Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

betuska30
31. mar 2012

mima_mama mne DNP trva do 31.5.2012, tak pockam a uvidim. Rozdiel do nastupu na matersku bude cca 2,5 mesiaca. Ako som spominala caka ma 3. sekcia, tak by som aj sla na rizikove, len neviem, ci pocas poberania rodicovskeho mozem poberat nemocenske z DNP (zamestnavatel by s tym nic nemal).

katka9900
31. mar 2012

@betuska30 mozes poberat PN z DNP pocas rodicovskej

katka9900
31. mar 2012

@betuska30 inak ty by si sa mohla od 30.5. prihlasit na balik, 1.6. nastupit na PN, zaplatila by si poistenie len za 2 dni (30.-31.5.) a na matersku by si nastupovala z trvajuceho DNP, nie z ochrannej lehoty, takze by si nemala mat problemy 😉

mima595
31. mar 2012

@betuska30 - suhlasim s katka 9900 o je urcite lepsie riesenie...keby si mima-mama ozvala skor, tiež by sme jej oto poradili a nebol by vobec problem s OL....

jasminet
31. mar 2012

@gapa no to ti poviem ked take nieco pocita potom matersku 😀 😀 😀 a ani nevie ake maju vymeriavacie zaklady 😅 prihlasku som este nepodala, mam este cas do polky maja. ale som rada, ze ste to tu rozoberali a ze ma to potom neprijemne nezaskocilo pri otvoreni rozhodnutia 😉 😝

mima_mama
1. apr 2012

@gapa moja dobre som pochopila ze pri variante B nemusim ist skor na materske z DNP ako zo zam. a teda mi nebude kratene materske zo zam.? a na pn by som nic neplatila do DNP.

mima_mama
1. apr 2012

@mima595 no bohuzial som to presvihla, lebo som nato prisla uplne nahodou a bola som predtym spokojna, ze budem mat vymeranu materske z obidvoch a netusila som ze nejaka OL tam je, no zatial cakam co s tym poriesia a dam vam vediet co povedali, dufam len ze neporodim dovtedy a nebude z toho nic 🙂
a peknu kvetnu nedelu prajem

mima595
1. apr 2012

@mima_mama - ved ja viem, že preco si o presvihla...nemyslela som o v zlom...len ty si teraz taky "ukazkovy" priklad tu na MK a na vojom pripade sa daju pekne ukazat možne riesenia 😉

gapa
1. apr 2012

@mima_mama
áno.

oliverka
1. apr 2012

Ako tu čítam o OL a pôrodoch pred termínom, môžem sa aj ja opýtať? DNP mi skončilo 31. 1., TP je 5. júla7. Ako SZČO som povinne poistená z minima, rozdiel do maxima vypĺňalo práve DNP. Viem, že na materskú mám nastúpiť presne 6 týždňov pred termínom (teda 24. mája), ale bude materská z DNP bez problémov aj keď porodím skôr a nedodržím tých 6 týždňov kvôli predčasnému pôrodu?

gapa
1. apr 2012

@oliverka
povinné np szčo platíš, nemáš ho prerušené? to je podstatné. Ak nemáš prerušenie povinného np szčo (kedy by ti np vzniklo nástupom na md), tak je to ok, nevadí, že porodíš skôr. Pri skoršom pôrode ako 24.5. nástup na md nebude 24.5. (6Týž pred termínom) ale den pôrodu, a to z oboch nem.poistení.

oliverka
1. apr 2012

Povinné platím stále, len to DNP mi zaniklo a keďže som už bola v 17 tt, nechala som to tak, aby som bola v OL.

gapa
1. apr 2012

@oliverka
ok, tak akurát bolo podstatné,
-či si všetko zaplatila do 8.2. ani o den neskôr a nemala dlh po 8.2. väčší ako 5eur. a
-že ti do nástupu na md nevznikne nové nem.poistenie (ako vieš, tým by ti prestala plynúť OL)

oliverka
1. apr 2012

Dlhy nemám, skôr preplatky, lebo odvody platím trvalým príkazom aj keď som na PN alebo mám ošetrovné 🙂 Preplatky si zvyknem vyžiadať tak raz za rok, teraz to plánujem urobiť až po nástupe na MD, aby mi tam medzitým nejaký nedoplatok nedopatrením nevznikol. Už som v OL čerpala PN-ku, bez problémov. Ďakujem, hneď som pokojnejšia. A čo sa týka nového nemocenského poistenia, myslím, že nehrozí - zo zamestnania som odišla pred 9 rokmi a SZČO mi vyhovuje... Ešte raz vďaka! 🙂

gapa
1. apr 2012

@oliverka
ak platíš tpp, tak predpokladám si zaevidovala zmenu od 1.3., že treba uvádzať špec.sybol mesiaca, za ktorý platíš a ak platíš tpp (tam sa nedá uvádzať šs každý mesiac iný bez zmeny) tak za február ak platíš v marci od 1vého do 8meho, tak treba do špec.symbolu dať tuším 88, aby to priradili k správnemu mesiacu, inak je to na nich, kam zaradia a môžu dať pokuty. Pozri priamo na stránkach soc.poistovne usmernenie.

oliverka
1. apr 2012

@gapa Áno, v marci som už doplnila ten SS 88... Fakt vedia, ako ľuďom znepríjemniť život ešte viac ☹

mima_mama
1. apr 2012

@gapa a aj keby som si dala DNP z minima počas PN-ky tak sa mi PN-ka bude stale ratat z toho DNP predtym?

gapa
1. apr 2012

@mima_mama
z minima

mima595
1. apr 2012

@gapa - preco z minima??? mima-mama sa pyta na PN, nie ne matersku...

fantagiro31
1. apr 2012

sestrička mi napisala na prechodný listok do 30.3 to je zlé, že? Dokedy musím zaniest opravenu prechodku?

mima_mama
1. apr 2012

@gapa to vazne, tak je najlepsie si nove DNP dat az tesne pred nastupom na MD? ja som myslela ze pokial by som si aj dala nove DNP tak PNka mi bude pocitana kedze som uz na PN-ke z toho predtym DNP teda nie z minima...

gapa
1. apr 2012

@mima_mama
som nevšímavá. Som myslela materské sa bude rátať z minima. Samozrejme nemocenské sa bude poberať nadalej z toho, či ti vyrátali predtým, tam je nepodstatné, že sa prihlásiš na balík dobr.poistenia počas pn.

betuska30
1. apr 2012

katka 9900: ten balik, na ktory by som sa mala prihlasit, VZ mam nechat povodny alebo by som ho mohla aj zmenit? ak dobre chapem, DNP by sa potom neprerusilo a platilo by mi dalej, aj ked, ak by som bola PN nemusim ho platit? Mohlo by mi teda plynut pocas PN aj MD a potom by sa uvidelo, este by sa dalo vyuzit aj po uplynuti MD,ak tomu dobre rozumiem...

Chcem sa este opytat, niekto tu pisal, ze musis byt hospitalizovana, inak ta gynekolog na PN nevypise...co je na tom pravdy?

katka9900
1. apr 2012

@betuska30 VZ si mozes nechat povodny, alebo ho mozes zmenit. ja byt tebou, dam si max., lebo ako pises, DNP by bolo nepretrzite, pocas PN a materskej neplatis a ak by si chcela DNP vyuzit na buduci rok, tvoje rozhodujuce obdobie by bol rok 2012.
a to, ze musis byt hospitalizovana, aby ta doktor vypisal som tiez citala iba tu, ale zda sa mi to divne. spytaj sa svojho dr. 😉

moni1007
1. apr 2012

ahojte. prosim vas. ak som zaplatila DNP 13 steho a nie do osmeho, zanikne mi narok z neho? dakujem

nexa
1. apr 2012

@moni1007 pozri tento odkaz..🙂 platilo to pred rokom. .ak nebola zmena.. plati to aj teraz..🙂
http://moje.hnonline.sk/node/7081

betuska30
1. apr 2012

dievčatá, ja som si dnes pozerala take vyhlasenie, ktore mi dali podpisat na soc.poistovni, ked som sa prihlasovala na DNP a tam sa pise: "Ak je poistenec uznany za docasne praceneschopneho, poistne nie je povinny platit v tomto obdobi iba v tom pripade, ak sa mu vyplaca z daneho poistenia nemocenska davka."
Tak, ked tomu dobre chapem, potom aj pocas PN musim platit DNP.
Mate s tym niektora osobnu skusenost?

moni1007
1. apr 2012

@nexa dakujem,toto som tiez citala,len som si to chcela este overit 🙂

mima595
1. apr 2012

@betuska30 - pocas PN DNP neplatis...ak cerpes davku z daneho poistenia, DNP neplatis....

nexa
1. apr 2012

@betuska30 po prvom precitani som to aj ja tak pochopila.. 😀
ale pise sa ak si pn nemusis poistenie platit iba v tom pripade ak ti z toho poistenia ide davka..
takze pocas pn neplatis 😉