Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

aliwia
29. mar 2012

@linuska1 ďakujem, preistotu som bola dnes u lekára a posunul mi to na 2.4.

31era31
29. mar 2012

ahojte.vie mi niekto poradiť?som si zmenila prácu,a zatial som len cez agentúru a to v skúšobnej dobe.S manželom si už od minulého roka plánujeme bábo ale neak sa nám nedarí.A keby som teraz otehotnela kedže som ešte v skúšobnej dobe,či ma môžu hned prepustiť z roboty???poradte mi 🙂)

katkavan
29. mar 2012

@linuska1 aha...no to vsetko je nieco neuveritelne...aj tak som z toho jelen 😝
clovek musi spekulovat,kalkulovat a nachadzat cesticky,aby sa v tom vyznal...teda aspon pre mna to je uplna katastrofa
ozaj este doplnujuca otazka,26 tyzdnov sa rata od vzniku poistenia alebo od dna,kedy som ho zaplatila...?dikycko

deni73
29. mar 2012

Ahojte, mne vznikne nárok na materské aj zo zamestnania, aj z DNP, dnes mi gynekológ vypísal Žiadosti o materské, len tam neuviedol dátum nástupu na materské, iba dátum pôrodu. Je to tak správne, alebo sa mám vrátiť, nech to vypíše?

linuska1
29. mar 2012

@katkavan ja som si u seba bola na istom a aj tak je to nakoniec inak.🙂
podla mna sa to rata od vzniku poistenia.. 🙂

linuska1
29. mar 2012

@31era31

Tehotenstvo a skončenie pracovného pomeru

Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe

Od 1. septembra 2011 platí, že zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe s tehotnou ženou, matkou do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacou ženou len písomne, vo výnimočných prípadoch, ktoré nesúvisia s jej tehotenstvom alebo materstvom, a musí ho náležite písomne odôvodniť, inak je neplatné (§ 72 ods. 1 Zákonníka práce).

Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

Pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby, bez ohľadu na tehotenstvo. Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť aj inými spôsobmi, ktoré pozná Zákonník práce.

mima_mama
29. mar 2012

@mima595 linuska1 kočky ja som asi uplny magor. Zhrnute a podciarknute, chcem zostat na RD a mala som uz davno ist na PN kvoli rizikovemu tehot. ale som neisla kvoli skole a inym veciam. Pn-ku nechcem ziadat aj od zamestnavatela, ale matersku chcem aby mi vyplacali aj z PVZ zo zamestnania a aj z DNP co som si platila a skoncilo mi 26.3.2012. Takze mozem spravit nasledovne? Pojdem na PN-ku, nebudem rusit RD a automaticky prejdem na MD a budem ju dostavat z obidvoch VZ - DNP, PVZ?

linuska1
29. mar 2012

@mima_mama
@mima595

teda ak som to ja spravne pochopila.. lebo doteraz som si myslela ze mam jasno a nemala som.. 😀

nemusis rusit rodicovsku..na pn mozes ist kludne.. bude ti vyplatena len z VZ DNP...na matersku prejdes automaticky.. dostavat ju budes zo zamestnania... ale tym ze budes ziadat materske zo zamestnania.. tak ti skonci ochranna lehota na DNP.. takze z DNP matersku nedostanes... dostanes ju len v tom pripade ak sa den dva pred materskou opat prihlasis na DNP... staci vyplatit ten den dva.. pretoze pocas materskej nemusis platit... a tym padom budes mat splnenu podmienku 270 dni za dva roky a dostanes minimalnu matersku aj z DNP...

teda ak som to spravne pochopila.. 🙂

31era31
29. mar 2012

@linuska1 ahoj,takže ak som dobre pochopila tak keby som otehotnela teraz kým mám skúšobnú dobu čiže zmluvu na 3 mesiace,tak bez udania dôvodu ma môžu prepustiť.?

mima595
29. mar 2012

@mima_mama - citala si vobec, co som ti napisala???? precitaj si o aspon 3x....lebo stale tomu nerozumies....
ty si musis uzavrieť tesne pred nastupom novy balicek DP, aby si mala narok na matersku aj z dobr. poistenia, aj ked len z minima!!!!!

linuska1
29. mar 2012

@31era31 nepochopila.. moze ta prepustit.. ale musi udat dovod.. a nesmie dovod suvisiet s tvojim tehu..🙂

mima_mama
29. mar 2012

@mima595 dakujem za uzitocne rady, tak som volala na infolinku do BA a tam mi povedali aj ked tomu moc nechapem, ze kvoli comu, ale je to skutocne tak ako si pisala: ze ukoncenim RD mi zanika OL, takze by mi pocitali matersku len zo zamestnania. tak mi teta povedala, ze sa mam prihlasit na DNP teraz z minima, lebo sa mi neoplati viac teda 119EUR a nastupit na PN-ku pocas ktore DNP neplatim a mat ju az do nastupu na matersku a automaticky z PN-ky prechadzam na matersku a ukoncuje sa mi PN, aj RD a budem mat pocitanu matersku z DNP toho minima a zo zamestnania a teraz pn-ku z DNP. Dobre som pochopila nakoniec? Jaj som nastvana, lebo som si to platila poctivo a teraz z toho nic.... este musim doplatit za marec DNP a prihlasit sa na DNP znova ale uz z toho balika.
Takze moj postup teraz bude: prihlasim sa na DNP min. VZ balik a dam sa na dalsi den na PN-ku nech mi aspon nieco vratia co som platila z DNP predtym a potom mi bude plynut PN-ka az do nastupu MD a nasledne mi vyplatia MD aj zo zam. a z noveho DNP teda z minima..

mima_mama
29. mar 2012

@mima595 citala som to, len som tomu nerozumela, lebo baby mi hovorili vo fore nasom nieco ine, ale uz tomu rozumiem citaj predtym prispevok aspon dufam 🙂 a velka vdaka, ty robis v SP, ze sa tak vyznas?

31era31
29. mar 2012

@linuska1 aha,no už mi je to jasné.už dakedy ani rozmýšlať neviem taká som zúfalá.doteraz ne a ne otehotnieť a teraz ked som nastúpila na druhé miesto tak mám také tušenie že sa to podarí.ale diky moc za radu

mima595
29. mar 2012

@mima_mama - pockaj, pockaj...poradili ti na infolinke dobre...ALE...najprv chod na PN /aby sa ti ratala z DNP, kore si si platila/ a až ked budes na PN, sa prihlas na balicek...doba ti pojde a budes mat narok na matersku z minima

ak by si sa najprv prihlasila na balicek a nasledne isla na PN, aj PN by ti isla len z minima....

pretp som zareagovala tak, že preco si sa neporadila skor, stacilo v pondelok, lebo si sa kludne mohla prihlasit na balik este v posledny den trvania stareho DNP, a poistenie by sa ti ratalo ako nepretrzite...a tym, že by si isla na PN, tak by si neplatila....

mima_mama
29. mar 2012

@linuska1 ja som pochopila ze skoncenim RD sa ti zrusi OL a preto nedostanes matersku aj z DNP, len ak sa teraz prihlasis na min. balik DNP a tu PN-ku ti teraz by vyplacali z DNP co si si platila,ale ze vyhnut sa tomu neda, proste ak si na RD tak ti skonci OL a uz by ti vyplacali len zo zam. matersku... ale @zalka mi pisala nieco ine, ale toto mi vravela teta na infolinke a aj ak som spravne pochopila @mima595

mima_mama
29. mar 2012

@mima595 aha super, ja ze najprv prihlasit sa na balik 🙂 dikes moc, clovek sa snazi a plati to do prdelky a nic z toho.........

mima595
29. mar 2012

@mima_mama - pockaj, ale @zalka sa v tom dost dobre vyzna, povedala by som, že este lepsie, ako ja 😉 ...co som si citala jej odpovede...co presne ti poradila???
vies, ci nahodou si jej nedala este neajku inu info, ktoru si nedala mne, alebo opacne, jej si nedala vsetky tie info, co si dala mne....

mima_mama
29. mar 2012

@mima595 no skoda, skor ma nenapadlo sa to pytat, len tuto temu otvorili baby vo fore ktore rodia ako ja a tiez to tam nevedia, tak im idem poradit lebo vacsina je na RD a aj na PN-ke aj si platili DNP ako ja... no nevadi, dam sa na pnku a DNP z minima 119EUR budem platit len kolko vlastne kedze budem na PN-ke a pocas toho sa neplati DNP? mozem sa pocas PN-ky prihlasit na platenie DNP? alebo aspon den pred nastupom na matersku sa mam odhlasit z PN-ky a zaplatit 1 den na DNP nove? uz som z toho vazne magor

mima_mama
29. mar 2012

@mima595
toto som jej pisala: pozri nizsie a to je jej odpoved, tak ako to je som zufalaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Ahoj,
nie o rodičovský neprídeš ak si na PN, bude ti vyplácaná Pn aj rodičovksý príspevok.
Nie o takom niečom som nepočula, že by niekto prechodom z PN na materskú prišiel o materksú. Kamoška pred rokom bola na PN a hned šla na materskú bez prestávky a nemala problém.

Ak si zamestnaná a na rodičovskej dovolenke tak potom je pre teba dôležité požiadať o materskú z DNP ako o prvú .. napríklad strelím dátum 1.8.2012 a o materskú zo zamestnania napr. 2.8.2012 ... ak požiadaš v jeden deň tak nedostaneš materskú z DNP z ochrannej lehoty. Tak na toto bacha ...

mima_mama 2012-03-28 17:14:00 píše: Ahojte som na rodicovskej dovolenke, som v 28tt. 26.3.2012 mi uplynula doba dobrovolneho poistenia na NP a chcela som sa spytat ci nepridem o rodicovsky, alebo o vyssiu matersku ak by som sa dala na pn-ku z dovodu rizikovej gravidity. Doteraz som to odkladala, aj ked mi lekar chcel dat pn-ku uz na zaciatku. a som aj zamestnana, no momentalne na rodicovskom. je pravda ze ak nezrusim pn-ku pred nastupom na matersku tak mi nebudu ratat matersku aj z DNP?. dakujem

susi201
29. mar 2012

ahojte chcela by som sa opytat . platila som si dnp som tehotna aj mi to púreslo takze som v ochrannej lehote . na md dovolenku by som mala nastupit 7.6.2012 a ja by som chcela vediet od kedyby mi mali vyplacat matersku az ked sa narodi dietatko alebo uz ked budem na md ? lebo ja som na md s prvim dietatom az do septembraaleod maja by som mala nastupit na md s tymto druhym .. tak by som teda chcela vediet ak by mi niekto vedel poradit ako to bude ci budemdostavat rodicovsky prispevok dalej alebo uz budem od toho maja dostavat md ? dakujem vopred..

mima_mama
29. mar 2012

@mima595 no moja uz tam budu mat zo mna sou som tam volala 2hy krat a pani mi povedala to iste ako ty, uz tomu zda sa rozumiem:
dam sa teraz na pn-ku bude mi ratana z DNP co som si predtym platila, lebo som v OL
pocas pn-ky sa mozem hocikedy prihlasit na DNP z minima to je vlastne jedno, lebo aj tak mi to bude len z minima pocitana materska nie? a pocas Pn-ky DNP neplatim. Takze sa mozem ist na druhy den prihlasit na DNP a ked budem na PN-ke tak neplatim DNP a potom prejdem na matersku a ukonci sa mi RD a PN-ka. Mozem ukoncit aj DNP potom po nastupe na MD? alebo je tam nejake obdobie za ktore musim platit, aby mi bola vyplacana MD aj zo zam. aj z noveho DNP?

mima595
29. mar 2012

@mima_mama -pocas Pn sa možes nahlasit na balik, a neplatis nic...ak mas narok na davku z DNP, neplatis nic....

mima_mama
29. mar 2012

@mima595 je tam podmienka kolko sa musi to DNP nove platit, aby mi vyplacali MD? a co hovoris nato co som ti posilela od zalky? uz som 2x volala do BA a raz do NZ a vsade nieco ine povedia.... a aj ty nieco ine ako zalka, tak som z toho jelen a ten alikvot som zaplatila teraz z 21EUR 17,61 EUR aj ked pani zo SP mi vravela 17,60eur za marec 26 dni.

mima595
29. mar 2012

@mima_mama - pocas materskej rusit nemusis, staci až po skonceni materskej, v den nastupu na rodicak...lebo pocas materskej neplatis nic, ale dni sa rataju.... možes vyuzit trebars pri podpore, resp. pri OCr...
ale ustraz si to....lebo pocas rodicaku už platit musis....

Ak si zamestnaná a na rodičovskej dovolenke tak potom je pre teba dôležité požiadať o materskú z DNP ako o prvú .. napríklad strelím dátum 1.8.2012 a o materskú zo zamestnania napr. 2.8.2012 ... ak požiadaš v jeden deň tak nedostaneš materskú z DNP z ochrannej lehoty. Tak na toto bacha ...
ona ti to napisala takto...ale pointa je ta ista....ukoncenim rodicovskej dovolenky sa rusi OL...len ona ti to nepopisala tak polopatisicky ako ja a ty si to prehliadla...a pritom je to velmi dolezita info....

ono sa niet čo cudovat, ja tiež nemam cas vypisovat vsetko polopatisticky, lebo tych IP, a ziadosti o radu je kopec a tak sa niekedy už sklznem len k jasnym definiciam a niekto si to neustriehne.....

ako pise gapa...kazdu odpoved si treba precitat 3x...5x a ked niecomu nerozumies, pytat sa...kvoli jednej vete, ktoru si nepostrehla by si prisla o pekne prachy...

mima595
29. mar 2012

@mima_mama - dokonca ked tak teraz nad tym rozmyslam, tak co ti poradila @zalka, je este lepsie, ako o, co som ti poradila ja...ked nastupis na materske z DNP skor ako poziadas o materske z prace, tak by si normalne vyuzil ochrannu lehotu z DNP.....

ja som sa doteraz este sice nestretla s pripadom, žeby sa nastupovalo s rozdielnymi datumami, ale minule tu jedna baba davala odpoved zo SP, kde jej potvrdili, že na matersku sa da nastupit v inom termine z DNP a v inom z prace...ale osobne nemam s tym skusenost, takže neviem povedat, ako by to fungovalo

tak este pockaj s uzatvaranim noveho balika...možno @gapa, alebo @zalka este k tomu nieco dodaju, na co som ja zabudla alebo ma nenapadlo.....

mima_mama
29. mar 2012

@mima595 vidis a v BA SP mi povedali, ze sa to neda nijako obist, len proste sa prihlasit na nove ak chcem z DNP a v NZ mi to zistuje uz hodku jedna pani ale ochotna velmi, ale nie moc znala veci sa mi zda, lebo ked som jej to povedala, ze co mi vraveli v BA, ze jaj to som si neuvedomila a ze taky pripad nemali divne, ved je kopa zien na RD a ide na matersku a si platila DNP.

mima595
29. mar 2012

@mima_mama - lenže doteraz nebol problem s DNp, a myslim, že vacsina zien si platila až do nastupu na matersku
ale tym, že Mihla spravil Balik, ktory stoji vela a vsade rozhlasol, že pre tehu ženy plati 8-mesacna OL, tak sa vela zien na tu OL spolahlo...

nemysli si, že ja som nejaka superžena....co vsetko vie....len ma raz jeden pan upozornil na problem OL, a tak som si to zacala viac vsimat, citat...a preto to viem...myslim, že ani normalne pracovnicky SP s tym nemusia mat skusenost..kym s tym vyslovene nerobi a o tomto probleme nevie....

mima_mama
29. mar 2012

@mima595 taka sranda volala som do SP a pani veduca je z mojho mestecka a ze mam k nej prist dnes na pokec 🙂 ze ona o tejto moznosti ani nerozmyslala, ze najprv z DNP a potom zo zam. nastup na MD a ze to by som mala kratenu MD, ale neviem este, dnes idem na rozumy a popytam sa aj na Pnku a tak bola strasne zlata a ochotna 🙂 tak este v dnesnej dobe sa najdu aj slusny ludia co chcu pomoct mamickam s detickami 🙂 a tebe vdaka za kazdu radu, aspon mi to zacalo vrtat v hlave a pytala som sa 🙂 aj zalky som sa uz spytala, ale ma toho urcite vela. Dam vediet ako som pochodila xi

gapa
29. mar 2012

@mima595
@mima_mama
včera som chcela aj odpísať, ked som čítala toto od mima-mama ale nie je vela času a hlavne na vysvetlovanie, kde je zárdhela atd. Stále mám dokola deti choré, jedno vyzdravie a druhé je už choré :(

ale podatatné je, z akého vz platila mima predtým, teda o aký rozdiel ide, či nemá len cca minimum, to by som išla radašej podla rady od mima595. Ak ale ide o vyšší vym.základ, tak by som skúsila posstup, či nadškrtla zalka. Ale to má tiež svoje úskalia.

pri PTP 24.6.2012 vzniká nárok na materské zo zamestnania v období 29.4.-13.5.2012, resp. dnom pôrodu, ak by pôrod nastal skôr, no najneskôr treba nastúpiť na md 13.5.2012 ak nechceš aby sa ti krátilo obdobie pobarania materského, teda štandard, ak nie si osamelá a narodí sa ti 1dieťa je teraz poberanie materského 34týždnov. Ak nastúpiš na MD naskôra ako 6týž. pred PTP (čo neviem či je možné z dnp, no v zamestnaní to možné je, no mám skúsenost len v prípade, ak mamičky pracovali dlhšie, no nemám skúsenost ako je to pri tzv. reťazových pôrodoch, tj. MD1-RD1-MD2...).
Zalka písala nastúpiť na md z dnp skôr ako zo zamestnania. Ale problém je v tom, že nárok v ochrannej lehote vzniká presne 6týž. pred PTP, tj. z dnp musíš nastúpiť na md presne 13.5.2012 (ak ti lekár napíše ptp 24.6.2012).
Takže ak treba na MD zo zamestnnaia nastúpiť neskôr, tak jedine neskôr ako 6týž. pred PTP, tj. najskôr 14.5.2012.
Potom ale musíš rátať s tým, že ti bude krátená doba poberania materského zo zamestnania v prípade, ak porodiš skôr ako 25.4.2012. Lebo v prípade, ak nastúpiš na md neskôr ako 6týž. pred pôrodom poberáš materské len 28týž. po pôrode. Ak nastúpiš na md o 1den neskôr a porodíš presne v termíne, tak vlastne prídeš len o 1den poberania materského zo zamestnania. Ak by si porodila skôr o 14dní, tak prídeš o 15dní poberania materského. To si treba uvedomiť.
Takže záleží od čísel, aký si mala vym.základ z dnp a aký zo zamestnania.

A tiež predpokladám panie v SP budú mať v tom trochu chaos, lebo predpokladám nemajú skúsenosť s rozdielnym nástupom na md z rôznych poistení a ešte tá kombinácia, že neskorší nástup ako 6týž pred, tak to ich môže dosť desiť, bo budú musieť rátať viac.

Ale radím t,i napíš si otázku na porada@socpoist.sk a uved,
že ti skončilo dnp 26.3.2012 zo zakona dovršením 270dní, čerpáš RD v zamestnaní, ptp máš 24.6.2012
1. Či musíš nastúpiť na materské z dnp presne 6týž pred očak.termínom pôrodu, teda 13.5.2012 alebo môžeš aj skôr (poznám ich odpovede, no nech to máš aj na papieri ty)?
2. A ak požiadaš o materské z dnp od 13.5.2012, či môžeš požiadať o materské zo zamestnania od 14.5.2012 a vznikne ti nárok na materské aj z dnp v ochrannej lehote a aj zo zamestnania z pravdepodobného vym.základu.

Daj potom vedieť. Istejšie je napíšať otázku, než sa toto pýtať telefonicky, lebo je to dosť zložitá otázka a nech si to všetko dobre premyslia. A na druhej strane, nech to máš na papieri a ked pôdješ do soc.poistovne príp. mzdárke, tak budeš mať dôkaz, že nie je problém s nástupom neskorším a nárok ti vznikne. Predpokladám oni ti budú písať o tom krátení obdobia, čo som už konkrétne písala.

A daj vedieť, čo ti odpíšu 🙂

aha, čítam, že už aj inde ti to radia. Ja som to čítala na www.porada túto možnosť už dávnejšie 🙂 ale aj tak by som napísala na poradnu, aj keby ti to odobria na pobočke, nech to máš z viac strán.