Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nelynka
17. apr 2012

@zalka tak super potom, sice si pockam kym im pride za tych 6dni rozhodnutie z ceskej socialky ale to nevadi, hlavne ze peniazky dostanem potom..
dakujem velmi vemi pekne..
to uz potom bude stacit ked si prepisem PN az v tom july, aby som dostala maximum co si platim a super 😀 😀 😀
dakujem este raz velmi pekne za radu

ladybird22
17. apr 2012

@mima595 dakujem pekne za info,ja som mala minimalny plat, takže preto som rozmyšlala nad balikom poistenia,aby mi vyšla vyššia podpora 😉

zuzanamatko
17. apr 2012

Ahojte baby, potrebovala by som poradit, som na PN a v piatok by som mala ist na kontrolu, ale ochorel mi syn a zajtra ideme ku doktorke s nim a radsej by som si zobrala očr a Pn by som ukoncila,myslite,ze by sa to dalo?Platim si len dnp.

janka9900
17. apr 2012

@kwatka som rada, ze ti to vyslo 😉 niekedy nechapem ako mozu na pobockach robit taketo tetusky 🤐

zabka60
17. apr 2012

AHOJTE ZIENKY...budem moc vdacna,ked mi poradite v mojom probleme...som zamestnana na dobu neurcitu 4 roky a dnes mi bolo oznamene,ze dostanem vypoved,kedze netaham nadcasy,na to mam papier od lekara,aby som netahala nadcasy a nocne koli srdcu...ak by ma nahodou vyhodily a mam narok na Dnp 27.5.2012,tak ako by som to mala zaplatene??platila som si mesacne 28€...dakujem vam krasne,bo som s tych vsetkych zakonov a paragrafov aj ja vykrutena jak ten paragraf.....este raz vdaka za kazdu radu

janulap
17. apr 2012

@zalka
ale @barborav by nemala z DNP nastupit 6 tyzdnov pred porodom?Uz sa to tu riesilo,ze zo zamestnania moze aj 8 tyzdnov,ale z DNP 6 tyzdnov-ani o den skor,ani o den neskor....

ewca99
17. apr 2012

ahojte chcem sa opýtať som tehotná a som na PN platila som si aj DNP, takze teraz by mi to malo ist z ochrannej lehoty, moja otazka znie bude mat vplyv niak to ze som na PN na matersku?a este by ma zaujmalo ci mi bude pocitana PN iba z platenho DNP alebo bude aj zo zamestatnania kedze som pracovala 3roky vkuse. Prislo mi vyrozumienie zo SP ze z DNP mam narok na 8eur denne, takze budem dostavat len tu sumu 240eur alebo k tomu pripocitaju aj sumu z toho zamestania? neviem ci ste ma pochopili ale hadam ano..dakujem za kazdu odpoved lebo som s toho zmatena ☹ ...dakujem

zalka
17. apr 2012

@janulap ale @barborav bude mať aktívne DNP nie ochrannú lehotu a to je rozdiel .

zalka
17. apr 2012

@ewca99
A si ešte zamestnaná? Alebo nie? Dávala si si vypísať u lekára 2x PN?

janka9900
17. apr 2012

@zabka60 podla mna, ak by si isla na PN do 7 dni, po vypovedi, mala by si narok na PN zo zamestnania, aj z DNP, pretoze by sa ti do 270 dni zaratali aj dni ukonceneho poistenia zo zamestnania. tvoj VZ je cca 636€. z toho by si mala narok prve tri dni PN 25% a dalsie dni 55% (cca 11€/den)+ P N zo zamestnania. ak by si vsak nesla na PN hned, mohla by si ist az po skonceni DNP- do 7 dni, ak by si bola tehotna, tak ochranna lehota je 8 mesiacov... @zalka , je to tak? 🙂 radsej sa ta pytam 😅

zabka60
17. apr 2012

@janka9900 no je to riadny zmatok,vdaka za radu,tak si este pockam teda na dalsiu aky bude nazor 😉

mirkave
17. apr 2012

@betyna8 som zamestnana.a bola som od novembra doteraz na dlhodobej pn kvoli tehu.teraz som uz oficialne na MD.materska mi bude pocitana aj zo zamestnania aj z dnp.tak mi bolo povedane.vyjadrenie mi zatial este neprislo,ale dufam,ze to bude vsetko ok.

ewca99
17. apr 2012

@zalka ano este stale som zamestnana len teraz z roboty nic nedostanem lebo mi už prešlo 10 dni ktore platil zamestnavatel...a PN som si daval vypisovat 2krat ale zo socialky mi prislo len ten papier co sa tyka DNP...tak preto neviem ako to je :( a ma vplyv to ze som PN na matesrku?budem ju tym padom dostavat nizsiu?kedze som v OL?

zalka
17. apr 2012

@ewca99
nie PN nebude mať vplyv na materskú.
Asi si šla na PN na konci mesiaca, takže vyrátali Ti DNP , a zatial nevyrátali náhradu zo zamestnania.

ewca99
17. apr 2012

@zalka sla som uz vo ferbruari niak 22.2. to som bola v nemocnici a teraz niak tak do 3.3. bolo tych 1O dni iba...takze mi pride este asi zas niake vyjadrenie co?papiere za marec som zaniesla do SP uz niak 22.3. tak mi kazal doktor.za februar mi prisli peniaze z DNP a teraz este nic tak neviem ako natom som, preto sa pytam.

zalka
17. apr 2012

@janka9900 dobre píšeš, lepšie by som to ani ja nenapísala @zabka60 a ty nemáš zťp alebo invalidný dôchodok kvôli srdcu? Ak by si mala tak zamestnávateľ by ťa nemohol prepustiť len tak jednoducho.

zalka
17. apr 2012

@ewca99
a prechodky si obe dala na SP? Možno zamestnávateľ zabudol posunúť PN do SP, a preto Ti zatial nevyplatili náhradu. Skús volať aj zamestnávateľovi.
Len mne to vyjadrenie prišlo naraz, koľko mi dávajú za DNP a koľko mi dávajú zo zamestnania, no nemala som to tak na prelome mesiacov ako ty. Už len môže byť že ten zamestnávateľ zabudol.

ewca99
17. apr 2012

@zalka no oba papiere tie ziadosti na peniaze za mesiac marec som si osobne zaniesla na SP, takze neviem co teraz ci cakat alebo sa ist opytat...ci zamestnavatel este niaky iny papier posiela?

zalka
17. apr 2012

@ewca99
No lekár Ti vypísal 2x PN, ty máš 2 ks zelený papier, na SP si odniesla po jednom kuse červený a čierny, a zamestnávateľovi si tiež dala červený a čierny. Jeden z týchto papierov musí zamestnávateľ po 10 dni ak trvá PN doručiť do SP.
Ak tvoja PN trvá viac ako mesiac, tak prechodky môžeš nosiť sama na SP, ale zamestnávateľovi vždy musíš doručiť kopiu prechodky aby ťa ospravedlnil v práci. To si spravila?

ewca99
17. apr 2012

@zalka áno tak uvidime ešte čo a ako a podľa toho ak nič nepríde pojdem sa popytať radšej aj do roboty, aby som vedela, neviem ale ci ma v robote tu kopiu prechodky ci si to robila ak ju nema moze to byt tym?preto mi nic nemuselo prist ziadne vyrozumenie?

zalka
17. apr 2012

@ewca99
Teraz nechápem, písala si, že ty osobne si prechodky zaniesla na SP. To si bola v robote a mzdárka Ti to kázala či?

ewca99
17. apr 2012

@zalka ano bola som v robote ale mzdarka tam nebola vtedy ale niaka ina zenska a tak som vybehla este za sefom ze som stale PN a sla zas dole k tej zenskej a ona ze nech si tie papiere teda zanesiem na SL a neviem ci si urobila kopie, zdala sa mi riadne mimo z toho.

zalka
17. apr 2012

@ewca99
no ak mzdárka je tiež na PN tak ozaj nemal asi kto poslať po 10 dni papiere na SP, zisťuj volaj do roboty mzdárke, na SP, prečo nemáš vyplatenú PN zo zamestnania. Ináč neporiešiš.

ewca99
17. apr 2012

@zalka asi to aj tak urobim...velmi pekne ti dakujem za cas a rady, fakt som nevedela co a ako 😉

zalka
17. apr 2012

@ewca99 no iné ma nenapadá. Ako tiež som sa divila ked som na prelome mesiacov bola PN, a neposlali mi prachy zo SP za DNP. Tak som volala, a vysvetlili mi že pošlú na další mesiac. Lebo si chceli zjednodušiť robotu.

ewca99
17. apr 2012

@zalka však uvidím počkám čo a ako ešte tento týždeň a keď nič tak si to obvolám všetko radšej..naozaj ti veľmi pekne ďakujem 🙂

salvinka
17. apr 2012

Ahojte maminy.. vie mi niektora z vas poradit?
Dnp si platim od 2.januara 2012 este po starom.. 270 dni ubehne koncom septembra.. v pripade ze v septembri uz budem tehu, mam narok aj na PN z Dnp alebo iba matersku? je moznost ze by som si uplatnila obidve davky? alebo sa to navzajjom vylucuje??

zalka
18. apr 2012

@salvinka
Ak budeš tehotná k dňu skončenia DNP, tak máš ochrannú lehotu 8 mesiacov. A áno môžeš mať aj PN platenú z DNP, len treba preukázať tehotenstvo priložením potvrdenia od gynekologa.

filiatko
18. apr 2012

@zalka este ak sa mozem opytat ohladom OL v DNP. Kedze som na RD, a DNP podla starych podmienok mi konci k 7.7.2012, a keby som dovtedy otehotnela, napr. ku ukonceniu DNP, bola by som v oL 8 mesiacov. Z toho co ste pisali predtym ak tomu dobre rozumiem, vypisanie na MD by mi ukoncilo OL, slo by nove nemocenske poistenie. Kolko tyzdnov mam ist na MD 8 alebo 6, kedze som bola predtym zamestnana, teda PP nebol ukonceny.Potom by mi nebola vyplatena materska aj DNP aj od zamestnavatela?Alebo ako to vlastne funguje, a kolko sa vlastne dava z DNP, ked si platim z maxima? Mam pokracovat v plateni z noveho balika? a davat max? Ak sa mozem opytat kolko to asi je?dakujem

janulap
18. apr 2012

@zalka
dakujem,tak tak je to teda.Tak v case DNp to nevadi,ale v OL si treba na to dat pozor,ze?Mne DNp konci 7.10.2012.Na MD by som mala mat nastup(ak dobre ratam,prosim oprav ma ci ratam dobre tych 6 tyzdnov) 20.10.2012 a tp mam 1.12.2012.
Tak mne to vychadza nastup na MD v OL tak musim nastupit uz len tych 6t pred tp,ze?Dakujem 🙂