Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
18. sep 2010

@murkaa - ocr kludne aj na dvojicky, nikde nie je obmedzenie, že nemožes cerpat OCR na dieta, s ktorym si na RD.
apropo - ved ty aj tak dostavas rodicak iba na jedno dvojca, aj si ziadala o rodicak na jedno dvojca, to druhe "akože" neexistuje 😉 😉

murkaa
18. sep 2010

😨 veru, pre nich neexistuje. Vdaka. 😅

olo
18. sep 2010

vdaka gapa si poklad

lazika1
18. sep 2010

@murkaa samozrejme aj Očr možeš čerpat, nielen na staršie ale aj na detičky s ktrorými si na RD. Neviem ako to je pri dvojičkách, skús si prečítat na stránke soc. poistovne o tom viac.

tatrankalucka
19. sep 2010

@katka888 dakujem velmi pekne za vysvetlenie, mam v tom poriadny gulas 🙂 S manzelom sme sa dohodli ze do konca roka si budeme este davat pozor a od januara nechame tomu volny priebeh ked sa podari budeme radi ked este nie nic sa nedeje 🙂 Takze ak som to spravne pochopila tak ak splnim tie dve podmienky, byt dnp 270 dni pred porodom a zaroven 26 tyzdnov pred nastupom na matersku tak by som mala mat narok na maximalnu matersku napriek tomu ze do konca roka bude moj zamestnavatel za mna odvadzat nemoc. poisutenie len z minimalnej mzdy? este raz diky za pomoc, sta zlate 😉

katka888
19. sep 2010

@tatrankalucka
a co bude s tvojim zamestnavatelom od 1.1.2011? pripad co som popisala je v tom pripade, ak si do nastupu na matersku aj dnp aj zamestnana. ak nebudes zamestnana, nemas narok na matersku zo zamestnania, len z dnp. ale dnp z maxima sa ti neoplati platit teraz, ked si zamestnana, lebo by ti aj tak socialka brala do uvahy oba ten rozdiel.

hedka17
19. sep 2010

ahojte, chcela by som sa opytat uz vyse 2 a pol roka si platim DNP (to minimum nakolko som to chcela vtedy kvoli PN), kamoska mi radila to zrusit a na dalsi den dat zvysenie,ale neviem na kolko si mozem zvysit,aby sa mi zvysilo rodicovske. Momentalne som 3 tyzdne na PN robim v kuse vyse 6 rokov. Poradi mi niekto co mam urobit? Dakujem

standa82
19. sep 2010

@hedka17 ...nemusíš si zvyšovať, keď si DNP aj z minim.VZ, budeš mať nárok na zvýšený RP 🙂

hedka17
19. sep 2010

@standa82 ja viem,ale chcela by som ho vyssi

standa82
19. sep 2010

@hedka17 ...vzšší ako 256 eur ho mať nebudeš, aj keď si DNP zvýšiš. Už len ak by si dala drobca do jasiel alebo opatrovateľke a ty by si išla do práce, tak budeš dostávať príspevok (nie je to rodičovský) do výšky nákladov, max.300 eur. Ale s tým DNP nič nemá.

hedka17
19. sep 2010

@standa82 tomu rozumiem,ale myslim to co vyplaca pol roka poistovna aby sa mi ta suma zvysila

standa82
19. sep 2010

@hedka17 ...aha, tak ty nemáš namysli RP ale materský príspevok. Ak chceš mať najvyššiu materskú, musela by si si VZ zvýšiť až na 1116 eur, platí sa okolo 49 eur/mes. Potom je materská cca.600 eur/mes. počas pol roka. Záleží to len od teba aký si dáš VZ. No z nového VZ musíš splniť potom podmienku platenia minim. 26 týždňov do nástupu na materskú. Ty máš termín1.5.2011, na materskú by si mala nastúpiť 20.3.2011, no a začať platiť by si musela najneskôr včera. Takže už je neskoro. Mrzí ma to. 😖

hedka17
19. sep 2010

@standa82 no to je termin podla kalkulacky, doktorka mi vravela ze to bude menej a o dva tyzdne mi povie presny termin

mima595
19. sep 2010

@hedka17 - ten jeden den by nemol až taky problem, termin nastupu na matersku o ten 1-3 dni sa posunut, ked sa dohodnes s lekarkou - dolezite je, aby si neporodila skor.
dolezity je skor tvoja hruba mzda v praci a ci ti tam pracovny pomer trva...

hedka17
19. sep 2010

ano pracovny pomer trva

hedka17
19. sep 2010

@mima595 chcem sa opytat to sa mam odhlasit a na dalsi den zase prihlasit ci ako?

mima595
19. sep 2010

@hedka17 - ano, jeden den odhlasit a druhy prihlasit - lenže tebe sa z maxima neoplati prihlasit, pretože budes poberat matersku aj z prace... teda ty sa musis prihlasit z rozdielu medzu maxim. VZ a tvojim hrubym prijmom.... ak je tento rozdiel cca 300 - 350€ - tak sa ti neoplati zvysovat VZ a staci ti to, co si platis doteraz

hedka17
19. sep 2010

@mima595 a este teraz ked som PN a neviem ci nebudem uz do zaciatku materskej tak neviem ako to je

hedka17
19. sep 2010

@mima595 a este jedna vec tento mesiac ako september mam zaplateny tych 14 euri. Odkedy mi potom zacnu ratat nove platenie DNP

mima595
19. sep 2010

@hedka17 - na toto ti už neviem presne odpovedat

misulienocka
19. sep 2010

@gapa Ďakujem pekne za radu a chcela by som ešte vedieť z čoho sa počíta marodka?

gapa
19. sep 2010

@misulienocka
neviem na čo nadväzujem (kde som ti dala odpoved) ale všeobecne sa nemocenské ráta z vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období.

tatrankalucka
19. sep 2010

@katka888 asi som sa zle vyjadrila 😖 som a aj nadalej budem zamestnana, teda dufam 😀 tak odkedy by som si mala zacat platit dnp do maxima VZ ked az od januara sa zacneme snazit o babatko? stale sa v tom stracam...nerozumiem preco by som mala mat matersku len z toho rozdielu? prepac ze sa stale tak pytam ale stale mi to nedopaluje ☹

katka888
20. sep 2010

@tatrankalucka
narok na MD mas:
1. z prace, musis splnit podmienku byt nemoc poistena min 270 dni za posledne dva roky od datumu porodu, ak by si pracu pred nastupom na MD nemala, tj skoncil ti prac pomer pred otehotnenim, narok nemas
2. z dnp, co som ti napisala vyssie.

tj ak buduci rok budes zamestnana, staci ti platit dnp z rozdielu tak, aby si splnila podmienky dnp co som ti popisala vyssie.
nepochopila som tu vetu, ze zamestnavatel bude do konca roka za teba odvadzat odvody. a po 1.1.2011 nebude, ved pises ze budes nadalej zamestnana? resp,. ze neplanujes skoncit pracu a ze ti ani zmluva nezanika, tak ako to teda je?

bella25
20. sep 2010

ahojte som tu prvy raz a zaujímalo by ma, ake tlačivá potrebujem na zvýšenie.Od apríla sa s manželom snažíme o druhé bábo tak od vtedy si platím 14 eur a až teraz sa mi podarilo otehotniet som v 6 týždni a chcela by som si to zvýšit na maximum aby som potom dostavala tých 16000 sk. Ale mam z toho miš maš, lebo kamaratka mi povedala, že musím sa odhlásit a potom prihlásit aby som mala na to nárok, že mi nestačí len zmena. Bojím sa aby som zbytočne neprišla o peniaze, prosím poradte mi dakujem.

standa82
20. sep 2010

@bella25 ..Píšeš, že si v 6.tt, tak to ešte stihneš. Choď do SP a podaj odhlášku z DNP a na druhý deň podaj prihlášku na DNP ale s VZ1116 eur (pokiaľ si nezamestnaná). Z tejto sumy budeš mesačne platiť 49,10 eur až do nástupu na MD. Len si prepočítaj presne týždne do nástupu na MD (6 t pred pôrodom alebo 8 t pred pôrodom - ako chceš) Do tejto doby musíš splniť podmienku platenia 26 týždňov z VZ 1116 eur.
Ak si zamestnaná, stačí ti zadať si VZ z rozielu 1116 mínus tvoj VZ v práci.

bella25
20. sep 2010

ano som nezamestnana, dobre lebo mne to vybavuje jedna baba v socialnej poistovni a ona mi tvrdila, že mi stačí iba zmena a kamoška zase, že nie. Preto som nevedela čo mám teraz robyt.

mnamko
20. sep 2010

@standa82 ja som si myslelaže 26týždńou je do dňa keď sa ti narodí dieťa,nie odchod na materskú.Ako je to teda?A ešte sa opýtam za aký čas sa vypočítava materská

standa82
20. sep 2010

@bella25 ...ty môžeš urobiť aj zmenu, robí sa po pol roku od prihlásenia. Ale je jedno či urobíš zmenu alebo odhlášku a prihlášku 🙂
@mnamko ...26 týždňov je dňa nástupu na MD. 270 dní je do dňa pôrodu. Keďže ty nastúpiš na MD v roku 2011, tak tebe budú materskú počítať z VZ z roku 2010.

bella25
20. sep 2010

@standa82 ok tak teraz čo je lepšie lebo ja tu zmenu mám urobenu na to zvýšenie ale tá kamoška mi tvrdí že to nestačí, že musím mat urobenu odhlášku aj prihlášku , lebo ked si to neurobím tak, že nedostanem tie peniaze. Ani nevim či to je 600 eur alebo 16000 sk.