Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

blue_eyes
17. jan 2012

@reiva
@reiva ano, presne tak, a mne este odporucili ist na matersku v ochrannej lehote...cize v novembri niekedy, presne si to napisala 🙂

reiva
17. jan 2012

@vani Teraz poberáš rodičák, alebo pracuješ? Ak pracuješ, ako dlho?

reiva
17. jan 2012

@blue_eyes Akurát, že ja som bola minulý týždeň u nás na SP a jedna pani pri okienku bola veľmi milá a vysvetlila nám čo a ako- potom ma poslala k druhému okienku, že sa mám opýtať za ochrannú lehotu, no a tá ďalšia zamestnankyňa bola úplný opak tej prvej, začala ma zavádzať, 😒 že vraj si tento zákon my mamičky zle vysvetľujeme a že už v ochrannej dobe sa nám aj tak vypočíta MD z minima a nie z toho VZ čo si platíme a blá blá blá 😠 - som mala pocit, že mňa aj kamošku chce odhovoriť. Vypýtala som si číslo na vedúcu a komunikujem s ňou. Odradiť sa nedám, keďže si platím DNP pomaly tri roky. Ja sa idem odhlásiť a prihlásiť až v piatok, prípadne pondelok. Som rada, že info nájdem aj tu medzi vami zbehlejšími, ľahšie sa potom orientuje 🙂

vani
17. jan 2012

@reiva nie nie, ja som písala, že som nezamestnaná. .

dori2
17. jan 2012

baby to je strasne, ja sa stracam v tychto infoskach. ja napriklad pracujem, teraz od januara su platim z max vymeriavacieho zakladu a v aprili/maji chceme otehotniet. mam take info, ze ak sa to tak zaradi, budem mat vyratanu matersku z maxima. ci?

vani
17. jan 2012

@dori2 a platíš si maximum alebo iba rozdiel ?

dori2
17. jan 2012

platim si max. este mi v soc poistovni povedali, ze ten preplatok, co mi tam vznikne si mozem vyziadat vratit
dnes pride susedka co tam robi, pozistujem este. ale mam taketo info

vani
17. jan 2012

@dori2 no to som presne mala aj ešte keď som pracovala a potom mi nevyplatili maximum, lebo som presiahla ten vymeriavaci základ....

dori2
17. jan 2012

@vani ma nestvi. ved praveze to nie je problem zase hovoria. no musim sa spytat este.

vani
17. jan 2012

@dori2 ja som si tak platila celý minulý rok a v decembri som bola na pn. Čakala som, že dostanem maximum,lebo som marodila celý mesiac, no opak bol pravdou. Prišlo mi na účer 290EUR. a ke´d som sa snažila dopátrať prečo, tak mi povedali, že práve preto, že som si platila z maxima, ešte som bola aj zamestnaná a že mi to museli ponížiť. Tiež tomu nerozumiem. Ale dnes som si bola zakladať nové DNP a v súčasnosti som nezamestnaná, tak som si to dala z maxima a pýtala som sa, čo bude v prípade, že sa zamestnám, či dostanem maximum,a le povedala mi to isté. Že to tým pádom presiahnem a nárok na maximum mať nebudem.

reiva
17. jan 2012

@vani Ak by si sa zamestnala, musíš splniť podmienku 270 dní aj zo zamestnania v období 2 rokov pred dátumom pôrodu, nielen z DNP. Aj ked odhlásiš teraz v januári a nanovo prihlásiš. Aspoň ja viem tak. Neviem ako by som ti poradila. Skús sa obrátiť na vedúcu oddelenia nemocenského poistenia u vas na pobočke 😉

karinkaeich
17. jan 2012

@mima595 ja si to dnp budem musiet platit este aj po nastupe na md? som na rd, takze sa na mna nebude vztahovat ochranna lehota pre tehotne. rozmyslala som, ze od konca oktobra do nastupu na md si dam ten balik, alebo pn. ale myslela som, ze ked mi materske priznaju, tak to platenie uz mozem zrusit, ci?

blue_eyes
17. jan 2012

@reiva tak tak, netreba sa dat odbit, tie ma chceli oklamat nejakymi balikmi, a dnes mi to jedna mila pani pekne vysvetlila a este aj srandovala ze nemam robit baaabo, ze az tak o dva mesiace xi...taka bola zlata

millada
17. jan 2012

@reiva , pisala som na socialku moj pripad - som na RD, zamestnana, platim si od oktobra DNP, som tehotna. A oni mi odpisali, ze vraj nastupom na MD počas ochrannej lehoty 8 mesiacov sa sa ta ochranna lehota rusi a teda narok na vyplatu materskeho z DNP mi nevznikne. Ja to fakt nechapem. Co mam teraz robit?
Mam sa odhlasit a prihlasit znova? Aby som v čase nastupu na MD bola v tom obdobi 270 dni platenia, alebo ako? 😒

reiva
17. jan 2012

@blue_eyes Takže z toho vyplýva, že sa teraz v januári treba odhlásiť, nanovo prihlásiť a pokúsiť o bábo sa môžme do cca oktobra 🙂 snád sa nám to podarí 🙂

vani
17. jan 2012

@reiva a ke´d sa nezamestnám, stačí len z DNP ?

karinkaeich
17. jan 2012

@millada ja som ten isty pripad (teda skoro). soom na rd, tehotna este nie som, ale hadam budem, kym mi vyprsi tych 270 dni. na md by som teda tiez nastupovala v ochrannej lehote. a zo soc.poist. mi odpisali, ze takto by mi narok z dnp nevznikol ☹ tiez neviem, co robit. daj, prosim, vediet, ked sa dozvies nieco nove, pripadne ja dam tebe 🙂

reiva
17. jan 2012

@millada Možno preto lebo nesplníš podmienku 270 dní z DNP, takže materskú si uplatníš len z toho, čo odvádzal za teba zamestnávateľ. Zmenu v DNP vieš urobiť až po polroku, neviem či to vieš teraz v januári zrušiť ☹ Koľko platíš teraz DNP? Z minima VZ alebo maxima?

karinkaeich
17. jan 2012

@reiva to nie je tym. mne odpisali zo sp, ze ak si stale na rd a z nej mas nastup na novu md, tak na teba neplati ochranna lehota, lebo vznikne nove poistenie (pri vyplacani materskej aj zo zamestnania aj z dnp nemoze). to viem ja

reiva
17. jan 2012

@millada
@karinkaeich Toto je dilema aj pre mňa. Lebo jedni vravia tak a druhý onak. Ja som na RD a bábo plánujeme už dlhšie, ale sa zatiaľ nezadarilo. Tiež by som chcela využiť do DPN. Jedni vravia, že keď si v ochrannej lehote, tak ti materskú vypočítajú a máš na ňu nárok, druhí zas tvrdia to, že v ochrannej dobe už nemáš nárok na MD. Tak ja som z toho tiež vôl. Ked som si ale čítala ten zákon, tak mi logicky vyšlo, to, že 8 mesiacov ochrannej lehoty dali do novely kvôli tomu, aby neprišli o výhody nastávajúce mamičky a aby si uplatnili nárok na MD. 😝 Tiež som si nie istá a hnevá ma, že vyšla táto novela ☹

millada
17. jan 2012

@reiva , platim si z minima, lebo som mala prvu celkom dobru. Ale tak chcela som mat maximalnu. A teraz neviem, čo robit 😖

janulap
17. jan 2012

@millada preco sa ti nastupom na MD pocas ochrannej lehoty ta ochranna lehota rusi?Ved ta je na to,aby pocas nej mohli mamicky na MD nastupit,nie?

murkodm
17. jan 2012

Prosim poradte mi.... som tehotna na PN platim si z max. Musim sa ist odhlasit a hned nato prihlasit zase z maxima aj ked som na PN ? bude to ako nepretrzite platenie ci sa mi bude odznova pocitat tych 26tt aby som mala narok na vyssiu matersku? na matersku by som mala nastupit v maji..

elise
17. jan 2012

@jojolenka ano dá sa ja som tak spravila ale neruš PN aby si mala to čo siplatila a nedávali ti to potom z minima

aurelia1202
17. jan 2012

Dievčata poraďte mi čo mám urobiť?minulý rok som si platila DNP marodujem už od 19.10.2011 kde dostavam PN z maxima, teraz som po umelom oplodnení teda 7.1.2012 som bola na KET, čo mám urobiť aby som dostávala aj matersku z maxima?

elise
17. jan 2012

@mima595 v baliku su trochu ine podmienky🙂 každe ine sa dá platiť zvláš ako zvlášť dôchodkove aj nezamestnanecke ale nemocenske sa dá iba v baliku a počas pn sa zbytok bude platiť-výklad MPSVRSR

jojolenka
17. jan 2012

@elise Ďakujem za radu............

reiva
17. jan 2012

@vani Myslím, že áno. tak stačí z dnp. len za tú ochrannú lehotu trpnem aj ja 😒

karinkaeich
17. jan 2012

@reiva nerusi sa ochranna lehota. len mne to vysvetlili, ze ak pojdes zo sucasnej rd na matersku, tak ti narok z dnp nevznikne, lebo vznikne nove nem.poistenie a to sa pri ochrannej lehote nemoze

reiva
17. jan 2012

@karinkaeich Nechápem ako vznikne nové nemocenské?