Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubica69
26. feb 2010

marianka počas PN výpoveď dostať nemôže Ak má splnenu podmienku 270dní nemocenského poistenia a aj 26 týždňov z DNP z maxima bude mať maximálnu PN

lubica69
26. feb 2010

daduska vďačne

lubica69
26. feb 2010

Marianka a ešte po ukončení PP je ešte aj ochranná lehota Myslím že 30 dní takže je jedno kedy pôjde na PN Aj keď lepšie by bolo ešte počas TPP

marianinka
26. feb 2010

cize aj v pripade ak dostane vypoved a potom sa hodi na pnku tak oze mat maximalnu?aj ked uz netrva pp? ide o to ci ked ma vypoved, tak ci sa moze hned na 2den dat na pnku a dostane max a posunie sa jej vypovedna lehota???

lubica69
27. feb 2010

No áno počas PN by výpoveď nemala dostať A aj po výpovedi je v ochrannej lehote Na maximálnu PN musí byť splnená podmienka 270 dní nemocenského poistenia(kľudne aj zo zamestnania)ale aj podmienka nepretržitých 26 týždňov DNP z maxima Ak má tieto podmienky splnené tak nárok na maximálnu PN má Počas PN je aj oslobodená od platenia DNP aj keď DNP stále plynie

lubica69
27. feb 2010

resp to DNP z rozdielu aby bolo maximum To znamená rozdiel medzi VZ čo je 1085-jej mzda Z toho rozdiel

dada2007
27. feb 2010

ahojte kočky, resp. gapa, alebo iné,ktoré sa v tom brutál bombovo vyznáte 😅 😅 😅 keďže som z toho jeleň, chcela by som vás poprosiť o radu......chceli by sme s manželom druhé dieťatko a dozvedeli sme sa o nejakej možnosti...že si priplácaš do poisťovne a je vyššia materská. Od roku 2005 som bola zamestnaná v jednej firme, z ktorej som v septembri 2007 odišla na materskú(8t pred pôrodom) a dcérku som porodila 29.oktober 2007. Počas rodičovského som minulý rok ku 31/01/09 podpísala výpoveď-firma začala ponúkať nám mamičkám na MD 4 mesačné odstupné-šlo to tam dolu vodou. Čiže od februára som nebola v pracovnom pomere, iba teda na materskej. A od 01/06/09 som SZČO-neplatím si nič ani do poisťovne-ani soc., ani zdravot.. No a chceli by sme teraz v marci, teda čo najskôr začať pracovať na bábätku 😵 , tak som rozmýšľala, že by som sa teraz od pondelku prihlásila na to DPN v Sociálnej poisťovni...
...len netuším :
-koľko mám mesačne platiť? ako to vypočítať? 😕
-do kedy mám toľko platiť? 😕 Do pôrodu? 😕 lebo som čítala o zrušení, znovu nahlásení..znížení a tak...a fakt mám v tom guláš 😝 😔
-koľko môže byť najvyššia možná materská? 😕
mooooooooc ďakujem 😵

jankkam
28. feb 2010

Ahoj
Platím si DNP ale ešte som nesplnila tých 271 dní teraz som ochorela je potrebné aby som maródny lístok odniesla do SP alebo stačí len zamestnávateľovi.

bzucinka2
28. feb 2010

ahojte, chcem si ujasnit, len ci som vsetko dobre pochopila:
-od maja 2009 si platim DNP z maxima, cize teraz by som mala uz mat splnenych tych 270 dni
-na matersku nastupujem nejako zaciatkom maja
-do SP treba priniest nejaky papier od doktora ze nastupujem na MD?
-treba im nejako oznamit, ze prestavam platit alebo je to automaticky, len zrusim trvaly prikaz?
-po skonceni MD mi nie je jasne co dalej, pokracovat v plateni z minima, ci zrusit? 😅
dakujem! 😉

mima595
28. feb 2010

bzucinka - ak budes poberat materske aj zo zamestnania, aj z DNP / to zo zamestnania neviem ci budes poberat, neviem, ci ti trva PP/ tak si musis popytat od lekara 2 ziadosti o materske - jednu das zamestnavatelovi, druhu odnesies na SP.
Ak budes cerpat len z DNP, tak si pytas len 1 papier, ten odnesies na SP. Oznamovat, že neplatis, netreba, ked ti priznaju matersku z DNP, tak platit nemusis, proste neplatis.
No a po ukonceni poberania materskeho sa rozhodnes, ci zrusit, ci si to nechas v takej vyske - teraz je tazko radit, lebo sa nevie, ako sa pomenia zakony 🙂

dada2007 - ak chcete od marca planovat babo, ja by som sa hned prihlasila na SP, aby si stihla lehotu 270 dni a s planovanim pockala aspon mesiac - aby si mala istotu, že to stihnes.
Pre max. matersku sa plati cca. 48€ a max. materska vychadza cca. 570-600E - podla mesiaca kolko ma dni.
Mas 2 možnosti - zacnes hned platit z maxima a platis až do nastupu na matersku, alebo 2. možnost, že si zacnes platit z minima, co je. cca. 14E, a hned ako zistiš, že si tehu - do 6, resp. 8 tt. si to zmenis na maximum - a to tak, že sa odhlasis zo SP a hned na 2. den prihlasis s max. VZ - musi to byt nova odhlaska a prihlaska - ale tam je dolezite, aby si z maxima platila najmenej 26 tyzdnov, inak ti budu ratar matersku z minima, bez ohladu na VZ.

lubica69
28. feb 2010

Len sa chcem uistiť aj počas PN je oslobodenie od platenia DNP,však?!

mima595
28. feb 2010

ak sa ti vyplaca PN z DNP, tak ano, nemusis platit za toto obdobie...
ak si napr. zamestnana, platis si aj DNP, ides na PN, ale nemas zaplatenych tych 270 dni, teda z DNP sa ti PN neplati, tak v tom pripade platit musis aj za obdobie PN uhradit DNP

gapa
28. feb 2010

lubica,
nestačí PN. Nemusíš dobrovolné poistenie platiť, ak poberáš nemocenské z DNP.

Marianinka,
záleží o akú výpoved ide, či z nadbytočnosti, či sa ruší firma, jej časť. No a či bude pre nu plynúť ochranná lehota z nem.poistnia a kolko dní , záleží, či pred ukončením PP/NP bola nem.poistená a kolko. Ak by napr. jej PP skončil posledný den čerpania RD (neviem teda či je teraz RD), tak jej žiadna ochranná lehota z nem.poistenia nevznikla, lebo skončila PP počas prerušenia nem poistenia.

Ak by bola PN, tak nemôže dostať výpoved z nadbytočnosti. Ak by bol dôvod výpovede zrušenie firmy resp. jej časti (alebo jej premiestnenie), tak takú výpoved dostať môže aj počas PN. Tak isto ak dostala výpoved pred nástupom na PN a v čase uplynutia výpovednej doby jej trvá PN, tak jej PP skončí až posledným dnom PN, ak dostala výpoved z nadbytočnosti.

bzucinka2
28. feb 2010

mimi dakujem velmi pekne za pomoc, ano budem poberat aj od zamestnavatela 😉

lubica69
28. feb 2010

mima ak som ale ja správne pochopila tak podmienka 270 dní nemocenského poistenia stačí aj od zamestnávateľa na PNku a z DNP 26 týždňov nie tiež 270 dní Ak sa nemýlim

dada2007
28. feb 2010

mima595...ďakujem za reakciu 😵 😵
...chcem sa ešte spýtať, keď sa od zajtra prihlásim a mám zaplatiť vlastne za marec do 8 apríla....tých 270 dní sa mi počíta od dátumu prihlásenia(01/03) alebo dátumu prvej splátky? Myslím, že od dátumu prihlásenia 😅
...ako píšeš, že zajtra prihlásiť a mesiac počkať s plánovaním...beztak mi plodné dni vychádzajú ku koncu marca 😉 ...takže ak by som sa zajtra prihlásila a otehotnela príklad 20/03.....tak to stíham tých 270 dní v pohode? Nie? 😕
...a posledná otázka...do kedy mám platiť tých 48 EUR...myslím to tak, že otehotniem a až do pôrodu si platím 48 a potom už neplatím? keď sa bábo narodí?
ďakujéééééém 😉

marianinka
28. feb 2010

gapa:

uz ma splnenu aj podmienku zo zamestnania 270dni a aj DNP 270dni,čize to ma ale ide o to, ze ked pojde na PN( ide totiz na operaciu) ci dostane max.pnku.
Ale asi jej hrozi aj vypoved cize ked pojde jej vypovedna leho ta posunie o tie dni co bude na PN?

marianinka
28. feb 2010

gapa: ciže ak jej bude trvat PN povedzme 3mesiace až vtedy jej skonci PP? ona nie je na RD normalne pracuje, plati poistenie stale aj ked uz ma vsetko splnne

mima595
28. feb 2010

lubica - nie, podmienka 270 dni bude musiet byt splnena z oboch poisteni, ak chces z oboch cerpat PN. Ta podmienka 26 tyzdnov je dolezita iba na urcenie, z akej vysky VZ ti bude vyratana PN. Ak ti DNP trva viac ako 26 t v kuse, tak sa ti rata z VZ, z akeho si platis... ak ti uplynulo od posledneho prihlasenia menej ako 26t, tak sa ti PN vyrata z minima, bez ohladu na VZ aky si platis....

BABY - to už sa tu tolkokrat omielalo!!!!!!!!! tak si na to dajte bacha.... nestaci byt poisteny 26t, aby sa PN vyplacala z DNP.

mima595
28. feb 2010

dada-
- dni ti zacnu plynut dnom prihlasenia
- tych 270 dni nemam presne prepocitanych, myslim, že baby vravia, že sa musis prihlasit este pred menstruaciou - ale raddesj odporucaju dat si mesiac rezervu - može dojst k predcasnemu porodu, aj s tym treba ratat

plati sa do obdobia, kym ti priznaju matersku - teda ak vsetko bude OK, tak do 6tt pred porodom... a po skonceni poberania materskeho sa rozhodnes, ci si zrusis DNP, alebo ponechas

gapa
28. feb 2010

marianinka,
takže to beriem, že ide o výpoved z nadbytočnosti!!!

ak dostane výpoved podla § 63 ods.1 písm.b) Zákonníka práce = "prevezme" výpoved napr. 2.3.2010. Dôležítý je "dátum prevzatia", t.j. nech vždy uvedie napr. "prevzala dna 2.3.2010 + podpis" Ak pošlú doporučene poštou do vlastných rúk, tak sa berie den prevzatia. A pozor, ak by jej dávali dohodu o ukončení prac.pomeru (podla § 60 Zákonníka práce) z nadbytočnosti, tak nejde o výpoved!!! Pri dohode potrebujú jej súhlas a neplynie výpovedná doba. Pri výpovedi súhlas nepotrebujú, len musia doručiť.

Ak prevezme výpoved v marci 2010, tak od 1.4.2010 (od prvého dna mesiaca, ktorý nasleduje po mesiaci prevzatia výpovede) jej začne plynúť výpovedná doba bud 2 alebo 3mesačná (ak odpracovala u tohto zamestnávatela aspon 5rokov), t.j. VD skončila by bud 31.5.2010 alebo 30.6.2010. Ak však bude v čase ukončenia VD stále PN (t.j. k 31.5. resp. 30.6.), tak jej PP pokračuje a končí nie skončením VD ale posledným dnom ochrannej doby t.j. posledným dnom PN.

K tým PN:
Zamestnanec má nárok na nemocenské hned ako mu vznikne prac.pomer, nemusí splniť 270dní. Táto podmienka pre vznik nároku na nemocenské je len pri DNP osobách a pri nároku na materské z akéhokolvek poistenia (t.j. zamestnanec, povinné NP szoč, DNP osoba).

gapa
28. feb 2010

dada,
tehotenstvo trvá bežne 38-42týž. od prvého dna poslednej menštr. t.j. trvá bežne 266-294 od prvého dna poslednej menštr. A to v prípade, ak nie sú problémy. Ak problémy sú, tak aj menej. No a teraz si zrátaj kedy by si mala termín 😉 🙂

dada2007
28. feb 2010

mima595 a gapa....moc vám ďakujem za odpovede, je od vás milé, za to že nám radíte, teda aspoň ja si to moc vážim. A aj tak stále nie všetkému(doteraz všetkému opytovanému hej 😉 ) rozumiem a dlho mi bude trvať, pokým sa do toho dostanem tak, aby som niečo nezbabrala 😝 😔 napr. to čo tu riešite s PN a podobne...to sa ani nechytám 😅 😅 ešte raz ďakujem!!!!

lubica69
28. feb 2010

Tak to som z toho jeleň Ja som pochopila,že sa dá ísť na max PN po splnení podmienky 270 dní nem.poistenia zo zamestnania a 26 týždňov DNP z maxima Takže na max PN musí byť aj DNP z maxima 270 dní?

gapa
28. feb 2010

dada,
skús si preštudovať o DNP link na strane 94 v tejto téme, čo som tam pripla na blog p. Mihála. Som to aj chcela pripnúť, no neviem, či nemám niečo s PC alebo myšou, lebo som musela reštartovať všetko 😠

dada2007
28. feb 2010

gapa...dík moc, už to mám nájdené a budem študovať 😎 😉 fakt dík 😵

gapa
28. feb 2010

Lubica,
mala by si si pozrieť tiež ten link na str. 94 a pozrieť si, čo je rozhodujúce obdobie pri výpočte nem.dávok (nemocenského, materksého, ...). Netreba "platiť DnP z maxima 270 dní", stačí ak platíš z maxima v rozhodujúcom období. A samozrejme tých 270dní v posl.dvoch rokoch pred vznikom PN platí, nestačí 26týž.

ivana899
1. mar 2010

Ahoj gapa, pripadne niekto, kto sa vyznate 🙂
Prosim vas o radu 🙂 ... Nikdy v minulosti som nepracovala, ani som si neplatila DNP. Momentalne si platim DNP z max. VZ od 30.1.10. Podmienku 270 dni splnim 26.10.10. Chcem sa spytat, ze ak by som isla na matersku 20.10.10 - 6 tyzdnov pred porodom, dostala by som max. matersku, keby som nemala splnenu podmienku 270 dni pred porodom? Alebo by som dostala matersku az po narodeni dietata? teda nie 28 tyzdnov materskej, ale len 22 tyzdnov? ... Dakujem za odpoved!

lubica69
1. mar 2010

Ivka DNP 270dní sa ráta do dňa pôrodu nie do dňa nástupu na MD Takže podmienku 270 dní splníš

ivana899
1. mar 2010

lubica, dakujem za odpoved, ale na matersku mam narok az po 270 dnoch platenia, takze v 264. den (20.10.)na matersku este narok nemam. zacnem mat teda narok toho 26.10. alebo az po porode- 7.12.? ... este raz dakujem 😉