Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

petraas
9. jan 2012

@ivka1983 to neva ze si nezamestnana ale si pisala ze si bola pred tym zamestnana takze tie dni sa ti moze priratat k tomu dnp a tym padom asi dostanes pn zo toho co si odvadzala ked si bola zamestnana alebo z toho minima ako tu baby pisu...ale mna sa nedrz ja to s istotou neviem to pisem len co si myslim ze ako som ja tu pani pochopila

ivka1983
9. jan 2012

@mirkave ano, tak to je. PN mi dajú z minima. Ale vraj ak budem mať 26t,tak si môžem nárokovať na vyššiu z maxima. Ale to netuším,ako poviem svojej lekárke,ako to dievčatá robia. Stále píšu,že to doktorka len tak dá. Ja sa pri svojej trasiem každou návštevou a to idem iba pre lieky. ☹ Ďakujem, som rada,že viem,že to nemá vplyv na vypočet materskej,si milá.

mirkave
9. jan 2012

@hetino pocas materskej alebo pn cerpanej z dnp sa neplati nic.po skonceni materskej nemusis nic rusit nakolko sa samostatne dnp zrusi automaticky zo zakona 1.2.2012.ty len teraz zanesies papier o ukonceni pn a papier na materske do socialky......

ivka1983
9. jan 2012

@petraas Máš pravdu Petra, oni vraveli,že z minima mi to vyplatia. A už rozumiem,čo píšeš...vlastne odvody z práce mi spravili to,že môžem mať PN z DNP.

hetino
9. jan 2012

@ivka1983 rozhodnutie mi este stale neposlali a to som papiere o pn odovzdala asi 16.decembra.Cakam este tento tyzden,no neviem.A pocas MD teda mesacne neplatim,lebo znama mi spomenula,ze som to nemala patit ani ak som na pnke.

hetino
9. jan 2012

@mirkave ahaaaa,tak je to.Dakujeeem 🙂

ivka1983
9. jan 2012

@hetino viem len to,že ak si bola na PN,mohla si si uplatniť PN z DNP a + by si bola oslobodená od platenia. Možno sa to dá aj spatne,neviem.

mirkave
9. jan 2012

@hetino ja som papier na socialku dala 30.novembra a stale nemam vyjadrenie,lebo nejake papiere nemali od mojho zamestnavatela ☹ .......
@ivka1983 narovinu povedz lekarke o co ide.

gapa
9. jan 2012

@petraas
odpvedala som ti cez ip, no dám to aj sem

1. ak ti skončil prac.pomer počas Rd, tj napr. dovršením 3rokov dieťaťa a po RD ti netrvalo nem.poistenie ani 1den, tak ti neplynie zo zamestnania žiadna ochr. lehota!!! (ani 7dnová, a ani 8mesačná, ak pp skončil počas tehotnestva, lebo nem.poistenie ti zaniklo už nástupom na RD a nie až ukončením prac.pomeru)

2. ak platí 1., tak nárok zo zam. na nemocenské nemáš a predpokaldám nemáš ani žiadne dni trvajúceho nem.poistenia pre náro na nemocenské z dnp, ktoré by sa mohli k dnom dnp prirátať (ak dva roky dozadu sú len dni RD zo zamestnania)

3. teda nárok na nemocnské v takom prípade môžeš získať len z dnp, ak pn vznikne po uplynutí 270dní z dnp.

ak však pp skončil inak, ako počas Rd, alebo počas dvoch rokov späť si mala aj dni nem.poistenia okrem RD, tak je to inak.

hetino
9. jan 2012

@ivka1983 to som si uplatnila hned ako mi vznikol narok.Takze teraz si odovzdam ukoncenie PN/ky a zaciatok MD.

ivka1983
9. jan 2012

@mirkave no, teraz neviem,či čakať až to ukončí sama a vyrukovať po pár dnoch s tým,že ju chcem naspať. Alebo už teraz povedať o čo ide,teda potrebujem zrušiť a nanovo. Je to dosť ponižujúce takto sa "vyhovárať".

petraas
9. jan 2012

@gapa ale preco by som nemala narok aj zo zamestnania ked za mna zamestnavatel riadne vsetko odvadzal? nechapem?! co s tym ma v takomto pripade rodicovska? ja akurat viem ze keby som bola na odicovskej a popri tom by som pracovala a zamestnavatel by za mna nic neplatil pretoze na rodicovskej to za mna plati stat tak v tom pripade by som narok nemala to je jasne...ale ked za mna vsetko riadne platil aj ked som poberala aj rp tak by v tom problem nemal byt, nie?

ivka1983
9. jan 2012

@hetino to je dobre,že si si uplatnila PN z DNP,ale aj si si vyžiadala peniažky naspať? Mne to odporučli až po ukončení Pn,ale ak ty si na MD,tak možno až potom.

mirkave
9. jan 2012

@ivka1983 ponizujuce,clovek sa citi jak debil-poznam to.ale ide o nase peniaze.a radsej vsetko povedat ako byt ticho....drzim palce 😉

hetino
9. jan 2012

@ivka1983 nie,nevyziadala.Jedna kocka mi tu pisala este taku vec,ze si to mam dat do rocneho zuctovania,tak este to si teraz ked tam pojdem vyziadam.

ivka1983
9. jan 2012

@mirkave Máš pravdu, asi by ma zožieralo "sedieť doma a čušať" a pritom ľutovať,čo som si mohla vyslúžiť aspon na niekoľko mesiacov 😉 Dakujem, skúsim to, máš pravdu. Môj priateľ má rovnaký názor.

gapa
9. jan 2012

@petraas
tak si to treba rozpitvať. Ty si bud čerpala rodičovskú dovoleku alebo si pracovala. Oboje z jedného prac.pomeru nemožno. Takže:
1 bud si z jedného prac.poemru čerpala RD a v druhom si pracovala (môžeš mať aj 2prac.pomery u jedného zamestnávatela)
2. bud si poberala rodič.príspevok (ale nie RD) a pracovala
3. ešte teoreticky si mohla čerpať RD a pracovať na dohodu (ale v takom prípade sa neodvádzajú odvody)

každý prípad je o inom, tj. nemôžeš hovoriť, že si čerpala RD, ak si napr. len poberala RP, lebo to je potom dezinformácia pre niekoho, kto ti chce správne odpvoedať!!! ;)

a platí, čo som ti písala do IP, ak platí č.2

petraas
9. jan 2012

@gapa tak som ti dala potom zle info. nie som na rd ale cerpam rp...no prepac...ja som mala info ze najprv si na materskej dovolenke MD a cerpas matersku a ked ti skonci materska tak si na rodicovskej dovolenke RD a cerpas rodicovsky prispevok RP...taketo info mam z upsvar u nas v meste...takze zasa zle info a potom ta tu mylim...ach jaj

petraas
9. jan 2012

@petraas RD to je teda dovolenka zo zamestnania ak som to spravne pochopila?

petraas
9. jan 2012

@gapa no uz si pisem sama seba🙂)) uz toho mam asi dost mala by som ist spat🙂)
RD to je teda dovolenka zo zamestnania ak som to spravne pochopila?

ivka1983
9. jan 2012

@petraas materskej dovolenke, nakoľko materská dovolenka je voľnom z práce, ktoré žene poskytuje zamestnávateľ.

ivka1983
9. jan 2012

@petraas 34 týždňov má matka nárok na MD, ako ti skonci materska budes dostavat uz len rodicovsky prispevok

gapa
9. jan 2012

@petraas
ty môžeš šerpať RD (rodič.dovolenku=volno v práci, kedy máš ospravedlnenú absenciu), ale ak si v práci, tak nečerpáš RD, lebo nemáš absenciu!, len poberáš RP (rodič.príspevok). To si netreba mýliť, sú to dva odlišné pojmy.

Inak som už vypla pc, no mi napadla dalšia vec, že neivem, či je možné, aby ti prirátali dni ukončeného np zamestnaca k dnom dnp, lebo boli súbežné. By som na tvojom mieste napísala na poradna@socpoist.sk a napísala:
môj pp trval od xx.xx.xx do xx.xx.xx, z toho som od xx.xx.xx do xx.xx.xx čerpala rodič.dovolenku, ostatné dni mi trvalo nem.poistenie zamestnanca. Dnp mi trvá od xx.xx.xx. Vznikne mi nárok na nemocnské zo zamestnania a aj z dnp, ak PN vznikla 7.1.2012. Zo samotného dnp nemám ku dnu 7.1.2012 splnenú podmienku aspon 270dní, no môžu sa mi prirátať dni ukončeného nem.poistenia zamestnanca v obd. 8.9.2011 do 31.12.2011 ku dnom dnp, aj ked dni NP zamestnanca plynuli súbežne s DNP?

poznám síce jeden prípad, ked to uznali. Ale poznám len jeden a to môže byť len rozhodnutie jednej pracovníčky a neviem, aké je všeobecné usmernenie soc.poistovne. Ak napíšeš, daj vedieť.

a tie dni si over telefonicky, či ti platil zamestnávatel nem.poistenie. Otázku daj radšej písomne.

mima595
10. jan 2012

@ivka1983 - ku dnu DNP sa rataju aj dni ukonceneho poistenie..u teba teda predchadzajuci prac. pomer....
ale co viem ja, funguje to takto: napr. prac. pomer od 1.1.2011-do 30.9.2011 a DNP od 2.11 ...tak ked ti v sucte dni poistenia zo zamestnia + DNP daju 270, tak mozes byt PN aj z DNP....

ale ako to je, ak je to subezne...ako napr. u@petraas....ked dni PP isli subezne s DNP...tak to neviem, ci tam sa to zratava....
teda ci by mala narok napr. od 12.1 na PN, lebo akože v sucte by jej ukoncene poistenie + DNP davalo 270 dni, lenže tie dni boli subezne....teda fakt neviem, ci to možu priratat....to by vedela možno gapa

mima595
10. jan 2012

sorry, až teraz som si precitala, co napisala gapa.. 😔 mi to pred tym, ako som zacala pisat prispevok, uniklo....

jajuuus
10. jan 2012

@mima595 @tinara23 ďakujem vám kočky, už mi je to jasné 😉 a predsa ešte jedna otázočka... ja ešte nemám zaplatené DNP za december 2011... mám ho ešte vôbec platiť??? či na to už kašlať a iba ísť urobiť odhlášku a prihlášku na "nové" DNP? 😅

mima595
10. jan 2012

@jajuuus - zaplatit musis, inak to budes mat ako nedoplatok a nepriznaju ti davku...

janulap
10. jan 2012

babenky,chcem sa opytat.Dnes som sa bola prihlasit na DNP.Mne to vychadza,ze 270 den splnim 6.10.2012 ,ale tam mi povedala,ze 7.10.12.Mozno je to aj jedno,ved teraz to uz automaticky zanikne po 270dnoch.Ale comu nerozumiem.Vzdy do 8 v mesiaci mam zaplatit za mesiac predtym.za tieto dni v januari,mam zaplatit do 8 februara..atd...Ako je to potom ten posledny mesiac.ked mi dnp konci 6-7.10.2012-to mam zaplatit do 8.11.2012.Ale co ak by som do toho 8.11.-napr.28.10-porodila a tie dni v oktobri este nemala zaplatene??Ale DNP by ukoncene uz po 270dnoch bolo.Nevadi,to?

jajuuus
10. jan 2012

@mima595 a nevadí, že to urobím až zajtra??? keď sa má platiť do 8. v mesiaci... 😅

mima595
10. jan 2012

@jajuuus - myslim, že je to už jedno...ak teraz necerpas davku..alebo teda ak budes cerpat davku v januari, tak nesmies mat nedoplatok za december