Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucya89
14. nov 2012

@junkfoood vypocitas to na kalkulacke 1153/ pocet dni v mesiaci krat 0,65 (pri materkej) alebo krat 0,55 (pri PN, pri prvych 3 dnoch PN sa rata len 0,25)
nahadzes do kalkulacky a mas vysledky

malo by to vyjst pri 30 dnovom cca 24,98 eur a pri 31dnovom 24,17 eur

janka9900
14. nov 2012

@kikula13 1€? 😕 to asi nie, ved aspon min. hrubu mzdu - 340€, nie? 😨

lucya89
14. nov 2012

@kikula13 no to asi nie minimum je nejakych 6,2 Eur ci nejak tak nie ? aspon pri dobrovolnom to tak je tak nie je to tak aj pri zamestnani ?

lucya89
14. nov 2012

@janka9900 vidim, ze si ma predbahla s tou dedukciou ze 1 euro je nejak malo

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kikula13
14. nov 2012

@janka9900 no asppn keby to tak bolo lebo to 1€na den, tak to radsej pojdem do roboty

andy03
15. nov 2012

baby moja hladam, hladam ale nenachadzam...prepacte ale je to tu strasne vela.. mam otazocku. DPN som si placala z max vymeriavacieho zakladu 7,12,2011-7,9,2012. zamestnana som stale. jeden prac. pomer skoncil ku dnu 20,5,2011 . dalsi zacal 20,52011 a skoncil ku dnu 31,9,2012 a odvtedy mam dalsi pracovy pomer doteraz.
snazime sa o babo a kedze som po dvoch potatoch tak doki ma hned vypise na rizikove. viem ze si mozem zvysit pn tym dopoistenim na par dni /prihlasenim a odhlasenim/ ale niekde som citala ze sa da prihlasit na ten balik z maxima a nastupit na pn /DPN by trvalo/ a tym padom to plati soc. poistovna za mna a ja mam narok na minimum na pn-ke a potom maximum na materskej...je to pravda?

mimi36
15. nov 2012

@lucya89 vidím že sa vyznáš, skús mi poradiť.
ja som doplácala do maxima ten rozdiel, DNP mi skončilo26.10.2012 a na nové som sa neprihlásila. Otehotnela som v tom čase teraz som v 4. mesiaci a na materskú by som mala ísť v marci 2013 v OL. Som na PN skoro do pôrodu len pred nástupom na MD chcem vybrať 14 dní dovolenky. Bude to problém? Prosím ťa vysvetli mi to polopate ja som z toho jeleň. A Ešte budem mať maxim. materskú
Písali mi že ak mi vznikne nové poistenie napr. zo zamestnania bude to problém. Ja som zamestnaná vkuse od školy a zamestnaná som stále, akurát som na pn. Ďakujem

lucya89
15. nov 2012

@mimi36 ahoj tak ak sa nemylim nemal by byt problem, ked budes chciet vycerpat tu dovolenku .. povinne poistenie zamestnanca sa prerusuje v inych situaciach.. ide hlavne o to ked si na rodicovskej dovolenke a ide o retazovy porod.. medzi ostatne patri:
ide o zamestnanca:

- ak čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy,
- od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti,
-) odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.
-má neospravedlnenú neprítomnosť v práci,

a co sa tyka toho ci budes mat maximalnu matersku.. tak materska sa ti bude ratat z roku 2012 .. podla vsetkeho uvedeneho by mala byt maximalna...i ked ja sa velmi vo vypoctoch pre zamestnanych nevyznam, viem ze tam robia nejake sarapaty odmeny koncorocne a take veci .. ale to ja uz neporadim! ale ak si doplacala do maxima mala by byt maximalna.. dufam , ze som aspon trosku pomohla

pripadne sa este odvolam na @janka9900 aby to skontrolovala ci som ti dobre poradila!

mm22
15. nov 2012

aj ja by som Vas chcela velmi pekne poprosit o radu - DNP som si zacala platit v januari v sume cca 24 €, nakolko som bola zamestnana, tak som DPN platila len z rozdielu, ktory mi chybal do maxima. pracovny pomer mi vsak ukoncili k 31.3. a od 1.4. som sa zaregistrovala na UP, odkial som 6 mes. poberala podporu. v ochrannej lehote som otehotnela a teraz som na PN. ako mi budu pocitat PN-ku? aj z DPN aj z predchadzajuceho vymeriavacieho zakladu?

sunset
15. nov 2012

viete mi poradit? platim si DNP, teraz som na PN, termin porodu mam 29.12. kedy mam ukoncit PN a k akemu datumu nastupit na MD? dakujem

alubinka
15. nov 2012

idem sa vam podakovat maminy za podporu a rady.. pnka mi bola uznana, dnes mi prisli papiere..

este by som sa chcela spytat, chcela by som si zmenit VZ, da sa to aj pocas trvania pn? bude mi to ratane ako neprerusene poistenie? ci musim podat odhlasku a nasledne prihlasku?

a citala som este ze ma pribudnut od januara novy balik dobrovolneho poistenia- kombinácia dobrovoľného nemocenského poistenia a dobrovoľného dôchodkového poistenia.. myslite ze ked prejdem na tento balik, bude to tiez nepretrzite poistenie?
dakujem za odpovede este raz 🙂

domeli
15. nov 2012

@sunset nuž ukončiť PN potrebuješ už k zajtrajšku - 16.11., nakoľko nástup na MD musí byť min. 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu (ak nastupuješ na MD z ochrannej lehoty, tak presne 6 týždňov, aby Ti nárok na materské nezamietli) a to je 17.11. k Tvojmu termínu. Je to prehľadne napísané na http://www.socpoist.sk/materske/1293s (materské - obdobie poskytovania dávky a tam je lehotník výplaty materského).

domeli
15. nov 2012

@alubinka zmena sa dá urobiť aj počas PN, ale choď na pobočku v čase vychádzok, nech je to tak, ako má byť. Nemusíš odhlasovať a prihlasovať - tým by si nič nezískala, naopak, stratila. Ak chceš meniť VZ, urob iba zmenu a bude to nepretržité.
Čo sa týka toho nového balíka od januára, to netuším.

lucia134
15. nov 2012

@janka9900 ?????????? v žiadnom

janka9900
15. nov 2012

@lucia134 ???? co v ziadnom? asi som ti odpisovala dost davno, neviem to najst 😅

janka9900
15. nov 2012

@mima36,
@lucya89 ti dobre poradila, mozes si vycerpat dovolenku pred MD 😉

lucia134
15. nov 2012

@janka9900 netusim, niesom v ziadnom 🙂 papa

janka9900
15. nov 2012

@lucia134 netusim v com ziadnom, ale nevadi 😉 pa

lucia134
15. nov 2012

@janka9900 asi som namiesto niekoho pisala neviem, kasli na to

janka9900
15. nov 2012

@lucia134 😉

hana_kohutova
15. nov 2012

Dievcata prosim o odpoved 😉 Bola som PN v septembri a 3 dni aj v oktobri. Za september mi nabehla PN spolu s prace aj DNP, kedze splnam vsetky kriteria. Budu mi teraz v mesiaci november vyplatene aj tie 3 dni za oktober? vdaka za odpovede

moon1979
15. nov 2012

@hana_kohutova samozrejme, aj jeden den by ti bol vyplatený ...

janulap
15. nov 2012

@moon1979 ahoj,prosim ta,kedy chodi v mesiaci materska z DNP?

moon1979
15. nov 2012

@janulap no to zatial netusim 🙂 PN z DNP mi prišla dnes t.j. 15teho

katrin31
15. nov 2012

@moon1979
@janulap a mne este stale nic neprislo ☹

ninison
15. nov 2012

ahojte kocky,
ak by mal niekto radu aj pre mna ako postupovat v tomto pripade:
termin nastupu na MD mam 26.10.2012, co sa odvyja od terminu porodu uvedeneho v tehu knizke. doktorka sa pri vypisovani pomylila a miesto terminu 7.12.2012 mi do tlaciva napisala 17.12.2012. tlacivo som odovzdala zamestnavatelovi, ktory to dovyplnal a poslal do SP. na tento omyl som bohuzial prisla az teraz ked som si kontrolovala a zakladala kopie viacerych dokladov do svojich sanonov. Teraz neviem co dalej. Ma mi z SP prist nejaky vymer? Budu kontaktovat mna? Mam poziadat ja doktorku o nove tlacivo a prehnat ho cez zamestnavatela-?
Bohuzial mi to suri, kedze to vyzera tak ze uz sa zacinam otvarat a babulka do 7.12. asi nevydrzi 🙂

bubulka722
15. nov 2012

Ahojte! Potrebujem radu. Od 1.2. 2012 som prihlásená na DNP podľa nových podmienok ale z minima. Minulý rok som si platila z max. VZ, takže tento rok mám nárok na dávky z maxima. Inak som na RD. Momentálne som PN a ak by som počas PN urobila zmenu z min.VZ na max. VZ, bude sa to brať ako nepretržité poistenie, alebo na nárok z max. VZ budem musieť znova splniť podmienku platenia 26 týždňov nem. poistenia, kým by som mala nárok na dávky z maxim. VZ? Ďakujem!

janka9900
15. nov 2012

@andy03 ahoj, plati to tak teraz, snad to bude tak aj po novom roku 😉

janka9900
15. nov 2012

@mm22 narok budes mat len z DNP, ak si bola tehotna v case zaniku poistenia.

musela by si byt tehotna uz 31.3., ked ti koncila pracovna zmluva, aby si mala narok aj zo zamestnania.