Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

adka12
16. sep 2012

@horseshoe dakujem pekne, ja som platby robila vždy prvého daný mesiac, čiže za september som platila už 1.9. a prečo musí byť nástup presne 6 týždnov pred? Kedy býva 8 týždňov?

silviabn
16. sep 2012

@miruska7979
vypisanú druhú PN v novembri by ti neuznali,trvajúcu PN by si musela ukončiť a následne na novo vypísať aby si mala začiatok PN na obidvoch rovnaký.Síce aj toho by som sa trochu obávala,či by mi to isto schválili,keď zbadajú že prvú PN som ukončila a následne s tou istou diagnózou založila len kvôli chýbajúcim dňom v DNP. Vieš,dnes si už môžu na nás vymyslieť všeličo .A ty si nebola DNP pre tým januárom?Lebo ak hej,tak ty nemusíš splniť celých 270dní,tie predchádzajúce dni sa ti prirátajú k týmto po januári.

betuska30
16. sep 2012

@gapa ahoj, chcela by som poprosit o radu. Vo stvrtok idem rodit 3. babo ide o planovanu sekciu. Starsi syn chodi do skolky, 2,5 rocna dcera zacala chodit do sukromnej skolky. Nemame ich komu nechat, nakolko svokor je uz starsi a navyse dost chory. Manzel si platil DNP, skoncilo mu v juni, nijako ho nevyuzil. Nasa pediatricka povedala, ze mu da OCR. Moze sa teda den pred nastupom na OCR prihlasit nanovo a tak ziskat aspon minimum? Predpokladam, ze ak mu da lekarka na OCR nejaku diagnozu na dceru nemoze dcera chodit do skolky a ani prist za mnou do porodnice, vsak? Ak bude 10. den OCR v piatok, hned v ten piatok sa treba aj odhlasit z poistenia? Mohol by manzel dostat OCR aj na otca, o ktoreho sa inak staram ja? chodievam s nim kazdy tyzden na onkologiu na chemo. Vdaka za odpoved, lebo fakt nevieme co robit a co este bude so svokrom, tak aby si manzel usetril dovolenku.

miruska7979
16. sep 2012

@silviabn Ahojko, ja som bola doprovolne pripoistena od 1.3.2011 do 30.1.2012 a potom na novo som sa dala od 31.1.2012 a stale platim rovnako..a teraz neviem ako to mas spravit...ale musim mat zase na novo zaplatenych tych 270 dni? nie? ja sa tomu dajako nerozumiem..este ani raz som to nevyuzila..nikdy som nemarodovala, koli praci platila som si to koli materskej 🙂) Dakujem mooc info 🙂

janulap
16. sep 2012

@adka12 8 tyzdnov by si mohla ist na MD,keby si bola v aktivnom DNP,ty budes v ochranej lehote,tak 6tyzdnov pred TP-ani o den skor,ani o den neskor 🙂

gapa
16. sep 2012

@betuska30
predpokladám o príspevku na starost. o dieťa (vid téma Záhadný jednorázový príspoevok ...). na 2,5ročnú dceru po ukončení poberania RP (nahlasovala si na upsvar poberanie materského predpokladám).
Manžel má nárok na očr v prípade, že osoba, ktorá sa inak o dieťa stará je v zdrav. zariadení, tj. má nárok na ošetrovné na dieťaťa(deti) počas tvojho pobytu v pôrodnici. Vydávajú to bud v nemocnici alebo detská lekárka, tj. v takomprípade vklude môže chodiť aj do škôlky (stará sa o deti po ukončení návštevy v škôlke). Ale teraz je v zákone niečo nové, sa vyžaduje riadna starostlivosť o dieťa, ale definícia riadnej starostlivosti tam chýba, tak vlastne nemôžem s tou škôlkou to tvrdiť na 100%. Takže by bolo potrebné overiť na SP, aj ked predpokladám rozdielne odpovede, lebo ako som písala, definícia v tomto zákone nie je a ak ju berú zo Zákona o rodič.príspevku, tak do škôlky chodiť môže.
Ak bude chorý otec, tak tiež môže čerpať na neho ošetrvné, ak lekár mu ho vystaví, ak vyžaduje celodennú starsotlivost, či tak dáko to bude v zákone, pozri Zákon o sociálnom poistení, myslím asi § 39??
Treba aby sa prihlásil najneskôr v den vzniku očr a ak nechce platiť, tak najneskôr jej ukončením, teda ukončením poberania očetrovného (no najneskôr 10den očr, lebo od 11dna nie je platená). Ak sa nestihne odhlásiť, tak musí zaplatiť za dni po ukončení poberania očetrovného do odhlásenia.
Manžel má nárok aj na sprevádzanie členov rodiny, no najviac 7dní do roka a na nevyhnutný čas (podla potvrdenia). Toto platí zamestnávatel. Ošetrvoné ale vapláca soc.poistovna.

adka12
16. sep 2012

@janulap dakujem 😉 a to musím hneď v ten den ako ma vypíše doktor ísť aj na sociálku?

janulap
16. sep 2012

@adka12 myslis,ked ta vypise na MD?Myslim,ze mozes alebo ked budes mat cestu,len na papieri musi byt tych 6 tyzdnov pred TP.A treba ti aj papier od dr.pre SP na ktorom bude potvrdene,ze v case zaniku DNP si bola tehu 🙂

adka12
16. sep 2012

@janulap áno to som myslela, a ten papier, že som bola tehotná mám zaniesť spolu so žiadosťou o MD alebo už teraz?

janulap
16. sep 2012

@adka12 to ti staci potom,ked si pojdes zaniest aj vypisany papier na MD 😉

adka12
16. sep 2012

@janulap dakujem veľmi pekne 😉

silviabn
16. sep 2012

@miruska7979 takže ty si mohla ísť na PN už aj z DNP,veď si mala splnenú podmienku poistenia 270dní v priebehu posledných dvoch rokoch.Po 31.1. sa ti to predchádzajúce poistenie nevynulovalo,to nám dali len poslednú možnosť platenia 270 dni DNP bez balíka.Neviem koľko spätne sa dá vypísať PN,jedine to môžeš vyskúšať ísť za dr.,nech ti vypíše ešte jednu PN kvôli DNP,ale musí tam byť rovnaký začiatok PN ako na tej prvej maródke.Skús si zistiť koľko dní spätne sa to dá vypisať,možno ešte stíhaš.Môžeš nám dať potom vedieť.

katie.2906
16. sep 2012

@janulap Čisto hypoteticky - ak sa každá tehotná, ktorá je na PN a bude až do nástupu na materskú, pripoistila na nový balík deň pred ukončením DNP - tak by sa považovalo za nepretržité a tým pádom by bolo aj aktívne - tak by sa mohlo ísť aj 8 týždňov pred termínom??? 😉 Keďže sa poistenie v čase PN a ani materskej neplatí, tak potom by čisto teoreticky po materskej ukončila DNP a prípadne čerpala PN alebo OČR.To sa dá, či? 😉

bobocka
16. sep 2012

baby dam sem teoreticky priklada kto budete vediet,tak mi prosim napiste,ze ci to tak mozue byt :

dajme tomu,ze je zena nezamenstnana.otehotnie v novembri 2012.v 5tt (teda ked sa dozvie,ze je tehu)si pojde zalozit dnp z najvyssieho vymeriavacieho zakladu (teda plati komplet balik).v 6tt ju dr vypise na pnku,rizikove tehu a pn bude trvat az do porodu.pocas pn sa ale dnp neplati,vsak?teda teoreticky si ona zaplati dnp len tyzden a ostatok uz neplati,no dni sa jej rataju.ma tak pravo na matersku z dnp z toho svojho daneho vymeriavacieho zakladu aj ked v podstate dnp platila len tyzden?

dzabena11
16. sep 2012

@gapa Ahoj Gapa, prosim ta este raz o radu, kedze som o svoje vytuzene babatko prisla potrebujem poradit co mam teraz urobit z Dpn, ktore platim od roku 2010 a k 31.1.2012 som ho ukoncila a uzavrela na novo, aby mi plynulo tych 270 dni, len teraz to bude koncit a chcela by som radu, ze ci ked den pred ukoncenim si zaplatim aspon minimum toho noveho balika, bude sa to povazovat ako by nebolo prerusene, alebo musi byt ukoncene a znova uzavrete a znova vsetko dookola....dakujem vopred

martineluska
16. sep 2012

@gapa ahoj potrebovala by som poradit 🙂 ja som v januari zrušila a založila nove poistenie aby mi znova plynulo tých 270 dní, ktoré budem mat v oktobri .mne stačilo splnit 26tt z noveho poistenia .Kedže mám ešte aktívne poistenie možem ist na matersku 8tt pred porodom ?? dakujem za odpoved 😉

gapa
16. sep 2012

@dzabena11
ak sa prihlásiš na dobr.dôch+dobr.poistenie v nezam, aspon v posledný den trvania starého, tak ti dnp pokračuje už v balíku ako nepretržité už s novým vym.základom.
a držím päste

gapa
16. sep 2012
betuska30
17. sep 2012

@gapa dakujem

horseshoe
17. sep 2012

@adka12 za september si este neplatila. V oktobri budes platit za september. Takze nezabudni zaplatit 1.10. este za september. 😉

horseshoe
17. sep 2012

@janulap ahojky. Vidim ze sa do tajov DNP celkom vyznas 🙂 ja mam taku otazocku. Mam TP vyratany na marec. Presne 6tyzdnov pred tymto TP musi byt vystavena ziadost o MD - to viem. Ale ako sa to riesi ked by som napriklad porodila velmi predcasne a necakane napriklad v januari alebo februari? Nevies nahodou ako sa to potom riesi so Socialkou? Lebo narok na materske by som podla ochrannej doby mala mat ale ked oni si kladu tie podmienky 6 tyzdnov pred ocakavanym TP...ak vies,prosim napis...

kukucg
17. sep 2012

@horseshoe prosim ta, citam tvoj prispevok pre adka12, preco je problem ak ju lekar posle na MD skor ako 6 tyzdnov pred TP?? ja mam MD v knizke napisanu presne 6 tyzdnov aj tri dni pred TP, ale v zasade mozem porodit aj skor, ale aj neskor. Co sa stane ked porodim viac ako 6 tyzdnov od nastupu na MD?? Mam poprosit lekarku nech mi nastup na MD posunie?

moon1979
17. sep 2012

@kukucg to ci porodiš reálne skôr ale neskôr to nevadí, dôležitý je nástup na MD, počas plynutia OL musíš nastúpiť na MD 6tt pred predpokladaným termínom pôrodu 🙂 t.j. na papieri gyn uvedenie len predpokladaný termín pôrodu, ten nemusí byť totožný s reálnym dňom pôrodu 🙂

moon1979
17. sep 2012

@horseshoe ak porodiš skôr ako je 6-8tt pred PTP to nevadí, pokiaľ máš splnenú podmienku 270 dni nemocenského poistenia za posledné dva roky ... vtedy splníš nárok na priznanie MD ...

kukucg
17. sep 2012

@moon1979 a ked mam 6 tyzdnov a tri dni mam si to dat zmenit ci to moze zostat alebo ako?

moon1979
17. sep 2012

@kukucg v OL musí byť presne 6tt ani o den viac ani o den menej

kukucg
17. sep 2012

@moon1979 ok cize ak mam TP 19.2 tak 8.1 by som mala mat nastup, dobre ratam? A vdaka za info 😉

horseshoe
17. sep 2012

@moon1979 ahoj. Dik za info ale mne na socialke povedali ze nastup na MD musi byt presne 6tyzdnov pred vyratanym ☹ TP. Dokonca mi povedali ze ak by som isla 8tyzdnov pred TP na matersku, tak uz narok nesplnam. Takze nedajboh aby som mala predcasny nastup z dovodu rizikoveho tehu.Tak neviem ako je to potom s tymi predcasne narodenymi detmi. Ze napr. by som necakane porodila trebars niekedy v polke februara. Ja mam splnenu tu podmienku 270dni za posledne 2roky.

@kukucg ahoj. Nastup na MD musi byt presne 6tyzdnov pred vypocitanym dnom porodu - ani o den viac ani menej.je to preto lebo sme v ochrannej 8mes. lehote a tu platia take podmienky vyplacania. Keby sme boli v aktivnom DNP-ako to bolo kedysi, tak je to cosi ine, ale zial takto to je teraz.
To nevadi ked porodis skor ako mas vypocitany termin gyndosom - dolezite je co bude napisane na papieri -na Ziadosti o MD ktory ti vypise gyndos a ktory zanesies do socialky. Tam to musi byt tych 6tyzdnov - to ze porodis skor ako je na papieri alebo neskor -to nezalezi - dolezite su tie datumy na papieri nie co sa realne uskutocni, uz chapes?
Ja mam skor dilemu v tom zmysle ze keby doslo k velmi predcasnemu porodu -mesiac,dva pred TP - ked este ani nezanesiem tu ziadost o MD do socialky. Co potom?

miruska7979
17. sep 2012

@silviabn Ahojko..nie nebol problem dodatocne vypisat pnku s tym zaciatocnym datumom..lekarka mila, vypisala, zanesene na social,postivnu. 😉 Za vsetky rady ti mooc dakujem 🙂

kukucg
17. sep 2012

@horseshoe och chapem, dam si to do poriadku a co sa tyka predcastneho porodu to netusim, ale tak matersa ma byt vyplacana bud od nastupu na MD alebo od porodu ak nastane skor, ale neviem ako sa to riesi potom