Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

uctovacik123
23. máj 2011

Ahojte! vedeli by ste poradiť aj mne? Obrátila sa na mňa jedna známa s otázkou o DNP, a ja jej neviem poradiť, lebo hoci pracujem v ekonomickej oblasti, do mzdovej agendy sa nepúšťam... Ide o to, že je doma, do práce nechodí, tak sa dohodli s manželom, už druhý rok, platí si zdravotné poistenie vo výške 46,06 eur, ale nemocenské si neplatí, zatiaľ. Predtým normálne pracovala, a teraz od júna ide opäť do práce. Chceli by však aj bábätko a zaujíma ju to DNP, ale aj nemocenské poistenie ako také..... Ak by si spätne dozadu doplatila nemocenské poistenie a k tomu si začala platiť aj DNP, bolo by to ok, alebo akú podmienky musia byť splnené, aby to DNP malo opodstatnenie a význam.... Prepáčte, že dlhší príspevok, ale verím, že poradíte 😉 Vopred ďakujem všetkým....

julia55
24. máj 2011

ahojte, potrebovala by som poradiť, som na dlhodobejšej PN (nie som tehu, ale plánujem). Dostávam peniažky aj ako SZČO aj DNP. Zaujímalo by ma však, ak by som bola PN 52 týždňov (čo je maximum vyplácania pre PN) a následne chcela nastúpiť na materskú, mám nárok na materské? Alebo som si už PN-kou, ktorá by trvala spolu s touto a prípadne s PN rizikové tehu vyčerpala všetky dávky? Ďakujem.

zairaz
24. máj 2011

Ahojte dievcata. Potrebovala by som poradit. Som studentka Phd studia. A okrem toho pracujem iba na dohodu, kde moj zamestnavatel za mna neplati nemocenske. Zacala som si DNP platit sama od 9.maja 2011 teda teraz. Na to som ale 12. maja uz zistila prvy krat ze som tehotna. teraz som v 6 t.
Chcela by som vas poprosit o radu a pomoc, co v takomto pripade. Ako to tak pocitam tych 270 dni teda nestihnem platit, neda sa to nejak spatne doplatit alebo take nieco, nie je nic na taketo pripady ☹
som z toho zufala, budem mat vlastne narok na nieco ??
Dakujem za cenne rady

piriik
25. máj 2011

Ahoj dievčatá. Aj ja by som potrebovala poradiť. Od mája 2010 som nezamestnaná, dovtedy som mala stále zamestnanie. 19.mája 2011 som zistila, že som tehotná cca. 5tt. Mám si začať platiť DNP od 1.6.2011 ? Tých 270dní sa ráta spätne 2roky? Ďakujem

kvetinka211
25. máj 2011

@piriik ahoj, zacni si platit cim skor z maxima, nemusis cakat na 1.6 ... kazdy den navyse je pre teba dobry ... kebyze nahodou porodis skor - pretoze okrem tych 270 dni musis mat splnenych aj 26 tyzdnov trvania posledneho poistenia. 270 sa rata za 2 roky pred porodom, ak sa nemylim... prerataj si to radsej este, ci budes mat spolu s DNP dost dni, ale myslim ze by malo byt ok ...

piriik
25. máj 2011

@kvetinka211 ďakujem ti krásne za odpoveď..tak sa s tým platením radšej poponáhlam 🙂

standa82
25. máj 2011

Od nedele som prešla na rodičovský príspevok, takže si opäť idem platiť DNP. Zíde sa pri OČR - hlavne, lebo syn býva často chorý, keďže chodí do MŠ. 🙂

scrabble
26. máj 2011

@piriik Pokial ja viem tak poistenia sa nespocitavaju dohromady. To znamena ze musis mat z DNP 270 dni.

ninan2
26. máj 2011

@scrabble do DNP sa rataju aj dni ukonceneho nemocenskeho poistenia, takze kym bude nezamestnana, prirata sa to byvale zamestnanie k DNP. Ak to teda bude do tych 2 rokov.
@piriik takze teoreticky by Ti to malo vyjst, treba to prepocitat.

nemko
26. máj 2011

kocky prosim vas o radu, som nezamestnana od augusta 2009, minuly rok som si platila par mesiacov (cca 5 ) DPN teraz by som chcela zacat platit 50 Eur mesacne, som na rizikovom.budem mat z toho prijem aj pred porodom alebo je to zbytocne?

h.a.i.n.y
26. máj 2011

Ahojte. Vie mi prosim niekto poradit? Chcem sa prihlasit na DNP ako mam postupovat? Ake doklady potrebujem prip. co sa vypisuje v poistovni? Da sa to spravit v priebehu jedneho dna alebo treba na nieco cakat? O babatko by sme sa chceli zacat snazit v auguste. Staci mi najskor platit z min. VZ? Zamestnana zatial nie som. Dakujem pekne!

h.a.i.n.y
26. máj 2011

A este jedna otazocka ... ak by som bola zamestnana tak potom by mi islo poistenie aj zo zamestnania aj z DNP? Alebo stale by to bolo len to DNP nezavisle od toho ci som zamestnana alebo nie? Dakujem.

h.a.i.n.y
26. máj 2011

Nikto mi nevie prosim poradit? ☹ A este jedna otazocka. Od ktoreho dna sa mi bude ratat ze si platim DNP? Od toho dna co sa prihlasim alebo od zaciatku mesiaca alebo ako to je? Napriklad ak by som isla do soc. poistovne zajtra (al. niekedy v strede mesiaca) tak je to jedno? Stale sa mi to bude ratat od toho dna kedy sa tam nahlasim alebo sa to bude ratat az od zaciatku mesiaca?

nosoroztek
26. máj 2011

@h.a.i.n.y musis zajst osobne do socialnej poistovne, kde priamo na mieste vypises ziadost, vyberies si, z akeho zakladu ti vymeraju mesacne platby a potom ti pride domov papier z poistovne, ze za prvy mesiac zaplatis tolko a tolko a potom kazdy dalsi mesiac uz sumu, ktoru si vyberies. za prvy mesiac platis len tolko, kolko dni si poistena. cize ak sa poistis v polovici mesiaca, za prvy mesiac platis len polovicu, a poistena si odo dna, kedy si vypises ziadost

h.a.i.n.y
26. máj 2011

@nosoroztek Dakujem pekne.

lucia.kl
26. máj 2011

@nemko ak zrátaš predchádzajúce poistenie za posledné dva roky a prirátaš aj DNP čo si si platila a výde ti, že si si platila aspoň 270dní, tak by si dostávala aj nemocenské prípadne by sa ti začalo vyplácať po splnení podmienky 270dní za posledné 2 roky

kukucg
27. máj 2011

@zairaz ahoj, myslim ze doplatit sa to neda a tych 270dni ozaj nestihnes, tak neviem ci by sa ti neoplatilo to zrusit a radsej si korunky odkladat 😒

maruska22
27. máj 2011

ahojte...chcem sa poradit ohladom platenia dnp..od 01/2011 som si zacala platiť dnp z max. VZ, doteraz sa mi vsak nepodarilo otehotniet...tak neviem ci by nebolo lepsie dnp prerusit a znova sa prihlásit az ked budem tehu, alebo mám pockat do oktobra 2001, kedy uplynie 270 dni a potom sa odhlásiť...lenze neviem ci mi potom vznikne nárok aj na vyplatenie prípadnej PN prípadne OCR...
alebo je mozne teraz si znízit výsku platby na minimum a znova ju zvýsit az ked zistim ze som tehu?

kukucg
27. máj 2011

@maruska22 menit vysku mozes po pol roku od zaciatku poistenia alebo od zmeny takze to asi nebude dobre... a inak neviem ktora z tych dalsich dvoch moznosti by bola lepsia 😒

maruska22
27. máj 2011

@kukucg mám v tom teraz menší zmatok, predpokladala som ze sa mi podarí hned otehotniet...teraz sa bojim, ze platenie dnp boli len zbytocne vyhodené peniaze... 😖 a este aj z max. vymeraivacieho základu....preto by som bola rada, keby sa to dalo vyuzit aspon pri prípadnej PN-ke...nech sa mi vráti aspon to, co som vyplatila na poistnom ☹

kukucg
27. máj 2011

@maruska22 rozumiem ti tiez som si ho zacala teraz platit, ale podla mna to nie su vyhodene peniaze, ved sa ti rataju posledne dva roky, teraz mozes prestat platit a potom ti bude v pohode stacit ked zacnes ked budes tehu a mas na to rok a pol takze nezufaj 😉

nanku
27. máj 2011

@maruska22 ja by som ti poradila aby si neprestala platit a ak sa ti podari otehotniet neskor tak mozes ist na pn pocas celeho tehotenstva a tym ziskas a ak sa ti nepodari otehotniet tak mozes ist na pn tak ci tak a mozes ist aj na ocr

nanku
27. máj 2011

@kukucg este som zabudla ze na ocr mozes ist aj teraz aspon si z toho zaplatis dnpo

maruska22
27. máj 2011

@kukucg diky za povzbudenie 🙂 obcas podlieham panike...snad sa to co najskor vyriesi tehotenstvom 🙂 Drzím palce aj vám!!

kukucg
27. máj 2011

@maruska22 nemas zac 😉 a dakujem a teda dufam ze budeme coskoro tehulkovat 😉

mima595
27. máj 2011

@nanku - aj na OCR sa od 1.1.2011 može až po uplynuti 270 dni.....

maruska22
27. máj 2011

@nanku diky za radu...nevedela som ze na ocr sa moze ist aj ked este nepreslo 270 dní od zacatia dnp...

maruska22
27. máj 2011

@mima595 myslela som si....preto som zostala teraz zarazená, ci sa to da 😒

mima595
27. máj 2011

@maruska22 - ak este nie si tehu, mas 3 možnosti:
1. bud budes platit dalej z maxima a ked budes mat splnenych 270 dni, a už budes tehu, tak možes ist na rizikove tehu...tam ti bude davka vyratana z maxima
2. odhlasis sa a prihlasis sa, ked budes tehu ...max. ale do 6-8 tt z maxim. VZ, aby si mala narok na maxim. matersku.....
3. platis dalej DNP, ale das si odhlasku a prihlasku na minimalny VZ, a hned ako zistis, že si tehu, zase do 6-8tt si das odhlasku a prihlasku z max. VZ... poom relativne možes aj pocas tehu cerpat PN, ale jej vyska by zavisela od konkretnych datumov.... ale pravdepodobne by bola len z minima....

maruska22
27. máj 2011

@mima595 diky za radu...zatial to este nechám tak ako to je...az do toho oktobra, ked uplynie 270 dni a potom sa rozhodnem co dalej 😉