Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zuzanaca
20. júl 2010

magdulik....do porodu 🙂

miriam729
20. júl 2010

ahojte platím si nemocenské dva mesiace 47,70 som na rodičovskej dovolenke ale stále som zamestnaná. súvisí s DNPaj výška mojho platu? ked otehotniem a budem na materskej mi povedali že budem poberať aj s DNP aj s práce toho pol roka? je to tak alebo tam je zádrhel? dakujem

juliap
20. júl 2010

@miriam729 ak si budes platit to nepovinne nemocenske, tak ti vide materska cca 550€, ak by si nastupila do zamestnania a isli by odvody zo mzdy, potom uz by ti pocitali matersku zo mzdy, urcite by ti neplatili matersku aj aj, taka moznost nie je ... a vyska platu tiez nema suvis s dobrovolnym poistenim, zamestnavatel ti da taky plat, aky je dohodnuty zmluvou, jedine je, ze ak ti vychadzaju odvody nizsie, ako to dobrovolne, a chces odvadzat tuto ciastku, tak oznamit zamestnavatelovi a ten ti zvysi odvodovu ciastku o nepovinnu cast a teda dostanes menej o tu sumu.

standa82
20. júl 2010

@miriam729 ...pokiaľ otehotnieš, budeš na rodičovskej, a bude ti trvať PP, materskú ti v zamestnaní budú počítať z pravdepod.VZ. Podľa mňa si platíš zbytočne veľa na DNP. Stačilo by ti platiť z rozdielu max.VZ 1116 eur a min.VZ 319 eur. Lebo je predpoklad, že ako pravdepod.VZ ti určia v zamestnaní len min.VZ.

marianne
20. júl 2010

Caute,
to DNP musi byt platene nepretrzite 270 dni na to, aby som dostala max matersku?Alebo ju mozem zrusit po troch mesiacoch a potom ked ostanem tehotna pokracovat v plateni?Vdaka

juliap
20. júl 2010

@marianne pokial viem, tak nepretrzite 270 dni pred nastupom na matersku

marianne
20. júl 2010

Dakujem juliap, myslela som si

magdulik
20. júl 2010

@zuzanaca dakujem 🙂

lucka23
20. júl 2010

@marianne "Nárok na materské z DNP je len vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvalo DNP (hoci aj prerušovane) aspoň 270 kalendárnych dní. Do toho sa započítavajú aj dni iného, už ukončeného nemocenského poistenia"
takze to nemusi byt v kuse. 😉

marianne
20. júl 2010

Takze predsa.Moze mi to prosim este niekto potrvrdit ze je to tak?

lucka23
20. júl 2010

@marianne mam to zo stranky p. Mihala. Ak si uz pred tym mala nejake NP /z poslednych 2 rokov potrebujes mat 270 dni a moze to byt prerusovate/ tak sa ti to proste nascita.

marianne
20. júl 2010

Cize, mozem si to DNP po troch mesiacoch platenia zrusit a ked ostanem tehotna zase zacnem platit a max matersku dostanem.No, to nie je zle.

lucka23
20. júl 2010

dalsia podmienka je ze musis si to DNP z max. vymeriavacieho zakladu platit 26 tyzdnov pred nastupom na matersku. ak splnis obe tieto podmienky tak by si mala mat narok na max. matersku. aj ja to planujem tak urobit ale kedze ja som bola zamestnana do januara tak mi staci DNP zacat platit v takom 6-7 tt.
mna skor zaujima ako je to potom ked uz nastupim na matersku. potom si to DNP jednoducho zrusim?

angika
20. júl 2010

ahojte,,, a jedina podmienka je na vypocet materskej aj z DNP potom tych 26 tyzdnov? neberie sa to tiez tak, ze sa pocita len zo zakladu za minuly rok, teda to co som zaplatila v r. 2009, ked nastupim na matersku v r. 2010?

gapa
20. júl 2010

@marianne
nemusí byť nepretržite.
Ale je dôležité pri DNP, aby od nového prihlásenia na dNP do nástupu na MD (najneskôr 6týžd. pred pravdep. termínom pôrodu, čo ti napíše lekár do žiadosti o materské) uplynulo viac ako 26týždnov. A samozrejme aby to ukončené nem.poistenia spadalo do obdobia dvoch rokov pred pôrodom.
Toto platí podla teraz účíinných zákonov, samozrejme. 🙂

gapa
20. júl 2010

@lucka23
to by bola škoda sa odhlášiť, ked počas poberania materského ti DNP trvá aj bez platenia. Odporúčam sa odhlásiť najskôr podledným dnom poberania materského, ak už potom nechceš DNP platiť. Ale to je skoro teraz, bude záležať podla potom platných zákonov a konkrétnych dátumov a výšky VZ z DNP.

gapa
20. júl 2010

@miriam729
tiež si myslím, že platíš zbytočne vela, ak si si istá, že ti prac.pomer bude pokračovať k nástupu na druhú MD. Ak ti bude trvať PP k nástupu na druhú md, tak sa ti bude materské rátať bud z pravdepodobného VZ v mesiaci nástupu na MD (obvykle je to hrubá mzda podla aktuálnej prac.zmluvy). Tiež ak ti bude trvať DNP a v rozhod.období si platila z maxima (a nemala si v RO iné nem.poistenie, napr. zamestnanie, ktoré by ti vym.základ z DNP znižovala, lebo v súčte zo všetkých nem.poistení môžeš mať v rovnakom období najviac z max. VZ t.č. 1116,75eur).

Z DNP by ti stačilo platiť si z rozdilu maxima a tvojej mzdy podla prac.zmluvy, príp. pridať nejakých 300-500eur , lebo v čase tvojho nástupu na MD môže byť už vyšší max.VZ.

gapa
20. júl 2010

OPRAVUJE!!!!!!!!!!!!!!!!!
nemalo tam byť o 300-500eur ale o 30až 50eur. Bohužial mám stále v tymi EURáčmi problémy, neviem odhladnúť či tisíc korún je cca 30eur alebo 300!!!!! ☹ 😝 😀

miriam729
20. júl 2010

dakujem za ujasnenie 😉
@gapa a možem si to teraz znižiť ? pri prvej materskej som z roboty poberala 36Oeur toho pol roka? na kolko si to môžem znížiť?

lucka23
20. júl 2010

@gapa dakujem za odpoved. to som veru nevedela ze v case poberania materskej mi to trva aj bez platenia. len dufam ze terajsia vlada to cele nezmeni a ja budem platit zbytocne. to by ma asi fakt porazilo 😅

vladka84
20. júl 2010

@gapa mam otazky... ak mozem 🙂
som zamestnana a platim si aj DNP - na socialke mi poradili, aby som splnila vsetky podmienky, takze by som to mala mat v poriadku, nastupujem na MD - od lekara dostanem dve ziadosti - jednu dam na socialku ako DNP a druhu zamestnavatelovi?
po nastupe na MD si dalej platim NP v rovnakej vyske, alebo si ho znizujem, alebo uplne na tych 6 mesiacov prestanem platit?
Dakujem 😉

buducamama
21. júl 2010

Ahojte, ja si tiez platim 47,7 Eur, sice bohuzial uz asi zbytocne, lebo som potratila v 3.mesiaci, ale ked tak to vyuzijem na PNku. V dalsich 2 rokoch dieta neplanujem, takze tiez rozmyslam, ze si po 270 dnoch DNP zrusim. Pocula som vsak, ze tato najvyssia suma 47,7 sa mala k 1.julu znizit. Ale z poistovne nik neda o nicom vediet, co je na tom pravdy? Tento mesiac som uz sumu 47,7 Eur zaplatila. Dakujem.

gapa
21. júl 2010

@buducamama
nie znížiť ale zvýšiť. Každoročne sa mení max. VZ vždy od 1.7. a minimálny VZ by sa mal meniť každoročne od 1.1.

gapa
21. júl 2010

@vladka84
ak máš nárok na materské, tak počas poberania materského neplatíš. Až odo dna po ukončení poberania materského.

andzi
21. júl 2010

@gapa a to jednoducho len prestanem platiť poistné, či ako to je? O materskej mi rozhodnú až po pôrode a dovtedy mám stále platiť alebo kedy mám prestať. 270 dní splním až 15.8. pričom na materskú nastupujem už 1.8. takže platiť budem musieť aj počas materskej. Len neviem kedy mám prestať. To len tak jednoducho prestanem platiť alebo to treba aj nejako oznámiť na pobočke? Dík

gapa
21. júl 2010

@andzi
oznamovať nemusíš nič. Na tvojom mieste by som asi zaplatila za obd. do 15.8, aj ked si myslím, že ani to netreba, že je to preplatok. Ale lepšie preplatok, ako nedoplatok. Ak by si ale porodila skôr ako 16.8., tak treba platiť nadalej, ak materské nebudeš poberať.

andzi
21. júl 2010

@gapa ďakujem, no dúfam, že neporodím skôr, lebo TP mám až 10.9. aj keď stať sa to samozrejme môže. Ak nebudem poberať materské z DNP tak sa odhlásim. Radšej zaplatím ešte za celý august. A ako to mám zaplatiť, treba to zaplatiť štandardne do 8.9. alebo to musí byť uhradené do konca augusta?

gapa
21. júl 2010

@andzi
je jedno, Tak nech sa ti darí a dobre zvládaš tieto teplé dni 🙂

marianne
21. júl 2010

dakujem pekne za rychlu odpoved, gapa 😉

adrianak82
22. júl 2010

Ahojte, ja to tu všetko čítam a aj tak som z toho nejaká tupá... chcela by som sa dať dobrovoľne poistiť, keďže bábatko plánujeme až niekedy koncom budúceho roka, no chcela by som sa opýtať na VZ, z akého si budem platiť poistenie. Neviem sa v tom zorientovať, aký VZ si mám dať ja, keď zarábam 400€ v hrubom. Vedel by mi niekto pomôcť ? Ďakujem veľmi krásne 🙂