiť? Znovu sú diskriminované ženy, normálne zarábajúce.

sympa1
4. dec 2011

@katula11 dik za odpoved...takze ja nechcem cely balik , 270 dni mam davno za sebou , tehotna nechcem byt...takze koncim 😀 a myslis ze tam treba ist osobne na socialku odhlasku napisat alebo automaticky ma zrusia?

maminka142
4. dec 2011

@katula11 Ďakujem

nelka2010
4. dec 2011

@sara07 35%

katula11
4. dec 2011

@sympa1 zrusia to automaticky, inak baby tu radili, ze pokial to mas vyplatene a tehu byt nechces, ze by si sa mala aspon hodit na PN do tych 7 dni, ze aspon nejake peniaze sa vratia spat.