Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

levannaa
2. feb 2014

@zalka, môžem sa prosím ťa spýtať, nikde som nikdy toto s nikým nemala možnosť riešiť, nikoho takého napoznám ☹ . Chcela by som vedieť na čo budem mať nárok a v akej výške? Alebo či by som ešte mohla niečo na tom zmeniť, keby som si možno ešte teraz niečo niekde priplatila... Zamestnaná som na zmluvu od 16.septembra 2013. Teraz som v 17tt. V robote na mna tlačili že tam nie je pre mňa miesto, že sa mám dať vypísat na PN, bola som teraz doma od 16.1.2014 ale v pondelok sa už vraciam späť do práce, uvidíme koľko to tam vydržím, doma byť ešte nechcem, ale uvidíme aké budú tlaky. Nikdy som si nič dobrovolné neplatila, ani žiadne zdravotné ani žiadne poistenia. Na čo budem mať teda vlastne nárok a kedy? A mohla by som ešte niečo ovplyvniť keby som si ešte niečo niekde priplatila?

sunshine85
2. feb 2014

@zabka79 no tak to je ozaj sila!!! clovek robi, ako debil a par mesiacov toto spravi!!! ach

zalka
2. feb 2014

@sherny nie v tvojom prípade to nekončí, lebo nemáš ukončený PP a ako sama píšeš DNP ti skončilo pred viac ako 15 mesiacmi ... ty by si musela platiť 270 dní aby si mala nárok na PN a MD ...
a navyše PN som písala zabke len z DNP ... ty máš plat ... nepotrebovala by si sa nahlasovať z maxima ...

zalka
2. feb 2014

@levannaa už nepriplatíš je neskoro .. a ked skončíš PP tak ani nárok na MD mať nebudeš z toho čo si napísala ... lebo na MD treba 270 dní poistenia a tam sa ti ráta aj PN čo si ako zamestnanec ...

levannaa
2. feb 2014

@zalka takže vlastne ani materskú mať nebudem? to ako že vôbec nič? Minulý rok som tuším od 1.3. 2013 do 1.7. bola zamestnaná . Od 2.7. tuším do 31.7. vypísaná PN. Potom evidencia úradu práce až do toho 15.9.2013. Zajtra sa po pn-ke vraciam do práce.... Takže či budeme na pn-ke alebo budem pracovať, je to v podstate jedno - materskú nedostanem ani nič.....

zalka
2. feb 2014

@levannaa ak si zamestnaná, a ostaneš zamestnancom do pôrodu tak nárok na MD mať budeš ...

levannaa
2. feb 2014

@zalka a ak tomu dobre rozumiem a teda neviem či som to správne počítala tak vlastne počítam dni od toho 16.9.2013 ako som nastúpila do práce, od toho dátumu musím mať 270 dní? 270 dní po termín pôrodu alebo po...?

levannaa
2. feb 2014

@zalka ja som od toho 16.9. stále zamestnaná u jedného a toho istého zamestnanca a vyhodiť by ma teraz ani nemali, takže až do pôrodu zamestnaná budem (dúfam ☹ ). Termín máme na 9.7. Takže materskú dostanem, len už hold si nemôžem priplatiť aby som mala nejakú vyššiu? Tak som to dobre pochopila. Som z toho na nervy 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 A kolko je tá slávna materská ak sa môžem spýtať? A koľko sa pripláca aby som teda potom prípadne dostala tú najvyššiu?

zalka
2. feb 2014

@levannaa 65% z hrubej mzdy je MD ... a priplácať no teoreticky by si ešte mohla ale už si dlho tehotná ako som rátala ... od 1.3 do 30.6. si mala 122 dní poistenia .. na DNP na nárok na MD by si potrebovala ešte 148 dní ... kedže máš termín pôrodu 9.7.14 .. tak by to bolo podla mna riziko ..
prihlásiť sa zajtra 3.2. na DNP z minima 402,50 eur tak 270 dní poistenia by si mala k 1.7.14 .. a keby sa stalo, že porodíš skôr tak investícia cca 670 eur do DNP by bola zbytočná lebo by si MD z DNP nedostala .

levannaa
2. feb 2014

@zalka veľmi veľmi ti ďakujem, pomaly tomu začínam chápať. Takže teraz by to vlastne bolo na mojom rozhodnutí či to risknem alebo nie. Kedy som do toho išla tak by som si DNP musela platiť hneď od zajtra a to asi 134,- e mesačne 5mesiacov a dostala by som potom ...? Ak nie tak materskú dostanem 65% z hrubej mzdy čo mám z výplatnej pásky tiež rôzne: 11 mesiac 426,94, 12 mesiac 440,64.... A ešte sa spýtam a dohody čo som mala medzi tým aj minulý rok sa do toho asi nevzťahujú, že?

sherny
2. feb 2014

@zalka aha, takže ak by som zistila, že som tehu, a bola by som v tom čase na PN, tak ak dám v tom čase výpoved, tak budem môcť mať nárok na PN z DNP, ked sa prihlásim na DNP ešte pred PN?
.... asi ťažká otázka, ale tak nejako som to poxopila...dakujem

zalka
2. feb 2014

@levannaa potom by si dostala MD zo zamestnania a MD z DNP 260 eur ... no a cca zo zamestnania cca270 eur

levannaa
2. feb 2014

@zalka a zamestnanie z roku 2012 sa už asi tiež do toho nevzťahuje, že? Tam dom bola tiež zamestnaná na zmluvu...

zalka
2. feb 2014

@sherny už neviem kedy som ti písala, nepamätám sa ...
@levannaa ked nenapíšeš dátumy tak netuším ... bez dátumov sa zle radí

sherny
2. feb 2014

@zalka no ty si odpisovala zabke79, a ja som nato reagovala, a ty si mi napísala, že pre mňa to neplatí, ked som zamestnaná..tak som ti napísala...ten koment...

levannaa
2. feb 2014

@zalka v roku 2012 som bola zamestnaná na zmluvu od 29.3. do 24.10. 2012........

zalka
2. feb 2014

@sherny hm.. a bolo by logické a vhodné ukončiť PP? mne sa nezdá ... kým nie si tehotná nájdi si dohodu s pravidelným príjmom pár eur mesačne .. a potom po uplynutí 270 dní ked sa nahlásiš na DNP tak budeš mať nárok na PN z DNP aj MD z DNP ...
@levannaa vieš čo ak sa prihlásiš na DNP, a pôjdeš na PN aj z DNP aj zo zamestnania tak nárok na platenú PN budeš mať ... splňaš podmienku 270 dní v posledných 2 rokoch ...
takže ak ti končí PN ... a ideš do práce a nebudeš to zvládať v práci, tak sa prihlás den pred začatím PN na DNP z minima 402,50 eur ( z vyššej sumy v tvojom prípade je to zbytočné ) a PN si daj vypísať 2x ... 1x DNP a 1x zamestnani

levannaa
2. feb 2014

@zalka prepáč mi ale v tej poslednej správičke som vôbec ničomu nerozumela ☹ ☹ . Ja som v týchto veciach asi "za blbca" 😨 Lebo som vôbec nepochopila čo mám alebo nemám robiť, či teda mám alebo nemám niečo navyše niekde platiť :'( :'( . To v tej správičke z 19:17 som už ako tak mala jasno, že je to vlastne na mojom rozhodnutí a že časovo to bude tak LTT.... ale túto poslednú som nejak nepochopila :'( .... Prepáč mi...

lienockalenka
2. feb 2014

@zalka Mohla by som Ťa aj ja poprosiť o radu? Od 15.02.2013 do 09.04.2013 som bola DNP s VZ 393,- Eur a od 10.04.2013 som prihlásená s VZ 1179,- Eur. Do 16.12.2013 som bola na materskej a od 17.12.2013 si platím DNP (s prestávkou, kedy som bola od 27.12.2013 do 29.01.2014 PN). Za 30. a 31. som si DNP zaplatila. Ak pôjdem na PN od 01.02.2014, v akej výške by som mala mať PN? Ďakujem vopred za odpoveď 🙂

zalka
2. feb 2014

@levannaa tá posledná bola o tom, že máš čas sa prihlasovať na DNP ... že sa ti stačí prihlásiť na DNP ak pôjdeš na dalšiu PN
ak pôjdeš na dalšiu PN 15.2. , tak sa prihlás na DNP 14.2. a u lekára si daj vypísať 2x PN ... 1x tlačivo pre zamestnávateľa toto dáš zamestnávateľovi , 1x tlačivo na PN z DNP toto odnesieš potom rovno do SP

mimi36
2. feb 2014

@zalka ahoj chcem sa ťa opýtať ak si kámoška neplatila DNP tak môže čerpať popri rodičovskej pn a očr alebo nič?alebo iba pn zo zamestnania do 7 dní po skončeni materskej ? alebo ako by si mohla ešte nejak sama pomôcť ? Ďakujem

levannaa
2. feb 2014

@zalka Takže dajme tomu, že by som teraz v robotke aj vydržala do mája a že by bolo všetko oki, že by som chcela zostať doma od 1.6, tak na DNP sa prihlásim 31.5. Od 31.5. by som aj platila tých 134.- e? V kvázi by som zaplatila len jeden alebo dva mesiace tých 134,-? Tak by som na tom niečo získala? Podstatné pre mňa teda je, deň pred nástupom na PN-ku prihlásiť sa v SP na DNP z minima, nech už by to bolo kedykoľvek pred pôrodom. A tým vlastne získavam okrem tých cca 270,- materskej od zamestnávateľa (65% z hrubej mzdy) ešte tých 260.-e z DNP?.?.?. Takto som to teda pochopila 😖 😖 😖

zalka
2. feb 2014

@levannaa dobre si pochopila ... ale ja by som šla predsa len skôr na tú PN ...

zalka
2. feb 2014

@mimi36 ak si neplatila DNP tak nemôže čerpať nič, len po MD do 7 dní PN alebo OCR musí začať ...

@lienockalenka PN bude vyrátaná z VZ čo si zaplatila ... ak si po MD platila z maxima ... tak bude maximánle ..
ak z minima tak bude z priemeru ... lebo pred MD si platila z maxima po MD z minima tak sa to spriemeruje ... nenapísala si dátumy nedá sa radiť presnejšie

janulka111
3. feb 2014

@zalka Ahoj, práve riešim jeden problém a narazila som na túto tému, snáď mi budeš vedieť poradiť. Som na RD (od decembra, predtým od mája MD), mám pracovný pomer na dobu určitú, ktorá mi končí vo februári. Chceli by sme ďalšie dieťa, ale ak tomu správne rozumiem, nebudem mať nárok na materské. Môžeš mi poradiť, ako to rozumne urobiť, aby sa mi to finančne oplatilo? Platiť si DNP? Od kedy? Kedy otehotnieť ideálne? atď., proste rada by som dostávala nejakú materskú a nechcem na tom moc preplatiť. Pýtala som sa aj na SP, ale popravde, necítim sa múdrejšia. Prosím o veľmi polopatistické vysvetlenie, strašne ťažko sa mi chápu tieto veci 🙂 vopred mnohokrát ďakujem

zalka
3. feb 2014

@janulka111 no aj ked ti končí PP 2/2014 tak poistenie ti skončilo posledným dňom MD teda v 12/2013. No a vlastne od toho dátumu budeš mať 15 mesiacov na to aby ti vzniklo poistenie , DNP alebo PP alebo dohoda ... aby si mala nárok na MD ... lzatial platiť nebudeš musieť ... ale potom ak by si v apríli napr. ochorela tak by bolo dobré sa prihlásiť na DNP a ísť na PN po PN to DNP zrušiť aby si si nazbierala dosť dní poistenia takto postupne ...

janulka111
3. feb 2014

@zalka to znamena, ze ak porodim do marca 2015, tak dostanem matersku, aj ked si nebudem nic platit?

zalka
3. feb 2014

@janulka111 no nie ... musíš sa poistiť .. musíš mať aktívne poistenie aby si dostala MD ... som písala ..."No a vlastne od toho dátumu budeš mať 15 mesiacov na to aby ti vzniklo poistenie , DNP alebo PP alebo dohoda " ... takže musí vzniknúť poistenie aby si nárok na MD mala ... a ak by si porodila do marca 2015 tak stačí sa pred nástupom na MD poistiť napr.

janulka111
3. feb 2014

@zalka aha, cize nemusim DNP platit 270 dni, staci ak mi stihne vzniknut do nastupu na MD? prepac, ja som trosku menej chapava zjavne na taketo prakticke veci...

zalka
3. feb 2014

@janulka111 no v prípade, že termín pôrodu je do marca 2015 tak áno