Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katarina104
2. dec 2011

@natalia777 no dúfam,že to tak bude

bobocka
2. dec 2011

@katuskaaa29 ano,mas narok z toho cerpat matersku,len si musis aj po 2.1 doplatit tych 270dni.

luciqixina
2. dec 2011

@katarina104 preco nie ved si to moze doplatit ked je tehotna do 270 dni .....ci nie??

bobocka
2. dec 2011

@luciqixina ano moze. 😉

natalia777
2. dec 2011

@nelly3 neviem na isto podla mna by to tak malo byt z toho co som pochopila ja 😖 ale myslim ze to bude musiet byt stihnute do tej ochrannej lehoty 😖

emogeon
2. dec 2011

ta ochranna lehota je od februara 8 mesiacov?

lensam
2. dec 2011

baby, aky je teraz maximalny vymeriavaci zaklad? a aka je potom y toho maximalna davka materskej?

roberta31
2. dec 2011

@katarina104 myslim že sa mylis,ale nie som si ista.Hovorilo sa o tom,že tie,kt.nestihnu podmienku 270 dni,si to budu moct doplatit.

natalia777
2. dec 2011

@emogeon ano 8 mesiacov

zuzana612
2. dec 2011

prezident to isto podpise, lebo uz pred 2 tyzdnami som pocula v radiu ako rozpraval ze mihal ma jeho podporu pri zvysenie materskej 😒 A tiez najskor hovorili o 19 percentach, tak to by nebolo este take strasne z min. doplacat nejakych 70 euro za cely balik. Ale takto????

peta268
2. dec 2011

@katuskaaa29 ja som to pochopila tak, ze budes mat narok

nelly3
2. dec 2011

@natalia777
tak teraz neviem, mam si nadalej platit DNP alebo uz mi to je zbytocne? tych 270 dni uz mam splnenych 😕 lebo dalsie peniaze hadazat von oknom a potom aj tak nic z toho 😕

natalia777
2. dec 2011

baby a este ja mam jednu otazku kedze ja mam tych 270 dni splnenych v aprili 2012 ako dlho budem dostavat z DNP???

katmi
2. dec 2011

Systém dobrovoľného poistenia sa mení

Pozmeňujúci návrh mení aj systém dobrovoľného poistenia. V súčasnosti sa môžu ľudia pripoistiť samostatne v troch typoch poistenia a následne čerpať z toho vyplývajúce výhody. Ide napríklad o mamičky pripoisťujúce sa dobrovoľne nemocensky v období tehotenstva, čo im následne zvyšuje materské dávku.

"Dobrovoľné poistenie už nebude možné samostatne, ale tí, ktorí majú záujem pripoistiť sa, si budú môcť zvoliť balík kompletného sociálneho poistenia, to znamená poistia sa súčasne nemocensky, v nezamestnanosti a dôchodkovo," vysvetlil na piatkovom brífingu po hlasovaní Mihál.

Sociálna poisťovňa by takto mala ušetriť ročne okolo 25 miliónov eur. Zákon okrem spomínaných zmien prináša dvojročné predĺženie možnosti presúvania finančných prostriedkov medzi jednotlivými fondmi Sociálnej poisťovne.

emogeon
2. dec 2011

@natalia777 cize ak do septembra nepojdem aspon na matersku tych 6 tyzdnov pred porodom tak to mam zrusit?

katarina104
2. dec 2011

@natalia777 aha hlásili,že si bude môcť platiť až do splnenia podmienky 😉

natalia777
2. dec 2011

@nelly3 no to veru neviem teraz, najhorsie je ze ani tie tetky v sp nic nevedia povedat 😖

nelly3
2. dec 2011

@natalia777
podla mna 38 tyzdnov, materska je 38 tyzdnov 😉 potom uz ides na ten uzasny rodicovsky 190€ 😝

natalia777
2. dec 2011

@emogeon ak sa pytas na tu ochrannu lehotu ako to s nou bude to teda neviem este ani ja 😖

katarina104
2. dec 2011

@roberta31 tak budú si môcť platiť do splnenia podmienky 😉

katarina104
2. dec 2011

🙂

lensam
2. dec 2011

baby neviete aky je teraz maximalny vymeriavaci zaklad? a aka je potom z toho maximalna davka materskej?

mima595
2. dec 2011

ja teda neviem, ale tak rychlo prijat zakon som este nevidela....

normalne ma napada...

KDE SA VZAL, TU SA VZAL, POD STROMCEKOM NOVY ZAKON STAL.....

a RnDR. Mihal ako Mikulas...teda som podporovala radicovu, ale ti vlci okolo nej mohli mat aspon tolko cti, aby jej nedovolili sa zosmiesnovat vsetkymi moznymi vyjadreniami

katuskaaa29
2. dec 2011

dakujem vam dievcata, aj tak potom to budem platit nadalej a uvidime.

lias
2. dec 2011

Baby a ako to je keď mám síce splnenú podmienku 270 dní (ale rozkúskovanú), teraz si platím DNP z najvyššieho vymeriavacieho základu ale 26 týždňov splním až 5. marca? Potom už nastupujem na materskú.
Ak si od 1.2. až do 5.3 budem platiť celý ten balík, tak sa to bude rátať normálne, splním 26 týždňov a dostanem maximum?

liviapeto
2. dec 2011

Prave som si vypocitala, ze ak by som si platila po novom ten balik pripoisteni, tak mi to mesacne vyjde na 216 € co je trosku viac nez polovica mojej vyplaty - tak ako dakujem pekne pan minister !!

bubinko83
2. dec 2011

@mima595 presne tak ,velmi dobre si to napisala. Jeden tak -druhy den inak.Ako bolo davno povedane sa zase potvrdilo : JEDNODNOVA VLADA !

sasena033
2. dec 2011

zienky co st ezbehle takze je to tak k 1,2 2011 zanika DNP samostatne da sa potom len v tych subehoch poistenia...a materska sa zvysi o 5%,hej??? a to akoz eco tym sleduju 😠

evapavla
2. dec 2011

ahojte, som z toho mierne jeleň, DNP si platím od júla 2011ako nezamestnaná, predtým som bola SZČO, ak do 1.2.12 neotehotniem (čo asi nenastane, lebo som práve po revízii), netýkajú sa ma žiadne "výhody starého systému"? Takže môžem ísť do sociálnej p. podať odhlášku z DNP ?

katarina104
2. dec 2011

ja som to pochopila takto, že všetky ktoré si teraz platia, tak im bude umožnené si splniť podmienku 270 dní, a dostanú materskú z DNP aj keď sa to zruší, ak keď ešte nie sú tehu,,,,takže niet sa čoho obávať 🙂