Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

moncicip
12. dec 2010

@domika007 to bude najlepsie, ja ti budem drzat prsty aby si jnarazila na ochotnu a milu uradnicku

domika007
12. dec 2010

@daniela1974 dobra rada 😀 😀

domika007
12. dec 2010

@moncicip no praveze ta u ktorej som bola ja, bola velmi ustretova, tak mozno tam aj skocim a spytam sa

daniela1974
12. dec 2010

@domika007
tu je mail: Sociálnapoisťovňa [poradna@socpoist.sk] a tu je ich odpoved:

Odpoveď:
Dobrý deň,

v zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote. Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia. Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov.

Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia je možné započítať obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
Z informácií, ktoré ste uviedli vo svojom podaní, vyplýva, že v období, keď bol s Vami ukončený pracovný pomer, ste neboli tehotná, teda ochranná lehota sa na Vás už nevzťahuje, a keďže nie ste momentálne nemocensky poistená, nárok na nemocenskú dávku Vám pravdepodobne nevznikne.
Obdobie, počas ktorého ste evidovaná na úrade práce, aj keď by ste poberali dávku v nezamestnanosti, nie ste nemocensky poistená.

V takomto prípade máte možnosť využiť inštitút dobrovoľného nemocenského poistenia. Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenskú dávku, ak splnila podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia. Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na materské, ak splnila podmienky ustanovené na vznik nároku na materské počas trvania nemocenského poistenia a zaplatila poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške. Pre výpočet materského je potrebné, aby ste boli nepretržite dobrovoľne nemocensky poistená aspoň 26 týždňov ku dňu vzniku nároku na materské (nástupu na materskú dovolenku). Pokiaľ nie je táto podmienka splnená, materské sa vypočíta len z pravdepodobného vymeriavacieho základu. Prihlásiť na na toto poistenie sa môžete v pobočke Sociálnej poisťovne v mieste Vášho trvalého bydliska vyplnením tlačiva Registračný list FO – pr ihláška. Toto tlačivo máme zverejnené aj na našej stránke v časti Formuláre.
Viac informácií k dobrovoľnému poisteniu nájdete na našej stránke v časti Identifikujte sa – Dobrovoľne poistená osoba, konkrétne na http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osob.... Informácia o platení poistného na sociálne poistenie dobrovoľne poistenou osobou od 1. januára 2010 nájdete na http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistne....

Vo veci presných informácii o Vašom nároku na materské, resp. výpočtu výšky materského, Vám odporúčame obrátiť sa priamo na pobočku Sociálnej poisťovne, v ktorej si budete uplatňovať nárok na materskú dávku, oddelenie nemocenského poistenia. Viac informácií k dávke materské nájdete na nasej stránke v časti Nemocenské poistenie - Materské.

Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorú priznáva a vypláca úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, preto Vám informácie o jeho nároku môže poskytnúť len uvedená inštitúcia v mieste Vášho trvalého bydliska.

S pozdravom

Vaša Sociálna poisťovňa

moncicip
12. dec 2010

@domika007 tak super ja som mala podobne stastie ked som tam bola koli informaciam

moncicip
12. dec 2010

@domika007 tak super ja som mala podobne stastie ked som tam bola koli informaciam

domika007
12. dec 2010

@daniela1974 a to si tam teraz pisala?

moncicip
12. dec 2010

@daniela1974 super dik za nove info, zas som o cosi mudrejsia

jeny
13. dec 2010

Ahojte, už som ras písala ale odpoved som nenasla tak skusim znova, ak viete prosim poradte mi. platim si dnp a pojdem na očr,no pracujem na polovičný úväzok, odrobim teda len 19hodin tyzdenne tak moja otazka je ci staci zaniest papier od dr iba do soc. poistovne a možem aj počas očr odrobiť tých 19h napriklad po poobediach ked manzel bude s malou, teda ze zamestnavatel ani nebude vedieť ze som na očr. Je to možné???

daniela1974
13. dec 2010

@domika007 to som pisala hned ako som otehotnela teda niekedy koncom septembra ci zaciatkom oktobra

domika007
13. dec 2010

@daniela1974 aha ok a ty si bola v tom case nezamestnana?

daniela1974
13. dec 2010

@domika007 ano, ja som dostala vypoved v aprili a potom som koncom leta otehotnela

juana2
13. dec 2010

@droby dakujem dufam,ze ma vypise teda dr.Inac kazdy by to mal vyuzit podla mna ked si to plati a dr to predsa nestoji nic tak neviem co robia problemi 😉

bellugia
13. dec 2010

Ahojte, poraďte mi aj tu...
Vzniká nárok na materskú po odpracovaných 270 kalendárnych dňoch do nástupu na materskú alebo do termínu pôrodu?

Mne to vychádza tak, že mi chýba jeden pracovný týždeň, aby som mala nárok. Tým pádom môžem na materskú nastúpiť 5. týždňov pred termínom, aby som spĺňala túto podmienku. Čo sa dá v tejto veci robiť? Požiadať gynekológa o posun materskej? Podržia ma v práci o týždeň dlhšie?
Nechcem prísť o materskú a skončiť iba na rodičovskom... :(

wewulka
13. dec 2010

@gapa ahoj gapa, dakujem, aj ked sice neskor. doktor mi nakoniec vystavil aj nove tlacivo pn pre DNP a platila som 1euro.

mima595
13. dec 2010

@bellugia - urcite sa dohodni s dr., nech ti posunie termin porodu a nastupis na matersku tych 6 tyzdnov pred planovanym porodom... ak porodis aj ten tyzden skor, to už nikoho nezaujima... ja som ten 2. porod mala 10 dni pred planovanym terminom porodom a nikoho to nezaujimalo.....

to je najistejsie a najlepsie riesenie...

gapa
13. dec 2010

@bellugia
takže 6týždnov pred PtP ti vychádza cca na 263tí den DNP? To nevadí. Môžeš nastúpiť na MD, ale nárok na materské budeš mať len v prípade, ak porodíš najskôr na 271vý den DNP. To že nastúpiš na MD skôr ako uplynie 270dní nevadí. Ale materské ti nezačnú vyplácať skôr, ako nedonesieš rodný list dieťaťa. Lebo až na základe neho zistia, kedy si porodila a či si tych 270dní do pôrodu splnila.
Tj. najpodstatnejšie je neporodiť skôr ako na 271vý den a nemať dlh v SP.

domika007
14. dec 2010

@gapa ahoj, vidim, ze sa v tychto veciach vyznas, vedela by si pozriet aj moju otazku? je to cca 2 -3 strany dozadu...dakujeeem 😵

salvinka
14. dec 2010

@bellugia ahoj, ja som to mala presne tak isto 🙂 7 dní .. neboj, normalne nastupis na matersku 6tyzdnov pred porodom, avsak peniazky dostanes az po porode ked donesies na socialnu poistovnu rodny list babatka (treba s tym ratat a nieco si usetrit) ja som rodny list niesla hned z porodnice :-P
da sa aj nastupit na matersku o tyzden neskor, ale moc to gynekologovia nemaju radi..

bellugia
14. dec 2010

@gapa Takže by to malo byť tak, že 270 dní do pôrodu? Nie do nástupu na materskú? Potom by to malo byť v pohode...

katka888
14. dec 2010

@bellugia
270 dni do porodu / realny termin, nie pravdep termin porodu / a zaroven min 26 tyzdnov poistena vkuse pred nastupom na MD 😉

mima595
14. dec 2010

@bellugia - ale este potvrd, aby nedoslo k omylu.... ty sa pytas na matersku z DNP, alebo zo zamestnania????

baby, len pre info, aj zo zamestnania plati to iste ako pre DNP??? že musi uplynut 270 dni ku dnu porodu, nie k nastupu na matersku... ak ano, tak potom beriem svoju odpoved naspat 😉

bellugia
14. dec 2010

júj, už ma nespochybňujte :D teraz som volala na sociálku. Ja sa pýtam na nástup zo zamestnania, nie z pripoistenia... to som nestihala a neriešila už ani
@mima595

bellugia
14. dec 2010

@katka888 Týka sa to poistenia normálneho v práci? Lebo myslím nástup na materskú zo zamestnania, nie DNP.

katka888
14. dec 2010

@bellugia
zo zamestnania plati popdmienka 270 dni nem poistenia za posledne 2 roky pre terminom porodu. cize tiez. len tam nie je podmienka 26 tyzdnov vkuse pred nastupom na matersku

bellugia
14. dec 2010

@katka888 OK, tak by mi to malo vyjsť, či už pôjdem na materskú 6. týždňov pred, či neskôr... 🙂 ďakujem🙂

katka888
14. dec 2010

@bellugia
prec by si mala ist neskor? ak pojdes neskor, prides o peniaze za ten cas.

marianne
14. dec 2010

Caute vsetky, dlho som tu nebola a neviem ci sa nieco zmenilo ohladom DNP.U mna je situacia taka, ze som v tomto roku bola tri mesiace nem.poistena a potom som to zrusila. Zaujimalo by ma, ci stale plati to, ze ked otehotniem staci sa najneskor v 8.tyzdni prihlasit na nem.poistenie, aby som mala maxim. matersku? Viete kolko to teraz vychádza? A plati aj ta podmienka 26tyzdnov poistenia do nastupu na matersku? Dakujem

bellugia
14. dec 2010

@katka888 Tak vieš, ja som myslela, že 270 dní (v zamestnaní a teda v poistení) znamená do nástupu na materskú. To by mi kvôli 7 dňom nevyšlo a musela by som posunúť nástup. Ak je to do termínu pôrodu, ako som si to už overila na sociálke, tak je to v poriadku - treba len predložiť rodný list.

tinara23
14. dec 2010

@marianne prvá podmienka poistenie DNP je poistenie min. 270 dní do pôrodu za posledné dva roky. Započítava sa ti tam aj poistenie, ktoré si zrušila. A druhá podmienka je poistenie aby trvalo min. 26 týždňov pred nástupom na materskú.

marianne
14. dec 2010

Vdaka tinara, takze nic nove. Akurat som zistila, ze materska dovolenka bude od buduceho roku trvat 34 tyzdnov. To znamena, ze po splneni vsetkych podmienok, tj. 270 dni a 26 tyzdnov by mala byt materska davka vyplacana az 34 tyzdnov.?