Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
23. jún 2009

a teraz mám hádať aké?

danka24
23. jún 2009

nie nehadaj 😉

gapa
23. jún 2009

s každého Np, s ktorého si uplatnuješ nárok sa rátajú zvlášť. 🙂

mima595
23. jún 2009

Gapa - chcem sa ta opytat na toto:
DNP si platim od 01.11.2008 z maxima. Momentalne som na RD, konci mi 10.08.2009. Som tehotna, TP mam 21.11.2009. o a este stale mi trva moj pracovny pomer.
Takže: ja mam plan, že 11. 8.2009 - nastupim do prace, ale hned si zacnem cerpat dovolenku, po skonceni cerpania dovolenky sa pokusim vybavit PN, aby som nemusela chodit do prace. Ak by zamestnavatel nesuhlasil s cerpanim dovolenky, tak by som chcela hned cerpat PN.
A moja otazka: KOlko si budem musiet zaplatit za august DNP? Z maxima, ako som nahlasena, alebo len z rozdielu Maxima - hruba mzda, co mi vyjde za tu dovolenku?
Zistujem si to dopredu, takže ak mi vieš poradit, ako by to mohlo byt podla teraz platnych zakonov.

armc
23. jún 2009

Prosím vás o pomoc. Tu som sa dočítala, že dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dajmetomu z maximálneho vymeriavacieho základu (30 219-ako som sa tu dočítala) má po platení aspoň 270 dní nemocenského poistenia nárok na matersé vo výške 55% vymeriavacieho základu, čo je v tomto prípade 30 219x30%. Ale nikde som sa nedočítala koľko mesačne musím platiť do Sociálnej poisťovne, ak by som chcela poberať potom tú materskú vo výške 55% z 30 219? Ja som momentálne na materskej a poberám rodičovský príspevok. Malá má 20 mesiacov a pomaly by sme už chceli aj druhé bábo, len nevieme ako to bude s materskou...Dozvedeli sme sa, že nárok na materské mi nevzniká, keďže som poberala prvú materskú v ochrannej lehote po skončení pracovného pomeru. Takže by som potrebovala poradiť o dobrovoľnom nemocenskom poistení. Vďaka!!!!

armc
23. jún 2009

myslela som samozrejme 30 219 x 55% 😉

gapa
23. jún 2009

armc,
platí sa 4,4% z vym.základu.

mima,
ak by si napr. od 11.8.09 do 20.8.09 čerpala dovolenku, od 21.8.09 bola PN zo zamestnania aj DNP, tak by si mala platiť len za obdobie 1-20.8.09 a to ak si prihlásená z terajšieho maxima 1003,09eur, tak za obdobie 1-10.8.09 z maxima, za obdobie 11-20.8.09 ako píšeš z rozdielu ale aktuálneho maxima, tuším 1084,55?? (a nie 1003,09eur) a tvojho VZ zo zamestnania.

Ale na tvojom mieste by som asi zaplatila z maxima za celé obdobie (okrem poberania nemocenského), aj práce, lebo asi aj tak nebudeš vedieť presnú sumu. Alebo sa príp. dohodnúť priamo s pracovníčkou SP, ktorá ta má na starosť platenie DNP.

mima595
23. jún 2009

Gapa - dik
aj ja si tak myslim, ved ked mi vznikne preplatok, tak potom napr. nezaplatim posledny mesiac, ak sa budem chciet odhlasit z DNP, teda len doplatim rozdiel.

gapa
23. jún 2009

alebo si písomne vyžiadaš vrátiť preplatok (dá sa aj 10rokov späť)

lily27
24. jún 2009

Haló pomóc poradí mi tu niekto?prosííííím!!!!

desmodka
24. jún 2009

co je na tom pravdy ze DNP od 1.januara 2010 KONCI?????? tie ktore nenaplna lehotu platenia sa im to uz neoplati platit

gapa
24. jún 2009

kde si počula?

desmodka
24. jún 2009

dnes na socialke... som sa isla dat pripoistit...

gapa
24. jún 2009

lebo sa čakajú nejaké zmeny, no vzhladom na to, že sa zvolebnieva, tak neviem, či bude nejaký zákon prijatý už od 1.1.010 alebo to nechajú až na novú vlácu, lebo toto by si velmi u mamičiek nezvýšili p referen cie .

desmodka
24. jún 2009

tak teda sa mam dat pripoistit???

gapa
24. jún 2009

to záleží od teba. Ja veštiť neviem.

desmodka
24. jún 2009

no ty sa v tom vyznas... co by si ty spravila???? 😀

gapa
24. jún 2009

nepamätám si tvoj prípad a kedy plánuješ. No možno zatial z minima, ak by to nevyšlo, tak by si neprišla o peniaze. Totiž ja som bola DNP, no po cca 5-6mesiacoch som sa odhlásila, lebo to pre mna nebolo výhodné. Takže vždy treba rátať s tým, že niečo vyjde a niečo nie. NO a napr. teraz tiež rozmýšlam, dať si dobrovolné poistenie v nezam. alebo nie??? Takže každý ide za seba a nesie za to následky, v tomto prípade finančné.

desmodka
24. jún 2009

no ja som sa rozhodla ze to skusim, neni to mesacne taka velka sumu a tych 7 mesiacov budem platit a ak to fakt zrusia tak smola a ked nie tak budem pokracovat 😀

gapa
24. jún 2009

no samozrejme predpokladám, že po otehotnení na tom minime neosteneš. Postupy sú tu niekde rozpísané.

desmodka
24. jún 2009

preco by som po otehotneni na tom minime neostala, ked mi to tak vychadza????

lily27
25. jún 2009

Baby ak je pravda to čo písala desmodka tak super.asi sa aj ja odhlásim.tiež si platím z maxima a si som vyhodila peniaze do luftu.potrebovala som sa s niekym poradiť ale nikto ste mi neporadili!!!!. prosím poradte mi .......fnuk

gapa
25. jún 2009

desmodka,
ak ti to tak vychádza, tak samozrejme, je to OK. Už som ticho 😉

gapa
25. jún 2009

nuž, lily

ak by ti išlo len o materské, ktoré plánuješ až o dva roky a nie o nemocenské predtým, tak by som povedala odhlásiť. T.č. si poistená cca 4mesiace. Ak ostaneš tehotná do cca 14mesiacov, tak sa ti aj tieto dni prirátajú ku dnom nového DNP, ak sa zákon v tomto nezmení.

Ak ti ale pôjde aj o PN, tak to ťažko radiť. Možno si zmen na minimum a plať potrebných 270dní. Alebo sa odhlás a uvidíš ako sa zmenia zákony a do tých 270dní si doplat až v r.2010, ked budeš vedieť, či je DNP vôbec pre nezamestnaných možné. Ale ak bude, tak si treba strážiť tých 270dní.

No max.nemocenské a materské by si dosiahla len dlhodobejším platením z maxima.

Tak snád stačí 😉

adikasb
25. jún 2009

Gapa, aj ja mam otazku. Tiez si platim od marca z maxima, ale zatial tehu nie sme. Takze sa chcem odhlasit a az budem tehu, tak znovu prihlasit - tak aby som mala splnenych tych 270 dni celkovo a tych suvislych 26 tyzdnov pred porodom. Podla toho co som si prestudovala, tak by som mala potom tu max. matersku dostat, vsak? Alebo co mi odporucas?

anib
25. jún 2009

adikasb,znovu prihlasit sa mozes az po 6mes,to znamena,ze by si si musela poriadne vyratat a muselo by ti to vyjst -tych suvislych 26tyzdnov pred porodom - kebyze otehotnies

adikasb
25. jún 2009

Anib, to vaaazne? Tak to som ani netusila, ze sa potom mozem znovu prihlasit az po 6 mesiacoch 😨 ☹ Tak teraz uz fakt neviem co urobim, asi si to aspon znizim na minimum, a potom by som mohla znovu zvysit - to sa snad da, nie? Alebo co by ste mi este odporucili?

gapa
25. jún 2009

anib,
to kde si počula, že sa môže prihlásiť až po 6mesiacoch? Dá sa odhlásiť napr. aj zajtra a prihlásiť nanovo od pozajtra. Už viacero mamičiek tu o tom písalo, že dokonca aj z iného VZ ako pôvodne, aj ked neuplynulo 6mesiacov.

POdla mna, ak jej ide len o materské, tak môže tak urobiť. No podstatné je to, či neschvália nejakú zmenu medzitým poslanci. A ak áno, akú.

adikasb
25. jún 2009

Baby, tak co mam urobit - co by ste odporucali? Platit dalej z maxima, znizit na minimum alebo sa docasne odhlasit? Uz o tom rozmyslam vyse tyzdna a neviem co urobit... ☹

gapa
25. jún 2009

adikasb,
ak nie si tehotná a ide ti len o materské (nie nemocenské, to je vždy komplikované a bez súvislého platenia ťažko dosiahnuť max), tak by som urobila tak ako píšeš a potom najneskôr v 8tt, no radšej skôr prihlásiť a nátsup na MD potom po 26t. (to platí podla terajších zákonov)