Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
17. apr 2012

@zalka
a ja,ked som nezamestnana a platim si DNP je jedno ci nastupim na MD pocas DNP alebo v OL?Dakujem

zalka
17. apr 2012

@dia459
Ale ved čerpaj, ak ti lekár ukončí PN že už nemáš rizikové tehotenstvo a vypíše ťa druhý lekár že máš bolesti chrbtice tak ti vyplatia aj ten mesiac, z oboch poistení. Len píšem, nesmie byť tá istá diagnoza.

zalka
17. apr 2012

@janulap
no u nezamestnaných je to jedno, lebo tebe sa neobnoví žiadne poistenie.

ladybird22
17. apr 2012

@zalka prosim o radu,7.mája mi konči RD a v práci som odrobila 5rokov.V praci však davam vypoved,bolo mi povedane,že si mam čerpať dovolenku ktora mi vznikla počas MD,chcem si dať DP aby mi nasledne vznikla vyššia podpora.Dá sa urobiť,že si uhradim za mesiac máj napr.od 8 .5 do konca mesiaca len časť DP a následne sa odhlásim z DP?bude sa mi obdobie ked budem čerpať dovolenku započitavať do vyšky podpory?dakujem za info

nelynka
17. apr 2012

@zalka takze tym padom narok mam aj z DNP..vsak?

26tt mam z posledneho zamestnania urcite..akurat z DNP nie..z toho noveho, len ked ich spocitam dohromady..
a 270dni...no to je za posledne dva roky nie?
pokial ano tak som to splnila..predtym som este robila v cechach..1.9.2009 - 31.12.2010
pokial len z tychto zamestnani,co mam na slovenku tak to mam do dna nastupu na PN len 264dni..och.. ☹

zalka
17. apr 2012

@ladybird22
Nie veľmi chápem čo chceš urobiť, ale dobrovolné poistenie v nezamestnanosti sa už nedá dať samostatne, tiež tam je potrebné splnať podmienku 26 týždňov .. v tomto až taká dobrá nie som.

Dohodni sa zo zamestnávateľom, že nastúpiš na jeden den do práce, 9.5. ale za ten den budeš čerpať dovolenku, a zvyšnú dovolenku nech TI preplatí. A PP nech skončí 10.5. Vtedy Ti vznikne dostatočne vysoký VZ zo zamestnania, a tým pádom pekná podpora.

zalka
17. apr 2012

@nelynka
zo zamestnania sa ráta PN úplne ináč , tam stačí 90 dní. 😝 ale ked som ja zrátala tie dni poistenia
4.7.-11.8. tj. 39 dní poistenia
od 15.7. - 26.3. tj 254 dní poistenia, ak to zrátaš je to 293 dní, takže z DNP máš splnenú podmienku, nemáš splnenú podmienku 26 týždnov, takže PN z DNP bude z minima.

filiatko
17. apr 2012

@karinkaeich aha, a to si nechas balik z maxima? ja sí tiez platim z maxima, teda rozdiel mzda - max. Preto sa pytam, lebo som sa tu pytala, a nik nepovedal ze musis v tom pokracovat. Bola som v tom ze pojdem na mD v ochrannej dobe a bude mi vyplatene max. A kolko sa plati za balik?

mima595
17. apr 2012

@ladybird22 - ja ti odpoviem...ano, da sa aj tak že si za obdobie, co budes zamestnana, alebo teda budes cerpat dovolenku v praci, prihlasis na balik a VZ si urcis ako rozdiel medzi hrubou mzdou a maximmom...ale je to velmi drahe..oplatilo by sa ti to napr. na 1-3 dni...
ale to iste sa dosiahnut aj sposobom, co popisala @zalka...po skonceni RD nastupis na 1-3 do prace /budes cerpat dovolenku/ a zvysok dovolenky si nechas preplatit..v tom pripade sa ti aj preplatena dovolenka rozrata do VZ a pravdepodobne!!!! /zavisi od tvojej hrubej mzdy/ by si sa mala dostat na maximum....

@zalka - pre info..podmienka 26tt pri DPvN je potrebna, len ak nie je ziaden VZ z prace..ak je hoci iba 1 den, staci aj 1 den DpVn

nelynka
17. apr 2012

@zalka teraz mi dokonca vyslo 254 nie 264dni vsetko dohromady, tak ja neviem 😀 😀
no ale teraz ako ked budem chciet cerpat PN z maxima z toho DNP co si platim ked splnim podmienku 26tt?
a 26tt sa pocita z aktualneho DNP predpokladam..
vyssie som citala, ze staci ked mi lekar zmeni diagnozu..co by bolo mozne, lebo teraz tam mam dost divnu 🙂

kwatka
17. apr 2012

@janka9900
@zalka
dávam info-včera na SP jedna pani total neochotná ani sa so mnou nechcela baviť-vysvetlila mi to ako takým spôsobom,že keď som zamestnaná-tak poistenie trvá a keďže DNP mi skončilo v januári tak mam tú OL,takže keby som dala na ňu,tak by som sa na DNP neprihlasovala a materskú by som z DNP nedostala.
Druhá pani na mňa kukla,že čo od nej chcem,šak som to dobre naučená.Dala papiere,nech si ich vypíšem. A ešte hovorila,že na DNP sa nemusím hlásiť 16,4. ale kľudne aj 17.4.kedy aj nastupujem na MD-no ale ja už im tam neverím,tak som sa nahlasila 16.4.ako ste mi radili
pekný deň

zalka
17. apr 2012

@nelynka
Ved som ti to tam rozpočítala, prirátaš aj to prvé zamestnanie. A ked dosiahneš 26 týždnov tak platí ako som písala vyššie ... Dr. Ti môže skončiť PN, a môžeš ísť na novú najlepšie s inou diagnozou, aby SP nebralo účelovo skončenie PN a vypísanie novej.

nelynka
17. apr 2012

@zalka moja teraz pozeram, ze ty tam mas od 4.7. - 11.8 a potom tam mas 15.7 ale tam ma byt 15.8 🙂

proste ako pocitam tak pocitam vyjde mi tam zase 264dni..
4.7. - 11.8. - 39dni
15.8. - 26.3. - 225dni 😒

zalka
17. apr 2012

@nelynka
Tak potom ozaj z DNP nedostaneš zaplatené PN, nakoľko sinemala dosť dní. Trebalo ten týždeň počkať ešte ☹

nelynka
17. apr 2012

@zalka aj keby som chcela nedalo sa..
ale tym padom teraz ked by mi zmenil diagnozu, a podala som nanovo papier o PN s novou diagnozou mala by som uz narok ale len z toho minima, dobre to chapem?
tym ze nemam este 26tt splnene

zalka
17. apr 2012

@nelynka
áno ak by si zrušila túto PN a šla na novú s inou diagnozou tak nárok na PN z DNP by Ti už vznikol ale len z minima, lebo od januára ešte neprešlo 26 týždňov aby si mohla mať vyššiu PN.

nelynka
17. apr 2012

@zalka super dakujem..a potom ked dosiahnem 26tt co bude niekedy v july a znova zmenim diagnozu tak budem mat narok uz normalne z toho co platim alebo sa to automatika prepocita pri dosiahnuti 26tt?

a je potrebne ako ukoncit tu PN? napr k 20.4. ukoncim jednu a k 21.4. zacnem druhu alebo este ten isty den ako je jedna ukoncena?

mima595
17. apr 2012

@nelynka - skus si to preratat s tou PN, ale teraz ist na PN za minimum...to by ti stacilo ist od augusta z maxima a za 1 mesiac PN mas naspat to, co teraz ziskas za 3 mesiace PN

nelynka
17. apr 2012

@mima595 ja uz na PN som od 26.3. a zadarmo vpodstate teraz, tym ze by som si teraz zmenila PN by som dorovnala aspon to, co by som dostavala cca v praci..
pracovat ist nemozem, v tehtenstve sa to tam neda zvladat...

dia459
17. apr 2012

@zalka Dakujem za odpoved 🙂 a este jedina otazocka. Bolo tu spominane tie dve podmienky 270 dni a 26 tyzdnov. Tym padom ze som zamestnana na TPP uz vyse roka mam splnenych tych 270 dni ak tomu dobre rozumiem. 26 tyzdnov vsak nemam splnenych pretoze ked som nastupila na PN som este nemala 26 tyzdnov zaplatenych DNP no momentalne by som ich uz mala. Takze keby mi teraz doktor zrusil PN a sla by som na PN od ineho doktora tak by sa mi ratala PN uz aj z DNP vsak?

barborav
17. apr 2012

Ahojte. Dúfam, že nevadí, že Vám takto píšem, ale už mám chaos keď vás tu ta čítam 😅
Minulý rok som si platila DNP (vyšlo 270dní). Nakoľko som ale do 30.1.2012 neotehotnela, 31.1.2012 som sa prihlásila na nové, staré som zrušila. Bocian sa k nám ale ohlásil 🙂 toto nové poistenie mi bude zo zákona končiť po 270dňoch niekedy 27.10.2012. Materská mi vychádza okolo 01.10.2012 - to znamená, že nebudem v ochrannej lehote, šak? čiže si môžem požiadať o materské normálne 8 týždňov pred pôrodom? a ak som si to platila z max, budem dostávať max materskú? dobre to chápem? 😅
A čo sa týka PN - ak nastúpim do 26týždňov trvania, budem ju mať z minima a ak po 26.týždňoch, tak z maxima?
Snáď som to nepoplietla a snáď mi poviete, že to dobre chápem 🙂 inak som TPP od 2010, platila som si do rozdielu max VZ. Ďakujem vopred za odpoveď... Tety na SP sú viac ako neochotné 😔

zalka
17. apr 2012

@dia459
nemiešaj do toho zamestnanie. AK by si skončila pred rokom jedno zamestnanie, a našla si potom druhé tak by to bolo iné.
270 dní musíš mať splnených z DNP aby si mohla z toho čerpať PN. ZO zamestnania nemusíš mať splnené nič a tvoja PN bude aj ked len minimálna. Sú v tom veľké rozdiely.
Ty si nesplnila podmienku 270 dní DNP, preto Ti nárok na PN z DNP nevzniká, aj ked si zamestnaná.

A tebe sa nebude rátať PN z DNP kým nebudeš mať dokopy DNP 270 dní.

nelynka
17. apr 2012

@zalka ste otazka, tych 270dni sa pocita za posledne dva roky nie?
ja uz mam z toho misung neskutocny..preco mi to potom teta miesala narok z DNP spolu s TPP??

zalka
17. apr 2012

@barborav
Ano môžeš nastúpiť na materskú 8 týždnov pred pôrodom, pôjdeš z DNP a zo zamestnania a nie z OL. A áno PN dostaneš zaplatenú z minima, až po 26 týždňoch z toho čo platíš, pri novej PN.

zalka
17. apr 2012

@nelynka
Vlastne áno, ty si pracovala v ČR a ak si tam robila na zmluvu tak áno, máš splnenú podmienku.

Vidíš to, pár údajov a ako zmenia kompletne celé výpočty. Všetko je dôležité 😀

barborav
17. apr 2012

@zalka ďakujem 😉

zalka
17. apr 2012

@dia459
Resp. píš aj presné dátumy, ináč ma dochaosíš tak, že nebudem vedieť kde je sever. Si z toho domotaná, máš čiastkové info a nerozumieš tomu, no bez dátumov sa nepohneme.

lienka01
17. apr 2012

@mima595 Prosím Ta porad aj mne,na str. 1042 som sa pítala na materskú..dakujem velmi pekne 🙂

mima595
17. apr 2012

@lienka01 -ziadost o materske musis odniest hned, oni ti vsak nepriznaju maersku, ale teda narok na nu, až kym sa nenarodi maly a ty nedorucis rodny list...až potom ti uznaju narok a dopplatia matersku spatne aj tie tyzdne pred porodom

lienka01
17. apr 2012

@mima595 Dakujem!!takže to tam zanesiem a dúfam že všetko bude v poriadku.. 🙂