Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

papua
2. nov 2009

Zajacik: jasne, len to je hrozne, ked ti povedia len to, co uz vies, ako mas potom zistit ine veci??? No je to hrozne...Neviem kde ta pani dnes nabrala to s tou PNkou, este som sa jej vyslovene spytala, ze ci mozem z DNP crpat aj PN a ona, ze nie, to je iba na materske...Prosim ta a este mi mozes potvrdit jednu vec, lebo to ma dnes tiez zarazili, mam ja vobec narok na platenie materskej aspon z minima z DNP aj ked nesplnam tych 26 tyzdnov? Lebo to mi zase pani dnes povedala, ze si neni ista....

nasemimi
2. nov 2009

😵

avila
2. nov 2009

Ahoj babule, ak mi budete vedieť poradiť, tak Vám budem nesmierne šťastná. DPN si platím od 26.6.2009 z minima. Mám dve zamestnania, Dokopy mi hrubý príjem činí 775 Eur. Som tehotná v 1. t.t. 😀 Dnes som bola na Sociálke a chcela som podať odhlášku a znova prihlášku a platiť si z maxima, ale teta mi povedala, že však mne sa to vôbec neoplatí platiť a už vôbec nie navyšovať.
Zmenu v DPN si môžem podať najbližšie 26.12.2009, obávam sa preto, či splním podmienku platenia 26 týždňov. Ale teta mi povedala, že je to aj tak jedno, lebo materská sa mi bude rátať z roka 2009. Teda čo mám robiť?
Oplatí sa to pre mňa vôbec? Mám si podať odhlášku a zároveň prihlášku? Alebo počkať do toho decembra? Alebo to nechať na minime? Čím viac čítam, tým som viac dopletenejšia 😅

zajacik...
2. nov 2009

Papua DNP nieje len na materske, ale na vsetky nemocenske davky - PN, OCR, materske, ved je to dobrovolne nemocenske poistenie, nie dobrovolne poistenie k materskej... A jasne ze mas narok na materske z DNP z minima, pretoze splnas podmienku 270 dni poistenia DNP za posledne 2 roky. Nebola som si ista ci musis byt aj poistena ku dnu vzniku naroku na davku, ale teraz je to jedno, kedze si sa znova prihlasila. Ja som tiez vybavovala DNP jednej mojej znamej, povedala som jej ze nech ide na SP aj co ma urobit aby mala narok na davku z DNP a ona tam isla a na SP jej povedali take somariny, ze ona mi potom hned volala, tak mi aj dala tu pani zo SP k telefonu, tak som jej povedala svoje, ta sa len divila skade mam take dobre info o DNP (jasne ze z netu), tak potom habkala, nevedela co povedat, tak ma prepojila na jej kolegynu, o nic mudrejsiu, ta ma prepojila na tretiu a vsetky hlupe jak tago. Tak potom sa isli informovat k svojej veducej (to co by uz oni mali davno vediet a oni by mali informovat ludi) a az ta im to vysvetlila a nam dala za pravdu. je to otras ze stat plati takych sprostych a nekompetentnych ludi!!! 🙄

papua
2. nov 2009

Zajacik dakujem ti strasne moc a mimochodom hovoris mi z duse o tych zenskych na SP 🙂. No asi si nepomozeme. Inac mne povedali este aj ze mam ist na matersku mesiac pred porodom a ze potom splnim mozno 26 tyzdnov 🙂 a ja ze no mne asi hrozi aj rizokove PN, takze to pochybujem ze by som vydrzala....🙂

zajacik...
2. nov 2009

Avila zase ti poradila jedna mudra pani zo SP. Inak k tomu tvojmu tehotenstvu, nemozes byt v 1tt, lebo to by si este nebola tehotna, kedze tehotenstvo sa pocita od 1.dna poslednej menstruacie. Teda ak ti uz meska MS, tak si zrejme v 5tt, blahozelam 😵 Tebe sa teraz oplati odhlasit (podat odhlasku) a nanovo prihlasit na DNP z VZ (max.VZ-775€, co je okolo 300€). Ku dnu nastupu budes splnat podmienku 270 dni DNP aj podmienku platenia 26 tyzdnov nepretrzite (kedze si na zaciatku tehotenstva), cize z DNP ti bude vychadzat max. materska. Len teraz ma napadlo, ze kedze mas slusny VZ zo zamestnania, tak u teba bude novy VZ z DNP (cca 300€) takmer rovnaky ako keby bol z minimalneho VZ (295,5€). Cize vlastne ani nemusis podavat odhlasku a nanovo sa prihlasovat, rovno pokracuj v DNP aj nadalej. Tou odhlaskou a novou prihlaskou by si si prilepsila matersku o nejake 2€, co je zanedbatelna suma...

zajacik...
2. nov 2009

Papua ani neviem co je vobec mozne ist na matersku neskor ako 6 tyzdnov pred porodom, asi nie, bud sa ide v 32tt ked to urci lekar alebo v 34tt, to je najbeznejsie 😉

papua
2. nov 2009

Zajacik ani ja nepoznam nikoho takeho, no tie zeny na SP bud nikdy na materskej neboli, ale zistia vsetko ak si ich to zacne tykat...A potom len budu kukat 😀, tak dakujem este raz za tvoj cas a prajem pekny vecer

zajacik...
2. nov 2009

Papua nemas za co, skoda ze si nenapisala o 3 tyzdne skor, ale teraz to uz nezmenime. Hlavne aby boli nase pokladiky v brusku v poriadku 🙂 To je najdolezitejsie a milion krat cennejsie ako nejaka 6-mesacna materska 😉

kisska
2. nov 2009

avila - potvrdzujem, co pisala zajacik - kedze rozdiel medzi celkovym max. VZ a tvojim DNP z min. + VZ zo zamestnani, je asi 10 €, neoplati sa ti odhlaska a prihlaska. Kludne pokracuj, ako platis doteraz, aspon usetris na poistnom a vyssiu matersku ako ti vychadza teraz uz aj tak nedosiahnes 😉

papua
2. nov 2009

Zajacik presne tak! To je naozaj to najdolezitejsie....😉

avila
3. nov 2009

Ahojky Kisska a zajacik. Dakujem krasne, som vcera studovala p. Jozefa Mihala, ale potrebovala som si to utvrdit. Zlate ste 😉

merise
3. nov 2009

ahojte, poradite mi prosim ohladne dobrovolneho nemoc.poistenia,PN a nastupu na matersku? zacala som si platit dobrovolne nemoc.poistenie z vymer.zakladu 500Eur od 1.5.2009 kedze som zamestnana uz 3roku v tej istej firme a mam plat 500Eur brutto. Chcela by som sa opytat ci mi staci ked si budem platit dobrovolne nem.poistenie len 9mesiacov /270dni/, teda posledny mesiac zaplatim v januari 2010 este pred nastupom na MD. predpokladany termin porodu mam 1.4.2010, nastup na matersku 18.2.2009 /6tyz.pred porodom/ale chcela by som ist uz 4.2.2009 /8tyz.pred porodom/. Aku budem mat PN, ak by som ostala doma /po 26mesiacoch platenia dobrovolneho poistenia, teda po polovici novembra 2009/ Dakujem pekne za odpoved!

mima595
3. nov 2009

merise - tych 270 dni ti staci, ale podla mna zbytocne si to budes rusit, lebo pocas materskej dovolenky ti DNP trva, ale platit nemusis - takže ak si este zaplatis za ten februar a odvtedy, co ti priznaju matersku z DNP, tak sa ti doba rata dalej, ale platit nemusis -a može sa ti to neskor zist, napr. pri dalsej materskej.

ale nerozumiem tomu novembru 2009 - nechcela si dat november 2010?

sasettka
3. nov 2009

aj ja mam otazocku 🙂
nie som si ista, ci sa v tom uplne vyznam, ale zaujimalo by ma toto - som studentka v poslednom rocniku na VS a rada by som sla na matersku hned po skole, ak sa teda zadari, to je vo hviezdach....a kedze som este nebola zarobkovo cinna, potesila ma informacia, ze aj napriek tomu mozem mat peknu matersku, ak sa dobrovolne nem. pripoistim... takze planujem v tomto mesiaci ist do SP a ucinit tak 😀 ale co mam robit, ak sa zadari napr. v maji-juny? mam to DNP prerusit po tych povinnych 270 dnoch, aby som neplatila navyse niekolko mesiacov a pred nastupom na matersku sa ist znova zahlasit? moze sa to takto? 😅

siouxie
3. nov 2009

ahojte, potrebovala by som poradiť asi v jednoduchej záležitosti, ale nenašla som na moje otázky jednoznačnú odpoveď.
Platím si DNP už dva roky (január 2007), som SZČO a platím z minima (VZ). Ak by som začiatkom roka podstúpila IVF a ostala tehotná, mala by som podľa tej novely o 26. týždňoch prerušiť DNP a znovu začať hneď platiť z maxima? Veľmi pekne ďakujem za rady, som z toho celého magor... ☹

zajacik...
3. nov 2009

Merise ak by si ostala na PN uz teraz v novembri, teda po splneni 26 tyzdnov, tak PN bude maximalna 😉

nikiarudi
3. nov 2009

baby, dostala som jeden super link, tak mi nedá aby ste si ho nekukli..a poslúži už aj maminám aj tehulkám aj snažilkám..tak pozorne čítajte, ktoré vás to zaujíma... 😉 🙂

http://jozefmihal.blogspot.com/

zajacik...
3. nov 2009

Sasettka mozes si zacat platit DNP z minimalneho VZ. A potom ked otehotnies, ale pozor, musi to byt este do 8 tt, alebo pokial mozno aj skor, tak by si sa z DNP odhlasila a potom hned nanovo prihlasila, ale s maximalnym VZ. Tak by si splnila podmienku 270 dni za posledne 2 roky aj 26 tyzdnov pred nastupom na matersku, teda aj materska by mala byt maximalna. Lenze to je ako to funguje teraz, ktovie ako to bude fungovat v novom roku pripadne neskor 😨

zajacik...
3. nov 2009

Siouxie hned ako zistis ze si tehotna tak si daj odhlasku z DNP a nanovo sa prihlas s max. VZ, ak splnis podmienku tych 26 tyzdnov, tak by si mala mat max. matersku, je to vlastne taky pripad ako Sasettka...

siouxie
3. nov 2009

zajacik, ďakujem, idem preštudovať sasettkin prípad 🙂 .
A čo to za kravinu vlastne vymysleli, veď na to som sa prihlasovala, aby som si to mohla potom zvýšiť, keď budem vedieť, že som tehotná. Resp. bolo to tak, že stačilo potom už len posledných 6 či koľko týždňov platiť z maxima.
Len otázka je, či neprešvihnem ten termín, lebo po IVF budem tehotná "inak" - v neskoršom termíne ako pri pridozenom otehotnení, ak sa nepletiem...

zajacik...
3. nov 2009

Siouxie no co ja viem tak tych 26 tyzdnov uz plati dlhsie, nieje to ziadna novinka... A neboj, pri IVF to nepresvihnes, lebo tam sa potom nepocita za zaciatok tehotenstva 1. den skutocnej MS, ale urobi sa fiktivny zaciatok cyklu - od OPU odpocitas 14 dni 😉 Ja som tiez teraz po IVF a vidis ze do 8 tt mam este casu dost 😉 Skor tu ide o to, ze pri IVF moze byt ze budes cakat dvojicky a tam je potom pravdepodobnost skorsieho porodu.. Ale zase na druhej strane, ked vies kedy ides na IVF, tak sa mozes este predtym odhlasit z DNP a zacat si platit z maxima, tam sa potom nemusis bat ze presvihnes nejaku lehotu. Len zase pred IVF este nevies ci ostanes tehulka, ale treba verit, drzim palce! 😵

siouxie
3. nov 2009

jé, zajačik, srdečne blahoželám, som si predtým nevšimla, čo ti svieti v pase! 😵 😵
Jaj, no a presne som n to aj myslela, že keby to nevyšlo, budem platiť z maxima a zbytočne. To jetuším celkom slušná pálka 😒
A ešte som bola neporiadna, lebo odkedy sme nabehli na euro, platila som síce z minima, ale iba prerátané Sk na eurá. Takže vlastne neviem, či platím správne a či sa to ešte v priebhu tohto roka nezdvihlo, Akosi som nemala čas to popri všetkom riešiť, stále to odkladám. A raz som sa na tú sumu tu aj pýtala, ale zaniklo to v ruchu iných otázok 😀 .

sasettka
3. nov 2009

zajacik, dakujem za odpoved a gratulujem k tehu 😉 🙂
takze sa zahlasim teraz v novembri na min.VZ /mozem platit este za november, alebo az za december?/ a ked sa dozviem, ze som tehotna, pojdem si zvysit VZ na max...a nie je na to zakon, ze si to mozem menit az po polroku? 😕 ci to si s niecim pletiem?

hmmm, to je fakt vo hviezdach, ako sa to vsetko pomeni na dalsi rok, dufam, ze nijak....alebo zeby k lepsiemu? 🙂)))

siouxie
4. nov 2009

teda, prečítala som si blog p. Mihála a z tvojej odpovede zajacik mi nie je celkom jasné, prečo sa vlastne musím odhlásiť z DNP a potom hneď opäť prihlásiť. Nestačí zmeniť výšku VZ?

merise
4. nov 2009

mima 595 dakujem ti pekne za odpoved 😉 ten november som myslela 2009 mi uplynie doba platenia dobrovol.nem.poistenia 26tyzdnov kedze si ho platim od maja 2009. teda ked koncom novembra pojdem na PN budem mat narok aj zo soc.poistovne na PN a ak ano v akej vyske? Dakujem pekne 😵

asan
4. nov 2009

Ahojte, prosím vedel by mi niekto poradiť. Čítala som si vaše príspevky, ale už som sa nejako stratila. Teraz 2.11. som sa prihlásila ako DNP, pretože som nezamestnaná a chceli by sme bábätko, tak aby som mala nárok na materskú. Dala som si to z minima, ale teraz keď som si tu čítala, zdá sa mi,že som to nedomyslela a si som mala dať maximum. Keby som otehotnela hoci aj hneď budúci mesiac 🙂 , tak dátum pôrodu bude rok 2010 a ak som dobre pochopila, tak za RO sa berie predošlí rok - u mňa teda 2009. Takže ak by som po 6 mesiacoch aj išla na max., tak mi to už nepomôže. Poradte mi prosím, čo by som mala robiť? Isť sa odhlásiť a znovu prihlásiť a platiť z maxima, alebo som to RO zle pochopila? Ďakujem za rady.

nanabc
4. nov 2009

takže ja by som niekoho prosila o radu...uplný laik som ....mám dve deti a chceme tretie a myslím teda do predu
čo mám robiť aby som mala ten vyšší rodičovský aj materskú...ale som v skúšobnej dobe tak neviem či budem stále zamestnaná. Ako postupovať. A tých 270 dní musí byť odpracovaných za posledné dva roky pred nástupom na materskú alebo za dva posledné kalendárne roky? alebo 270 dní byť poistená na sociálke??

standa82
4. nov 2009

Asan - presne tak. Nechaj si to tak ako to máš a keď zistíš,že si tehotná, choď do SP zrušiť RL a prihlás sa z max.VZ.Samozrejme najneskôr do 8.t.t. No lenže pokiaľ si nezamestnaná a ani si nikde nepracovala, tým pádom nemáš splnených 270 dní nemoc. poistenia. Potom sa choď hneď odhlásiť a znovu prihlásiť z max.VZ. Musíš splniť dobu 270 dní nemoc. poistenia aby si mala nárok na vyššiu materskú, ináč ti ju budú počítať len z min.VZ (z 295,5) pokiaľ nesplníš / alebo nemáš splnených 270 dní nemoc.poistenia počas predchádzajúcich 2 rokov.

zuzana.k
4. nov 2009

Ahojte, nenasla som tuto otazku, tak vas prosim o radu. Som na materskej, pred tym studentka VS. Cely rok 2009 si platim dobrovolne nemocenske. V aprili 2010 cakame 2. babo a kedze uz mam 270 dni zaplatenych, chcela som si nemocenske zrusit. Ale na soc. mi povedali, ze to nesmiem, lebo mi nevznikne narok na materksu a ze si to mam platit pokym ma nevypise doktor na matersku. Je to pravda, sa mi to nezda..
A este jedna vec, ake je minimum, a ake je maximum nemocenskeho? To je pre kazdeho individividualne, ze nikde nie su konretne cisla? Ja som si dala z maxima a platim 1400 Sk mesacne. Ale teraz uz pochybujem aj o tom, ci je to maximum..