Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dana10
16. feb 2011

Ahojte potrebujem poradiť. Bola som nepretržite zamestnaná do r. 2008 vo všeljakých firmách. Od 1.1.2009-3.5.2010 som mala nový PP. Od 4.5.2010 som na ÚP doposiaľ. Platím si DNP od 8.12.2009 doposiaľ z VZ 500EUR/t.j.22EUR/
Od 5.1.2009 som bola na PN 52 týždňov t.j. do 3.1.2010, kt. som dostávala od zamestnávateľa. Odrobila som v 1/2010 tri dni a išla som zas na PN. Samozrejme som dostala PN-ku zaplatenú len za tie tri dni v ďalšom mesiaci t.j. vo februári 2010. Nakoľko som sa prihlásila na DNP išla som hneď na PN-ku z DNP/ v 01/2010 mala so tam nejaký nárok aj keď smiešnu sumu a bola som až do 02.5.2010. Podotýkam že keď som bola PN z DNP aj tak som platila ten odvod mesačne 22 EUR.Nastúpila som na jeden deň do roboty /3.5.2010/a následne bola výpoveď. Od 4.5.2010 som teda na úrade. Chcela som sa spýtať
1.Keby som išla teraz od 1.3.2011/som tehotná/ na PN budem mať nárok na nemocenské?
2. Ak áno z čoho sa mi vypočíta a koľko dostanem?
3. Ako by som mohla získať v mojom prípade vyššiu materskú, ak je to ešte možné?
4.Či sa zamestnať a na akú dobu a aký brutto plat by mal byť?

Ďakujem

dadka28
16. feb 2011

@martinex /vidim ta tu z posl.prispevkov/prosim ta chcem sa opytat,ak chcem si platit DNP,mam si vyzdvihnut zo socialky seky alebo len priamo na ich adr...ako sa to vlastne robi-postupuje...diiik krasne 🙂 🙂 🙂

dana10
16. feb 2011

A ešte som zabudla som v 10týždni.

dada2007
16. feb 2011

ahojte.....@katka888 alebo @mima595 chcem sa vás spýtať...keď budem po poberaní materskej na rodičovskom a pôjdem na OČR...tak mi dr vypisuje jeden papier alebo dva? Myslím to tak, že materskú mi dr vypisovala dva krát-ako SZČO a DNPO...a aj PN sa tiež vypisuje a žiada sociálku za obe platenia...a pri OČR je to ako?...dík za odpoveď 😉

mima595
16. feb 2011

@dada2007 ak budes na rodicaku a nebudes pracovat, vypisuje sa iba 1 papier, z DNP
ak budes pocas rodicaku aj pracovat a budes si uplatnovat OCR aj zo zamestnania aj z DNP, tak 2 papeire

dada2007
16. feb 2011

@mima595 aha...ďakujem....ja som SZČO...nie som normál zamestnaná 😉

martinex
16. feb 2011

@dadka28 musis si vylnit Registracny list FO a potom im ho odovzdas-alebo posles a oni ti obratom poslu podklady k platbe. ja som platila napriklad len internetovym prevodom, moj muz zase plati len sekmi-to uz je na kazdom ako mu to vyhovuje.

elienka
16. feb 2011

@aaddeell no je to tak, že aby si mala nárok či na PN alebo materskú, musíš splniť 270 dní nemoc. poistenia buď do nástupu na PN alebo 270 dní do dňa pôrodu. Aby si dostávala materskú z maxima (alebo PN) tak túto vyššiu čiastku musíš platiť aspoň 26 týždňov pred nástupom na materskú alebo PN. Treba si dať pozor, aby si sa z DNP, ktoré platíš z minima odhlásila a hneď nasledujúci deň prihlásila, aby sa ti nestalo, že ak len zmeníš čiastku, ale neodhlásiš a znova neprihlásiš sa, tak sa ti to akoby spriemeruje, poprípade ideš podľa vymeriavacieho základu min. roka a to môže byť kľudne aj minimum. Možno som to napísala nezrozumiteľne, ale je to tak.

katulikzlatulik
16. feb 2011

@tinara23 chcela by som sa spytat.. kedze beriem teraz rodicovsky prispevok.. od 27.2. som vypisana na druhu matersku... musim sa ist osobne odhlasit z uradu prace alebo so socialky z rodicovskeho prispevku?

katulikzlatulik
16. feb 2011

ahojte, je to naozaj tak, ze ked idem na matersku, tak si v case materskej neplatim dobrovolne nemocenske poistenie, ale ono mi nadalej trva?

elienka
17. feb 2011

@katulikzlatulik áno ak sa neodhlásiš, tak aj tak za obdobie materskej neplatíš a toto poistenie ti stále trvá

katulikzlatulik
17. feb 2011

@elienka diiik... a nevies ako to je, ked idem na druhu matersku, musim sa odhlasit aj z rodicovskeho prispevku alebo to oni urobia automaticky?

ivcak333
17. feb 2011

Ahojte, mohol by mi niekto poradit? Som zamestnana nieco vyse roka. V septembri v roku 2010 som si zacala platit DNP z min. sumu 14 eur. Medzi tym som otehotnela a termin porodu mam 27.9.2011. Este stale si platim z minima,ale chcela by som si to zvysit na max. sumu. Ale teraz neviem ci sa mi to oplati, pretoze navysit si mozem az po pol roku, co je v marci. Tym padom by mi platba z max. netrvala 26 tyzdnov pred nastupom na matersku. Teraz neviem ci mi budu ratat vysku materskej z priemeru alebo len z min.
Dakujem.

elienka
17. feb 2011

@ivcak333 netreba meniť, treba sa odhlásiť a na druhý deň prihlásiť z maxima, takto ti budú rátať aj priemer z maxima.

katka888
17. feb 2011

@ivcak333
zmenou by si nic neporiesila, lebo tvoji rozhod obdobim by bol rok 2010 , cize platenie z minima.
takze mozes jedine zrusit a na druhy den sa znovu prihlasit z inej sumy / da sa to spravit jednou navstevou, das im dve tlaciva / ale bacha, musis mat dnp dokopy stare aj nove do terminu porodu min 270 dni a zaroven to nove musis mat DO NASTUPU na MD / nie do porodu ! / min 26 tyzdnov. si to vyrataj, ci ti to vyjde
dalej, ak pracujes, si nemocensky poistena z prace a budes do terminu porodu min 270 dni, tak dostanes matersku aj z prace, preto ti staci dnp platiti z rozdielu maxim VZ a VZ ktory mas z prace / resp. ktory si mala v roku 2010 , lebo to je rozhod obdobim pri urcovani vysky materskej z prace /

miah
17. feb 2011

ahojte, chcem sa spytat.. koncom aprila budem mat splnenych 26tyzdnov od posledneho prihlasnia, 4.5 by som mala nastupit na MD.. lekar mi vypise papiere cca 2tyzdne pred nastupom na MD mozem ich hned odovzdat na socialke?
nevadi, ze ich odovzdam este vtedy ked nebudem mat splnenych 26tyzdov? 😅

ivcak333
17. feb 2011

Dakujem baby za radu, cize ked sa odhlasim a znovu prihlasim, ale tu podmienku 26 tyzdnov pred nastupom na MD asi nestihnem, tak tym padom mi zrobia priemer z toho min. a max.? Dobre som to pochopila?
Alebo mam to nechat uz tak a platit len to minimum, ked uz nestiham tych 26 tyzdnov platit max.
Vdaka. 🙂

ivcak333
17. feb 2011

Mam este jednu otazku, uz som bola dnes rozhodnuta, ze idem sa odhlasis, zajtra by som sa sla od znova prihlasit a platila by som si to max. Akurat by mi to vyslo len tak tak tych 26 tyzdnov do materskej. Lenze som prisla na to , ze zmluvu mam len do konca aprila. A mne ju urcite nepredlzia lebo uz som na PNke. Ci ze tym padom nemohla by som si od zajtra platit to max. tych 50 eur, ale len urcitu sumu ktoru by mi vyratali, pretoze mi plati aj zamestnavatel. A od aprila by som si musela ist znova navysit sumu. Takze neviem co mam robit. Proste teraz som na PNke, platim si od septembra 14 eur a chcela by som si navysit aby som dostavala viac z dobrovolneho, ale neviem ako to mam zrobit ci sa to vobec niejak da, alebo uz nie.
Dik. 🙂

katarina104
18. feb 2011

ahojte mám otázku ďakujem za radu, som DNP z maxima a neviem či si môžem uplatniť vrátenie dane, som nezamestnaná a DNP 😕

zuzana0612
18. feb 2011

@katarina104 ak si nezamestnaná, a nemala si príjem v roku 2010, tak akú daň si chceš uplatniť na vrátenie?

katarina104
18. feb 2011

@zuzana0612 ďakujem,nevedela som 😉

zuzana0612
18. feb 2011

@katarina104 ak si bola celý rok 2010 nezamestnaná, tak pre teba nevyplývajú žiadne povinnosti teraz zo zákona čo sa týka ročného zúčtovania dane ani zdravotného poistenia. ale ak by si bola nezamestnaná a mala napr. niekde dohodu, a z nej ti zrážali daň, tak by sa dalo spraviť daňové priznanie.

katarina104
18. feb 2011

@zuzana0612 aha tak, ďakujem už budem vedieť,pa 🙂

tinoka
18. feb 2011

Ahojte baby, vedeli by ste mi poradit? Momentalne pracujem dva mesiace v taliansku , doma som si zacala platit DNP v january 2011. Teraz ako som nezamestnana som si zacala platit DNP z VZ 800eur. V blizskej buducnosti chcem otehotniet - uz sa na tom pracuje :D . Vie mi niekto povedat ako sa mi vyrata presne materska? Co by bolo pre mna vyhodne. Samozrejme ked zistim ze som tehotna tak pojdem naspat na Slovensko a budem sa snazit zamestnat (v nasom okrese nie je lahke).
Chcela by som vediet ako sa mi vyrata materska v pripade:
1. budem do porodu nezamestnana ( DNP si platim z VZ 800eur)
2. ak sa do otehotnenia zamestnam a budem si tiez nadalej platit DNP
3. kedy si mam zvysit DNP na maximum?
Vopred dakujem za radu

ivca82
18. feb 2011

@tinoka ako pracuješ v IT na zmluvu, tak by som ti ja osobne radila aj poberať materskú odtiaľ 😉 je to 80 - 100% s platu, trvá síce len 5 mesiacov, ale predsa ti to vyjde lepšie ako tu 😉 a potom môžeš poberať rodičák na SK normálne, a máš nárok aj na príspevok a príplatok k príspevku pri narodení dietaťa na SK 🙂

tinoka
18. feb 2011

@ivca82 Dakujem za odpoved, mozem poberat matersku tu ak tu robim iba par mesiacov. Minuly rok som odrobila v taliansku 7mesiacov a teraz budu necele dva popripade ak nebudem este teraz tehotna tak pridem na dalsich 5mesiacov. aka je podmienka na matersku tu v taliansku? kolko musim mat odrobene aby som mohla poziadat? mozem pritom byt doma na slovensku? ci ako to baby riesia????

jana86
18. feb 2011

ahojte,prosim poradte mi...neviem co mam robit,lebo ja si DNP platim od septembra 2010 a to 15 eur.teraz som v 7 tt a som na rizikovom. PN mam od 7.2 ale doktor mi dal len jednu marodku pre zamestnavatela a druhu do soc.p. som ani nepytala lebo som si myslela, ze ju nemusim nosit do soc.p. kedze DNP neplatim este tych 270 dni.to bude asi niekedy v maji tak teraz neviem ci som mala pytat dve marodky alebo tu druhu mam odniest do soc.p. az v maji ked uz budem mat tych 270 dni? a ako je to s tym navysenim?myslim ci by som to este stihla a ci sa musim odhlasit a potom prihlasit alebo to mam nechat tak alebo co???

ivca82
19. feb 2011

@tinoka podmienka je vlastne zdravotné poistenie = byť zamestnaná aby ti tú poistku platil zamestnávateľ, ja som napr. rodila v auguste, na materskú som nastúpila v júli (na materskú sa nastupuje 2 mesiace pred termínom, prípadne ak ti to lekár písomne povolí tak 1mesiac pred pôrodom - závisí od toho čo robíš a ako na tom zdravotne si) zmluva mi trvala do novembra. Do vtedy som dostávala materskú od môjho zamestnávateľa a potom mi ju platil štát. My sme sa vrátili domov cca. 3 týždne po pôrode, materskú mi preberal MM môjho zamestnávateľa do novembra a potom mi prišiel ten "zvyšok" šekom, ale na adresu v IT a ten si ale musíš aj v IT vybrať, ale sú to 3 roky, takže sa mohlo niečo zmeniť a možno by ti ju poslali na účet. Pôrod a všetky vyšetrenia počas tehu ti hradí plne štát (len ak máš súkromného gynekológa tak sa za každé vyšetrenie platí cca 50€ - tiež závisí od dr., mne účtovala len to, čo muselo byť oficiálne, čo bolo mimo povinného mi nerátala) ale tie náklady na prípadného súkr. lekára si môžeš další rok uplatniť pri daňovom priznaní a časť ti bude preplatená. A neviem kde v IT robíš a aká tam je nemocnica, lebo sú dosť veľké rozdieli v poskytovaných službách 😅 Jediné, čo je na tom trošku komplikované sú papierovačky, ani nie tak v IT, lebo tam aspoň presne vieš čo kde vybaviť, ako na SK - tu si dávajú na čas 😅
@jana86 moja sestra je na tom podobne, a spĺnať 270dní až tento týždeň a ja od 6tt na rizikovom. Zisti si na SP do kedy presne spĺnaš podmienku 270dní a vtedy si PN aspoň na 1 deň zruš a daj si vystaviť novú a budeš čerpať už z maxima. A ten papier, ktorý si nezaniesla do soc. poistovne, by si zaniesť mala, lebo prvých 10 dní ti hradí zamestnávateľ a potom SP a za tú dobu ani neplatíš DNP ak sa nemýlim. 🙂

ivcak333
19. feb 2011

ahojte no ja mam podobne ako jana86, tiez si platim od septembra 2010 DNP 14 eur. Teraz som v 9 tyzdni a od februara som na PN. Ale ja som doktora ani nepytala, druhy marodny listok do DNP, pretoze este nemam 270 dni. A platim si normalne tych 14 eur aj pocas PN. Vie mi niekto poradit, ci robim dobre, alebo sa to neplati alebo ako to je vlastne? A oplati sa mi navysovat DNP alebo nie ked teraz som na PN a na matersku pojdem uz v auguste. Tam by som uz zase nesplnala tych 26 tyzdnov do materskej.
Dakujem.

sasena033
19. feb 2011

Ahojte som mimo temu ale chcem sa spytat od pondelka som SZCO a na RD do januara 2012.bola som na zdravotke.tam je to ok..ze zo zivnostenskeho im to elektronicky zaslu...len chcem vediet ci mam ist aj na urad prace a nahlasit ze som aj na RD aj szco dakujem..ale RP mi ostava ,vsak,??