Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gabina23
8. dec 2011

Prosím Vás o radu dievčatá
som zamestnaná a od 1.7.2011 som Dobrovoľne nemocensky poistená z minimálneho vymeriavacieho základu. Keďže sa mi podarilo otehotnieť dňa 15.11.2011 som si dala odhlášku a následne prihlášku na max. VZ. Bude sa mi materská rátať z Min VZ keďže aj keď si budem môcť poistenie doplatiť ale tých 26týždnov z maxima nesplním? Termín pôrodu je Júl a od začiatku tehotenstva som na PN čo predpokladám zostanem do konca.
Ďakujem za odpoveď

bila.maria
8. dec 2011

@ludinka takže to potom nieje až také strašné, len treba dovtedy otehotnieť ? ;) tak tomu rozumiem? ak už prešvyhnem ten 270 den tak už nič ?

bila.maria
8. dec 2011

@ludinka a bude to tak platiť aj od nového roka? pozriem sa doma do papierov lebo teraz som v práci. Ale tak do apríla by som mala potom čas. ja som myslela, že od 1.1 všetkým automaticky zrušia. Tak potom si to ustrážim a ked sa podarí tak bude super

ludinka
8. dec 2011

@bila.maria zrusia to ale dovolia kazdemu doplatit tych 270 dni

martinkaf
8. dec 2011

Ahojte, urcite to tu uz niekde odznelo ale je toho vela tu na citanie...Chcem sa opytat. Teraz od novembra si platim maximum na DNP a uz dlhsie planujeme dalsie babatko...Mam v tom doslova a do pismena gulas...co ma zaujima je ze ked som to len teraz zacala platit ci tych 270 dni sa rata do porodu alebo do otehotnenia.. som po operacii ( konizacii ) a co sa stane ked nebudem mat podmienku 270 dni a zostanem PN bude sa mi to potom pocitat so materskej?dakujem baby za skoru odpoved :D

mirkave
8. dec 2011

bola som vcera na socialke a ked som sa spytala ohladne dnp,tak pani len povedala,ze to nieje podpisane prezidentom.nic nove a presnejsie som sa nedozvedela........

renata1973
8. dec 2011

mamičky a tak sa zmobilizovať a opäť udrieť do útoku a napísať prezidentovi. Všetky sľuby čo nám dal minister a premiérka padli, keď mohli lekári tak mi nie? Inak dúfam, že také emaily prezidentovi by fakt neboli na škodu. Dúfam, že to ešte nepodpísal, lebo to nie je ešte zverejnené. 🙄

hankky
8. dec 2011

Na topkach je ze zvysia rodicovky prispevok o 4,60 a rodinne pridavky o 0,53 eur 😀 Skoda ze ked uz rusia to DNP tak nezvysi na kazdeho...

oktavia
8. dec 2011

@renata1973 ja som už písala a aj na FB na stránku ministerstva soc.vecí a rodiny, zatiaľ veru nikde nespomínali, žeby to prezident podpísal.
@hankky zaujímalo by ma , odkiaľ prišli na tie smiešne sumy, veď je to výsmech matkám rovno do očí 😠

renata1973
8. dec 2011

aj ja som písala, ale jedno sa mi nepáči, že nech teraz vystúpia tie mamičky čo pred rokom toľko kričali ako náš "výbor" a nech napíšu prezidentovi, že taká dohoda nebola. 🙄

fide
8. dec 2011

@astonka my sme asi rovnaky pripad ja som si zacala platit DNP z min. a za 2 dni som zistila ze som tehotna ...asi 7 dni po ovu 😎 no mne tam beha 7 dni takze matersku nedostanem ani z minima....som prihlasena od 12.9 a termin mam na posledného maja. uz teraz som na rizikovom a prve babo som tiez rodila skorej. som nezamestnana a na soc. poistovni mi poradili sa zamestnat aby som mohla cerpat PN z dnp....tak moj manzel teraz ide behat a hladat dobru dusu ktorá so mnou uzatvori pracovny pomer aby sa mi aspon tie peniazky vratili ktore som do dnp dala neviem ci sa to podarí vybavit nam ale nozno to pomoze tebe ak si zamestnana...

astonka
8. dec 2011

@fide hm no uvidim ja to budem mam o chlp, šak uvidime asi to budem platit dalej využijem potom pri PN,ja pracujem...

jucuska
8. dec 2011

Baby, ak si platím DNP od septembra, som tehotná a nezamestnaná, mám už teraz právo na nejaký príspevok z DNP alebo až po uplynutí 270 dní?

sympa1
8. dec 2011

@jucuska az PO

jucuska
8. dec 2011

@sympa1 ďakujem 🙂

fide
8. dec 2011

@astonka tak to mas jednoduchsie ako ja ... ja som si myslela ze mi ide o jeden den no v skutocnosti po riadnom prepocitani je to tyzden a este hned na zaciatku som sa chcela dat na max ale ma odhovrali ze max staci az pol roka pred tym ako sa babo narodi... teraz som rada v podstate keby ze si platim 45 eur mesacne cely cas a pre 7 dni by som nedostala matersku asi by ma slahlo kedze som nezamestnana iba na RP....a manzel ma 350 eur plat.tak pre nas je kazda koruna dobra....

astonka
8. dec 2011

@fide hm no veru mate to tažke no...
no tažko bude teraz asi s hladanim prace...
uvidime šak ani na tom socialnom neviedia ,že čo vlastne bude ked som tam volala 😖

aknedz
8. dec 2011

@fide prepac a mozem sa spytat? Da sa to teda doplacat aj ked si na urade prace? mLebo ja si to platim od septembra a doplacam si do maxima cca 32 eur, chcela by som ale odist z momentalnej prace a zrejme budem isty cas na urade, tak ze ci si to budem moct dalej platit 🙂

milena35
8. dec 2011

@jucuska ak mas nejaky ukonceny pp v obdobi 270 dni spatne.....mozes ist na pn po 26t platenia dnp.....ak nie .tak az po 270dnoch

jucuska
8. dec 2011

@milena35 pracovala som ale len na dohodu, to neplatí?

fide
8. dec 2011

@aknedz ahoj no ja som na rodicovskom dcera ma 2 roky a dalo sa mi a myslim ze sa ti da ak mas z coho platit ale potom sa ti aj suma bude asi zvysovat lebo ja si z min platim 15 a z max by som 45 ak to porovnam z tebou tak je to rozdiel ...asi cim mas nizsi prijem tym viac si priplatis aby ti vyslo max... tak ale neviem isto....

fide
8. dec 2011

@milena35 na ako dlho musi byt ten pracovny pomer???

aknedz
8. dec 2011

@fide ano ano, zavisi to od momentalneho hrubeho prijmu, takze predpokladam, ze materska je asi nizsia ako 350 hrube(ako u koho) tak sa to potom - ten priplatok podla toho zvysuje - ak chces mat maimalnu matersku

fide
8. dec 2011

@aknedz no ja mam 200 eur RP

kikula13
8. dec 2011

Ahojte,potrebovala by som poradiť,som nezamestnaná poberám RP a platím si DP z max,ale ja by som chcela ísť na PN v januári a toho 1. februára sa prihlásiť na ten balík,dá sa to aj počas PN?

fide
8. dec 2011

este prosim vas kamoska sa hce ist dnp po starom, zajtra a mozno este dnes... este ju poistia alebo ako to je ??? chcu mat babo a je aj zamesnana...len nevie ci ju este budu chciet a ake ma potom povinnosti

veronka
8. dec 2011

baby, takže kľudne sa môžem ísť prihlásiť na DNP (do 31. januára po starom?), aby som si doplatitla 270 dní a mozeme sa zacat snazit?

veronka
8. dec 2011

co v pripade ze zostanem tehotna a porod bude vychadzat na začiatku roka 2013? kedze budem este v ochrannej lehote, tak mi bude tiez vyplacana materska z DNP? dakujem

luccille1
8. dec 2011

Ahojte ak by niekoho zaujimalo co napisali z SP, co sa tyka ochrannej lehoty, 270 zaplatenych, tehotna k tomu:
Na PN-ku sa ochranna lehota nevztahuje, jedine kebyze nastupim do 7.2. To sa mi zda dost nefeeeeeeer.....
Nárok na nemocenské a materské vzniká aj po zániku nemocenského poistenia v ochrannej lehote. Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia a poistenkyni, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva trvá ochranná lehota osem mesiacov. V prípade, že prezident Slovenskej republiky podpíše novelu zákona o sociálnom poistení a táto novela zákona vstúpi do platnosti dňa 01.02.2012, dobrovoľné nemocenské poistenie Vám dňa 31.01.2012 zanikne. Následne budete mať možnosť sa opätovne prihlásiť na dobrovoľné poistenie, avšak v takom prípade, bude povinná platiť tzv. balík poistení. A preto, ak sa rozhodnete platiť si dobrovoľné poistenie aj po 01.02.2012, budete musieť platiť poistné do všetkých fondov, teda budete platiť súčasne nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a taktiež poistenie v nezamestnanosti.
Ak sa rozhodnete, že si dobrovoľné poistenie nebudete platiť po 01.02.2012, nárok na nemocenskú dávku Vám vznikne napriek tomu v rámci ochrannej lehoty. Z uvedeného vyplýva, že Vám nárok na nemocenskú dávku po zániku nemocenského poistenia vznikne, ak Vás lekár uzná za dočasne práceneschopnú do 07.02.2012. Nárok na výplatu materskej Vám vznikne iba v prípade, ak v čase ukončenia dobrovoľného nemocenského poistenia budete tehotná.