Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
7. jan 2015

@janniesa no tak podla mna pracovníčka je nekompetentná a zle ťa informovala ... určite ti prišiel v lete papier s dátumom kedy ti končí DNP ... tak ten papier vezmi a otrep pracovníčke o hlavu, že tebe žiadne poistenie 23.12. nezaniklo ...

katrenka18
8. jan 2015

@zalka ahoj mam otazku suseda je zamestnana ma 4 mesiace odrobene ,predtym bola na rodicovskom keby isla na Pn tak nieco dostane ? alebo musi mat 270 dni poistenia ? dakujem

zalka
8. jan 2015

@katrenka18 zo zamestnania stačí 1 den odrobiť a má nárok na PN .. takže áno PN dostane ...

katrenka18
8. jan 2015

@zalka dakujem za odpoved ... takze tych 270 dni sa vztahuje len na DNP ?

zalka
8. jan 2015

@katrenka18 áno presne tak

katrenka18
8. jan 2015

@zalka dakujem za odpovede 🙂 pekny den prajem

zalka
8. jan 2015

@katrenka18 rado sa stalo

janniesa
8. jan 2015

@zalka
@oskvarka
tak dnes som bola v SP za tou pracovníckou a ona tvrdí ze 24.12. sa mi obnovilo poistenie zo zamestnania a preto mi dobrovolne zaniklo 23.12. a tym pádom nemám nárok. a ked som tvrdila, že ved este neuplynulo 270 dní ako mohlo zaniknut, tak vraj rodicovský je iný prípad a tam je to vraj tak...a bohužial ten papier zo sociálnej mi neposlali, že kedy by mi uplynulo tých 270 dní (co by malo byt niekedy zaciatkom marca) takze som jej nemala co oplieskat ohlavu bohuzial...takze som to skoncili tak, ze mi poslu rozhodnutie a ked chcem mam sa odvolat...
@lubkagro ahoj vies mi prosím povedať ako a čo mám napísať do toho odvolania? ďakujem.

zalka
8. jan 2015

@janniesa tak to je pravda čo ti povedali, to trebalo poriešiť ináč... trebalo sa zo zamestnávateľom dohodnúť aby ti ukončil RD v júni, a v júni si mala ísť na PN zo zamestnania a z DNP ... a MD by si dostala .. si n enapísala že si bola na RD ...
a pozor to ešte znamená dalej, že potrebuješ od decembra toho 23 tieho do odhlásenia sa z DNP teda z dôchodkového poistenia čo ti ostalo zaplatiť tieto odvody ... je to svinstvo ...

janniesa
8. jan 2015

@zalka tak byt na PN z 20 mesacným dietatom celé tehotenstvo by mi veľmi nepomohlo, tazko by som dodrziavala vychádzky a stresovala ci nepríde kontrola...no co uz skoda....ale aspon som sa dohodla zo zamestnávateľom na pravdepodobnom vym. zaklade a dufam, že nebudu do toho sprtat lebo je to o dost vyssia suma ako tá z ktorej mi vyrátavali prvú materskú, kedže si pýtali pravdepodobný VZ za december...ja som zila v tom ze mi bude rátaná z toho istého VZ ako v roku 2012 ale asi nie a tak by som mala byt na tom istom ako som plánovala....

zalka
8. jan 2015

@janniesa no škoda ... lebo keby si sa niekde zamestnala pár dní pred nástupom na MD ... tak by bola MD aj z druhého zamestnania ... ku kt. by sa pripočítalo to DNP ...

oskvarka
8. jan 2015

@zalka nerozumiem tomu preco to je spravne.. preco jej zaniklo poistenie ked este neuplinulo 270 dni od jeho zalozenia?...

zalka
8. jan 2015

@oskvarka lebo sa jej obnovilo poistenie ... zamestnanie ... lebo bola na RD ... preto jej skončilo DNP ...

123choco123
8. jan 2015

dievcatka dufam, ze mi niektora pomozete 🙂 chcem si zacat platit dobrovolne poistenie nakolko planujeme babo. som zatial studentka pracujem len na dohodu. ako sa vypocita vyska nemocenskeho? ja som z toho jelen 😅 😅 😅 😅

oskvarka
9. jan 2015

@zalka no tomu rozumiem ale nemalo prednost to ze si ho este zakladala pred 1.7 a teda mala mat tu vyhodu ze jej nezanikne do 270 dni od zalozenia...? ci je tam nejaka klucka v tom zakone ze nie?

zalka
9. jan 2015

@oskvarka dokašlali to .. a mnoho báb takto príde o MD z DNP ...

janniesa
9. jan 2015

@zalka hej škoda tých penazí, mala som sefovi povedať nech napíse max. VZ ako predpokladaný príjem za december 🙂 ale ďakujem aj tak za všetky odpovede...

aliwia
9. jan 2015

@zalka chcela by som sa ťa opýtať ja tiež nedostaten MD z DNP ako janniesa. Som na RD, na DNP som sa prihlasila 26.6.2014 od septembra poberam PN z DNP a v polovičke februára mam nastup na MD. Bola som zamestnána, ale zrušili prevádzku tak od 1,1. 2015 som už nezamestnaná. ďakujem

oskvarka
9. jan 2015

@zalka no ja som teiz RD a aj ked uz keby teraz otehu tak by mi mesiac chybal by som sa musela mesiac pred MD prihlasit ale doteraz som bola v tom ze to pojde.. som si povedala ze to skusim aj ak by to bolo 3 mesiace ale teraz veru neviem ked to takto... lebo si pametam ze boli dakedy niekde take priklady a nedaval to mihal ale ministerstvo tusim a tam bol takyto priklad oznaceny ako ze dobre ... aj ked ja som sa tiez cudovala ze ved zanikne poistenie zanikne ochranna doba ale som si povedala ze si asi povedia ze ochrnanna zanika az na druhy den a teda v ten den este plati alebo co.. kedze niesom pravnik sa tomu slovickareniu nerozumiem... takto by uz len teoreticky nastupit na MD z dpn o den skorej ako zo zamestnania ale to pochybujem ze lekar tak moze napisat lebo napriklad PN nemoze vraj... tak neviem..... aj ked u mna by bolo optimisticke uz len to ze otehotniem no ale tych par koruniek by sa zislo no... ja to zatial vyuzivam na PNky tak si nestazujem... aj ked som od 24 bola chora ale akosi nebolo ako kedy sa dotrepat do mesta tak som si zas presvihla 14 dni ktore by sa zisli ... no ... co uz,... aspon uz zacinam byt zase zdrava 🙂

mima66
9. jan 2015

@zalka Zalka, ja ti chcem iba zazelat vsetko dobre v tomto novom roku, hlavne vela vela zdravia, lasky, radosti (a trpezlivosti) a podakovat sa Ti velmi pekne za tvoju ochotu poradit! Velmi Ta obdivujem s akou trpezlivostou tu uz dlhe roky nezistne radis a pomahas v podstate neznamym ludom... Vsetko dobre! 🙂

oskvarka
9. jan 2015

@janniesa http://poradna.hnonline.sk/otazka/dobrovolne-ne... nieco pre tvoje odvolanie a este http://blog.etrend.sk/lubica-navratilova/ad-nej... a http://blog.etrend.sk/lubica-navratilova/nejasn... daj potom vediet ako si dopadla... drzim palce.. a hlavne zdrave babo.. a nestresuj sa moc... 🙂

oskvarka
9. jan 2015

@janniesa http://www.mzdovecentrum.sk/clanok-z-titulky/do... a este tu su paragrafi aj konkretne tam sa pise o tom ze ti malo poistenie trvat... nejake rozhodnutie alebo vyrozumenie ti vtedy preca museli poslat len za to ze nemas papier nemozu tvrdit ze sa nemozes branit oni musia mat v systeme ze kedy si sa prihlasovala... a inak nezabudni ako zalka pisala sa aj odhlasit lebo ti inak bezi dochodkove a budes ho musiet zaplatit ak nahodou ti to neuznaju..

tulipanikdiddlina
9. jan 2015

@zalka Ahoj zalka,chcem sa opytat: od 22.4 do 1.8.2013 som pracovala na dohodu. Od 1.8.2013 dohoda skoncila a hned v ten den som sa zamestnala na TPP,kde PP stale trva. 18.6.2014 som sa prihlasila na DNP z VZ 510€. Nakolko sa nam dlhodobo nedari otehu,chcem ist zaciatkom februara na PN. Zalka prosim Ta, PN mi bude vyplacana z max DNP? Ak nahodou niakym zazrakom by som otehu do konca februara PN aj MD bude ratana tiez z max DNP? DAKUJEM ZA ODPOVED.

oskvarka
9. jan 2015

@janniesa ale ako to tak citam uz som asi pochopila ako to myslia ze ti zanika ... ze oni to beru tak ze ak si sa pred 1.7 prihlasila v subehu tak ti nezanikne ale ak si sa neprihlasila v subehu a zrazu ti nastane subeh tak to sa uz nepovoluje.. no pekne svinstvo- ktore som hlavne ja z toho ich uzasneho noveli zakona vobec tak nepochopila... aj ked je pravda ze som to az tak nepitvala lebo mna sa to uz vtedy netykalo... ale aj naprik tomu sa redakcia ministerstva vyjadrila verejne ze v takomto pripade narok na matersku mas tak to by som im tam odcitovala...

janniesa
9. jan 2015

@oskvarka ahoj ďakujem, že na mňa myslíš, ale tak ja som žiadosť o materské už odovzdala, rada by som vedela či naozaj niekto tak požiadal materskú z DNP o nejaký ten den skôr ako z povinného....

oskvarka
9. jan 2015

@janniesa akurat sa snazim najst taky pripad lebo ja ked som isla na matersku tak som chcela ist neskorej lebo bol statny sviatok ze vtedy mi netreba nech radsej dostanem za ten den vyplatu no nie :D.. a sestricka vyzerala ze by sa nehla ani o den... nastastie mi to vyslo tak ako som chcela ako ze aj keby nevyslo tak sa nezabijem koli jednemu dni ale tak som to nemusela riesit ze ju ukecavat.. a pri tom som len na tehu knizke mala dva terminy porodu :D
skorej vidim realne to ze zamestnat sa niekde este inde pred porodom na par dni... len kde ... no a este som zabudla ze otehotniet najskorej :D

zuzu2013
10. jan 2015

Ahojte chcela by som sa informovať od 1.2.2013 do 31.7.2014 som bola zamestnana na pracovnu zmluvu a od 1.8.2014 som nezamestnana a som vedena na urade prace,chcela by som vediet keby v najbližšej dobe otehotniem či mám narok na materskú?A ak nie čo by ste mi poradili aby som aspon nieco dostavala? 😉

oliverka
10. jan 2015

@zalka Zalka, ešte raz zneužijem tvoje vedomosti a poprosím ťa o posúdenie, či to urobím správne (a niečo nepokašlem) 😉 :

- balík dobrovoľného poistenia zruším s piatkovým dátumom, následne v pondelok sa prihlásim na úrad práce ako nezamestnaná. Podporu mi priznajú, hoci poistenie v nezamestnanosti NIE je v tej chvíli "aktívne" (podmienky nároku - dĺžku poistenia - mám splnené)

- moju odhlášku z balíka dobrovoľného poistenia prinesie niekto z rodiny do SP v pondelok, dátum odhlášky bude uvedený piatok a oni ako deň ukončenia poistenia zadajú do systému piatok.

ĎAKUJEM, vážim si tvoju pomoc

zalka
10. jan 2015

@janniesa no naozaj škoda toho ... kto tušil .. za behu veľmi rýchlo schválili paškvil zákona a všetko sa do ... nebudem nadávať

@aliwia nie teba sa to netýka, lebo ty si už nezamestnaná, takže tebe sa žiadne poistenie neobnoví nástupom na MD .

@oskvarka ak ti začne napr. MD 15.3. tak 15.3. sa obnoví poistenie zo zamestnania, tj. SP ti ukončí nemocenské k 14.3. ... a vznikom nového poistenia ( obnoveného ) sa ti zruší OL z DNP ... tam je tá finta kt. poškodili mnoho mamičiek na RD ...

@mima66 ďakujem veľmi pekne ... 🙂

@tulipanikdiddlina no ak v súčte DNP + zamestnanie máš maximum tak bude vyplácané z maxima ... ja neviem aký máš plat ... a ak sa ti podarí otehotnieť do doby kým ti skončí DNP tých 270 dní od 18.6. tak áno bude aj MD vyplácaná z DNP ...

@zuzu2013 nárok na MD vznikne len za predpokladu, že sa prihlásiš na DNP alebo si znova nájdeš zamestnanie ... pozor môžeš byť 15 mesiacov bez poistenia tj. cca do 28.10.2015

@oliverka takto to nefunguje ... najneskôr v piatok musí niekto odniesť odhlášku s piatkovým dátumom ... ty môžeš aj v pondelok 12.1. odniesť na SP odhlášku z DNP kde sa odhlásiš z DNP napr. k 25.1.

oliverka
10. jan 2015

@zalka Ďakujem. A ako sa rieši, ak do SP príde odhláška poštou? Ktorý dátum je podstatný? Uvedený na odhláške a podpísaný alebo deň doručenia poštou?
A s prvom časťou mojej otázky to sedí? Môžem už ku dňu zaradenia do evidencie nezamestnaných mať "neaktívne" poistenie? Ešte raz ďakujem.