Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzquav
21. okt 2009

Dakujem baby za rady a za vypocet, niekde som nieco citala aj o zruseni DNP a potom ze si to hned nanovo zacali platit a tak dosiahli to maximum. Tym padom nechyba ani jeden den, cize ta podmienka 270 dni je splnena a ze sa potom pocita z tej sumy co je v novej zmluve. Je to mozne?

mima595
21. okt 2009

Zuzquav - ano, je, ale toto "2." poistenie ti musi trvat min. 26 tyzdnov. Teda ak chces mat max. matersku, tak sa to zvykne robit tak, že sa prihlasis na DNP z minima a ked zistis, že si tehu, tak si do 6 tt. zrusis zmluvu a hned dalsi den spravis novu s max. VZ

pancake
21. okt 2009

baby ja som v tejto teme : ani obraz ani zvuk..... 😢

kisska
21. okt 2009

zuzquav - len tato "metoda" je dost o stasti a o "planovanom rodicovstve". Mne to vyslo tak, ze DNP som od 10/2008, od 01/2009 som mala zmenu VZ na min. (vtedy sa este dal menit VZ aj viackrat nez raz za 6 mesiacov), ale kedze som zostala tehu az v polke maja 09 a bolo jasne, ze na MD nastupim az v 2010, urobila som co pises. Zrusila a s novym poistenim zacala s max. VZ 4.7.2009. Teraz mi to vychadza tak, ze 26 tyzdnov poistenia mi uplynie 3.1.2010 a na MD nastupujem 5.1.2010 takze to mam o chlp 😉

A za vsetko vdacim gape - dakujem, dakujem, dakujem a dufam, ze sa od teba naucim tiez ako pomahat ostatnym maminam 😉

standa82
22. okt 2009

No dievčence, TPP mi stále trvá, som na RD a plánujeme ďalšie bábo. Prihlásila som sa na DNP. Volala mi p.zo SP a povedala mi, že keď mám TPP, musím si upraviť VZ( ja som si uviedla 1084,55 - najvyšší). Povedala som je, že neviem aký mám VZ v zamestnaní (viem len zákl.mzdu). Ona na to, že si má dať sumu min.mzdy čo je 295,5 eur.
Takže zajtra sa musím ísť prihlásiť nanovo a zo sumy 1084,55 - 295,5 = 789,05 eur.
Mamičky, ak ste zamestnané a neviete svoj VZ, odpočítajte si od Max.VZ sumu min.mzdy. Ale to mi tá pani, čo len sedí na stoličke nevedela povedať. To mi museli volať z inej SP. 😖

gapa
22. okt 2009

a čo máš v pracovnej zmluve napísané, ako si odmenovaná?

standa82
22. okt 2009

Ja mám v prac.zmluve len výšku mes.mzdy.

gapa
22. okt 2009

aha, už som si na porade prečítala, že pravdepodobne pôjdeš na inú pozíciu a pravdepodobne aj s nižším platom. A aj som ti tam odpísala.

val1319
22. okt 2009

Gapa, prosím o radu....Platím si DNP od 15.05.2009. Do 30.09.2009 som bola zamestnaná, takže som DNP platila z rozdielu max. VZ a VZ zo zamestnania....Keďže som nezamestnaná a prišla som na to, že som tehotná, zrušila som DNP(14.10.2009), ktoré som platila a hneď na druhý deň (15.10.2009)som si založila nové s max.VZ.Prosím, poraď, z akého RO sa mi bude počítať materská, keď na ňu nastúpim 05/2010. Ak som to všetko správne pochopila, všetky podmienky budem spľňať ( 270dní poistená, najmenej 26 týždňov bez prerušenia),tak by sa mi mala rátať z obdobia : 15.10. - 31.12.2009...Je to tak? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď......

gapa
22. okt 2009

val,
síce to nerátam, no predpokladám, že si tehotná max. do 8tt. a vieš, že na MD musíš nastúpiť až po uplynutí aspon 26týždnov od 15.10.09, t.j. najskôr 15.4.2010 a musí to byť najneskôr 6týždnov pred termínom, ktorý ti lekár na žiadost o materskej napíše ako očakávaný termín pôrodu.
Je to OK, len pre istotu sleduj, či do nástupu na MD nebude najaká zmena v zákone o soc.poistnení, aj ked ja som žiadny takýto návrh nezachytila, len sa o tom hovorí. Volby sú však až neskôr, takže asi ani dovtedy nebude žiadna zmena.

val1319
22. okt 2009

gapa,
ďakujem za rýchlu odpoveď....Všetko by mi malo tak vychádzať, ako si písala....Len....Bude sa mi materská rátať z obdobia 15.10. - 31.12.2009(kedy budem platiť z maxima)??? Ď A K U J E M 🙂

gapa
22. okt 2009

áno

krpuch
22. okt 2009

dakujem vam...doktorovi som uz povedala o tom posune terminu, suhlasil 🙂

svetlankat
22. okt 2009

Ahoj gaga mozem sa ta opytat konkretnu vec?
Zamestnana som bola od 14.05.2008 do 31.03.2009 co je 322 dni, od 01.04.2009 som nezamestnana. DNP si platim od 15.07.2009, cize 14.01.2010 uplynie 26 tyzdnov a platim si to z maxima tych 47,70 eur. na MD planujem ist od 15.01.2010. Na PNke som od 20.10.2009. Mozes mi poradit z coho sa mi vypocita materska a kolko to asi bude, ked za obdobie od januara do marca som mala zaklad dane 2207,37 eur. Dakujem.

jankkam
22. okt 2009

ahoj
DNP som si začala platiť 2.10.2009 z minima dňa 29.12.2009 sa odhlásim a nanovo sa prihlásim 30.12.2009 a to už z maxima 5. 7.2010 by som sa chcela dať vypísať lekárom na Pn rizikové akú Pn budem dostávať bude to z maxima a dokedy ju budem môcť čerpať
a pokiaľ by som teraz šla na Očr dostala by som peniaze aj zo zamestnania a aj z DNP a ako si to mám vypočítať

liwka
22. okt 2009

ahoj, baby, krpuch mi poradila, aby sa na vas obratila s mojim problemom. snad mi budete vediet poradit. som v 24.t.t., uz 2. tyzden som PN a budem az do konca. kvoli tehotenstvu mi zamestnavatel dal vypoved (bola som este v skusobnej, takze vyuzil svoje pravo). podmienku 270 dni splnam, no citala som nieco o 26 tyzdnoch pred terminom porodu- to kvoli vypovedi nestiham. ako sa mi teraz bude ratat materska? pripadne, mam sa ist nahlasit, pripadne informovat na socialke? mam z toho chaos.

gapa
22. okt 2009

svetlanka,
ak si DNP od 15.7.09, tak môžeš na MD ísť už 13.1.09, lebo 12.1.končí 26týždnov.

ak poberáš z DNP od 20.10.09 a budeš súvisle až minimálne do 31.12.09 poberať materské a nastúpiš na MD najskôr 13.1.10, tak materské na 1kalend.den bude:

55% z (august a sept 1084,55 x 2mesiace + júl 1084,55 /31x17 + oktober 1084,55/31x19) : 97dní (v období 15.7.-19.10.09)

na mesiac
x 30 alebo 31 alebo 28dní, resp. len časť mesiaca januára

gapa
22. okt 2009

liwka,
ak si zamestnaná, tak u teba vôbec neplatí žiadnych 26týždnov. To platí len pre dobrovolne poistené osoby. Tebe skončil prac.pomer/nemocenské poistenie zamestnanca počas tehotenstva, takže od ukončenia PP si v 6mesačnej ochrannej lehote. Ak počas tejto ochrannej lehoty nastúpiš na MD, tak máš nárok na materské, akoby si žiadala o materské v posledný den prac.pomeru. Takže akoby si mala aktívne nem.poistenie, aj ked si teda uplatníš nárok v ochrannej lehote.
Ak chceš vedieť, z akého obdobia sa ti bude rátať materské, tak uved žačiatok PP, ukončenie a začiatok PN (príp. ak ich bolo viac, príp. očr...)

gapa
22. okt 2009

jankkam,
asi si myslela, že sa prihlásiš z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania za december 2009?

Ak tvoja HM je cca rovnaká po celý rok 2009, t.j. ako aj v 12/09 a platí vyššie napíšané, tak by mala byť nem.dávka maximálna a môžeš ju čerpať podla potreby aj do nástupu na MD.

pri súčte so zamestnaním treba dať pozor na prekročenie maxima v súčte. Berie sa každý mesiac alebo jeho časť (vtedy sa to rozpočítava na kalendárne dni) zvlášť. Výpočty sú tu už nejaké urobené, tak si ich pozri a príp. ten link v téme o DNP.

standa82
23. okt 2009

No tak dnes som sa teda bola nanovo prihlásiť na DNP. A tie panie ani obraz ani zvuk, len na mňa pozerali čo mi vlastne pani z inej SP kázala urobiť. Tak som to nanovo výpísala s novým VZ, odovzdala im to a už teraz budem len čakať na vyjadrenie. Na čo tam tie pracovníčky sedia, keď nevedia čo robí pravá a čo ľavá ruka. 😠 😒

xpetka1x
23. okt 2009

gappa ajoj mam na teba par otazok lebo som z toho magor..mam uz jedno dieta ktore nastupuje do skolky za 4 mesiace bude mat 3 roky chcem este jedno dieta tak som si Zacala platit DNP lebo nemam odrobenu ani hodimu skoncila som skolu a sla na matersku dostavam tu najmensiu ciastku 4500 ci kolko toje..DNP si platim 30 eu mesacne vymeravaci zaklad je 700.eu viem ze musim splnit podmienku platit to 270 dni aby som mala na rok na vyssu no a prva otazka 1.) kolko to bude eu na mesiac ako to vypocitam ked nemam nic odrobemne len si platim DNP 2.)ked si to budem platit dlhsie ake to ma vyhody alebo budem dostavat matersku so socky dlhsie?? alebo viac eur dostanem za tych 3 mes?? 3.)matersku z tohto DNp cize zo socky zacnem dostavat tak ako tu prvu?? ked sa dieta narodi?? bo som tu citala nieco ako ze pred porodom 6t?? dakujeeeeeeem

liwka
23. okt 2009

gapa- v poslednom zamestnani som bola od 1.8. do 23.10. a predosle zamestnanie od 2.9. 2008 do 15.4.2009. v poslednej robote som PN od 7.10.

gapa
23. okt 2009

liwka, tvoje Ro je 1.8.-30.9.09 A vlastne budeš dostavať takú istú sumu na den, ako dostaneš zo SP a aj od zamestnávatela od 4-tého dna PN.

zuzanagol
23. okt 2009

Val 1319 a jankkam ako je možné že ste sa odhlásili a opäť prihlásili na DNP po kratšej dobe ako 6 mesiacov.Nie je to tak, že výška vymeriavacieho základu na DNP sa môže meniť až po 6 mesiacoch??

liwka
23. okt 2009

gapa, dakujem velmi pekne🙂

kisska
23. okt 2009

zuzanagol - je rozdiel medzi zmenou VZ (tu mozes robit 1x za 6 mesiacov) a zrusenim a znovuzalozenim DNP, to mozes urobit kedykolvek. Rozdiel je hlavne v tom, ze ak chces, aby sa ti ako RO bralo do uvahy POSLEDNE obdobie DNP, musi trvat minimalne 26 tyzdnov. Tak mozes mat RO napr. v roku 2009, aj ked v tomto roku nastupis na MD.

mima595
23. okt 2009

Xpertka - Materska sa dostava 55% z VZ - takže ak si nezmenis VZ, a splnis podmienku 270 dni, tak by si mala dostavat matersku cca. 385 EUR - ten vypocet je informativny, lebo sa to vypocitava ako VZ na 1 den a potom sa to nasobi poctom dni v mesiaci - bud 30 alebo 31 dní /vo februári 28 dní/.

Dlhsim platenim nebudes dostavat dlhsie matersku, ta sa vyplaca 28 tyzdnov, resp. ak by si cakala viac detí, alebo bola slobodna matka, tak 37 tyzdnov. Standardne sa dostava materska 6 tyzdnov pred terminom porodu, v pripade horsieho zdrav. stavu 8 tyzdnov pred porodom.

tak to vyzera, ak nie si ešte tehu, tak by si mohla dostavat aj max. matersku - co je cca. 570 - 590 EUR na mesiac, ak by si zrusila trvajuce DNP a hned na 2. den uzavrela druhe DNP z max. VZ - to vask musi trvat minimalne 26 tyzdnov, lebo inak by si dostavala matersku z minimalnej mzdy - co by u teba bolo horsie.

Prestuduj si vsak co najviac tuna na MK o DNP, aj clanky od p MIhala, aby si bola poriadne v obraze, potom sa da radit viac.

svetlankat
23. okt 2009

Ahoj gapa, dakujem ti velmi pekne. esteze ta tu mame, si nase zlaticko. este raz dakujem.
Neviete nahodou, ked som vypisana, musim kazdy mesiac teda koncom kazdeho mesiaca odniest pnku na socialku o tom ze pn pokracuje?

xpetka1x
23. okt 2009

mima 595
Dakujem ti pekne za vysvetlenie si zlata..ale to DNP si nemozem zrusit a ist na druhe ja som ho len zacala plati a musim ho splacat min. tych 270 dni, nie?? to az ked ho splatim potom si ho mozem zrusit a ist na druhe co si mi pisala DNP z max VZ?? to by som potom kolko platila mesacne?? tak ako teraz 30 eu a tyxh 26 tyz??

mima595
23. okt 2009

svetlankat - ano, musis, nie vsak priamo PN, ale lekat ti vyda take potvrdenie - neviem, ako sa presne vola, ale je o tom, že ku koncu mesiaca ti PN stale trva a to musis zaslat do SP. Ak vsak pracujes, a mas teda 2 PN /jednu z povinneho nemocenskeho, a 2. z DNP/ tak musis pytat 2 "prechodky", jednu das zamestnavatelovi a druhu na SP