Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
7. dec 2011

@penelope10 - a nemože byt prblem v tom, že tym padom am nema tych 26 tyzdnov?????
ja neviem, ja zistujem, ze o DNP este toho vela neviem

janadl
7. dec 2011

práve teraz mi odpísali zo socialnej poisťovne, že prezident to ešte nepodpísal

penelope10
7. dec 2011

@mima595 to co hovoris by vysvetlovalo ich postoj, no podla mna nemozes pliest dokopy rozhodujuce obdobie - to je len pre vypocet vysky davky a to ci si splnilila dobu poistenia (pre prizanie naroku ako takeho vobec)

dicaa
7. dec 2011

Ja som sa bola dne spýtať na SP, ale povedali mi, že ešte nič nevedia, že len v piatok ide ich vedúca na školenie. Ja si to platím od apríla 2009. Som na RD a čakám druhé mimi. Od januára tohto roku som platila minimum, od júla maximum. Ako by mi vypočítali matersku? To by mi maximum už asi nevyšlo, že???????
Neviete mi poradiť?

meduliacik
7. dec 2011

@penelope10 Netreba sa nechat odbit nejakym ich rozhodnutim. Mne tiez prislo rozhodnutie, ze nemam narok, lebo nemam 270 dni poistenia. Stokrat som to prepocitavala a stale mi vyslo, ze tych 270 dni mam. Isla som tam osobne a nechala som tu "mudru pani", nech to v mojej pritomnosti prepocita a samozrejme sa ukazalo, ze som mala pravdu. Vyhovarali sa, ze to pocitala kolegyna, co tam teraz nie je a blabla. Prislo mi potom nove rozhodnutie, ze narok mam.

lubkasungirl
7. dec 2011

@penelope10 myslim, ze jej nevyslo tych 270 dni

katula77
7. dec 2011

@katpetdo
http://www.socpoist.sk/obdobie-poskytovania-dav...

"nárok na materské vzniká od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak pôrod nastal skôr, odo dňa pôrodu
z ochrannej lehoty iba od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu alebo odo dňa pôrodu, ak nastal skôr"
neviem co tu je nezrozumitelne, materska musi byt v kazdom pripade dlha 34 tyzdnov, ak samozrejme dieta nezomrie, este su tu aj pripady ked to moze trvat viac...,materska trva 34 tyzdnov od vzniku naroku !!!

katula77
7. dec 2011

@katpetdo ja nepisem ze si to mozem rozlozit, rozlozi sa to automaticky ako to uda do ziadosti tvoj lekar, a tymkedy sa skutocne porodi, tym sa uda od kedy vznika narok, ak sa porodi skor ako 6 tyzdnov pre planovanim porodom, zacina 34 tyzdnov materskej dnom porodu, ved su mozne iba dva stavy, jednoducha vec, vzdy mozes dostat zaplatenych len tych 34 tyzdnov.

solinkarka
7. dec 2011

Poradite mi kto sa vyzna? na MD som od 30.11. DNP si platim z maxima...ide o to ze 270dni mam splnenych az 5.12. ale to som uz na MD. tak som sa isla spytat kedy mam zaplatit tych 5 dni za december a ta pani mi povedala ze nemam platit ked som uz na MD...ze oni potrebuju najprv rodny list dietata ked sa narodi aby vobec vedeli kedy sa narodil. tak to az potom doplatim? ci ako to je? normalne som uz cela dopletena...

dicaa
7. dec 2011

@katula77 Ahoj, nevedela by si poradiť mne? Keď si to poistenie platím od r. 2009 nepretržite a som tehotná cca mesiac. Tento rok som od januára do mája som platila minimum a od 1.6. maximum. Ako mi vyrátajú matersku? Maximum to asi nebude, že?

katula77
7. dec 2011

@katpetdo inac sme takmer v rovnakom tyzdni 🙂

penelope10
7. dec 2011

@meduliacik vsak ano, len tu toto nepomoze... bude treba odvolanie.

penelope10
7. dec 2011

@lubkasungirl vyslo, bola poistena myslim 13.9-30.12.2010 + 13.5.-15.11.2011. a tam je 270 dni...

dicaa
7. dec 2011

@penelope10 nevedela by si prosím ťa poradiť mne?asi 4 príspevky pred týmto

penelope10
7. dec 2011

@dicaa see IP

oskvarka
7. dec 2011

@solinkarka od platenia si pocas MD oslobodena tj ako by si to uz zaplatila ale tebe nebudu moct vyratat matersku z DPN ked si nastupila na nu o 6 dni skorej ako si mala doplatene 270 dni (teda nie len doplatene ale oni ani neubehli do nastupu na MD a dopredu sa platit neda..)

oskvarka
7. dec 2011

@penelope10 no z toho co si napisala podla mna mala narok..

oskvarka
7. dec 2011

@demelza no toho som sa presne obavala ze jedine ak prejdes na balicek od 1.2. ti to budu povazovat za nepretrzite.. pekne to pobabrali 😠

penelope10
7. dec 2011

@oskvarka vsak ze ? a z max. VZ.

oskvarka
7. dec 2011

@penelope10 no to neviem na tieto PNky ako sa to dava .. dokonca ani MD si uz niesom ista.. ja si to platim v kuse a zaklad som si nemenila :(

solinkarka
7. dec 2011

@oskvarka ano ja viem ze prvu matersku dostanem az po porode...ale narok na maximalnu matersku budem mat nie?

oskvarka
7. dec 2011

@stojdulka ak zacnes platit balicek musis uz v case nastupu na MD byt platca nemozes byt odhlasena lebo ochranna lehota je len ak ti poistenie zanika a nie ak sa z neho odhlasis..

oskvarka
7. dec 2011

@solinkarka nie podla mna lebo si do nastupu na MD nesplnila podmienku ze od zaciatku poistenia do nastupu na MD uplinulo 271 dni

solinkarka
7. dec 2011

@oskvarka mne povedali ze ano...preco si myslis ze nie?

titinkaa11
7. dec 2011

baby ja si od 27. 4. 2011 platim DNP z maxima. lehota 270 dní mi skončí koncom januára. čo by ste mi poradili? tehotná zatial nie som, ale snažíme sa 😀

mima595
7. dec 2011

@oskvarka
@solinkarka - narok budes mat, lebo sa rata 270 do dna porodu...ak sa i narodi babo, /dufam, že po 271. dni, donesies rodny list/ a oni i spatne doplatia matersku aj za obdobie pred porodom

ja by som tych 6 dni zaplatila a potom by som si vyziadala vratit preplatok

carodejnica
7. dec 2011

@dicaa presne taký istý problém má moja kamoška... poistená je od januára 2011, platila si minimum, od augusta si platí maximum, teraz je čerstvo tehotná (7 tt), na materskú zrejme nastúpi niekedy koncom júna.
Otázky:
1) Dokedy a koľko si má platiť DNP? Má si potom platiť to spojené poistenie?
2) Akú bude mať vysokú materskú?
3) Napríklad, ak by išla na jar na PN, tá by jej potom plynule prešla do materskej?
p.s. ja som z toho jeleň, prosím po lopate 😉

oskvarka
7. dec 2011

@mima595 aha no tak pardon za sirenie poplachu ja som si fakt myslela ze do nastupu na matersku... (a ochranna lehota je teda potom do nastupu na MD alebo do porodu...)

mima595
7. dec 2011

@oskvarka - ochrannu lehotu spominaju..KU dnu nastupu na matersku..6t pred terminom porodu

oskvarka
7. dec 2011

@mima595 aha tak fain som sa zlakla..