Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

medovka14
17. júl 2014

@zalka ahoj 🙂 pozerám, že si viacero báb od teba pýta radu, pridám sa aj ja, ak môžem... Som normálne zamestnaná, zamestnávateľ za mňa platí odvody, mozem z minimálnej mzdy... je možné, aby som si sama doplácala poistné a mala by som vyššiu materskú toho prvého pol roka? alebo to musí iba zamestnávateľ? dakujem za radu 🙂

dena1973
18. júl 2014

@medovka14 Ak si riadne zamestnaná, tak už od 1.7.2014 (zmena zákona) nemôžeš byť dobrovoľne nemocensky poistená....Ak si riadne zamestnaná, tak materské sa ti bude počítať iba zo zamestnania....

medovka14
18. júl 2014

@dena1973 a keby mi zamestnavatel oficialne zvysil plat? Tak by to slo, vsak?

dena1973
18. júl 2014

@medovka14 Zvýšenie mzdy z roku 2014 sa ti zohľadní vtedy keď nástup na materské bude v roku 2015. Berie sa príjem za celý predchádzajúci kal. rok t.j. ak nastúpiš na materské v r. 2015, tak príjem pre výpočet materskej sa berie od 1.1. do 31.12.2014 ( za predpokladu, si tam celý rok 2014odpracovala a spĺňaš podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom).

medovka14
18. júl 2014

@dena1973 áno, to všetko už viem, ak spĺňam podmienku 270 dní, aj na MD idem až v roku 2015 🙂 ďakujem za pomoc 🙂

dena1973
19. júl 2014

@medovka14 To ma teší, že to vieš..... 😉

levannaa
20. júl 2014

@zalka Dobrý deň prosím Vás mohla by som mať jednu otázočku, ak by vás to neobťažovalo. Začiatkom roka som sa s Vami radila ohladne dobrovolného.... Všeko ste mi vtedy poradili a všetko som urobila tak ako ste mi povedali. Splnala som podmienku tých 260 tuším to bolo dní poistenia na to aby som sa išla prihlásit na DNP, ešte ste mi poradili, že stačí deň pred nástupom na PNku, aby som zbytočne vela neplatila. Tak som sa 30.3. prihlásila na sociálke na DNP zaplatila som za 31.3. a 1.4. a od 2.4 do 27.5. som bola PN (tehotná som od oktobra). Od 28.5. som na materskej dovolenke. No do teraz mi ako materská nič nedošlo a este mi prisiel papier zo sociálky že od apríla tam mám nejaké nedoplatky. Tak by som sa vlasten na toto chcela spýtať, ako to je (vlaste bolo, lebo zase viem že od 1.7. sú tam nejaké zmeny) v čase materskej, to si mám to dobrovolné hradiť, alebo zrušiť, alebo je to ako na PNke že si to nemusím hradiť počas materskej?Lebo vlaste za apríl čo som bola pn chcu len par centov, za maj kde som už vlaste od 28.5 mala matersku chcú cez 17 e a za jun chcu 133, 42 e. Som nevedela že v materskej to treba hradit, alebo zrušiť alebo čo vlaste s tým. Som myslela že v materskej je to ako v pn-ke. Lebo ešte mi tá pani zo socialky volala, že či sa mám už dieťatko narodilo, lebo že to potrebuje aby vedele vypocítat nejaké dni ci som splnila nejakých 270 dní DNP na materskú, aby vedela či ju môže vyplatit. Lebo vypočítaný termín som mala na 9.7. a do dnešneho dňa sa malá ešte nenarodila.

majka0071
21. júl 2014

Dobry den, mohla by som vas poprosit o radu, momentalne som na rodicaku, maly ma dva roky, minuly rok v novembri som zacala platit dobrovolne nemocenske. 270 dni budem mat vyplatenych od 1.8 myslela som ze by som sla marodovat aby som to vyuzila, lenze termin porodu mam 14. Septembra co je cca 6-7 tyzdnov od toho 1.8 co by som sla marodovat, a neviem teraz ze ak by som sla teda marodovat cely august a na matersku by som nastupila az od 1.9 ci by som neskor z toho nemala problemy a neskratili by mi tym padom matersku kedze som na nu neskoro nastupila....dakujem za radu uz vopred, pekny den, Maja

natalia6
21. júl 2014

@majka0071 prečo chces ist na PN? Ak máš splnené podmienky, na matersku musis nastupit najneskor 3.8., inak budeš mat kratene obdobie, kedy ju mozes poberat. Materska je vyssia ako PN.

majka0071
21. júl 2014

@natalia6 no pn by som mala okolo 600 eur + rodicak a keby som isla na matersku az od setembra myslelea som ze sa mi to bude ratat od toho septembra 34 tt, cize by som zobrala navyse PN....ale oni by mi to asi skratili ze? Myslim matersku

11riki60
21. júl 2014

@zalka ahoj.prosim ta vies poradit aj ohladom invalidneho dochodku aj z DNP? ked bolo platene aj dochodkove ked to uz bolo povinne,ci to ma vplyv na jeho vysku .dik

natalia6
21. júl 2014

@majka0071ak nastupis na matersku tak ako máš, za august dostanes matersku za 29dni plus celý rodicak. Ak nastupis neskor, budes ju poberat kratsie.

natalia6
21. júl 2014
majka0071
21. júl 2014

@natalia6 dakujem vam za informacie, nebudem uz spekulovat a pojdem riadne ako mam, pekny vecer prajem ☹

cenculinka
21. júl 2014

@zalka dobry vecer,mozem ta aj ja otravovat s otazkou ohladom dnp a veci okolo toho?mala som "stare"dnp,platila ho rok a pol,potom ho zrusili,sla som v ochrannej dobe na pn,potom som ostala tehotna,pnku som teda mala zo zamestnania aj dnp,no kvoli par tyzdnom.mi uz zo stareho dnp nevznikol narok na materske,tak som si v auguste 2012 pocas trvania pn spravila z minima balik,z ktoreho mi od nastupu na md 19.10.2012 vyplacali matersku rovnako akoaj zo zamestnania. 13.6.2013 mi skoncila md,zrusila som balik a nastupila 14.6.2013 naspat do zamestnania. 24.6.2014 som si zas spravila dnp-nalik z minima a od 25.6.2014 som pn zo xamestnania aj dnp.som tehotna a tp mam 9.2.2015. Dostanem pnku aj z balika?a co materske,balik sa mi tam nude pocitst?mala som dnp,stare a potom move aktivne 270 dni za dva roky. Och dakujem za ochotu a info.

mima66
4. aug 2014

@zalka Dobry vecer zalka. Rada by som sa opytala na jednu tvoju odpoved pre mna z pred pol roka. Citujem: "Ale píšeš, že ti skončil PP 31.5.13 a toto poistenie ešte vieš použiť. Ak otehotnieš, do cca 28.8.14 (15 mesiacov od skončenia poistenia ) a vznikne ti DNP napr. z max. VZ 1207,50 eur do 6-8týždna tehu ( ráta sa od poslednej menzes) .. 1 den zaplatíš, a na další pôjdeš na PN .. tak PN dostaneš cca 220e a po 26t poistenia ak nastúpiš na MD .. tak MD dostaneš max. cca780e "
Babatko zatial necakam, ale som stale nezamestnana. Planujem sa okolo 15teho prihlasit na DNP z maxima- mala by som teda dostavat zatial aspon PNku z DNP hned od zaciatku PNky? A mohla by som este poprosit o informaciu v ktorom zakone a ktorom paragrafe konkretne najdem to ustanovenie o tom, ze v pripade prihlasenia sa na DNP do 15 mesiacov od zaniku povinneho poistenia zo zakona mam narok na nemocensku?
Dakujem velmi pekne vopred za odpoved a prajem este prijemne leto!

zalka
5. aug 2014

@zet7 áno môžeš pracovať počas MD ak o MD nežiadaš z dohody napr. ale z DNP.
@timka112 stačí 1 den zamestnania , a má minimálnu PN ... ak odpracuje 90 dní tak PN bude z platu čiže môže byť vyššia
@svirky ak si zamestnaná, a skončilo ti DNP 30.6.2014 tak už sa nebudeš môcť pripoistiť.

zalka
5. aug 2014

@levannaa zrejme si mala nedoplatok vyšší ako 5e a tým pádom ti nepriznali materskú, a preto musíš platiť... trebalo zaplatiť včas .
@11riki60 áno každé poistenie má vplyv na výšku dôchodku.
@cenculinka podla toho ak som to správne pochopila tak áno dostaneš MD aj z DNP balíka
@mima66 ak si pred 31.5.2013 pracovala a nebola na RD tak áno, po prihlásení na DNP a následnej PN budeš mať nárok na platenú PN ... a žiaden § nepíše o 15 mesiacoch .. píše o 270 dnoch za posledné 2 roky ..
270 dní tj. 9 mesiacov .. 2 roky tj. 24 mesiacov ... 24-9=15 mesiacov bez poistenia môže byť človek

mima66
6. aug 2014

@zalka dakujem velmi pekne zalka! To s tymi 15timi mesiacmi mi doslo,ked som si citala zakon o soc.poisteni... 🙂 este mam jednu otazocku,mozem to urobit aj tak,ze sa prihlasim teraz a budem mesiac platit,ale na tu pn pojdem az o mesiac? vdaka za trpezlivost a samozrejme za pomoc!

cenculinka
6. aug 2014

@zalka dakujem za info. Vymer pnky mi uz prisiel tak som zvedava potom.na tu matersku 🙂 z coho by sa mi pocitala materska ak by som.na nu nadtupila v roku 2014 a v roku 2013 som bola do 13.6. na MD a od 14.6.som pracovala? Ak by som sla teraz na Md v roku 2015 tak sa mi bude ratat z prijmu xa 2014 - obdobie pnky ze? Len ten rok 2013 neviem ako by sa pocital ☹

zalka
6. aug 2014

@mima66 samozrejme ... môžeš platiť aj dva mesiace a tak ísť na PN .. je to len na tebe
@cenculinka z toho istého ako PN ... ak nastúpiš na MD v roku 2014 , a z PNky sa MD neráta .. PN je vylučiteľné obdobie , takže bud by bola minimálna MD v roku 2015 alebo z predpokladaného príjmu.

mima66
6. aug 2014

@zalka este raz velmi pekne dakujem zalka. Pýtala som sa preto,lebo som si nebola istá,ci by som mala nárok na PN z DNP aj keby som ostala chorá az v septembri,teda v 16 mesiaci po tom,ako mi skončil PP...(čiže ak to správne chápem,tých 270 potom nemusí byt "v jednom kuse" ale bude sa mi rátať časť z PP a zvysok z toho mesiaca z DNP, ktorý si budem platiť uz teraz) priznám sa,ja uz v tom mam trochu chaos ;) )

zalka
6. aug 2014

@mima66 ty môžeš platiť aj rovno 9 mesiacov a vôbec neísť na PN ... od skončenia poistenia do vzniku nového poistenia nesmie uplynúť viac ako 15 mesiacov bez poistenia ...

mima66
6. aug 2014

@zalka Naozaj velmi pekne dakujem zalka! A keby som mala prilezitost,velmi rada sa ti podakujem aj kyticou a dobrou coko za tvoju ochotu pomahat a trpezlivost.Sklanam sa pred tebou,si skvela!

zalka
6. aug 2014

@mima66 rado sa stalo 🙂

timka112
8. aug 2014

@zalka chcela by som sa ešte spýtať platí si zo sumy 500€ odvody oplatí sa počkať tých 90 dní, keď nastúpila 14 . 7. do zamestnania a termín má koncom marca a začiatkom apríla. dakujem

zalka
8. aug 2014

@timka112 no podla výšky platu .. ak má minimálnu mzdu tak nemusí čakať 90 dní ... a vlastne do nástupu na MD by mala mať zo zamestnania 90 dní odpracovaných ... nemusí to byť v kuse ...

timka112
8. aug 2014

Výška platu ma v hrubom 500 Eur, pred nástupom do zamestnania bola na dohode asi 3 mesiace, a na materskú nemá nárok či?

zalka
8. aug 2014

@timka112 ak z dohody bolo platené nemocenské poistenie tak nárok na MD jej vznikne . Nakoľko ku dnu pôrodu potrebuje 270 dní poistenia aby bol n árok na MD.

timka112
8. aug 2014

@zalka Veľmi pekne Ďakujem zalka.