Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

veverka84
16. júl 2012

tak som sa dnes informovala na socialnej priamo na mna ze vraj narok mam vsetko vychadza vsetko je ok ked nastupim na MD 6 t pred porodom.tak dufam ze to tak aj bude...

tinkaaa
17. júl 2012

Dobrý deň prosím vás vie mi niekto poradiť,ja mám strašný chaoos z toho čo hovorili v tých televíznych novinách.Ja som si DNP platila niečo cez 6rokov z minima no v januári som sa prihlásila na maximum,konkrétne tak,/informovala som sa aj v soc.poisťovni,že nárok na vyššiu PN mám po skončení 26tt,ktoré mi už prešli/ čiže teraz som na PN z maxima,len mám obavy,či ma nejak ohrozuje to,že by som nemala nárok na materskú z maxima.čakám druhé dieťa- s tým,že s prvým som na predlženej neplatenej materskej dovolenke Termín pôrodu mám 13.10.2012- no lenže budem mať cisársky rez a to viem,že sa robí skôr pred termínom tak mám obavy,či mi vznikne nárok z maxima.Prosím vás vie mi niekto poradiť?

oskvarka
17. júl 2012

@tinkaaa teraz si este poistena predpokladam aj ked si na PN tvoje poistenie zatial trva ... nevies presne do kedy ?.... lebo potom ked ti skonci nastupuje ochranna lehota a to je v tvojom pripade uz problem koli tej predlzenej rodicovskej dovolenke (teda ak spravne chapem neplatena asi nebude materska ako si sa vyjadrila ale uz len rodicovska) ... so socialnej ti asi prisiel taky papier niekedy na konci jari (mne prisiel tiez som sa v januari odhlasila a znovu prihlasila) a tam na tom papieri ti pisali kedy tvoje poistenie zo zakona zanikne... je dolezite aby tvoj nastup na matersku bol prv ako tvoje poistenie skonci... nesmie sa stat ze nastupis na tu ochrannu lehotu lebo ta by ti zial nastupom na tuto novu MD zanikla kedze predpokladam ze si niekde zamestnana ale teraz si na RD a tym je prerusene tvoje poistenie zo zamestnania ... nastupom na MD tvoje poistenie zo zamestnania opet vzknikne = zanika pravo na ochrannu lehotu... ... ale teda ak si sa prihlasovala na konci januara malo by ti poistenie koncit az niekedy koncom oktobra (mne konci nejako 25.10 alebo tak) takze ak mas termin 13.10 a musis ratat ze na matersku pojdes uz o mesiac a pol skorej tak ti to vyde ;)

mirellka
17. júl 2012

ahojte,Chcem vás poprosiť o radu.Momentálne som nezamestaná a pracujeme na bábätku.DNP som platila od 2009 z minima,od 31.01.2012 platím z maxima,v auguste budem mať splnenú podmienku 6 týždňov .Od 1.8 by som mala nastúpiť do zamestnania a ešte neviem či som tehotná.... ak by som nastúpila pracovať ma dobu určitú a zistím že som tehotná dala by som sa hneď vypísať na PN ale chcem vedieť či ovplyvní vyplatenie PN z DNP to že som v pracovnom pomere,mám nárok na vyplatenie PN z maxima aj keď by som dala výpoveď z dôvodu tehotenstva? Ďakujem vám pekne za vaše odpovede.

oskvarka
17. júl 2012

@mirellka neovplivni... ovplivnilo by ti to jedine ak by si dala vypoved zistila ze tehu niesi a chcela by si v ochrannej lehote nastupit zase do indeho zamestnania... to by ti zrusilo ochrannu lehotu... inak v pohode
kym niesi v ochannej lehote ale si normalne poistena na DNP tak ostatne nic neovplivnuje tvoje poistenie

gapa
17. júl 2012

@zuzana612
predpokladám že to nie je prac.pomer. V tomto sa nevyznám, ak ked sa mi zdá, že som čítala odpoved na HN, že to nárok neovplyvnuje, ale nie som si istá či to bolo o materskom či o Rp. Skús napísať na poradna@socpoist.sk

mirellka
17. júl 2012

@oskvarka ďakujem ti veľmi pekne, takže pokiaľ nie som OL tak je všetko ok .... 🙂

gapa
17. júl 2012

@janulap
žiadny nový prac.pomer ani dnp po ukončení tohto (je možnosť sa prihlásiť na ddp+dpvn pred ukočnením dnp),
v OL vzniká nárok na materké, ako píšeš presne 6týž. pred termínom.

zuzana612
17. júl 2012

@gapa vdaka za odpoved, napisala som vcera do SP a hned mi aj odpisali ze to nema vplyv, tak dufam ze to aj tak bude, si radsej ten mail necham pre pripad ze by som sa tam musela ist potom s nimi hadat 😀 😀

gapa
17. júl 2012

@janka9900
neviem, či je niečo nadradené niečomu. Záleží čo je uvedené v zákonoch. Ak poberáš xy a je v zákone, že počas poberania xy nemožno poberať mateské. To tam nie je, ale neviem, či v Zákone, ktorý upravuje poberanie opatrovatel. prípsevoku, či čo to je nie je nejaká vyluka. Nevyznám sa v tom zákone.

petuska86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janka9900
17. júl 2012

@zuzana612 @gapa podla toho, co pisu baby na nete, dostavaju aj matersku, aj opatrovatelsky.... ozaj, uz si aj pisala vyssie 🙂 ...

janka9900
17. júl 2012

@petuska86 skor nie, ako ano 😒 ... skus zavolat pani, co ti to vybavuje

petuska86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janka9900
17. júl 2012

@petuska86 neviem, skus zavolat...

kviotecek
17. júl 2012

@petuska86 zmeny mozes robit az po pol roku mam dojem ze to plati aj s odhlaskou

zuzana612
17. júl 2012

neviem ako je to teraz s prihlaskou a odhlaskou, ale mne sa zda ze tie zmeny raz za pol roka sa tykaju hlavne vymeriavacieho zakona. Lebo poznam pripady kedy si baby platili roky DNP a potom to zrusili a teraz napr. ked idu na PN alebo OCR, tak sa prihlasia den vopred do SP a po ukonceni PN alebo OCR sa zase ohlasia a takto to robia aj rok, kym splnaju tu podmienku 270 dni za posledne 2 roky. Jasne ze dostanu len minimum, ale stale lepsie ako nic 🙂

mimkaa2607
17. júl 2012

@gapa Dakujem velmi pekne za odpoved ... tak ak to spravne chapem (ked mi DNP zanikne zo zakona 9.8.2012), tak je lepšie sa prihlasiť na dobr.dôch.poistenie+dobr.poistenie v nezam., .... a to stačí z minima?...a potom mi z čoho budu vypočitavat matersku?...termin porodu mam na 2.11.2012 ... ak by som mala 100% iste, že porodim pred tymto terminom (doktor mi hovoril, že pojdem asi sekciou, pretože som mala aj prvu sekciou a sekciu robia väčšinou o 10dni skor... tak ak by mi robili sekciu tak by to vychadzalo okolo toho 22.10.2012), tak sa mi oplati prihlasit na dobr.dochod. poistenie a dobr.poistenie v nezam?...ak ma doktor vypise na matersku tak by ma mal vypisat okolo toho 21.9.2012 ... tak sa mam prihlasit iba do tohto datumu do nastupu na MD?

gapa
17. júl 2012

@mimkaa2607
nepýtala som sa na zamestnanie? Takže si zamestnaá čerpáš Rd.
ak ti má končiť dnp zo zákona 9.8.12, tak predpokladám ti vzniklo naposledy v r.2011 a z obdobia od posledného prihlásenia do 31.12.2011 sa ti to vyráta. Zo zamestnania z pravdepodobného, ak čerpáš RD. Či to riskneš ak máš ísť sekciou, tak to už je na tebe.

dobr.poisteie stačí aj z minima. Od nástupu na md neplatiš, ak teda porodíš najskôr 10.8.2012

schnauzee
17. júl 2012

dievčatá, môžete mi len potvrdiť, že sa chystám urobiť správnu vec, ktorou si neohrozím vyplácanie max. materského? 🙂 DNP si platím už viac ako 270 dní, ale od konca januára 2012 som sa prihlasovala nanovo, keďže som nebola tehotná. 26 týždňov nového DNP mi ubehne koncom júla, som teraz tehotná, čerpám PN, ale len zo zamestnania, keďže som nemala splnených 26 týždňov a ani sa to nechytám využiť, jednak môj lekár by nesúhlasil s takým špekulovaním s PN, aby mi jednu ukončil, druhú neskôr začal a pod. a DNP si platím hlavne kvôli materskej, tak ma to skrátka netrápi. Čo ma trápi, že si musím platiť teraz plnú sumu, tých 50 aj niečo eur, čo je dsoť a teda by som chcela urobiť to, že po uplynutí 26 týždňov nového DNP sa z neho odhlásim, aby som ho už nemusela platiť a na materskú tak či tak by som nastupovala v OL, niekedy v novembri. Normálne by mi DNP skončilo koncom októbra, takto by som ušetrila pár eur a pokiaľ sa nič nezmenilo, nemalo by mi to ovplyvniť materskú, môžem tak urobiť, však?

janulap
17. júl 2012

@gapa ahoj,prosim co je ddp+dpvn .Dobrovolne dochodkove poistenie+dobrovolne poistenie v nezamestnanosti?Tak ked mi DNP skonci,ja budem v OL,proste nic nerobit,ziadne ine poistenia,len si zaplatit poslednu splatku DNP v splatnosti....

ivkaaroman
17. júl 2012

@janka9900 Cakame prve, pracujem, nie som na RD a DNP mi konci okolo 1.11.2012. termin porodu 12.1.2013

janka9900
17. júl 2012

@ivkaaroman mozes ist na PN po 270 dnoch poistenia, budes ju mat z VZ, z akeho platis a matersku to neovplyvni. hlavne si daj pozor, aby si mala zaplatenu poslednu splatku v splatnosti a nemala nedoplatok 😉

kviotecek
17. júl 2012

@janka9900 janka a ak ja som si platila aj pre januarom 2012 dnp potom som sa odhlasil a znova prihlasila mozem ist na PN uz po 26tyz? alebo mozem zobrat OCR na dieta tiez po 26tyz? berem rodicovsky prispevok ktory mi konci august 2013 , januar 2013 mam termin porodu
ak by som isla na PN neovplyvni to moju matersku?

mimkaa2607
17. júl 2012

@gapa ja som na rodičovskom ešte stale ... a dnp som si začala platit nejak od 11.11.2011 ... a z toho minima by som kolko asi platila?...asi - nie asi, ale isto nebudem riskovať, lebo už pri prvej nam to nevyslo a bolo by super, keby nam to teraz vyslo ... mesačne platim 49,13 ... mna aj napadlo, že poradnu mam 10.8 čo už je neskoro ... tak s doktorom to budem neskor konzultovať ... tak dam na tvoju radu a 8.8 sa pojdem nahlasit na to poistenie čo si mi poradila ...

janka9900
17. júl 2012

@kviotecek mozes ist po 26 tyzdnoch, ak mas za posledne dva roky 270 dni poistenia. kedze si tehotna, plati pre teba ochranna lehota 8 mesiacov. mozes ist na PN, OCR kedykolvek do nastupu na matersku... neovplyvni to vysku materskej 😉 ked budes ziadat o PN, OCR po uplynuti poistenia, budes musiet doniest na socialku potvrdenie, ze si bola v case zaniku poistenia tehotna.

oskvarka
17. júl 2012

@petuska86
@kviotecek odhlasit sa mozes aj po dni nieje to obmedzene pokial viem... len ked si poisteny kradsie ako niekolko dni tak ochranna lehota je obmedzena nepametam presne ako ale to ta nemusi trapit...

tinkaaa
17. júl 2012

@oskvarka áno ten papier mi prišiel že mi poistenie končí 27.10. ale to už bude isto aj bábanko na svete,a na materskej budem už určite v septembri
Ja som bola pred prvým tehu nezamestnaná len som si platila to DNP aj počas poberania rodičovského či materskej
Teraz som na PN a mám ďalej platiť to DNP? však resp.toho 27.10. mi zanikne či radšej pre istotu aby tam neboli problémy,že nemám na niečo nárok
Bože načo toto tak komplikujú všetko - aj tak po pol roku zostaneme všetky maminy na tej ich almužne 195€ tak aspoň za pol roka by mohli dopriať človeku trochu viac eur 😅

gapa
17. júl 2012

@janulap
áno

gapa
17. júl 2012

@mimkaa2607
takže ešte raz, nech to mám jednojednoznačné. Trvá ti prac.pomer?