Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katrin31
15. okt 2012

@domeli no co mne povedali tak si to nenapisala spravne..my ochrannu lehotu 8 mesiacov nemame..lebo sme zamestnane a zaroven na rodicovskom

zlatat
15. okt 2012

@lenka777 keď si na rodičáku, môžeš ísť na Pn z DNPO ale nie zo zamestnania ... ja mám teraz s týmto problém. V čase nástupu na PN z DNPO som bola na RD ( stále som zamestnaná ) ale rodičák mi končil 8.10. a PN trvá naďalej, čiže som potrebovala PN od 9.10. do práce ) - no a mzdárka mi povedala, že nemôžem byť na PN zo zamestnania a zároveň na RD - takže neviem, ako to so mnou spraví, lebo na sociálke mi povedali, že PN zo zamestnania musí mať rovnaký dátum začatia ako PN z DNPO.
A ešte mi na sociálke povedali, že PN zo zamestnania mi zamietnu a nárok na PN mám iba z DNPO ( teda počas RD)

katrin31
15. okt 2012

@lenka777 a na pn mozes v pohode ist..to som si overovala priamo v socialnej poistovni a uz som tam aj pn zaniesla..preto si platis pripoistenie aby si mohla ist na pn ked si chora..a vyuzit ot..ci uz robis alebo nie

domeli
15. okt 2012

@katrin31 písala som, že viem to s určitosťou iba pre nezamestnané

katkaapetko
15. okt 2012

@domeli a podla coho to vies s urcitostou mas osobnu skusenost?preco je to tak?ze nezamestnane mozu poistenie zrusit a poziadat o matersku, teda ked maju splnene tych 270dni...a pokracuju nepretrzite v poisteni...

mima595
15. okt 2012

@zlatat - neviem kedy presne si sa prihlasila na nepretrzite positenie /teda na balik/..ale este pre cely rok 2013 budes mat dost vysoky VZ..nie maximaalny, ale stale dost vysoky, lebo sa ti bude ratat z r. 2012...
taka rada pre teba, aby sa ti velmi neznizil ten VZ..este v novembri, decembri vycerpat nejaku OCR, resp. PN...lebo do vypoctu VZ sa nezaratavju obdobia, pocas korych nie si povinna platit..teda napr.
ak nebudes cerpat PN ani OCR, VZ bude zhruba taky../februar -až oktober z maxima + november, december z minima ..sucet deleno poctom mesiacov

kdezto ak napr. cely december budes PN..tak to, že si v decembri prihasena z minima, sa vobec nebude brat do uvahy, lebo nebudes musiet platit poistne, teda ten 1 mesiac sa ti nebude ratat..takže ani priemer sa ti velmi neznizi...

mima595
15. okt 2012

@katrin31 - ono to, co si napisala, tiež nie je presne..lebo aj pre vas plati 8-mesacna OL..
lenže tym, že si poziadas o materske aj zo zamestnania, t.z. že ukoncis RD, tym ti zanikne a hned vznikne nove nem. poistenie a vznik noveho NP rusi ochrannu lehotu...

pre to je ta najhorsia alternativa pre tie mamicky, ktore su na RD a maju narok na matersku aj zo zamestnania...spoliehat sa na OL
v podstate je to jedno pre tie, ktore si platili len minimum..ale pre tie, co platili viac, je to velmi neprijemna vac....

zlatat
15. okt 2012

@mima595 na balík som prihlásená od 21.10. ( DNPO mi zo zákona končí 22.10. ). Zatiaľ na PN som do 30.10. - vtedy idem na kontrolu na gyndu, ale neviem, či ma bude môcť ešte taký mesiac nechať na PN 😖 ( 30.8. som potratila ☹ pričom na PN som od 27.8. ) ale moja praktická mi povedala, že taký mesiac ma ešte bude môcť nechať, takže teoreticky by som si platila tých 120€ za december, takže v najhoršom prípade mi ten 1 mesiac až tak veľa asi nespraví.
Len dúfam, že nebudem dlho čakať na tehu, lebo jednak platiť 120€ každý mesiac je dosť a jednak, ak nestihnem ísť na MD do konca roka 2013 tak som v háji a pekná MD nebude 😖
Ale to žiaľ je v rukách niekoho iného, nie v mojich 😔

katrin31
15. okt 2012

@mima595 no ale v konecnom dosledku to znamena to co som napisala ja..ze tu ochrannu lehotu nemame

katrin31
15. okt 2012

@domeli ano, prepac, potom som si to vsimla,ze si to pisala..

mima595
15. okt 2012

@katrin31 - ano, bohuzial znamena.. ☹ ale napr. pri OCR, resp. PN ju možes vyuzit..len nie pri materskej
aj som napr. teraz tiež zle poradila..a tiež ma dorazila ta ochranna lehota a jej zanik pri vzniku noveho NP 😠 😠 😠

domeli
15. okt 2012

@katkaapetko nuž momentálne je to takto zákonom dané - je možné nastúpiť na MD z 8 mesačnej ochrannej lehoty po zániku DNP. Teda kým nezmenia zákon, je to takto v platnosti. Osobnú skúsenosť nemám, ale mnoho báb ju možno už má alebo bude mať. Mne končilo DNP práve k dnešku, takže ak by som sa nebola pripoistila k včerajšku, tiež by som nastupovala na MD v novembri z ochrannej lehoty.

domeli
15. okt 2012

@katkaapetko ešte doplnok: samozrejme, nesmie vzniknúť iné poistenie, lebo vtedy ochranná lehota padá

rubinka
15. okt 2012

Holky ste tu nejaká ktorá si začala platiť DNP od 1.2.2012? Potrebujem vedieť kedy mi zaniká lebo som niekde zapotrošila papier zo sociálky kde to písali sa mi len marí že asi 26.10.2012 a ďalšia vec ktorú potrebujem vedieť že ako si vypočítam sumu ktorú mám zaplatiť za oktober kedže nejde o celý mesiac viem že sa má platiť alikvotná čiastka to dostanem 50,75/31 dní x 26 ale ako? Ozvite sa mi fakt taká ktorá si platí presne ako ja a je už tehotná. ĎAKUJEM

katkaapetko
15. okt 2012

@domeli ano o tej 8mes och.lehote viem ale to plati pre zanik ale ked ja teraz budem pokracovat v poisteni a zistim ze som tehotna napr v decembri tak poistenie mozem ist zrusit alb ho budem musiet platit az do nastupu na matersku co je 6tyz.pred porodom?ja som dopletena cela 😕

domeli
15. okt 2012

@katkaapetko nuž veď zánik je zánik aj teraz aj v decembri 🙂 čiže aj v decembri ho môžeš zrušiť, resp. hocikedy, keď zistíš, že si tehotná a 8 mesačná lehota bude plynúť aj po decembri - dokým nezmenia zákon platí, že po ukončení DNP (či už po tých 270 dňoch alebo po viacerých, ak budeš pokračovať), je 7 dňová ochranná lehota pre PN a OČR v prípade netehotných a 8 mesačná ochranná lehota v prípade tehotných. Ak máš nejaké pochybnosti, napíš rovno na SP-ústredie cez ich kontaktný formulár, zadaj otázky a oni odpovedia kompetentnejšie - budeš to mať čierne na bielom z oficiálneho zdroja.

katkaapetko
15. okt 2012

@domeli diiiik moc ja som myslela ze sme sa zle pochopili no nakoniec sme sa predsa len pochopili rovnako 😉
aj im som uz pisala davnejsie,ale oni niekedy tak komplikovane odpovedaju...
este raz dik...je len dufam ze sa nam to podari cim skor a budem spokojne tehulkovat... 🙂

jankasz
15. okt 2012

ahojte chela by som vas poprosit o radu ako mam postupovat,ked som tehotna 5.tyzden,DNPo mi konci 26.10.a som zamestnana,do zamestnania som naspät nastupila 6.8.2012 po rodicovskej ,neviem ci platia ine kriteria,ked som zamestnana alebo nie,uz som dopletena zo vsetkych komentarov,snazim sa ztoho vysomarit,dakujem vam za akukolvek radu... a chcela by som sa dat vypisat od 1.112012 na PN-ku,ci si stym nieco pokazim do materskej alebo nie...dakujem 😉

janka9900
15. okt 2012

@lenka777 lenka, @katrin31 ti dobre radi, prihlas sa na balik 😉 musela by si porodit pred terminom, aby si mala narok na MD 😉

janka9900
15. okt 2012

@palculienka2011 na jednej PN mas uvedeneho zamestnavatela- daj krizik pri zamestnanec a v druhej ti dobre uviedla DNP, nemusis tam dopisovat zamestnavatela- daj krizik pri dnp. na zadnych stranych zaskrtni, ze si uplatnujes narok aj z ineho poistenia 😉

janka9900
15. okt 2012

@mirellka ak by si bola tehu na poslednu chvilu a dr. ti potvrdi, ze si bola tehotna v case zaniku dnp, mozes cerpat PN kedykolvek pocas 8 mes. OL a budes mat narok aj na matersku 😉

janka9900
15. okt 2012

@domeli @lenka77 baby bezne cerpaju PN z DNP pocas RD, je to mozne 😉

janka9900
15. okt 2012

@rubinka prihlasila sa sa asi 31.1., nie 1.2., ze? podla stareho sa dalo poistit do konca januara. ak si od 31.1., tak konci 26.10. a dobre si pisala, ako sa to rata, vychadza ti to na 42,56€. posli im par centov navyse, pre istotu 43€. over si, ci nemas nedoplatok a zaplat za oktober v splatnosti 😉

.... inak ak si zamestnana a na rodicovskej dovolenke, bolo by dobre, ak by si sa prihlasila na balik.
ak si nezamestnana, prihlasovat sa nemusis 😉

janka9900
15. okt 2012

@jankasz ahoj, ked si zamestnana a uz necerpas rodicovku dovolenku, tak sa nemusis prihlasit na balik, mozes ist na PN aj MD v ochrannej lehote.
keby si cerpala rodicovsku dovolenku, vtedy by bolo dobre, aby si bola prihlasena na balik (inak by si musela porodit pred terminom porodu).

v tvojom pripade to je teda jedno, ale ked uvazujes nad PN az do materskej (nepokazis tym nic 😉), tak by si sa mohla prihlasit na balik, kedze pocas PN a materskej by si neplatila za balik a dni poistenia by ti bezali 😉

rubinka
15. okt 2012

@janka9900 - hej pomýlila som sa 😀 ďakujem za odpoved 🙂

janka9900
15. okt 2012

@zlatat si prihlasena od 21.1.?????????? ak ano, poistenie ti nekonci 22.10., ale uz zajtra- 16.10.!!!!! utekaj na socialku!!! zajtra je posledny den, kedy sa mozes poistit, aby bolo poistenie nepretrzite.

janka9900
15. okt 2012

@rubinka 😉 nemas zac

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mirka_aa
15. okt 2012

ja by som sa chcela opytat..ak poberam maximalnu matersku z DNP ktore som si platila od 6.9.2011 do nastupu na matersku 7.3.2012 (cize este nie 270 dni) po skonceni materskej mozem v plateni pokracovat so starimi sumami?alebo automaticky ak uz z DNP cerpam sa mi poistenie rusi..som rozmyslala ci sa este nejak neda vybabrat so systemom ze by som si po materskej este platila neviem kolko jak dlho,a potom sla na PN a znovu cerpala z DNP...

poisonblu
15. okt 2012

Kocky, neviete mi povedat, ci mi vznikol preplatok, ak som si platila dnp ak pocas pn? Rozpisem moje poistenia:

1.8.2007-12.3.2012 - povinne poistenie zo zamestnania
1.11.20122-31.12.2011 - dnp z minima
1.1.2012-26.9.2012 - dnp z maxima

270 dni z dnp som dosiahla niekedy v juli

Nemocenske pocas PN som mala takto:
13.3.2012-26.9.2012 - z dnp z minima (nesplnala som podmienku 26tyzdnov) a zaroven aj zo zamestnania (k 12.3.2012 som dala vypoved, takze 270 dni sa mi scitalo z oboch poisteni a vznikol mi narok aj z dnp)

Materske poberam iba z dnp z maxima....

Mohol mi vzniknut preplatok, kedze 270 dni sa mi scitalo z oboch poisteni?