Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

dany85
2. jan 2012

@zabka888 dá, ja som tak začala práve oddnes, ešte stíhaš po starom, len 4.4%, ja som si dala z max vymeriavacieho základu, vychádza to 50.70€ mesačne. Platí tam normálne ochranná lehota 8 mesiacov. Len neviem čo sa stane ak otehotniem teraz v januári, či to stíham či nie 😒

lin123
2. jan 2012

@zabka888 prihlasit sa na DNP mozes stale do konca januara. Od februara sa plati dnp spolu s balikom.

poisonblu
2. jan 2012

@ingulka85 keby sa znovu prihlasis do konca 1/2012, tak budes platit po starom...po 270 dnoch aj ukonceneho DNP mozes cerpat PN, aj materske...podmienka vsak je, aby si mala neptrzite poistenie 26 tyzdnov...DNP by ti zaniklo zo zakona az v oktobri

zabka888
2. jan 2012

@lin123 dakujem a ako je to s tým balíkom? aké sú tam podmienky?

lill7
2. jan 2012

@lin123 veď to som ti chcela vysvetliť že nemusíš mať tých 270 dní naraz, ale stačí v priebe hu dvoch rokov kludne aj s prestávkami - teda keď sa aj odhlásiš, dni nového poistenia sa ti tam prirátavajú, to že môžeš byť v starom systéme ďalších 270 dní je iná vec, stačí aj keď budeš platiť len tých 26 týždňov, ak buďeš dovtedy tehu.

dany85
2. jan 2012

@zabka888 tam platíš myslím 35% vymeriavacieho základu.. ak pošleš mail, prepošlem ti čo mi napísala pani priamo zo sociálky v BA, je to celkom zrozumiteľné 🙂

lin123
2. jan 2012

zabka888 platis cely balik a mas tam aj vymeriavacie zaklady,minimalny VZ je 339,89 co znamena ze by si platiola zaokruhlene 120e. mesacne
viac:
http://www.socpoist.sk/aktuality-dobrovolne-soc...

lin123
2. jan 2012

@lill7 ahaaa 🙂
prepac, toto som stale nechapala..tak to si ma celkom potesila...takze sa mozem odhlasit aj prihlasit uz teraz a bude mi stacit platit 26 tyzdnov do nastupu na matersku. a co podmienka 270 dni v ramci noveho prihlasenia..to teda riesit uz nemusim...ak pojdem na matersku tento rok, tak pre mna bude rozhodujuce obdobie rok 2011 pre vypocet materskej, to znamena, ze by som si mohla teraz platit aj z min. VZ, co povies na tieto moje uvahy?

kristina1818
2. jan 2012

@dany85 ahoj ja som na tom rovnako akurat dnes som to bola vybavovat.. a tiez neviem ako by bolo kebyze otehotniem tento mesiac.. ono to ma byt nepretrzite platene 270 dni pred porodom

dany85
2. jan 2012

@kristina1818 nemusí to byť nepretržite, rátajú sa ti všetky platené nemocenské 2 roky dozadu pred pôrodom, tak sa utešujem tým, že snáď by mi mohlo pomôcť cca 40 dní čo som v roku 2011 odpracovala...

maminka142
2. jan 2012

@lill7 Ďakujem, presne takto som to potrebovala laicky vysvetliť 🙂 Len ešte jedna otazočka, čo ak po tych novych 270 dní, čo si vyplatím, tak sa mi nepodarí otehotnieť? Vratia sa mi nejako peniaze späť? Ešte raz ďakujem 🙂

mimkaa2607
2. jan 2012

ahojte ... mam otazku na vas...ak splním podmienku 26tyzdnov, ale 270dni nesplnim tak sa ako vypočitava materska?...dajme tomu ked si to teraz platim z maxima...

lill7
2. jan 2012

@lin123 tvoja uvaha je spravna, ale kedže tehu ešte nie si, do nástupu na materskú ti ostáva viac ako 26 T a ak
zrušíš DNP skôr ako ti vznikne nárok na materské - teda ak budeš tehu a využiješ ochrannú lehotu, materské sa tuším ráta z posledného VZ pred zrušením poistenia. Skus si to preveriť na SP, keď si budeš dávať novú prihlášku.

zabka888
2. jan 2012

@lin123 a ešte sa spýtam ako to je ked som skončila školu a ešte som nebola zamestnaná? možem si aj tak platiť DNP? z čoho mi to vyrátajú?

dany85
2. jan 2012

@lin123 môžeš si to platiť podľa svojho uváženia, vyberieš si vymeriavací základ a z toho ti vyrátajú 4,4%, ja som sa tak prihlasovala dnes

lill7
2. jan 2012

@maminka142 no to je ten háčik, že peniažky sa ti môžu vrátiť len cez materské resp. PN 😒 Doteraz sa to dalo využiť tak, že sa dali zaplatiť dva mesiace, potom DNP prerušiť a znova začať platiť až na začiatku tehu. Teraz treba veriť, že sa podarí otehotnieť, lebo platiť balík si myslím, že je už veľa 😝 Ale ty keď máš zdravotné problémy, tak minimálne pri tej PN to využiješ.

kristina1818
2. jan 2012

@dany85 pockaj ale tam sa nerataju len platene mesiace toho dobrovolneho poistenia? tam sa rata aj to co za mna zamestnavatel odvadzal????

kristina1818
2. jan 2012

@poisonblu mne dnes na urade povedali ze PN sa tam uz nerata ze len materska

dany85
2. jan 2012

@kristina1818 na sociálke mi povedali že sa zarátava každé ukončené nemocenské do 2 rokov pred pôrodom, čiže ja som v roku 2011 pracovala cca 2 mesiace, pani to videla v PC a povedala že sa to ráta - samozrejme ako to stihnem 🙂

kristina1818
2. jan 2012

vyvsetli mi niekto co znamena tych 26 tyzdnov? ja som si to zacala platit dnes to dobrovolne a musim platit 270 dni

kristina1818
2. jan 2012

@dany85 teraz uz vazne nechapem ja mam odpracovany cely rok 2011 takze mam narok na co?

dany85
2. jan 2012

@kristina1818 270 dní nemusíš mať nepretržite ale do 2 rokov pred pôrodom, 26 týždňov musíš mať nepretržite pred nástupom na materskú - to môže byť podľa zákona 4 týždne pred termínom, 6 alebo 8

dany85
2. jan 2012

no ak máš odpracované a teda ovádzané 270 dní tak ti vyrátajú materskú z vymeriavacieho základu z platu, toto presne neviem lebo zamestnaná som bola krátko takže to ma nezaujíma 🙂 DNP si pracujúce doplácajú popri odvodoch zamestnávateľa aby mali max materskú, nie len tých 65% vymeriavacieho základu či koľko to po novom je..

kristina1818
2. jan 2012

@dany85 dobre cize ak dnes som si to prihlasila s vedomim ze nie som tehotna tak aj keby som teraz otehotnela tak 26 tyzdnov by som to mala mat splatene ... ide len o to ze som si to nikdy pred tym neplatila ale bola som zamestnana cize co teraz? uz nechapem :D

dany85
2. jan 2012

no ak chápem dobre ja tak normálne máš nárok na materskú ale len tých 65% vymeriavacieho základu - platu

nevesticka21
2. jan 2012

kočky ako je to ked už mam zaplatených tých 270 dní?31.12 mi skončilo 270 dni a chcela by som ist na PN ku. viem že na matersku mam narok lebo som v ochrannej lehote ale ako je to s PN? musím sa nahlásiť do 7 dní?alebo je to jedno a mám nárok?dakujem za každu odpoved 🙂

kristina1818
2. jan 2012

@dany85 aha a ked si platim este aj dobrovolne tak sa mi potom vymeriavaci zaklad zvysuje na tych 1100 eur a z toho 60 percent je 660 eur mesacne

dany85
2. jan 2012

nooo...asi tak...aj keď zasa presne neviem lebo ja som písala na sociálku do BA a odtiaľ mi pani napísala že ak si budem platiť po starom 4.4% z max vymeriavacieho základu tak materská mi vyjde okolo 730€ mesačne .. toto ozaj neviem..

lubkagro
2. jan 2012

Ahojte, som teraz na materskej, mam platene z maxima a doplatene 3/2011 mohla by som este vyuzit a ist na marodku po skonceni materskej v maji ?? dakujem

lill7
2. jan 2012

@kristina1818 ak chceš materské aj z DNP, musíš zaplatiť tých 270 dní a otehotnieť stačí počas platenia.