Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

domeli
26. nov 2011

@mima595 k bodu 3 ma ešte napadá nejako tam zakomponovať aj pracujúcich za mzdu, ktorá je len o málinko vyššia ako min. mzda, ani zďaleka nedosahuje priemernú mzdu na SKK (tuším okrem BA regiónu a okolia východ ani juh SKK funguje v drvivej väčšine prípadov takto alebo na minimálke) - riadne odvádzajú dane a keď potrebujú PN, nemôžu si to často dovoliť, lebo im to finančne nevychádza. Veď tým, že človek myslí na budúcnosť, robí preventívne opatrenie prospešné nielen pre seba, ale pre štát ako celok.
A tiež ma ešte napadlo, že či to vlastne nie je postupný zánik DNP, hoci sa dušujú, že ho nechávajú práve nezamestnaným. Dôvod- bude si ho môcť vôbec nezamestnaný dovoliť?
Neviem, či to ešte viac nepletiem, to sú len moje postrehy po prečítaní. Dík, že sa chceš za nás ozvať a želám všetkým nám prospešnú odpoveď "od najvyšších"

bobocka
26. nov 2011

@mima595 chyba mi tu tlieskajuci smilik 🙂 senzacne mamina 🙂 tesim sa,ze si niekto nasiel cas a dokazal to takto sformulovat 🙂 velka ti vdaka 🙂
inak mozno som teraz uplne mimo,no mozno by nebolo na skodu to preposlat aj do redakcie markiza,joj,ta3.mozno sa niekto v tv chyti,spravi o tom reportaz.mozno ked sa v tv zacne hovorit o zruseni dnp z inej strany a ludia vlastne pochopia,ze tato supersocialna zmena a pomoc buducim mamickam vlastne pomocou vobec nie je...tak prave pred volbami to moze zavazit.lebo ja zatial vnimam,ze v mediach sa stale pretriasa veticka-preco by mali maminky trpiet za predcasne volby 😠 .ale v konecnom dosledku vlastne budu trpiet prave prijatim zakona o zruseni dnp. ☹

mima595
26. nov 2011

sused robi v markize, skusim sa spytat jeho zeny, ale teda ja na kameru hovorit nebudem...no idem jej napisat na FB

luciqixina
26. nov 2011

@mima595 .....mne sa tvoj prispevok paci...som rada ze niekto nasiel odvahu a cas poslat takyto list kompetentnym.....a takisto sa mi paci navrh zmedializovat to z tohto uhla pohladu......🙂

nany100
26. nov 2011

@gapa ahoj, už si mi párkrát dobre poradila...čítam to tu poctivo a stále mi vŕta v hlave ako to bude napr. so mnou po zrušení resp. úprave DNP ako to teraz Mihál navrhuje...som stále poberateľkou RP (do apríla 2012...resp. v máji by som mala dostať posledný RP za apríl, malá sa narodila 15.4.2009). DNPsom si začala platiť 26.4.2011, čiže tých 270 dní mi uplynie ak dobre rátam asi 20.1.2012. Som momentálne tehotná v 16tt, termín mám 18.5.2012. Teraz k mojej otázke, keďže som si v septembri (v 6tt) DNP zrušila (platila som z minima) a nanovo nahlásila, tak aby som získala najvyššiu MD tak 26tt aktívneho platenia aktuálneho DNP budem mať splnených 21.3.2012...bude sa ochranná lehota týkať aj mňa, keď hoci k 1.2.2012 budem mať splnenú podmienku 270 dní, ale druhú podmienku 26tt až v marci? A ešte jedna vec, k 31.8.2011 som dala výpoveď pôvodnému zamestnávateľovi a 1.9.2011 som sa nanovo zamestnala, aj keď ešte čerpám RD...bude sa mi rátať to ukončené poistenie k tým dňom DNP...čiže teoreticky, už by som túto podmienku splnila teraz?

mima595
26. nov 2011

takže som napisala jeho žene, uvidim, co odpise....

tita201
26. nov 2011

@mima595 dufam že o vyjde už mi lezie na nervy že nas takto nespravodlivo odsudzuju ved ked som si prečitala ten nadpis na markize že špekulantky tak ma skoro kleplo matka ktora sa stara je špekulantka a ta ktoa čaka že jej spadne všetko zadarmo a do systemu nikdy nič neda to je v pohode normalne by som spustila štrajk mamičiek ale nielen mamičiek všetkych ktorych sa to tyka

sashabb
26. nov 2011

@natka1 v podstate by si PN ukončiť nemusela, mala by stačiť len žiadosť o vyplácanie PN aj z DNP. Ja som to tu nedávno písala v tomto znení ako si písala vyššie, nakoľko som to tu čítala, že to jednej mamičke neuznali. Povedali jej že veď na PN už bola skôr ako jej vznikol nárok aj z DNP tak preto jej to nechceli uznať. No zrejme to záleží len od kompetetných ako sú ochotné.
Preto je asi lepšie prvú ukončiť a ísť potom na druhú aby sa dávali žiadosti o PN spolu aj so zamestnania aj s DNP

milena35
26. nov 2011

@mima595 Poslala si ho Tomanovej? nech sa na to pozrie..... 🙂 🙂

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
milena35
26. nov 2011

@mima595 Bod 3...prosim ta,tam by som radsej konkretne cisla neuvadzala.....dopisala by som ...este pripad zien,ktore prisli pred alebo pocas materskej,rodicaku o pracu,co znamena ,ze poskonceni RD,nebudu mat narok na podporu v nezamestnanosti,ak sa im nepodari najst pracu...a nebude im umoznene ani platenie dobrovolneho poistenia,pretoze si ho nebudu mat z coho platit.mam na mysli navrhovany balik poistenia.....pisem velmi obsirne....nedostatok casu....tak ta poprosim do bodu 3..doplnit........jeeeej..mame tu pripomienkove konanie,ako v parlamente 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

natka1
26. nov 2011

@sashabb ďakujem Ti velmi pekne tak ja ju v pondelok ukončím počkam par dni a dam sa znovu vypísať 🙂

milena35
26. nov 2011

@katkak88 Hlavne ta posledna veta......dostavaju ju aj rodiny ,ktore nie su na nu odkazane......a ze rodicak 190e dostavame vsetci rovnako......aj romske spoluobcianky,aj zeny,ktore riadne pred rodicakom pracovali......do certa s Mihalom........

poki10
26. nov 2011

@milena35 prílis vysoko? ale ved vyska materskeho zavisi od vysky platieb nemocenskeho poistenia. tak platit vysoke sumy mozne, ale dostat k tomu adekvatnu vysku materskeho nemozme? svine 😠 😠

v555
26. nov 2011

@milena35 Mihála by som zatvorila do dvojizbového bytu hoci kde na Slovensku na pol roka,dala by som mu dve detičky z detského domova vo veku 2 mesiace a 14 rokov a mesačne plat,ktorý dostáva mamina na materskej a som veeeeeeeeeeeeeeľmi zvedavá ako by sa tváril.Ešte by som mu dala dobrú susedku 😀 😀 😀

milena35
26. nov 2011

@v555 ved to...tie 'dobre susedy'... 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

lubkasungirl
26. nov 2011

@mima595 ja by som tam ten treti bod nedavala - ma slabu argumentacnu silu - ved aj teraz si uz takto priplacaju romovia - videla som to v soc. poistovni...

lubkasungirl
26. nov 2011

@adrioska myslim,ze je to tak

lubkasungirl
26. nov 2011

@mima595 môzem ti to este gramaticky spracovat - opravit, som slovencinarka :P

lubkasungirl
26. nov 2011

@mima595 a este by asi bolo dobre aj uviest, ze mnoho ludi si to uz roky-rokúce plati a nevycerpalo na PN a OCR z DNP ani cent 😉

lubkasungirl
26. nov 2011

@milena35 nehnevajte sa, ale ja si myslim, ze pani Tomanova ma veeeelmi slaby respekt a slovo vo vlade...

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
milena35
27. nov 2011

@lubkasungirl Kazdy kto si z opozicie najde cas ,chut na obranu matiek..je super....pani Tomanova ,ako jedina ostro kritizovala pociny pana MIHALA....pozrite si jej blog....sama s nou komunikujem cez maily...a poviem Vam..jej na nas zalezi.....
@evamarek77 Tu sa prejavi nasa slovenska natura....nadavat to ano....urobit nieco preto? nie.... 😒

mima595
27. nov 2011

@lubkasungirl - že p. Tomanová nemá slovo vo vláde, je pochopitelné...nie je v nej 😉
ja si vobec nemyslim, že práve ona má tu moc, že nepresadí zákon, ale kazdý argument, ktorý použije proti zákonu je plusový a možno presvedčí 2-3 poslancov, ktorí nie sú zainteresovaní v problematike...

baby, aby sme sa chapali, ja to nepíšem ako petíciu, ani nejdem rozpútať mediálnu vojnu, len som napísala svoj názor, a ten poslem poslancom...aby som len nenadávala, ale aspon nieco urobila.....

a ak by kazdá z nás napísala svoj argument, urcite by to mala vacsiu vahu.....
ohladne SZCO a prerušivania živnsotí nepíšem nic, nerozumiem sa problematike.....

lubkasungirl
27. nov 2011

@milena35 ok, pozriem si jej blogy 🙂

lubkasungirl
27. nov 2011

@mima595 myslela som to len tak, ze u politikov vo vlade ma slaby respekt
ako môzem pomôct aj ja? nebavi ma tiez len doma na gauci nadavat... tiez sa nerozumiem SZCO - mozno Gapa by vedela... 😉

lubkasungirl
27. nov 2011

@mima595 inak neviem, ci by nemala zmysel aj nejaka peticia...

jlp
27. nov 2011

Ahojte, som tu nova a len dva dni dozadu som na teste uvidela vytuzene dve ciarky. Kedze som zamestnana od 26.8.2011 a termin mam podla vypoctov na nete niekedy v polovici jula, chcem sa opytat, ci ked sa hned teraz pojdem nahlasit na socialnu a budem si odvadzat maxim. DNP, ci mi to vyjde. Mala by som byt v zaciatku 5 tyzdna. Dakujem. Janka Placka

lulu939075
27. nov 2011

Ahojte baby, som zamestnaná na polovičný úväzok, normálne zo zmluvou. T.j. 4 hodiny každý pracovný den. Zamestnávatel mi platí normál odvody, ak sa prihlásim na DNP mmám nárok na max materskú???