Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
22. feb 2011

za určitých okolností môže skorší pôrod znamenať zmenu rozhod. obdobia a ak by nastal pred uplynutím 26týž aj materskú z minima.
jejda, no nechcem ta strašiť.

Tak nech všetko dobre dopadne a si užívaj ešte tehotenstvo.
Mne došla dnes sms, že sa kamarátke predčasne narodil chlapček, tak dúfam, že všetko dobre dopadne, mala termín 1.4.

gapa
22. feb 2011

@miah
26týž, treba do nástupu na MD, zaplatenie skúmajú za obd. do konca mesiaca predchádzajúceho nástupu na MD ak nenastupuješ na MD v ten istý mesiac ako mesiac prihlásenia.

miah
22. feb 2011

@gapa samozrejme viem, ze sa moze stat aj to ze porodim predcasne, ale to uz neovplyvnim, myslim, ze potom bude pre mna hlavne, aby bolo babatko v poriadku a nie materska 😵 😵 ale tak snad to uz tie dva mesiace kym uplnynie 26tyzdnov vydrzime 😅 😉

miah
22. feb 2011

@gapa ale ak nastupim na MD v maji tak budu skumat ci mam zaplatene do konca aprila, nie?

miah
22. feb 2011

@gapa a ked teda nastupujem na MD 4.5 tak kedy mam to tlacivo odovzdat zamestnavatelovi a do spocialky z DNP?
aby som to zbytocne nedavala skoro 😀

gapa
22. feb 2011

@miah
áno, máš pravdu, ak nastupuješ na MD v máji, tak budú skúmať zaplatenie do konca apríla a nie do 31.3.2011.

a z tých dátumov si asi nerob velkú hlavu. Aj tak to záleží od zvykov a vzťahov. Aby si to aj ona vedela zorganizovať dovtedy. A DNP ak to nemáš daleko alebo schválnu cestu, tak môžeš po nástupe, ak chceš aj skôr. Toto ozaj asi nie je až tak podstatné.

miah
22. feb 2011

@gapa aha super, ja som si myslela ze to musim skor 🙂 a co a tyka zamestnavatela tiez to staci rovnako?
dolezite je vlastne aby ten datum nastupu na MD na tom tlacive bol az po tom ako splnim tych 270dni a 26tyzdnov od noveho prihlasenia, nie?

obedwix
22. feb 2011

ahojte. potrebujem poradit. dnp som od 8.10.2010. ako to je s očr? mam choru dceru,možem už čerpat? aka je podmienka? dakujem

mima595
22. feb 2011

@obedwix - nie, nemožes cerpať, z DNp možes OCR cerpať až po uplynuti lehoty 270 dni od prihlasenia...
iba ak by si mala ukonceny nejaky prac. pomer, ktoreho dni by sa ti priratali k DNP

pata31
22. feb 2011

@gapa ahoj...uz som sa s tebou viac krat radila, teraz si len chcem overit, ze ked som mala dnp do maja 2010, to som brala matersku...mala som splnenu podmienku 270 dni...potom som to prerusila a teraz od februara som si dala zase, ze ak by som sla na ocr abo pn, ze by som mohla z toho cerpat...takze sa mi rataju tie dni v poslednych dvoch rokoch a mohla by som ist napr. aj teraz uz na pn, netreba tam splnit zase nejaku podmienku, ze treba zase neviem ako dlho platit....??? 😕 dik za radu 😉

mima595
22. feb 2011

@pata31 - možem ti poradit aj ja... splnas podmienku mat poistenie DNP 270 dni za posledne 2 roky, takže ak si sa teraz znova prihlasila, možes cerpať OCr, alebo PN ale len z minima... z aktualneho VZ, z ktoreho si platis, budes moct OCR, PN cerpat až po uplynuti 26 tyzdnov od prihlasenia

pata31
22. feb 2011

@mima595 aha, som si myslela, ze z maxima, ked mam splnenych tych 270 dni 🙄

pata31
22. feb 2011

@mima595 ale diky, tak budem musiet pockat... 😝

456123
22. feb 2011

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, platím si DNP od 3.3.2010, momentálne som od januára na PN u obvodného lekára, som od roku 2008 nezamestnaná. DNP si platím z VZ 500e mesačne 22 e, teraz som zistila že som tehotná. Rada by som si zvýšila na max. aby som mala najvyš. materskú. Na soc. poisťovni mi bolo povedané že materská sa mi bude počítať z toho najnižšieho Vz.t.j. z 500e. chcela by som poradiť, či by nebolo vhodné odhlásiť sa a znova sa prihlásiť a už z najvyšším VZ. No neviem či sa môžem odhlásiť počas trvania Pn.Na soc poistovni poradili dať sa vypísať u obvodného a ísť na PN u gynekológa a až potom si u nich zvýšiť. Prosím poradiť V´daka.

blackberry
22. feb 2011

@gapa ahoj, obraciam sa na teba s otazkou, nakolko sa skvele vyznas v tychto veciach. V skratke: Od 3.1.2011 som PN, som zamestnana na dobu neurcitu a platim si DNP z najvyssieho VZ. Podmienku 275 dni som splnila v decembri 2010. Do dnesneho dna som nedostala vyplatene ziadne peniazky zo soc. poistovne. Napadlo ma, ci mi nemal doktor vystavit 2 ks PN, jednu pre zamestnavatela a jednu, kt. som mala zaniest ja do SP? Alebo staci len ta jedna odovzdana zamestnavatelovi a v SP si uz podla rodneho cisla snad sparuju, ze si platim aj DNP... V pripade, ze som si mala ziadat 2ks PN je mozne toto urobit spatne? Dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

ivus77
22. feb 2011

caute babenky,mam taku otazku,prihlasila som sa na DNP v prvý den posledneho menzesu a neviem či mi vide materská z DNP ,Ako je to tam s tymi 26tyždnami.Vopred dakujem za odpoved.

katuska26
23. feb 2011

@blackberry júj podľa mňa si mala určite odniesť dve PN. Jednu pre zamestnávateľa a druhú do SP z DNP čo si platíš..Lebo aj mne dávali dve, jednu ako SZČO a druhú z DNP... 😉

lietadlik
23. feb 2011

@katuska26 ahojte baby, katuska chcela by som sa opytat. Som DPN poistena od 12/2008. Platim si 29e mesacne, moj VZ je okolo 500e, je to pohyblive, len si nepamatam ako mi to vypocitavali v poist. Som v 2tt a od 1.3.idem na PN, mam rizikove.Chcela by som vediet ci si este mozem zvysit platby do DPN ci sa mi to vobc oplati na max., ked budem cely cas PN, a z coho mi potom vypocitaju matersku-bude asi biedna, ci nie ? dakujem

blackberry
23. feb 2011

@katuska26 ze katuska, aj mna to potom napadlo... do kelu. Snad sa to bude moct dat doriesit spatne... asi si zavolam do SP, hadam tam bude niekto schpny mi povedat ako to je...

katuska26
23. feb 2011

@blackberry áno zavolaj si tam to bude naj, neviem ako to je či sa to dá spätne 😉 ale dúfam no daj vedieť 😉

blackberry
23. feb 2011

@katuska26 podarilo sa mi dovolat a je to tak, ako som tusila a ty si hovorila. treba 2 ks PN, kde je vyznaceny vztah a to, jedna zamestnavatelovi a druha SP ako platca DNP... Pani povedala, ze sa to da urobit spatne, tak som uz volala aj doktorovi do ordinacie a mam sa zastavit, vypisu mi aj tu druhu a rovno to zanesiem na SP. Tak si to pojdem povybavovat 🙂

katuska26
23. feb 2011

@blackberry super aspoň že to ide spätne 🙂 som rada 😵

maja4
23. feb 2011

Ahojte, potrebovala by som poradit. Od r.2007 som na rodicovskej a od 5/2009 som prihlasena na DNP s vymer.zakladom 600 Eur, od 5/2010 do 10/2010 som bola na materskej a potom som pokracovala v plateni DNP az doteraz. Ak by som si ukoncila DNP napriklad k 1.3.2011, mala by som narok na OCR a PN, ak ano tak by bol vymer.zaklad tych 600 Eur, alebo nejake minimum? Myslim, ze tych 270 dni mam splnenych, ale pytam sa pre istotu, ako to vlastne ma byt. Dakujem za odpoved

petka5050
23. feb 2011

Ahojte žienky. Prosím Vás, potrebujem poradiť. Minulý rok som si od marca do júla platila DNP / popri zamestnaní/. Potom som to ukončila, keďže druhé dieťa nepripadalo zo zdr. dôvodov vtedy do úvahy, no ale teraz by som to chcela začať znovu platiť. Dá sa nadviazať aj na tie 4 mesiace, alebo tie sa už do tých 270 dní nebudú počítať a musím začať platiť nanovo? Ďakujem.

ester77
23. feb 2011

Ahojte, chcela by som niekoho poprosiť o radu.
Platila som si DNP maximálnu výšku 270 dní, aby som to mohla využiť keď raz pôjdem na materskú. Pred mesiacom som to zrušila, lebo som neotehotnela, ale dobu 270 dní som splnila. Podľa toho čo som si prečítala mi to platí 2 roky. Teraz som však neočakávane ochorela a keď som prišla na socialku a chcela som sa znovu prihlásiť, keď som tam už tých 270 dní platila, povedali mi, že tým že som sa odhlásila môžem dostať len minimum a na moju otázku" načo som platila maximum?", mi odpovedala, že na to mám narok len vtedy keď budem platiť 26 týždňov (vkuse). Ja už tomu nerozumiem veď som platila 270 dní vkuse a teraz ma takto dobehli. Môžete mi to niekto vysvetliť a ešte jednú vec sa chcem opýtať,. Keď to znovu začnem platiť a napr. 5 týždni od platenia ochoriem bude mi uznaná ta vyššia suma keďže som si tých 270 dní platila, alebo nič. Veľmi som smutná, myslela som že je to taká mala istota a teraz som sa asi poriadne dobehla a to nehovorím, že som sa odhlásila minulý mesiac☹

Ďakujem za radu

ester77
23. feb 2011

a ešte sa chcem opýtať, keď dostanem tu minimálnu čiastku z DNP a na PN-ke budem 10 dní akú sumu dostanem v čistom za tých 10 dní?

tinara23
23. feb 2011

@maja4 ak chceš čerpať PN, OČR z DNP nesmieš ho ukončiť, inak nemáš nárok, poistenie musí byť aktívne. Jediné čo môžeš urobiť, tak zmenu (nie odhláška, prihláška) na minimálny VZ 329 eur, platila by si 14 eur . Zmenou nič nepokazíš, pre PN, OČR čerpanú v tomto roku by bolo rozhodujúce obdobie rok 2010, čiže bola by rátana z VZ 600 eur. Akurát v roku 2012, by sa ti rátala z roku 2011, čiže z priemeru 600 eur a minima.

makovicka53
23. feb 2011

ahojte neviete mi poradit? platila som si cca 2 roky DNP min ciastku 14€ ale planujem ist na dlhodobu PN.dnes som bola v socialke a zmenila som si vysku platenia na VZ maximum t j 500€.....cize dnes som vykonala odhlašk a prihlaska a bud tyzden chcem ist na PN neviete mi poradit z coho mi to budu vyplácať?ci z tej co som platila predtym alebo teraz co platim od zajtra ...dakujem

landrea
23. feb 2011

@456123 nemusis sa odhlasit a znova prihlasovat..
staci ak poziadas o zvysenie odvodov z maximalneho vymeriavacieho zakladu ( ak ti pani pri okienku tvrdila , ze to nebude mat vyznam, zavadzala..) ak ti do nastupu na matersku ostava aspon 6 mesiacov , urcite to zvys, potom sa ti bude ratat materska z toho najyssieho zakladu.


tinara23
23. feb 2011

@makovicka53 ahoj, ak máš splnených 270 dní, ale spravila si odhlášku a prihlášku, tak teraz ti budú prípadnú PN platiť z min. VZ, až po uplynutí 26tt tohto nového poistenia ti budú platiť z VZ, ktorý si si teraz určila.