Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

keksicek20
13. máj 2013

@zalka dikes, dufam, ze to vyjde... dam vediet, ked mi dojdu peniaze za PN na ucet 🙂 az vtedy to bude iste 🙂

gapa
14. máj 2013

@keksicek20
som sa čudovala, že ti povedali, že nárok nemáš, nárok máš, dobre si spravila, že pn bola počas md a nie s medzerou (tam bývajú potom problémy s tými dnami medzi napr. s poistením, ak by si už daný mesiac nemala vym.základ. (aj ked musím prečítať všetko, čo ste tu popísali ešte).
Tá prvá pani, čo ti odpovedala si to zjavne zmýlila s rodičovskou dovolenkou, vtedy by nárok nevznikol, ak by si v zamestnaní išla na pn napr.posledný den RD.

lesik
14. máj 2013

@zalka Prosim ta potrebujem tvoju radu.Chystam sa na zakrok do centra asistovanej reprodukcie.A chcem nastupit aj na PN, pretoze ku koncu juna dostanem vypoved,tak nechcem zostat bez prijmu...PN si chcem trosku zvysit,tak by mi pomohlo asi sa prihlasit na DNP.Aky vymeriavaci zaklad si mam zvolit?Maximalny ci staci minimalny?Staci sa prihlasit na DNP asi 2-3 tyzdne pred nastupom na PN? Pocas PN DNP neplatim.Tym padom by som mala PN ratanu aj zo zamestnania a aj z DNP:Dobre tomu chapem?Vdaka a pekny den zelam.

zalka
14. máj 2013

@lesik platila si si niekedy DNP? ak áno kedy skončilo ....

keksicek20
14. máj 2013

@gapa velmi pekne ti dakujem, upokojila si ma 🙂 dufam, ze to ozaj takto bude... dik este raz

lesik
14. máj 2013

@zalka Ano platila nepretrzite tri roky a skoncilo mi 22.10.2012,vlastne mi zaniklo.Vzdy som si platila z maximalneho vymeriavacieho zakladu.Preco?

zalka
14. máj 2013

@lesik no či vôbec vznikne nárok na PN z DNP preto sa pýtam ... ale vznikne ... stačí sa prihlasiť deň, dva pred nástupom na PN ... na DNP ... VZ si zvolíš aký chceš ... pre max. MD je VZ 1179 eur ...

PN bude minimálna ... prípadná MD po 26 týždni od prihlásenia zase maximálna.

gapa
14. máj 2013

@keksicek20
nárok budeš mať, bezpochyby. Len čo som písala, že býva problém, ak pn je od pondelka, takmi napadlo, že to býva vlastne pri vrátení sa z RD do zamestnania a hned pn (nie počas md). Neviem či si zamestnaná, alebo len dobrovolne poistená. Al len dobrovolne, tak aj keby pn vznikla neskôr, tak vlastne by si platila dobrov.poistenie v obd. bez poberania príspevkov.
Ak si aj zamestnaná, tak tam by to bolo zaujímavé, ako to spraví mzdárka. Možno podla toho, či si žiadala už o čerpanie RD?? teda či to berie, že čerpáš RD, či pn.

lesik
14. máj 2013

@zalka Prosim ta a minimalna PN z DNP bude kolko?Asi okolo 200 eur? Ci menej? A zaujimal by ma este jeden fakt.Ak by som cele tehotenstvo bola na PN, t.j. od zaciatku prveho mesiaca az po nastup na matersku dovolenku...Tak materska mi vlastne bude vypocitana z coho? Z tej platby,ktoru som si platila do DNP?Vdaka!

zalka
14. máj 2013

@lesik PN cca 216e ... a MD z toho čo bolo zaplatené pred nástupom na PN .. preto vždy den dva vopred pred PN treba založiť DNP aby bolo z čoho potom MD vyrátať....

lesik
14. máj 2013

@zalka Si mila, vdaka.

rebekasaska
14. máj 2013

Ahoj@zalka chcela by som sa opitat 16teho 5 nastupujem na MD od zamesnavatela aj z DNP kedy si mam ist potom dnp odhlasit aby som ho neplatila

zalka
14. máj 2013

@rebekasaska od kedy si prihlásená na DNP? no odhlásiš sa po skončení MD pred nástupom na RD.

rebekasaska
14. máj 2013

@zalka dnp som si platila cely rok 2011 ,2012januar mi to zaniklo 4.3.2013 som sa bola nahlasit a na PN som nastupila 5.3.2013 a pred nastupom asi kolko?

zalka
14. máj 2013

@rebekasaska ved si v ochrannej lehote z DNP z akej výšky si si platila DNP?

rebekasaska
14. máj 2013

platila som len to najmensie 14e

zalka
14. máj 2013

@rebekasaska tak sa den dva pred nástupom na MD prihlás na DNP .. kedže nastupuješ na MD 16.5. tak sa prihlás na DNP zajtra 15.5. ... z VZ 393 eur .. zaplat cca 4,50 eur ... a toto DNP zruš po skončení MD pred nástupom na RD.

rebekasaska
14. máj 2013

@zalka dakujem si zlata 😉

zalka
14. máj 2013

@rebekasaska rado sa stalo

minky206
14. máj 2013

Mamičky chcela by som sa opytat lebo som pocula ze ked som bola dobrovolne poistena a platila som si od 27.1.2012 do 22.10.2012 najvysiu sumu 50,75eur a som teraz v 8 mesacnej ochrannej lehote termin porodu mam 1.august a nastup na matersku mam 6 tyzdnou pred porodom 20.juna ale pocula som zevraj sa moze nastupit aj 8 tyzdnou pred porodom na matersku..je to pravda?alebo ako to je?dakujem lebo sa bojim teraz ked nastupim 8 tyzdnou tak mi nevyjde ani koruna Dakujem

zalka
14. máj 2013

@minky206 bola si tehotná k 22.10.12? ak si nebola tehotná ked ti končilo DNP tak žiadnu ochrannú dobu nemáš ...

minky206
14. máj 2013

@zalka No v tom obdobi som cca otehotnela ale pan na socialke co tam robi mi povedal ze ked nastupim na matersku do 22 juna to je osem mesiacov od ukoncenia tak by to malo vyjst a to vychadza mi akurat 6 tyzdnou pred porodom a mne vyslo nastum na MD 20.juna tak by som mala byt v ochrannej ze?

zalka
14. máj 2013

@minky206 no záleží od lekára .. aký termín pôrodu napíše ... a nastúpiť z OL môžeš len 6 t pred pôrodom nesmieš 8t pred pôrodom

danamala
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
minky206
14. máj 2013

@zalka OL je co za skratka?

zalka
14. máj 2013

@minky206 OL ochranná lehota

minky206
14. máj 2013

@zalka dakujem

keksicek20
14. máj 2013

@gapa no precitala som si to asi 3-x, co si napisala, no neviem z toho vyjst 🙂 som zamestnana a ziadala som RD rovno pri nastupe na MD....

zalka
14. máj 2013

@minky206 rado sa stalo

asan
15. máj 2013

Ahojte kočky, chcem poprosiť o radu. Som zamestnaná a platím si aj DNP. Teraz od novembra z minima, dovtedy z maxima skoro 3 roky. Chceli by sme druhé bábo a snažím sa otehotnieť (preto si aj platím DNP) ale nedarí sa nám ☹
A náklady na DNP už finančne nezvládam. Preto chcem poprosiť o radu, čo by bolo najvýhodnejšie. Odhlásiť sa a prihlásiť až zistím, že som tehu, alebo stále platiť? A čo by sa stalo ak by som teraz prišla o zamestnanie? Máme to v robote všelijaké. Zamestnaná budem teraz v júni 2 roky. Ak by som otehotnela bola by som celú dobu na PN. Dostávala by som peniaze z DNP aj zamestnania? Prosím poraďte.