Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

moon1979
20. sep 2012

@evamarek77
mala by aspon zopár dní odrobiť, alebo čerpať dovolenku, proste jej musi vzniknúť poistenie a odvody ...

janka9900
20. sep 2012

@janulap aha, tak potom budes musiet zaplatit od toho 4.-20., presnu sumu ti povedia na socialke. ak sa prihlasis z min., tak ti to matersku trochu ovplyvni (rozdiel okolo 8€), lebo sa bude ratat priemer VZ z max. do 4.10. a min. do 20.10. ak sa prihlasis z max., tak materska bude max, ale budes musiet zaplatit od 4.-20.10. cca 210€ 😖

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moon1979
20. sep 2012

@evamarek77
ja by som cerpala pár dní dovolenku a ostatné by som si nechala preplatiť 🙂

janka9900
20. sep 2012

@janulap ten rozdiel okolo 8€ som sa trosku dost sekla, robilo by ti to rozdiel skoro 1€ denne, teda cca 30€ mesacne, keby si sa prihlasila iba z minima na tych par dni. nemozes ist na pn, aby si nemusela platit tych 260€? 🙂

janka9900
20. sep 2012

@evamarek77 staci cerpat dovolenku aspon jeden den, ostatne dat preplatit. a uplne najlepsie by bolo, ak by jej odstupne dali ako mimioriadne odmeny, nie ako odstupne, potom by sa jej VZ pre vypocet podpory bral aj z odstupneho.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moon1979
20. sep 2012

@evamarek77
to je tazko určiť, že akú bude mať podporu, musí vedieť aký má denný VZ ... kolko dní má dovolenky, potom vyčerpať pár dní a ostatné nechať preplatiť a tým si zvýši VZ ... najideálnejšie by bolo, keby mala max. DVZ, potom aj suma na podpore poteši 🙂

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andy03
20. sep 2012

baby chcela by som sa opytat - platila som si DNP od 7,12,2011 a ukoncilo sa mi pred 2 tyzdnami...som na pn koli chrbatu a pred 3 dnami som zistila ze som tehotna .. uz som raz potratila a lekar ma chce automaticky nechat doma. teraz cerpam pn z roboty + dnp a ked mi skonci pn a da mi novu na gynde tak mi zanikne narok na DNP z ochrannej lehoty??alebo nie?? a ked nastupim do marca na matersku tak mam narok na max matersku? ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ snazila som sa to tu preluskat ale akosi sa mi nedari tu najs jasnu odpoved :D dakujeeeeeeeeem

martineluska
20. sep 2012

@andy03 ahoj pn neukončuj ale ju preneste ja som to tak mala prechadzala som od obvodnej ku ginekologovi ...

miruska7979
20. sep 2012

@andy03 Ahoj aj ja by som si ju dala preniest z obvodnej ku gynekologovi..neprerusuj pn 🙂

andy03
20. sep 2012

@miruska7979
@martineluska
a mne toto obvodna povedala ze to sa neda. som sa informovala u nej koli tomu a ona ze to sa ASI neda.ze sa musi zrusit a napisat nova pn..lebo nerada by som prisla o peniazky...vsak chapete..

janka9900
20. sep 2012

@andy03 pn sa da preniest, len ci by gynekolog suhlasil, ze budes u neho pokracovat v pn, ktora je s diagnozou bolesti chrbta 😕 ked si zistila pred tromi dnami, ze si tehotna, tak pred dvomi tyzdnami si uz v podstate bola tehotna, len si o tom nevedela, nie? keby ti dal gynekolog potvrdenie, ze si bola tehotna v case zaniku poistenia, tak by si mala 8 mesacnu OL a mohla by si ist k nemu na druhu PN 😉

mariettka27
20. sep 2012

@janka9900 ďakujem ešte raz krásne za ochotu poradiť a prajem pekný zvyšok dňa 😉

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
miruska7979
20. sep 2012

@andy03 ja by som na tvojom mieste spravila toto...tale neviem ci je to spravne 😨 21.9 by som sa dala vypisat u obvodnej a v ten isty den by som sla k zenskemu a tam by som sa dala vypisat na novo od 21.9.a marodovala by som cele tehotenstvo...ale neviem ci je to dobre..to ma len tak napadlo 😒

andy03
20. sep 2012

@miruska7979
@janka9900 a jako to je s tou ochrannou dobou? staci mi potvrdenie ze posledna ms bola v aguste a v tym padom pri zaniku poistenia som bola tehotna- teda mi da stempel ze tehotenstvo sa zacalo XZY dna a to odovzdam na socialke?? a teda ked zacnem nanovo pn na gynde tak mi stale dnp plati a tym padom mi socialka vyplati aj ked zacnem novu pn ???to vlastne pises ty @miruska7979

martineluska
20. sep 2012

@andy03 dá sa to obvodná ti na pnku napíše že ku komu ta posiela dalej a potom stým pojdeš ku svojmu gin a on to potvrdí to je všetko 🙂 nič zložité 😉 ja som bola u obvodnej pn z chrbticou a dalo sa ...

lucya89
20. sep 2012

@andy03 no po prve v case zaniku si uzmusela byt tehotna tym padom by si mala byt v ochrannej lehote.. .. pytaj od doktora potvrdenie ze si bola k danemu datumu ukoncenia tehotna a kludne mozes zrusit pn a u gyn vypisat novu ..... aspon ja by som to asi riesila tak .. ak by si bola k datumu ukoncenia tehotna a doktor ti vypise papier mas narok aj na matersku .. lebo budes v ochrannej lehote.. ovsem pozor na ostatne diery v zakone co sa tyka splatnosti do 8 v mesiaci a pozor na vznik noveho poistenia...

moon1979
20. sep 2012

@evamarek77 nie k tomu, ale z toho 🙂 ovšem ak nastúpi do práce s tým istým platom ako mala pred MD ...

andy03
20. sep 2012

@lucya89 zaniklo mi poistenie 7.9.2012 a otehotnela som mozno tyzden predtym 😀 😀 sranda nie? tak dufam ze nebudu robit problemy z toho....vrrrrrrrr lebo ked treba platit socialke a dane statu tak dobre ze mne je clovek pod lupov ale ked mu zasa oni maju platit tak to je uz horsie vykrucaju sa ze az...

@martineluska asi skusim to poriesit takto lebo aby som z toho nemala zbytocne komplikacie lebo stacilo mi co robili halo koli tejto pn..na socialke.. 😅
dakujem babenky

janulap
20. sep 2012

@janka9900 asi nie na PN,ked mi nic nie je..nastastie 🙂
Tak potom mi je lepsie nechat DNP po 270 dnoch zaniknut a v OL nastupit na MD a poberat matersku z maxima...nie?

domeli
20. sep 2012

@andy03 nech Ti dá gynekológ potvrdenie, že si bola tehotná ku dňu zániku DNP a máš vyhraté. Vlastne ten dátum bude skorší ako deň zániku, podľa toho, čo píšeš, tak sa nedaj na pobočke SP odbiť. A pre istotu by som si napísala na poradňu SP, že aké presne potvrdenie to má byť, či je na to presné tlačivo... Proste všetko sa povypytuj, nech Ti to napíšu a budeš mať čierne na bielom pre panie v pobočke, ak by vymýšľali. Reagujú dosť rýchlo - mne odpísali vlastne obratom. Šťastné tehuľkovanie prajem 🙂

janka9900
20. sep 2012

@janulap no, tak potom hej, nechat zaniknut 😉 vsak RD necerpas, ze 😉

renitri
20. sep 2012

Ahojte..Som nezamestnana a DNP si platim z max. vym. zakladu (podla stareho zakona) od 18.1.12 a 270 dni mi skonci 13.10.12. 8-mesacna ochranna lehota mi zacne plynut len ak budem v case zaniku tehotna ? Takze ak otehotniem neskor uz na matersku nebudem mat narok ? Co mam robit ? Mam vyuzit 7-dnovu ochr. lehotu po skonceni a ist na PN ? A kebyze otehotneim pocas PN, mala by som narok na matersku? Nejako si neviem rady, ze co robit...Dakujem 🙂

katie.2906
20. sep 2012

@domeli Prepáč, ešte otravujem. Keď sa pôjdem pripoistiť, tak aký VZ tam mám dať na dôchodkové a nezamestnanecké? Rovnaký ako som dávala na nemocenské z DNP? Čiže ak som mala z 500 Eur, tak aj tieto ostatné? Alebo môžem zmeniť VZ na 1153, aby som po MD mohla čerpať PN alebo OČR z maxima? Či sa do toho tiež ráta priemer zo zamestnania? Ale po MD, sa zo zamestnania PN čerpať na RD nedá. 😒 Ďakujem.

domeli
20. sep 2012

@katie.2906 VZ pre všetky poistenia musí byť rovnaký. Aké špecifiká sú pri trvajúcom prac. pomere, to neviem. Ale zvyšovať VZ na max. nemá zmysel - veď Ty si vlastne do toho max. doplácaš, nie?

janulap
20. sep 2012

@janka9900 nie,nie som na RD,som nezamestnana,evidovana na UP.Dakujem za poradenie 🙂