Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

girl177
21. feb 2012

@hviezdicka2024 Podla mna to plyv nebude mat ale zbytocne platis viac ako by si mala. Mala si si dat nizsi VZ nakolko sa ti zvysil plat a a zamestnavatel ti odvadza viac. Maximalny VZ - hruby prijem od zamestnavatela x 4,4% a potom ti vyjde kolko by si mala platit.

gapa
21. feb 2012

@ivetka1981
hups, ak máš ptp 5.4.2012, tak nejneskorší násutp na md je 23.2.2012 a nie 2.3. (to je asi preklep????????)!!!!, najskorší 9.2.2012

ak si mala nem.poistenia pp: 9.11.10 až 30.6.2011, dnp z mimima 1.7.11-15.8.11 a teraz máš dnp z maxima od 16.8.2011, tak pri nástupoe na md 23.2..2012 a ptp 5.4.201 máš dávno splnenú podmienku 270dni nem.poistenia dva roky pred pôrodom /prirátavajú sa aj dni akéhokolvek ukončeného nem.poistenia, tj. u teba aj pp a aj ukončené dnp). 13.2.2012 uplynulo 26týž. od posledného prihlásenia na dnp, tj. ak nástup na md by bol najskôr 14.2.2012, tak sa ráta materské z vym.základu z dnp v období 16.8.-31.12.2011, teda maxima.

za obdobie od nástupu na md už dnp nemusíš platiť. Dnp z 4,4% ti automaticky zanikne dna 11.5.2012.

loulou
21. feb 2012

Ahojte prosím vás kto viete poradte mi, lebo milé paničky v SP sa nevedia zhodnúť v odpovediach na moje otázky a len si ma prehadzujú od okienka k okienku každá s inou verziou odpovede.
Od 4.10.2010 som zamestnaná na TPP a od 16.5.2011 som si začala platiť DNP z rozdielu max.VZ a mojej hrubej mzdy, ale asi po 3 týždnoch od založenia DNP sa mi zvýšila mzda o 50eur. Od 12.1.2012 som na rizikovom. DNP mi zaniklo 9.2.2012 a kedže som už tehu tak som DNP nechala zaniknúť zo zákona. A tu nastávajú problémy:
1) v SP som si chcela doplatiť posledné dni DNP za február a požiadať o vrátenie preplatku, keďže podľa mňa mi vznikol, ale paničky mi povedali, že nevznikol preplatok, čo sa mi zdá hlúposť lebo lebo po zrátaní mojej mzdy a mnou stanovenej výšky VZ my vyšlo mesačne 1170eur.
2)nevedeli sa zhodnúť ani na výške max. VZ, z ktorého by mi malo byť rátané materské a povedali mi 3 rôzne sumy, takže som trocha mimo
3)a nakoniec ma panička po ubezpečení, že mi bude materské rátané zo zamestnania i z DNP poslala ešte k 1 okienku, kde mi 2 paničky tvrdili, že o čom hovorím, že ja som si DNP platila úplne zbytočne a rozhodujúce obdobie na výpočet mojej materskej je rok 2010 teda ten kedy som nastúpila po rodičovskej dovolenke do nového prac. pomeru a z toho roka mi bude rátané materské. A ešte mi navrhli, že jediné riešenie, aby som mala materské rátané z max. VZ je aby som sa dala spätne poistiť od 1.2.2012 na na ten celkový balík poistení a aby som ho i počas PN platila.
Prosím vás o vysvetlenie ak viete, či je to možné lebo mne sa to zdá ako totálna hlúposť, ale nakoľko sa v tom nevyznám tak ma úplne zmiatli, ďakujem

mima595
21. feb 2012

@loulou - este porebujeme udaje, kedy si ukoncila predchadzajucu rod.dovolenku a odkedy si aj fyzicky pracovala, teda si platila odvody

ivetka1981
21. feb 2012

@gapa ja mám oficiálne podla PM stanovený TP 13.4.

loulou
21. feb 2012

@mima595 RD som ukončila 25.9.2010 a od 4.10.2010 som sa zamestnala a môj PP trvá aj naďalej, len od 12.1.2012 som na PN z dôvodu tehu

gapa
21. feb 2012

@ivetka1981
potom je nástup na md ok, a aj to ostatné

nezabudni si po pôrode podať do 45dní prihlášku na soc.poistovnu, aby si bola dôchodkovo positená štátom odo dna pôrodu. Urob si s prihlášky kopiu a nechaj si na nej potvrdiť prevzatie soc.poistovnou. A založ si to k zápočtovým listom do dôchodku.

mima595
21. feb 2012

@loulou - tak ja nevidim dovod, preco by sa ti materska z prace mala ratat z VZ r. 2010...kedže nastupis na matersku este v. r. 2012, VZ by bol rok 2011 a ten mas odrobeny cely.....teda mas z neho splnenu podmienku 270 dni a aj z DNP mas splnenu podmienku 270..mala by si narok na materske z oboch poisteni....
a z DNp by si mala ist na matersku v ochrannej lehote....
a teda suma ak presahovala maximum, tak aj materska by mala byt maximalna....

to je moj nazor.....neviem, z akeho dovodu cheli pocitat matersku z VZ r. 2010????

ivetka1981
21. feb 2012

@gapa toto som vôbec netušila,že treba po pôrode urobiť.si poklad..velikánska VĎAKA za poradenie..teda vravíš,že sa môžem k 1.3. 2012 odhlásiť z DNP a budem dostávať max.materskú???Dobre som to pochopila??

katuska54
21. feb 2012

ahojte dievcata,dnes som druhy tyzden PN a uplatnujem si pn aj DNP a prisla mi kontrola 🙂 takze davajte si pozor,kontroly chodia!

loulou
21. feb 2012

@mima595 ďakujem a prosím ťa mal by mi vzniknúť aj preplatok a aký max. VZ sa ma týka je to ten za min. rok 1116eur

mima595
21. feb 2012

@loulou ano..r. 2011 VZ 1116E

gapa
21. feb 2012

@ivetka1981
a načo sa chceš na ten 1den odhlasovať????
ved na md nastupuješ ako píšeš 2.3., tak už by som si zaplatila poistné aj za ten 1den 1.3.

Ale dá sa aj tak ako píšeš, ale to už by som spravila tak, že sa odhlásim den po nástupe na md a prihlásim sa na balík poistení a budeš dobrovolne dôch.poistená aj do doby od prihlásenia do pôrodu. Potom ale treba aj sa odhlásiť.

silvuska47
21. feb 2012

@datanka ahoj dakujem velmi pekne za ochotu!a vysvetlenie!takže tetušky chceli odomna peniaze aby som im tam vražala..no to teda niéééé..treba šetriť pre babatko!!!

loulou
21. feb 2012

@mima595 ďakujem ti veľmi pekne za radu, výšku materskej môžu ovplyvniť aj PN a OČR v danom období, lebo na toto som tiež dostala protichodné info

ivetka1981
21. feb 2012

@gapa ahaa...a kolko to výjde platiť ten balík do doby do pôrodu..??Ak sa teda poistím aj na ten balík do doby pôrodu,môžem čerpať peniaze aj pre prípad,že by som ostala so synom na OČR???

mima595
21. feb 2012

@loulou - vacsinou neovplyvni..a u teba by ani nemal, kedze si PN v r. 2012 a VZ bude r. 2011
može ovplyvnit v pripade nejakeho nestastneho nacasovania, ked by nevznikol Vz r. 2011, ak by si trebars davala odhasku a prihlasku DNP ....a mala vysoky VZ v praci vtedy.....len to sa neda ani ako priklad . napisat, to zavisi od konkretnych udajov a datumov......

loulou
21. feb 2012

@mima595 Do toho 16.5. 2011 som nemala nikdy DNP vždy som bola len zamestnana, a PN som bola 30 dní apríl a 30 dní oktober a očr som mala 2 x po 10 dní všetko v roku 2011, preto som sa pýtala

hviezdicka2024
21. feb 2012

@girl177 ano tak som si to rátala, ale ja som si začala hned platiť radšej z max.VZ už som splnila 26 tyzdnov platenia (DNP platím od júla 2011) a len v decembri 2011 mi zdvihli plat, čiže už si to nejdem predsa meniť, ked v apríli budem mat splnenú podmienku 270 dní a som tehu,
len som chcela vedieť, či to nepresiahne "niečo" aby mi materskú aj vyplacali z maximálneho VZ. Ale po prepočítaní mi to vychádza o 2 eura ze platim teraz po zvýšení platu viac (to nie je až tak veľa), tak si to môžem potom žiadať späť ako preplatok???

kubikulka
21. feb 2012

Ahojte dievcata, potrebovala by som od vas skusenejsich radu. koncom januara 2011 som uzatvorila nove DNP z minimalneho vymeriavacieho zakladu (som studentka, nie som zamestnana), ktore mi teda zanika az v oktobri 2012 (po 270 dnoch). Teta v socialke mi vravela, ze ak ho chcem vyuzit na matersku, mam si ho po 26 tyzdnoch zvysit na maximum a MUSIM otehotniet do augusta 2012. Tak ma zaujima: 1. preco do augusta,
2. co by sa stalo, keby som otehotnela neskor (september,...) a
3. ked aj otehotnie zena najneskor v auguste, ale napr. sa dietatko narodi predcasne, aky to bude mat vplyv na matersku.

...ak ste tu uz o tom pisali, tak mi len pls napiste na ktorych stranach, necitala som celu diskusiu.
Dakujem moc!

spisiacka
21. feb 2012

@katuska54 a kedy si ju mala myslim cas. Si na Pn z dovodu tehu?

gapa
21. feb 2012

@ivetka1981
počas poberania materského ten balík neplatíš a potom je to už drahé, cca 120eur na mesiac, tj. by som sa odhlásila najneskôr poslendým dnom poberania materského. Tam len ide o to, že bude ti trvať poistenie do dôchodku, príp. aj nemocenské. Ak by si išla na očr,pn do 7dní od ukončenia dobr.poistenia, tak je nárok, ale predpokladám z minima, podla okolností. Ale opakujem, ide hlavne o to poistenie, lebo to nič nestojí, len treba prihlášku a potom NEZABUDNúť sa odhlásiť, aby nevznikol nedoplatok.

mima595
21. feb 2012

@ivetka1981 - ja este doplnim Gapu vyššie...a hlavne aj poistenie v nezamestanosti..ak nemas trvajuci pomer, tak si vlastne zabezpecis skoro 8 mesiacov dobr. poistenie v nezamestnansoti...sice iba z minima, ale aj to sa niekedy hodi.....

katuska54
21. feb 2012

@spisiacka mala som ju 12:05 . nie niesom z dovodu tehu,ale bola som na operacii.

spisiacka
21. feb 2012

@katuska54 dakujem za info. Super cas tento asi maju najradsej... medzi 12 a 2 hodinou

katuska54
21. feb 2012

@spisiacka to asi preto,ze do 12 su vychadzky 🙂 potom chodia snorit,kto to stihola kto nie 😉 inak ironia,prave oddnes mam vychadzky a bola som na navsteve u rodicov.domov som prisla presne o 12. len som sa prezliekla do teplakov a uz mi zvonil zvoncek zdola.uz som vedela,ze je to kontrola 🙂

ivetka1981
21. feb 2012

@mima595 a to minimum je kolko??Teda kolko sa platí to pripoistenie??

spisiacka
21. feb 2012

@katuska54 no potesi.... mne pocas tehu neboli ani raz ale tiez som trpla kedze casom som prestala kvoli zdr. dovodom vychadzky respektovat... ale nemala som inu moznost. Musel sa o mne pocas manzelovej prace niekto starat tak ma vozil k rodicom.

renka5
21. feb 2012
janulap
21. feb 2012

@ivetka1981 vyrataj si,ci ti od toho 16.8.2011 az do ukoncenia DNP(tusim ti 270dni konci niekedy koncom marca)ci ti tam vychadza 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia?Ak ano,tak dostanes max.matersku 🙂