Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katrin31
16. okt 2012

baby teraz som v soku..pisala mi kamoska ze jej povedali na socialke ze tu poslednu platbu za cca 7 dni nema zaplatit za novy balik pripoistenia, lebo ze isla dako skoro na pn a ze sa im to nezda a ze nevedia ci to vraj za nu budu platit..chapete? vsak ja som sa prihlasila a zaplatim za 3 dni a hned som isla na pn? je mozne ze by to takto posudzovali?

apena
16. okt 2012

@gapa
Môžem poprosiť o presný výpočet výšky materského v roku 2013, ak som bola od 30.1.2012 poistená z maxima a od 25.10.2012 z minima. Počas obdobia do 25.10. som bola 20 dní na ošetrovnom a 14 dní na PN. Prípadne nejaký odkaz na stránky, kde by som to našla podrobne, ako sa to počíta.
Písala si mi toto:
Výpočet približne 9mesiacov x maximum + (2x minimum) deleno počet dní v tomto období x 65% ti bude cca mateské na 1den
Ja tam len neviem zohľadniť tie dni, čo som poberala nemocenské dávky a teda neplatila.
Ďakujem.

luna22
17. okt 2012

Baby, neviete či sa musí ísť deň pred OČR opätovne príhlásiť na DNP alebo stačí v ten deň ako je vystavená OČR?( nárok už mám ). Rada pre iné : musíte za ten jedeň zaplatiť, ak aj máte preplatok, že to sa nepočíta. ( potom to vrátia)

moon1979
17. okt 2012

@gapa
@janka9900

baby, percentuálna sadzba, z ktorej sa teraz vypočítava DNP z balíka je tých 35,15%?
teda napr.
VZ 400x0,3515 je 140,60 Eur mesačne, dobre rátam?

lubkasungirl
17. okt 2012
janka9900
17. okt 2012

@moon1979 😉 ano

janka9900
17. okt 2012

@luna22 staci v ten den 😉

luna22
17. okt 2012

@janka9900 tak to na drzovku donesiem prihlašku aj očerku? 😀

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka9900
17. okt 2012

@luna22 😀 tak to baby robia a zatial zaidna nepisala, ze by s tym mala problem 😉 ja s tym skusenost nemam

janka9900
17. okt 2012

@evamarek77 ahoj, skus napisat gape, ta ti bude vediet najskor pomoct 😅 neviem, ako sa bude posudzovat davka v nezamestnanosti, ked mas aktivne dobrovolne poistenie a dostanes vypoved 😕 asi by mala byt aj zo zamestnania aj z poistenia, ak ho budes do vypovede platit aspon 26 tyzdnov 😕 ... neviem, snad ti gapa poradi 😉

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka9900
17. okt 2012

@evamarek77 oznac ju v prispevku, aby si to vsimla 😉

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
racik
17. okt 2012

@evamarek77 ja riesim teraz nieco podobne a na 100% ti poviem, ze musim nastupit aspon na 1 den do prace alebo cerpat dovolenku a zvysok si dat preplatit a k tomu sa ti prirata DvN .... ak nebudes mat ani jeden den po materskej VZ bude sa ti ratat VZ pred Materskou ... a dobrovolne s tym nebude mat nic spolocne:((
od Noveho roka budu zmeny v davkach v nezamestnanosti .. urob si to este tento rok .. da sa to

gapa
17. okt 2012

@evamarek77
nemám vela času, no nie je dost údajov a tiež môže byť zákon v r.2013 iný (majú vraj určit limit na výšku podpory)
asi čerpáš RD do 6rokov dieťaťa? a tá ti končí 14.4.2013. Od r.2007 dnp a odkedy si platíš celý balík? A ozaj z maxima?? myslíš max. 1153,50 alebo dôch+ poist. v nezam. až 3076eur??Ak ti trvá balík dlhšie ako 26týž, podpora sa podla terajších zákonov ráta z vym.základu, z ktorého si platila v rozhod. období z dnp (príp. sa priráta aj vym.základ zo zamestnania, ak bude nejaký v rozhod. období, ak by ti trval ešte pp aj po ukončení RD, no ak platíš z maxima 3076, tak vlastne by si mala preplatok na dobr.poistení, v čase súbehu)
tj. málo údajov. a samozrejme bude záležať aký bude zákon v čase zaevidovania na up, predpoklaldám určite zmeny.

čo píše ráčik, v prípade, .... ak nebudeš mať ani jeden den po materskej VZ v zamestnaní, že sa bude rátať podpora z obd. pred materskou (presnejšie dva roky pred nástupm na RD) platí, ak nedosiahneš z dobr.poistenia v nezam. (pozor,nie dnp!!!) 26týž. trvania v období 2roky pred zaevidovaním.

gapa
17. okt 2012

@moon1979
ono sa to ráta zvlášť z každého poistenia (zvlášť nem, v nezamest, dôch.starobné, dôch.invalidné, rezerv. fond) ale asi je to cca to isté, lebo tuším sa zaokrúhluje nadol, no som tonerátala

mima595
17. okt 2012

http://www.socpoist.sk/aktuality-maximalna-davk...
ani om nepopostrehla, kedy to schvalili..

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzana36
18. okt 2012

dievcata ahojte, potrebujem poradit teraz k 2č.10. mi konci DNP. platila som si do januara 2012 z maxima od r. 2009. prve 2,5 roka cely balik, teda aj do dochod. aj neviem este ake poistenie. potom uz iba DNP. dufala som, ze sa nam za ten cas podari mat babo, no nestalo sa tak. ja stojim pred dilemou ci sa nahlasit na dobrovolne poistenie, teda na ten cely balik co cini 120 eur mesacne, alebo nie. ja som dlhodobo doma a babo budeme este do marca skusat. tie peniaze by sa zisli aj na ine ako to davat do socialky. bojim sa vsak, ze ak si nezacnem platit mesacne z minima, tak, mi to cele prepadne a pri moznom tehu uz nedostanem nic. vie mi niekto poradit ako a co mam urobit? a ak to budem platit a podari sa nam otehotniet, ako mi bude ratana PN a materska? docitala som sa, ze niektore si to uz neplatia a ze sa tesne pred nastupom na PN daju zamestnat a zaplatia si z maxima alikvotnu ciastku a nastupia na PN. mne sa to zda velmi riskantne. fakt som zufala, neviznam sa v tychto veciach. toho casu som do zajtra PN a mam ist zajtra na socialku. tak ak by si mohla
@gapa sa pozriet na moj prispevok, bola by som vdacna a teda i za odpoved. vopred dakujem

gapa
18. okt 2012

@evamarek77
inak dôchodkovo môžeš byť stále poistencom štátu, ak má tvoje dieťa dlhodobo nepriazn. zdr. stav až do jeho 18rokov, z vym.základu 60% z priemernej mzdy dva roky dozadu (r.2010 teraz), teda tuším cca 13tisíc sk či 13,5?) a súčasne aj dobrovolne môžeš byť.
Ale ako je to so zdravotným poistením po dovršení 6rokov neviem.
ak platíš od nov.2011 až do zaevidovania, tak sa ti bude rátať vym.základ z tohoto vym.základu + príp. vym.základ sa zaráta do priemeru. Ale by to asi chcelo pozrieť tú novelu, čo asi schválili, lebo vid príspevok od mima, tj. niečo už muselo byť novelizované, neviem, či aj iné § 104-108 Zákona o soc.poistení

gapa
18. okt 2012

@zuzana36
tažko radiť. Ak ukončíš, už sa ti z tohoto nebude počítať nem.dávky, ak nepôjdeš na pn v ochrannej lehote alebo ak nebudeš 24.10 tehotná. Ak by si nepokračovala a nebude zmena, tak po zistení tehotenstva do 15mesiacov od ukončenia dnp sa treba prihlásiť do 8tt (aj skôr) a môžeš ísť od druhého dna po prihlásení na dnp na pn. Nemocenské by bolo ale z minima, no materské, ak nastúpiš nan až po uplynutí 26týž. od nového prihlásenia bude už z toho nového vym.základu. Toto samozrejme platí podla terajších zákonov a nik ti asi nedá nejakú jednoznačnú radu.
tak nech sa zadarí 🙂

caterine
18. okt 2012

Ahojte mohli by ste mi poradit, tie čo sa v tom viacej vyznate prosim Vas? DNP som si platila od 3 do 29 januara 2012, vtedy som si dala odhlašku, chcelil sme sa pokušat o druhe babo, len nastali zdravotne problemy, tak sme to museli odložit, preto som si to dnp aj zrušila, lebo by som to zbytočne platila. Zaujíma ma či aj pri odhlaseni pride nejake rozhodnutie alebo papier zo soc. poistovne lebo mne nič neprišlo.

zuzana36
18. okt 2012

@gapa dakujem, si zlata, no i tak stale neviem co mam robit. ja viem, rozhodnutie je na mne 😖

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka9900
18. okt 2012

@zuzana36 ahoj, ak by si sa prihlasila na min. balik, od 269. dna, poistenie by bolo nepretrzite. ak by si otehotnela do maja a stihla nastupit v dec. na matersku, bola by ratana z VZ z tohto roka- priemer max. a min. VZ.
...PN aj materska by bola buduci rok asi o 100€ menej ako je max. ... plati to podla terajsich zakonov, snad v tomto nejake velke zmeny nebudu 😕 ...
... tak bud sa prihlasit teraz alebo az ked otehotnies, ak to bude este mozne ... 😅 😉

zuzana36
18. okt 2012

@janka9900 dakuje, vyriesil to manzel. nechce , aby som si uz cokolvek platila, mame iba jeden prijem. skusim sa zamestnat, ale to skusam uz dlhsie, no nie tak intenzivne
takze ak by som sa aj teraz nenahlasila na ten balik, tak ked by som to urobila v case az ked budem tehu, tak aj tak by sa mi to ratalo, teda PN a materska este z tohoto roku? lebo ja som mala za to, ze uz by sa tam tento rok a teda to moje platenie nezohladnilo

janka9900
18. okt 2012

@zuzana36 z tohto roku by sa ti ratali uz iba dni poistenia, nie VZ z akeho si platila. ak by nemenili zakon, tak by si to mohla riesit tak, ako ti odpisala gapa 😉