Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nienna
12. dec 2011

ahojte, ja sa chcem ísť prihlásiť na DNP, myslíte že keď tam pôjdem v januári že mi ešte dovolia sa prihlásiť podľa starého?? chcem si začať platiť z maxima a čo najneskôr aby som mala čas na otehu.....a potom keď mi skončí po 270 dňoch a budem tehu tak môžem nastúpiť na rizikové a budem dostávať dačo? či len materskú mi vyplatia? 😕

oskvarka
12. dec 2011

@z.junasova presne ... ale ak planujete o rok tak sa kldne prihlas z minima radsej hned v januari niekedy... ;) .. lebo 270 dni (= 9 mesiacou) a do dvoch rokou by si to potom este mohla vyuzit (od toho zaciatku platenia teda..) lebo inak presne ako pises..jedine balicek .. ale zase ide nova vlada ktovie co oni poriesia a navyse este to prezident nepodpisal..

oskvarka
12. dec 2011

@nienna ak budes pocas tehotenstva PN tak aj PN dostanes..

mimca20
12. dec 2011

@oskvarka Mam otazocku mozno mi pomozes. Som prihlasena uz dva roky v DNP platim si ho z minima (14eur) mesacne. Mame 5mesacneho chlapceka a druhe babo mozno az o dva roky mozno o rok?? V dnesnej dobe, si clovek to musi poriadne premysliet. myslis si, ze je dobre platit si to nadalej a nerusit to?? Alebo ako??

nienna
12. dec 2011

@oskvarka vďaka 🙂 u mňa je to totiť dosť pravdepodobné že budem mať rizikové 😒 a nevieš aj s tým prihlásením, či ma vezmú ešte aj v januári? či by som mala sa prihlásiť radšej ešte v decembri?

oskvarka
12. dec 2011

@nienna v zakone sa nepise ani v novele ze by sa nemalo dat prihlasit aj ked pracovnicky socialok mozu podla mna robit cim dalej tym viac problemou ale aj ja ak sa potrdi tych 270 dni od posledneho prihlasenia tak sa budem odhlasovat a znovu prihlasovat...ak to nepojde na pobocke soc. poistovne tak asi postou poslem tlacivo...

@mimca20 no momentalne je to tak ze ti to 1.2 aj tak zanikne (ak to prezident podpise) a mala by si otehotniet dovtedy inak by si sa musela prihlasit z balicka a to uz by si to minimum (na minimalnu matersku) platila 125 €

mimca20
12. dec 2011

@oskvarka DIKY za info. Tych 125eur mesacne?? Ci ako??

nienna
12. dec 2011

@oskvarka hej veď presne to, že podľa zákona by mali ešte brať nových ale či to tak bude aj v praxi....ale dobrý nápad s tým tlačivom, ked sa pošle poštou tak ti ho nemôžu odmietnuť 🙂 a si písala teraz jednej babe že keby si to začala platiť tak to ešte do dvoch rokov môže využiť...to fakt? ja som myslela že ak nebudem tehu tak mi to po tých 270 dňoch zanikne a tie peniaze už nedostanem odtiaľ

mima595
12. dec 2011

@oskvarka - ano, ak by to platilo ako doteraz...podmienka 270 dni za posledne 2 roky a moznost hocikedy sa prihlasovat a odhlasovat, tak sa ti staci prihlasit 1 den pred nastupom na matersku....

z.junasova
12. dec 2011

@oskvarka Teda je to riadny guláš, hlavne tie podmienky. To že musím byť DNP 270dní za posledné dva roky, tomu chápem. Takže by som sa mohla prihlásiť aj teraz, ak by som plánovala otehotnieť do dvoch rokov. Ale mám guláš čo je tých 26. týždňov a ochranná lehota 8 mesiacov???A už som toho prečítala dosť, len som to nenašla vysvetlené tak po lopate. Teda ako by som mala postupovať keby som plánovala otehotnieť tak do dvoch rokov a DNP som si ešte neplatila.

mima595
12. dec 2011

@zabka132 ...ak ti 26 tyzdnov konci presne 31.1...ale si to skontoluj..tak potom nechaj DNP zaniknut zo zakona a na MD nastupis v ochrannej lehote...co je u teba cca. 14.2
alebo u teba by bolo este lepsie nastupit na PN, hoci by ti bola vyplacana z minima do terminu nastupu na MD, a prihlasit sa na balicek.od 1.2..ten by ti trval aj pocas materskej a po materskej by si sa rozhodla...tak by si mala nepretrzite poistenie

oskvarka
12. dec 2011

@mimca20 no vo februari by si sa musela prihlasit (aby ti to brali ako kontinualne poistenie co ty vlastne ani kontinualne nemusis mat ked si platis z minima) z balicka no je to tych 125 eur mesacne aby si potom mohla mat tu minimalnu matersku.. ( na maximalnu je to vyse 400 )

oskvarka
12. dec 2011

@nienna no hej ale mas narok este do dvoch rokov to vyuzit (skorej zneuzit by som povedala) ze ak ochories napriklad tak den pred PN sa prihlsis na balicek (ten drahy) a budes moct dostavat PN sice len z minima ale aj tak dost... a po PNke sa zase odhasis .. vyhoda je v tom ze pocas PN to nemusis platit..to poistenie

oskvarka
12. dec 2011

@mima595 ani nemusis tesnet pred materskou ak je lehota 8 mesiacou mozem sa na 1 den v strede tehotenstva prihlasit nie ?

nienna
12. dec 2011

@oskvarka 😀 dobreee, no a čo že zneužívame, však keď sa vláda správa tak že na nás kašle zvysoka tak vieš, ako, keď ti nedajú tak si zober.....

oskvarka
12. dec 2011

@z.junasova napis datum cca kedy by si chcela otehotniet... ale vseobecne ak to chces vyuzit este tak sa prihlasit musis do 31.1.2012 a porodit musis do 31.01.2014 to ostatne uz doriesis podla toho ako otehotnies... ak chces porodit neskorej tak to uz nevyuzijes.. jedine ze by sa ti to nejakymi PNkami poposuvalo..

oskvarka
12. dec 2011

@nienna no ais tak ale ja aom dost meka na taketo.. ale este to beriem v pohode ja si platim kratko mam kamosku co plati 3 roky a nic z toho zatial nemala... a ani mat nebude lebo ona jednoducho nieje schopna ist len tak na PN a otehu sa jej nedari a asi ju ani nepresvedcim nech sa odhlasi a znovu prihlasi kym sa este da

annieb
12. dec 2011

pekny den, chcem sa opytat, ak som nezamestnana a si platim dnp (a tych 270dni uz mam) a chcela by som v r. 2012 alebo 2013 matersku, tak dostanem nieco( ked bolo ze musim mat splnenu podmienku 270 dni v poslednych dvoch rokoch), alebo by som musela otehotniet dovtedy kym to nezrusia?... 😨

nienna
12. dec 2011

@oskvarka pravdupovediac, mne je to tiež až trápne ísť na tú sociálku lebo tie tety si isto domyslia že špekulujem a tak.....ale čo už, ono to nieje sranda v dnešnej dobe mať dieťa, takže hamba pokom a ide sa na to....

z.junasova
12. dec 2011

@oskvarka Dátumovo by to šlo tak ako píšeš, teoreticky by som to chcela stihnúť ešte do tridsiatky, ale ktovie ako to život zariadi. Niekde som čítala, že potom mi stačí platiť si 3 mesiace z min. VZ, prerušiť platenie a znovu začať z max. VZ keď zistím že som tehotná, ale to už by som si aj tak musela platiť tých 350€ ?? a to nie je reálne. Vlastne nestačí ak budem platiť 270dní z max. VZ, lebo si musím niečo platiť aj nepretržite pre pôrodom nejakú dobu?

oskvarka
12. dec 2011

@z.junasova nemusis vraj pred porodom (staci 8 mesiacov pred nastupom na MD) no ved preto ti pisem ze tebe by to slo jedine z minima uz nie z maxima (ale ak si zamestnana a naozaj funguje ten subeh tak by to nebol zas taky rozdiel a aj to minimum by sa ti opatilo) s tym ze ked platis minimum nemusis sa trapit s tou podmienkou nepretrzitosti 26 tyzdnou z posledneho prihlasenia... lebo aj ked tuto podmienku nesplnis aj tak mas narok na minimum.. (este + k tomu co dostanes zo zamestnania = subeh poisteni) tj. zaplatila by si si 270 dni do konca oktobra (z minima)...a kedze by si dovtedy neotehotnela tak by si sa potom uz posac tehotenstva znova na par dni prihlasila (najlepsie tesne pred nejakov PNaby si bola osobodena od platenia - ale zase ved za par dni by si nemala moc platit) a hned by ti isla nova 8 mesacna lehota od posledneho prihlasenia s tym ze podmienku 26 tyzdnou by si nesplnala ale to by ti mohlo byt jedno lebo by si aj tak chcela cerpat len z minima ;)

oskvarka
12. dec 2011

@mima595 lebo keby ze sa neprihlasim 1 den pred nastupon ma matersku ale hned ako zitim tehu tak sa na tychen prihlasim tak mi hned zacne ist 8 mesacna lehota a mozem aj PN z toho cerpat nie ?.. na tam stale plati 7 dni lehota aj ked som uz tehu ...?

mima595
12. dec 2011

@oskvarka - len to už neviem, ako je to tam s ochrannou lehotou....
tak by si nastupila z funkcneho poistenia, a nic ine neriesis....

z.junasova
12. dec 2011

@oskvarka Aha, takže len z minima. No tak dúfam že to celé neprejde, nestačí, že máme nízke príjmy, teda aspoň ja, na to aby som mohla uživiť dieťa, ešte aj toto idú spraviť. Neviem si predstaviť ako by sme sa traja uživili z jedným príjmom a tým "vreckovým" čo by som mala na materskej a rodičovskej dovolenke, keď teraz nám to dvom, resp. z dvomi podpriemernými príjmami vychádza na chlp. ☹

vall1319
12. dec 2011
oskvarka
12. dec 2011

@z.junasova no ale ak sizamestnana a to si priratas k minimu (ten subeh plneni) tak uz by to nemuselo byt az take hrozne aj ked teda maximum to nebude...

@vall1319 no citali ale teda tie priklady su take ukazkove ziadny specialny priklad tam neuviedol...takze mi to vobec nepomohlo

dorka21
12. dec 2011

@mima595
Ahoj! Mala by som otazku, lebo vidim, že sa vyznas.
DNP si platim od 7.7.2011 z max. Momentalne som nezamestnana, ale pracovny pomer som mala : 2.1.2011-24.5.2011 , 1.5.2010-23.12.2010 a este nejaké predtým.
Moja otázka je, kedy môžem ísť najskôr na PN z DNP? Musím nať tých 270 dní? alebo mi stačí platiť si tých 26 týždňov?
A z akého VZ sa to bude počítať ak by som sla na PN napr.vo Feb.
Díky

timea777
12. dec 2011

Platím si DNP z maxima, podmienky už mám splnené všetky. Som momentálne na PN a som nezamestnaná od mája. Pokúšam sa otehotnieť v roku 2012, ale do januára asi tehotná nebudem....Čo by ste mi poradili spraviť, aby som mala nárok na materskú...? Odhlásiť sa z terajšieho DNP a ku 31.1.2012 sa prihlásiť zas na "terajšie" DNP? Ale mohla by som sa odhlásiť a prihlásiť ak som na PN? Resp. ako by to potom bolo v mojom prípade? a tiež ako vyplácané ? ĎAKUJEM

mima595
12. dec 2011

@dorka21 - na PN z DNP možes ist už teraz, tam splnas 270 v sucte s ukoncenymi nemocenskymi poisteniami
26 tyzdnov ti uplynie 4.1.2012
ak nastupis na PN do 4.1., tak narok na PN mas, bude ti vyplacana z minima
po 5.1. budes mat narok na PN z maxima....

dorka21
12. dec 2011

@mima595
Ďakujem, potešila si ma. Mam ešte jednu otazku. Musim mať najprv zaplatene aj za januar aby mi uznali z max?