Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mimi36
1. mar 2013

@zalka nie ja som zamestnaná , no momentálne na PN, čiže porodiť môžem aj po termíne.
No ináč ti veľmi pekne ďakujem, veľmi si mi pomohla , ďakujem za tvoj čas, si zlatá ešte raz veľká vďaka.... 😵 😅 😵

zalka
1. mar 2013

@mimi36 hm... tak potom áno. nie je zač.

janka9900
1. mar 2013

@penelope1 ahoj, ak si tehotna do 8.tt, mozes ziskat max. matersku aj pri druhom dietati. poistenie do nastupu na MD musi trvat 26 tyzdnov.
ak chces mat max. matersku, prihlas sa zo sumy 1179€ hned v pondelok. ked sa prihlasis iba na nemocenske a dochodkove, plati sa cca 390€/mesiac.
pocas materskej platit nebudes, po materskej mozes ist na PN a tiez nebudes platit.
dolezite je aby si zaplatila aspon jeden den do nastupu na matersku.
mas dve moznosti:
1. ukoncit PN predposledny den v mesiaci, ktory predchadza mesiacu v ktorom nastupis na matersku. teda ak pojdes na matersku v septembri, ukonci PN 30.8. a zaplat od 31.8. do nastupu na matersku 😉
2. zrusit PN par dni pred nastupom na MD, zaplatit aspon jeden den a poistenie zrusit. isla by si na MD v ochrannej lehote. ale ak si zamestnana, musela by si porodit do terminu porodu... vzdy je lepsie ist na MD z aktivneho poistenia, ako z ochrannej lehoty, takze by som volila prvu moznost 😉
... ak nechces ist po MD na PN, budes musiet platit tych 390€ 🤐

penelope1
1. mar 2013

@janka9900 Ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂

abika26
2. mar 2013

@zalka ahoj mala by som na teba otazocku ak by si si nasla cas 🙂som s 20m dcerkou na RD a zaroven od 1.11 som PN a poberam nemocenske z DNPO.4. maja mam termin(teraz som 32tt)cize na MD by som mala nastupit 6tt pred ocakavanym porodom cize 23.3.3013(inak je to sobota moze sa nastupovat aj cez sviatky a vikendy?)niekde som tu citala ze ak som na RD MUSIM dieta porodit do terminu cize 4.5.lebo inak mi nebude vyplatena MD je na tom nieco pravdy???dakujem

zalka
2. mar 2013

@abika26 ak si zamestnaná na RD, a neporodíš do termínu tak nárok na MD z DNP z OL ti nevznikne, dostaneš len MD zo zamestnania.

anett20
2. mar 2013

Ahojte dievčata, mala by som na Vás tiež jednu prozbičku, som zamestnana na trvalý PP od 1.2.2009,platila som si DNP od septembra 2011 do júna 2012 nakoľko sa nám podarilo otehotnieť až v novembri 2012 a termín mám 5.8.2013 nie som si istá či budem môcť poberať materskú z DNP.Aj keď som sa bola pýtať v SP či na to nárok mám povedali,že áno lebo spĺňam podmienku,že som za posledné dva roky bola 270 dnp a keď som sa spýtala pracovníčky SP či sa mám opätovne prihlásiť na DNP niekoľko dní pred nástupom na materskú ako tu aj čitám v niektorých prípadoch aby som dostala tu materskú z DNP tak mi povedala,že nie.Prosím Vás viete mi niekto v tomto poradiť ako mám postupovať a či mám naozaj nárok dostať materskú aj z DNP?

zalka
2. mar 2013

@anett20 Máš nárok na MD z DNP ak sa prihlásiš na poistenie. Prihlás sa teraz z minima na 7 dní . Potom toto DNP zruš. Zaplatíš cca 30 eur. Vznikne Ti OL z DNP pre prípad PN.
Potom deň pred nástupom na MD sa opätovne prihlás na DNP z minima aby si mala aktívne poistenie, a toto poistenie zruš až po skončení MD, pred nástupom na RD. Budú Ti plynúť dni poistenia.

A nezabudni včas zaplatiť.

anett20
2. mar 2013

@zalka
Ďakujem ti veľmi pekne 🙂 a ešte sa chcem spýtať kamoška ma takýto istý priebeh akurát má termín pôrodu 25.7.2013,ale je týždeň na PN rizikové tehotenstvo ako by mala ona postupovaŤ?A má vôbec nárok na DNP?

abika26
2. mar 2013

@zalka ale ja som nezamestnana,pracovny pomer som ukoncila este pred 2 rokmi,poberam len RP a momentalne PN z DNPO.aj tak to musim stihnut do terminu porodu?ci len keby som bola zamestnana???

zalka
2. mar 2013

@anett20 ak si platila niekedy DNP tak nárok na PN mať bude, ale to treba túto PN ukončiť a začať novú a to jej lekár nedá bo ho dokefú na SP.
@abika26 ale ved píšem ak si zamestnaná, nie si tak nie je problém lebo žiadne poistenie sa ti neobnoví ... nástupom na MD takže nárok na MD z OL budeš mať.

anett20
3. mar 2013

@zalka
a ak bude mať PN až do nástupu na materskú a DNP si za posledné dva roky platila nárok na materskú z DNP bude mať?Aj keby sa deň pred nástupom na materskú neprihlásila znova na DNP lebo bude na PN?

abika26
3. mar 2013

@zalka dakujem 🙂

sunny170
3. mar 2013

Ahojte baby,mne ste velmi pomohli,tak sa chcem spytat za.kamosku. Je zamestnana na Tpp uz 9 rok a teraz je v 7 tt. Ma vyznam sa dat pripoistit na maximum a dat sa vypisat?tehotna nemoze vykonavat svoju pracu. Bude dostavat max matersku?dakujem za odpovede.

zalka
3. mar 2013

@anett20 nie ak sa neprihlási pred PN na DNP tak nárok na PN platenú z DNP jej nevznikne.
@sunny170 platila niekedy DNP? alebo nie? Ak nie tak je jej zbytočné sa pripoisťovať, lebo nestihne 270 dní poistenia do pôrodu, a ak sa poistí tak bude musieť platiť ... aj počas PN ak jej PN nebude platená z toho poistenia. Takže treba doplniť info.

sunny170
3. mar 2013

Neplatila dnp,ale to nestaci,ze za nu platil zamestnavatel? To sa nezaratava do doby poistenia?

zalka
3. mar 2013

@sunny170 no na to aby mala nárok na MD, musí mať z každého opakujem každého poistenia splnenú podmienku 270 dní poistenia.
A sama vidíš, že to nie je reálne stihnúť .. kedže treba platiť DNP 9 mesiacov aby vznikol nárok. A ona nie je slon ani kôň aby bola tehotná 12 mesiacov .. lebo tehu trvá 9 m ... a je už v 7tt .. takže DNP jej vôbec nepomôže. A ani PN z neho by nemala.

sunny170
3. mar 2013

@zalka takze teraz sa jej MD bude ratat zo mzdy? Alebo z toho,co za nu platiĺ zamestnavatel odvody? Ked mala min mzdu a min odvody,kolko dostane?

jannnkka
3. mar 2013

Dobrý deň. Prečítala som si príspevky a cenné rady a tiež by som sa chcela niečo opýtať. Od 12. 3. 2012 do 29. 6. 2012 som bola zamestnaná na dobu určitú. Júl a august som bola evidovaná na ÚP. Od septembra 2012 som znova zamestnaná na dobu určitú do konca júna 2013. Zatiaľ to vyzerá, že po tomto termíne budem nezamestnaná a plánujeme dieťa. Chcem sa opýtať, či budem mať nárok na materskú dovolenku alebo len rodičovský príspevok? DNP som neplatila, zvažujem, ale neviem, či to má význam odteraz platiť, ak budem od júla pravdepodobne nezamestnaná. Vopred ďakujem za odpovede a rady.

jk77
3. mar 2013

Ahojte zienky Prosim o radu. DNP som bola od r. 2008, bez prerusenia.V utorok minuly tyzden mi skoncila materska a zrejme by som sa mala ist odhlasit , ak uz nechcem viac platit cely balik, tak ako doteraz??? Pocas materskej som nic neplatila. Ak by som potom po odhlaseni chcela ist na OCR s malym, to s amam znova prihlasit, alebo ako to je??? Prosim poradte, zajtra by som sla na socialku. Dakujem

zalka
3. mar 2013

@sunny170 dostane 65% z hrubej mzdy .
@jannnkka snaž sa otehotnieť čím skôr ... aby ti vznikol nárok na MD zo zamestnania .. a dá sa aj DNP založiť a využiť.
@jk77 áno treba sa odhlásiť v podstate od stredy do pondelka už musíš zaplatiť poistné za balík DNP, a potom ak by si chcela ísť na očr tak deň vopred sa treba prihlásiť na DNP a bude nárok.

jannnkka
3. mar 2013

@zalka ďakujem za odpoveď🙂 A ak by som otehotnela až v júli alebo v auguste, tak mám nárok len na rodičovský príspevok?

zalka
3. mar 2013

@jannnkka ak otehotnieš v lete, tak nárok na MD mať budeš ale len z DNP ak sa na neho prihlásiš ... a je predsa väčšia MD ak výjde zo zamestnania + z DNP ... preto ak otehotnieš do leta tak môžeš mať pri troške snahe vyššiu MD.

jannnkka
3. mar 2013

@zalka Rozmýšľam, že si začnem platiť aj DNP, len neviem, kde sa treba obrátiť? Na sociálnu poisťovňu?

zalka
3. mar 2013

@jannnkka si tehotná? to si chceš platiť minimálne 130,27 eur mesačne? Stačí sa ti na DNP prihlásiť ked otehotnieš ... alebo keby si ochorela tak deň pred nástupom na PN sa prihlásiš v SP na DNP .. z VZ 393 eur ... a dostaneš aj teraz PN zo zamestnania aj z DNP ak by trebalo

jannnkka
3. mar 2013

@zalka Ešte nie som tehotná, ale plánujeme. Neviem, ako bude od septembra s prácou. Preto som rozmýšľala, že si DNP začnem platiť hneď, aby som aspoň tri, štyri mesiace využila nižšiu sumu. Kvôli vymeriavacemu základu. Lebo teraz, ak sa nemýlim by som si mohla od 1179 eur odpočítať výšku hrubej mzdy (čo je 624 eur) a zo zvyšnej sumy by mi vypočítali platby do DNP.

katinka0000
3. mar 2013

ahojte! chcela by som sa spytat. pracujem od januara 2013, dovtedy som bola nezamestnana (pokusali sme sa o babatko, ale som v auguste 2012 potratila ☹ ). isto sa chceme pokusit este raz, ale neviem este, kedy zacneme na drobcovi pracovat, nechcem to urychlit. ak by som otehotnela v lete 2013, tak by som mala nejaky narok na matersku zo mzdy, ked som este len v januari zacala pracovat? ci musim odrobit min. 2 roky? nieco sa mi zda, ze som niekde take nieco citala. a keby som chcela matersku aj z DNP, kedy by som sa mala prihlasit a kolko priblizne mesacne budem platit? myslim, ze by som hned isla na rizikove, tak by som bola do porodu PN.

katinka0000
3. mar 2013

a ako dlho treba platit DNP, aby som mala nan narok?

zalka
3. mar 2013

@jannnkka nemusíš platiť ... stačí sa Ti prihlásiť na DNP po otehotnení do leta ... ak otehotnieš v apríli tak najneskôr v máji teda do 6-8t .. sa nahlás na DNP z rozdielu ... ak ti aj zanikne zamestnanie , tak MD bude platená z DNP a zo zamestnania z OL.
Preto ti hovorím snaž sa otehotnieť čo najskôr ...

zalka
3. mar 2013

@katinka0000 DNP treba platiť 270 dní resp. skúma sa či v posledných 2 rokoch je 270 dní poistenia .
A z práce ak neodrobíš 90 dní .. aj pri splnení podmienky 270 dní poistenia ti vznikne nárok len na minimálnu MD: Nespoliehaj sa na to, že veľmi rýchlo pôjdeš na PN ... v práci musí byť odpracovaných minimálne 90 dní aby sa z toho rátala MD:
Kedy posledne si si platila DNP?