Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

liz_lemon
16. mar 2012

@tanitta inak, to rozhodnutie posielaju obycajnou postou, mozno sa aj niekde stratilo

tanitta
16. mar 2012

@liz_lemon ja som mala trosku problem vo vypocte s davkou.. ale vyriesilo sa to... vtedy mi tetuska tvrdila ze bolo odoslane no potom po par minutach telefonatu zase vravela ze mi ho posle 😅 a o 2dni sme spolu volali a vravela mi ze mi ho uz posielat nebude 😝 .... hlavne nech poslu peniaze 😀

liz_lemon
16. mar 2012

@tanitta jasne, peniaze su podstatne 🙂 ved to rozhodnutie, je uplne odveci, na 3 strany popisane citacie zo zakona, ale aby tam napisali, presnu sumu, co poslu a kedy, to ich nenapadne 🙂

zalka
16. mar 2012

@5759
Vidíš ako to je, ked zatajíš podstatnú info tak odpoved na tvoju otázku môže byť veľmi zlá. 🙂
Predtým si mala tiež DNP, resp. máš v posledných dvoch rokoch splnenú podmienku 270 dní dokopy aj s iným ukončeným poistením?

5759
16. mar 2012

@zalka Nie,lebo som podnikala a bola som oslobodená tak som si neplatila ani DNP.Až teraz 16.3 budem mať tých 270dní.Tak čo bude niečo s tej PN? 😒

magg
16. mar 2012

Ahojte, chcem vas poprosit o radu, pretoze do SP chodim uz ako na klavir a ten ich pristup vyzera, ako by som im prisla zjest obed. Takze sa nikdy nic nedozviem. DNP som si platila od septembra 2010, k 30.8.2011 som nastupila na PN - rizikove tehotenstvo a 14.2.2012 som automaticky z PN presla na MD. Zatial mi tiez neprislo ziadne rozhodnutie ani peniaze ani nic, ked som sa v SP na rozhodnutie opytala, len mi odvrkli, ze nan maju 60 dni a mam cakat. Teraz vsak neviem, ci sa mi bude MD vyratavat este z DNP alebo nie, kedze mi DNP k 1.2.2012 automaticky zaniklo, neviem, ci som sa mala znova prihlasit, alebo ta ochranna lehota plati automaticky a peniazky by sa mali vyratavat este z DNP. Dakujem

zalka
16. mar 2012

@5759
No máš ochrannú lehotu 7 dní, kedy môžeš nastúpiť na PN, nakoľko 16.3. ti zaniká DNP, teda dnes.

zalka
16. mar 2012

@magg
bola si s DNP v ochrannej lehote 8 mesiacov od zániku poistenia ,
takže mala by si mať materskú aj z DNP aj zo zamestnania, či si bola na rodičovskej dovolenke?

tatolu
16. mar 2012

Dievčatá, manžel prechádza z práce do práce. Výpoveď má k včerajšiemu dňu v jednej práci a asi v utorok dostane zmluvu v druhej práci. V pondelok si pôjde vybaviť výstroj... Je tam 3 alebo 4 dňová fuga... Ak nepôjde na PN (asi má žlčníkové kamene...) kde všade sa treba nahlásiť, aby v budúcnosti neboli problémy? Prípadne stačí požiadať o PN až v pondelok aj so spätným dátumom? Ja osobne som na PN nebola už 20 rokov a on tiež ešte nebol, tak nemám info ani v tomto...

magg
16. mar 2012

@zalka nie , ja som bola zamestnana ako ucitelka v MS, otehotnela som vlastne pocas dovolenky, ktora mi trvala od 1.7.2011 do 30.8.2011, kedze mam komplikovanu trombofiliu a este som aj prve tri mesiace vracala jak bodrik, gynekologicka mi hned vypisala PN, takze do prace som uz nenastupila. PN sa mi vyratavala s DNP, ale kedze som na MD nastupila az 14.2. 2012 a k 1.2.2012 som bola automaticky odhlasena s DNP, neviem, ci sa mi aj materska bude vyratavat z DNP, alebo zanikom DNP mi zanikol aj narok na tu vyssiu matersku. Teraz som pozerala na ucet a prislo mi zo SP nejakych 258 eur, co sa mi zda zalostne malo:/. Kedze mi neprislo ziadne rozhodnutie ja vobec netusim, co su to za peniaze a ci je to konecna suma, kedze som vlastne polovicu februara bola PN a druhu na MD.

zalka
16. mar 2012

@magg
Ale stále si zamestnanec nie?
PN si mala zo zamestnania a z DNP, a zdá sa, že o materskú si požiadala len z DNP neni tak? A nepožiadala si aj z druhého poistenia.

magg
16. mar 2012

@zalka ja som odniesla papiere aj zamestnavatelovi aj do SP. Z prace mi prislo, ze beru na vedomie, ze nastupujem na MD a z SP nic. A zamestnancom som stale, len som momentalne na MD.

gapa
16. mar 2012

@magg
dokedy si čerpala rodičovskú dovolenku? a potom si pracovala? a 1,7.-30.8.2011 čerpala riadnu dovolenku v zamestnaní? 31.8.2011 - 13.2.2012 pn a 14.2.2012 md? Zamestnanie teda trvá.

zalka
16. mar 2012

@magg
Podľa mňa tých 258 eur čo máš je len PN za ten polmesiac. Musia preveriť, tiež ťa vyzvú doložiť čestné prehlásenie, kvôli nástupu na materskú z ochrannej lehoty. A mali by TI to doplatiť. Chod sa pýtať na SP, či netreba čestné prehlásenie.
Kamošku tiež tak vyzvali. A určite sa Ti bude rátať materská aj z DNP, nakoľko si bola v ochrannej lehote pri nástupe na materskú, ešte ma napadla otázka ... nastúpila si na materskú presne 6 týždňov pred plánovaných pôrodom?

gapa
16. mar 2012

@zalka
aké čestné prehlásenie od nej chceli?

magg
16. mar 2012

@gapa Cerpala som riadnu dovolenku , ako ucitelka. Takto to mame stanovene, tu dovolenku cerpat musime. Zamestnanie trva, len realne som nepracovla, pretoze hned z dovolenky som nastupila na PN a z PN automaticky na MD. Pred tym som odpracovala 3 roky a DNP som platila od septembra 2010 bez prerusenia az po nastup na PN, ale neodhlasovala som sa dobrovolne, az kym mi to k 1.2.2012 nezaniklo.

magg
16. mar 2012

@zalka Ano ,nastupila som presne 6 tyzdnov, este to gynekologicka preratavala aby to vyslo🙂

zalka
16. mar 2012

@gapa
Jej skončil PP v júly 2011 a na materskú šla v 1/2012 zo zamestnania a z DNP. Kvôli OL žiadali od nej vypísať čestné prehlásenie, tuším mi to aj na mail posielala idem kuk, že nevzniklo jej iné nové poistenie , že si neuplatnila nárok na starobný, predčasný ani invalidný dôchodok , a že nezaložila si nové DNP ani jej nevznikol nový PP.

gapa
16. mar 2012

@magg
takže od 1.1.2011 do 30.6.2011 si pracovala (lebo máš 5ročné dieťa, či si nebola na Rd dlhšej). Ale tiež predpokladám, ako píše žalka, že to bude len nemocenské (skús si to prerátať, čo ti prišlo zo SP vo februári za január vydel číslom 31 a daj x 13 (pn bola do 13.2), či tá suma sedí.

tanitta
16. mar 2012

@gapa chcem ta poinformovat ze dnes mi vsetko zo SP vyplatili spetne....vdaka pa

magg
16. mar 2012

@gapa Na RD s prvou dcerkou som bola len dva roky. To nemocenske asi sedi, takze tu matersku mi vyplatia neskor?

tatolu
16. mar 2012

@gapa Prosím Ťa, môžeš mi mrknúť môj príspevok dnes 13.09? Vďaka 😔

mima595
16. mar 2012

@gapa - aj odo mna chceli taketo cestne prehlasenie...isla som na PN v OL 7 dnovej...domov mi prisiel papier, aby som vyplnila cestne prehlasenie..tak ako pise @zalka..že si neuplatnujem ani starobny, ani invalidny...bla, bla...a že kedy mi skoncilo NP, a ci a kedy mi vzniklo nove NP...s dodatkom, že kym im neposlem spat CV, tak nebude vyplatena davka.....

kocica43
16. mar 2012

Na socialke mame velmi ochotne pracovnicky, spravaju sa ako by to islo z ich vreciek. fuj hanba

jana201
16. mar 2012

Baby teraz ma napadlo som v situacii z platim si z maxima dnp a som na rd a nepracujem.. a ked vezmem ocr za syna ked je chory a ja som tiez chora vezmem marodku za seaba to mi budu platit ako ?? da sa to vobec ??? vdaka za odpoved

mima595
16. mar 2012

@jana201 - neda sa...ak si PN, nemožes mat OCR...nepreplatia ti ju...musis sa rozhodnut..OCr preplatia iba 10 dni, ale zase nemusis dodrziavat vychadzky, kdezto PN možes byt aj dlhsie, ale musis dodrziavat liecebny rezim....

jana201
16. mar 2012

@mima595 a tu je to to ze na syna som stale brala ocr a vravela ze deti nemaju vychadzky no a tak ked som chora ja tak neviem ci sa da brat sucastne

gapa
16. mar 2012

@magg
áno, teda predpokladám, na rozhodnutie majú 60dní.

gapa
16. mar 2012

@jana201
ak by si bola súčasne očr a pn z dnp, tak budeš poberať len nemocenské, upravuje to zákon, nedá sa súbežne.

mima595
16. mar 2012

@gapa - inak k tomu Cestnemu prehlaseniu...PN som bola od 30.1. do 25.2., domov mi cestne prehlasenie prislo až 5.3, naspat som ho odoslala 7.3. adnes mi už nabehla vyplatena PN...