Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

rebekasaska
4. mar 2013

@janka9900 Ano do konca roka dakovala 😉

ludmilaka
4. mar 2013

@janka9900 Jani, a keď má človek v roku pred nástupom na MD menil prácu a paralelne prešiel z jednej do druhej, tak sa MD ráta z posledného zamestnania alebo sa to spriemeruje aj so starým?

rebekasaska
4. mar 2013

@rebekasaska Jani pocuvaj ale aj ked som platila tu najmensiu sumu na DNP

janka9900
4. mar 2013

@ludmilaka ak si u noveho zamestnavatela odpracovala viac ako 90 dni, tak sa berie VZ z novej prace 😉

rebekasaska
4. mar 2013

@janka9900 Jani pocuvaj aj ked som platila najmensiu sumu na DNP

janka9900
4. mar 2013

@rebekasaska myslis v tom roku 2011? je jedno, z akej sumy si platila, dolezite su dni poistenia 😉

ludmilaka
4. mar 2013

@janka9900 Hmmmm, škoda, tak z novej 😠 Ale dííík za radu.

janka9900
4. mar 2013

@ludmilaka nemas zac. uz mas viac ako 90 dni?

ludmilaka
4. mar 2013

@janka9900 Do apríla 2012 som bola v jednej práci, od apríla prestúpila do druhej a od septembra som PN, na rizikovom (popritom som mala aj DNP do konca októbra, čiže mala by tam byť ochranná lehota)....,Termín pôrodu apríl 2013 a zmluva u nového mi končí 31.3: 2013, nástup na MD okolo 15.3. Takže divočina 😀

janka9900
4. mar 2013

@ludmilaka 😀 divocina 😉 tak budes mat 65% z noveho zamestnania plus DNP, snad to nebude take najhorsie 😉

ludmilaka
4. mar 2013

@janka9900 Ale nie, tak pohodička, len v bývalom zamestnaní som zarábala raz toľko ako v poslednom, keďže som prešla do školstva 😀 😀 😀 😀 Ešte raz dííík.

adka1313
4. mar 2013

@janka9900 Áno, stále som na RD, do zamestnania som nenastúpila. Mohla by si mi to bližšie vysvetliť? Moc ďakujem.

janka9900
4. mar 2013

@ludmilaka nemas zac 😉 jaaj, tak z DNP si mala asi maly VZ, ze? 😅 ale co, hlavne nech ste zdravi 😉 😵

janka9900
4. mar 2013

@adka1313 podla mna by to malo byt vsetko v poriadku, ak porodis do terminu. nepocula som o nijakom novom zakone 😕
a preto do terminu musis porodit, lebo nastupom na MD v zamestnani sa ti obnovi nemocenske poistenie zamestnanca, ktore by ti zrusilo ochrannu lehotu, ak by si porodila po termine.
napr. porodis den pred terminom, tak budu sledovat 6 tyzdnov spatne, vtedy este nebudes na MD zo zamestnania, tak ti MD z dnp priznaju.
ale ked porodis den po termine, budu sledovat 6 tyzdnov spatne a vtedy uz budes cerpat MD v zamestnani, takze ti matersku z dnp nepriznaju.
... ak sa bojis toho, ze porodis po termine, tak sa prihlas den pred nastupom na MD na balik poisteni, potom mozes porodit kedykolvek, ale MD bude iba minimalna 😒

adka1313
4. mar 2013

@janka9900 Janka, si zlatá, ďakujem za vysvetlenie.Vôbec som tomu totiž nerozumela a konečne mi to je jasnejšie.

janka9900
4. mar 2013

@adka1313 nemas zac 😉 este mimochodom, termin mas 22.4.?

adka1313
4. mar 2013

@janka9900 Áno, termín mám 22.4. Aj mňa ešte napadla jedna vec: Do termínu pôrodu mi už jedna materská prísť musí, takže bude vypočítaná ako by sa na mňa ochranná lehota vzťahovala (teda vyššia materská) alebo nie (teda minimálna)?

janka9900
4. mar 2013

@adka1313 u teba budu pravdepodobne cakat na rodny list dietata, az potom vyplatia spatne MD z DNP.

zalka
4. mar 2013

@pflegerin hm.. nie je problém ak pôjdeš od 4 mesiaca. Akurát, že teraz sa prihlásiť na DNP z maxima nemôžeš .. lebo si v zahraničí a pri prihláške na DNP dávajú podpisovať čestné prehlásenie, ženie si poistená v zahraničí ... čo ty si ...
a ak sa prihlásiš na DNP až v 4 mesiaci .. nestihneš byť poistená 26t .. takže tvoja MD bude 255 eur ... no neviem asi si skús zistiť ako je to v AT s MD. URčite ti výjde lepšie ...

jankaferancova
4. mar 2013

Ahojte maminy,tak idem sa aj ja trosku zapojit do diskusie a skuste mi poradit co je pre mna najlepsie.Momentalne som na RD,ale stale zamestnana od 1.7.2009.DNP som si platila od 7.4. 2010 - 31.1. 2012 (kedy mi automaticky zaniklo). 1.2. 2011 sa mi narodil syn,MD som dostavala okolo 310 eur z DNP a 300 od zamestnavatela.RD mi konci 1.2.2014.Zaciname planovat babatko,poradte mi prosim Vas ako to urobit s DNP,aby som dostala tu najvyssiu matersku,kolko to si vypocitat viem,ked som zamestnana,vyslo mi to platit cca 176 eur mesacne z max.vym.zakladu.Co mam info tak pokial mam termin porodu a som na RD,musim porodit do terminu,ak po nedostanem nic,teda co sa tyka DNP.Cize ked mi konci RD 1.2. 2014,najlepsie je rodit niekedy po skonceni,ze?Kedy sa podla Vas mam prihlasit na DNP a v akej vyske?Z minima alebo rovno z maxima?Akym sposobom mozem DNP este vyuzit?napriklad aj na PN?ake su tam podmienky,malo by sa brat este do uvahy to obdobie predchadzajuceho DNP?Dajme tomu otehotniem niekedy v mesiaci jul-august...kedy uz zacat platit?Dakujem moc za rady!!!

pflegerin
5. mar 2013

@zalka ,,DAKUJEM TI VELMI PEKNE SI VAžNE ZLATA. 😀

mirka92
5. mar 2013

baby vidim ze sa tomu velmi rozumiete ja mam z toho chaos,stale hladam mozte mi prosim povedat ako to je v mojom pripade,bola som DNP do konca januara 2012 -vtedy mi automaticky zaniklo zo zakona,babo sa mi narodilo maj 2012,poberala som najvyssiu matersku,lebo som splnala podmienky 270 dni,teraz ma syncek 9 mesiacov a rozmyslame ze mozno by aj druhe,dalo by sa este nejak vyuzit predchadzajuce poistenie a ako? kedy otehotniet,kedy platit kolko?verim ze mi niekto odpovie,dakujem

zalka
5. mar 2013

@mirka92 na využitie starého PN máš čas cca do 30.4. ked ti dovtedy vznikne nové poistenie .. tak je nárok na PN platenú - tým pádom netreba platiť odvody ... a aj na MD ... ak vznikne DNP neskôr , tak treba platiť celých 9 mesiacov .

janka9900
5. mar 2013

@jankaferancova ahoj, najlepsie by bolo, keby si otehotnela do konca aprila a hned nastupila na PN, mala by si narok na min. PN a nemusela by si platit za balik. matersku by si mala max., keby si sa prihlasila z rozdielu 1179€ minus hruba mzda a zaplatila aspon jeden den.
ale kedze planujete babo az v lete, musis sa prihlasit este pred otehotnenim, aspon mesiac, aby si stihla do porodu zaplatit 270 dni. od maja sa ti uz nebudu pocitat dni stareho poistenia, teda nebudes mat narok na PN a budes musiet platit.
... teba sa nebude tykat porodenie do terminu, to musia stihnut iba mamicky, co idu na MD v ochrannej lehote. ty pojdes z aktivneho poistenia (ak pojdes), tak mozes porodit kedykolvek 😉

mirka92
5. mar 2013

@zalka dakujem velmi pekne tak sa musime snazit

katrin31
5. mar 2013

@zalka prosim ta este jedna otazka..ked sa teda ta kamoska prihlasi na novy balik pripoistenia tak pn bude mat minimalnu? alebo ako to bude? a potom po splneni 26 tyzdnov bude mat matersku maximalnu? a tak sa to neda spravit ze z tejto pn, na ktoru nastupila v ochrannej lehote, po skonceni stareho pripoistenia tak bude dalej na pn, ale tam jej potom nevznikne narok na matersku,ze? pre nu jednoznacne plati aby sa prihlasila na ten novy balik, ale hlavne ma zaujima aka bude vyska pn pocas tejto novej pnky..

zalka
5. mar 2013

@katrin31 a ja som ti nepísala, že kamoška má ostať na PN len sa má prihlásiť na DNP z maxima?
Ale tú PN čo má musí o tri 4 alebo 5 mesiacov ukončiť .. aspoň 1 deň si zaplatiť poistenie z nového DNP .. a ísť na dalšiu PN tá dalšia bude minimálna ale MD maximálna.

Ak sa prihlási na DNP z maxima a ostane na tejto PN čo je teraz do nástupu na MD tak MD bude minimálna lebo ju nebudú mať z čoho vypočítať.

mima595
5. mar 2013

kocky, tie co ste ziadali o vratenie preplatku, je nejake tlacivo na to, co sa da stiahnut z netu??? lebo ja hladam, hladam, ale nic najst nemozem...
diky

adka1313
5. mar 2013

@janka9900 Ahojte, dnes som bola na sociálnej poisťovni a dozvedela som sa , že ochranná lehota sa na mňa nevťahuje z dôvodu, že prechádzam z RD na MD... aj keď som si DNP platila...ochranná lehota sa týka vraj iba tých, ktorí pred nástupom na MD boli nezamestnaní alebo pracovali... preto mi odporučila aby som si aspoň na pár dní pred nástupom na MD uzatvorila balík poistenia a hneď aj zaplatila alikvotnú čiastku... Po narodení dieťaťa prídem balík zrušiť. Ak by som toto nespravila, tak by som podľa nej prišla o cca 250 E mesačne a dostala by som len základnú MD ako keby som si predtým žiadne DNP neplatila... ďalej mi uviedla, že takto už mnohé maminy prišli o peniaze lebo odovzdali MD so spätným dátumom a balík sa už nedal vytvoriť. Chcela by som sa vás preto spýtať, či nemáte aj vy podobnú skúsenosť lebo najneskôr o 3 dni si musím balík založiť keďže na MD nastupujem 11.3. Termín pôrodu vraj nie je podstatný, podstatné je to, že nástupom na MD sa obnovuje pracovný pomer a práve vtedy treba byť poistená... Ďakujem za odpoveď, keďže je to celé tak zamotané...

janka9900
5. mar 2013

@adka1313 ahoj, podla toho, co viem ja, ti narok vznikne, ked porodis do terminu porodu, ako som ti uz minule pisala. myslim si, ze ta tetusa, co je na socialke je trosku mimo 😕
ked chces mat 100% istotu, napis cez kontaktny formular socialnej poistovne alebo tam zavolaj: http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s
... este tu nijaka mamicka nepisala, ze by jej nepriznali matersku, ked porodila do terminu.

@zalka ze by mala mat adka narok, ked porodi do terminu? 😕