Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mirkamurko
23. feb 2010

A ako si to mám zmeniť v SP na25€?ked som od januára začala platiť

zuzanaca
23. feb 2010

zmeniť mozes az po 6 mesiacoch 🙂

gapa
23. feb 2010

zuzanaca,
ráta sa to cez vym.základ a kalend.dni daného mesiaca (aj ked zaokrúhl. VZ velmi neovládam)
460:28dní vo februári x 12dní (17-28.2.) = 197,1428 t.j. asi 197,15
x 4,4% = 8,67 = 8,6eur

andzi
24. feb 2010

martina, ja si myslím, že zmeniť zákon už táto vláda nestihne, idú voľby a nevie sa čo bude po nich, a ak by to aj zrušili alebo zmenili, tak výhody pre tie ženy, ktoré si to už platili za účinnosti staršieho zákona musia byť zachované. Žena si napr. platí 10 mesiacov po 47 € poistné a nedostane nič?

zuzanaca
24. feb 2010

Ďakujem gapa 🙂

gregi11
24. feb 2010

Ahojte. Vedel by mi niekto odpovedať.Ako je to od 1.1.2010 s poberaním RP a zároveň PN a Očr z dobrovoľného nemocenského poistenia. Vopred všetkým ktorí mi vedia poradiť ďakujem. Prajem peký zvyšok dňa.

gapa
24. feb 2010

ak pboeráš RP podla nového zákona, tak v prípade, že by si celý kalend.mesiac poberala nemocenské, príp. ošetrovné +nemocenské, t.j. ani 1den by si nemala bez nem.dávky, tak nemáš nárok na RP za daný mesiac, lebo si považovaná za zárobkovo činnú za celý mesiac. Musíš to oznámiť na UPSVaR, lebo to má vplyv na nárok na RP. Ak ale 1den v mesiaci nebudeš zárobkovo činná, tak podienky na nárok na RP za daný mesiac splnaš.

gregi11
24. feb 2010

Ahoj Gapa.
Veľmi pekne Ti ďakujem za rýchlu odpoveď. Chcem sa spítať ak nemám PN za celý mesiac tak to nemusím oznámiť na UPSVAR.

gapa
24. feb 2010

asi nie, lebo to na nárok na RP nemá vplyv, no radšej sa spýtaj na vašom UPSVaR, mne povedali takto.

gregi11
24. feb 2010

gapa. Vieš tie naše úrady to je jeden veľký chaos. Ešte raz Ti pekne ďakujem.

bamb27
24. feb 2010

ahojte,
mozno ste to co sa chcem opytat uz niekedy preberali, ale nemam cas citat si to spatne, tak by som vas velmi pekne chcela poprosit, ak by sa tu nasiel niekto kto mi poradi co mam robit
DNP si platim uz od roku 2009, minimalnu ciastku ..inak som normalne ze zamestnanec. Za januar tohto roka som este neposlala, lebo si nie som ista kolko... pretoze z minima mi to vychadza na cca. 13,54 € (predtym 13€) ..mozno blba otazka, ale dam ... mam rovno tento mesiac poslat platbu na 13,54 €? ...no tu predpokladam, ze ano. A dalej by som chcela vediet ze nakolko som 6tt, a chcela by som dostavat maximalnu matersku, o tu zvysenu platbu (vychadza mi asi na 14,72 € ked vypocitam 4.4% z rozdielu medzi maximom a mojou hrubou mzdou) ...o to si mam nejak poziadat, ci odhlasit/prihlasit, alebo co vlastne mam robit. Viete mi niekto poradit prosim? ..ak som to napisala moc chaoticky, mozem to napisat este raz 😅 ...tak sa ospravedlnujem

gapa
24. feb 2010

za január si mala zaplatiť 14eur z VZ 319,58eur, čo je nové maximum.

Ak napr. dnes dáš odhlášku a hned prihlášku na zajtra z VZ (rozdiel max.-vz zo zamestnaia), tak by si mala v pohode nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od tohto nového prihlásenia (to je podstatné) ak si ozaj v 6tt.

zuzanaca
24. feb 2010

gapa chcela napísať, že 14 eur je nové minimum, nie maximum 😉 😀

bamb27
24. feb 2010

gapa, dakujem... odhlaska/prihlaska priamo na soc. poistovni, ze? ...a mam na to cas dokedy? ...max. do 8tt? 14€ z VZ 319,58 - nove maximum? ..nie minimum?

bamb27
24. feb 2010

a maximum je vlastne kolko? 😕

bamb27
24. feb 2010

a... uz mam, maximum je teda 1 084,55 € ..vsak?

marianne
24. feb 2010

Vdaka Gapa za odpoved, cize dobre tomu chapem, ze 4mesiace nebudem na RD a nebudem mat prijem od zamestnavatela lebo budem na neplatenom volne,len mi bude trvat pracovny pomer a aj tak sa mi to bude pocitat do 270dni.A tych 270 dni musi trvat nepretrzite?

klara20
24. feb 2010

ahojte, prosim vedel by mi niekto poradit ako je to s DNP?
ja si platim mesačne 13 eur, som zamenstnanec, tak mi povedali že mám platiť v sociálnej poisťovni, moja hruba mzda je 800 eur.
Platím to teda hlavne preto,aby som mala najvyššiu matersku, ak by som bola tehotná.
Nie som si istá, či tá suma 13 eur je správne vypočítaná....?
Dokedy musím platiť to DPN, keď budem v ktorom mesiaci tehotenstva?
Ďakujem

klara20
24. feb 2010

a ešte som zabudla dodať, že už to platim vyše 270 dní

kingstonka
24. feb 2010

ahojte...do ktoreho dna v mesiaci musi byt DNP zaplatene?

gallina
24. feb 2010

DNP musí byť zaplatené do 8.nasledujúceho mesiaca, čiže za február 2010 by si mala zaplatiť do 8.3.2010 atď..
Mňa by zaujímalo, že čo sa stane ak nezaplatím za jeden mesiac (zabudnem alebo nebudem mať eurá na účte)? ☹
Sú nejaké sankcie alebo mi to zrušia?

silvia123
24. feb 2010

do 8.-meho nasledujúceho mesiaca, t.j. napr. za február do 8.marca atď.

bejkn01
24. feb 2010

Dievčatá poraďte mi,
od júna minulého roku si platím DNP z maxima. Do konca tohto roku by som chcela otehotnieť,íst na materskú a porodiť - dúfam, že sa mi to podarí.
Takže potom budem mať rozhodujúce obdobie 2009 a kľudne si môžem ísť dať zmeniť DNP na platenie z minima?
Prosím Vás pomôžte mi, či dobre zmýšľam. Aby som to mohla ísť ešte do konca tohto mesiaca zmeniťna platenie z minima. Nieže urobím nejakú sprostosť.

silvia123
24. feb 2010

bejkn01 Ak sa ti mimčo narodí v roku 2010 bude tvojím RO rok 2009!!! Vtedy si môžeš ísť zmeniť VZ tento rok tak ako si chcela. Takže si musíš s tým otehotnením švihnúť 😀 .
Prípadne ak by si to nestihla a mimino by sa malo narodiť v roku 2011, tvojím RO bude rok 2010, takže ja osobne by som ti potom doporučila si ďalej platiť z maxima a potom prípadne keď už budeš mať splnenú podmienku 270 dní platenia DNP ísť na PN-ku na rizikové a vtedy nemusíš platiť DNP a zároveň dostaneš pekné peniažky z PN.
No dúfam že mám pravdu 😀 ak nie, tak už radšej sem prestanem chodiť, lebo ja to tak mám prešpekulované 😀

gregi11
25. feb 2010

Dobrý deň. Mala by som otázku, či si aj invalidný dôchodca môže platiť DNP.

lubica69
25. feb 2010

Gapa prosím ťa jedna otázočka Inak mám vo všetkom dúfam jasno Po splnení podmienky DNP 26 týždňov(samozrejme aj predchádzajúceho nem.poistenia270dní) je možné odhlásiť sa z DNP či treba pokračovať Segra teraz totiž potratila 26 týždňov bude mať ukončených v júni ale takého pol roka sa žiaľ o ďalšie bábo pokúšať nemôžu tak len chcem vedieť či má pokračovať v DNP alebo sa môže v tom júni už odhlásiť a vydá jej to na maximálnu materskú potom V TPP stále je Ďakujem krásne

gapa
25. feb 2010

lubica,
ked sa odhlási, tak ak otehotnie, tak znovu sa musí prihlásiť do 8tt a splniť nových 216týždnov, ak ešte stále bude platiť takýto zákon. Lebo k nástupu na MD musí bud trvať nem.poistenie, alebo musí byť v tzv. ochrannej lehote po jeho ukončení, resp. čerpať nem.dávku, ak nem.poistenie skončilo počas tehotenstva. A nič z toho by neplatilo, ak by teraz ukončila DNP.

gapa
25. feb 2010

bejkn,sylvia,
záleží kedy (v kotorom roku) nastúpiš na MD, nie kedy sa dieťa narodí. T.j. podla dátumu nástupu na MD=vzniku nároku na materské sa stavovuje rozhodujúce obdobie 🙂

gapa
25. feb 2010

bamb,
ako napísala zuzana, 319,58eur je nové minimum (nie maximum, ako som preklepla) 😲 😅

prihlásiť sa môžeš z cca 1084,55eur mínus tvoj VZ zo zamestnania

gapa
25. feb 2010

galina,
nezrušia. Budeš mať nedoplatok a ked zaplatíš za další meisac bez napr. špec.symbolu, tak táto platba sa spáruje s posledným nezaplateným obodbím. Ak budeš mať nedoplatok, tak nebudeš mať nárok na nem.dávky.