Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

larinkal
13. jún 2012

Ahojte dievčatká a znalkyne "DNP" - potrebovala by som poradiť ohladom dobrovoľného nemocenského poistenia.
Som momentálne nezamestnaná, od augusta 2011 si platím DNP z maxima.
Poistenie mi skončilo dňa 21.05.2012 - uplynutím 270 dní. Keďže som zostala tehotná, čo sme aj plánovali a konečene sa nám to aj podarilo, nastala mi 8 mesačná ochranná lehota.
Od 23. 05.2012 ma moja ženská lekárka zároveň vypísala na PN z dôvodu rizikového tehotenstva.
Ale stalo sa, čo sme nečakali a v 8.tt sme o bábetko prišli. Teraz vôbec neviem čo ďalej.
Chcem sa spýtať,
1) či ma moja lekárka môže nechať aj ďalej na PN - z dôvou fyzického a najmä psychického zotavenia po potrate , resp. ako dlho ma môže na takejto PN nechať.

2) čo ak by sa nám podarilo otehotenieť počas PN - určite by som mala rizikové tehotenstvo- mala by som z tohto DNP nárok na nejakú materskú?

3) resp. neviete mi poradiť ako ďalej postupovať v prípade ďalšieho tehotenstva - prihlásiť sa na nový balík poistenia, alebo nie je tam nejaká finta "fňu" ako by som mohla toto DNP ešte využiť dobudúcna?

Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem za pomoc

ivka1983
13. jún 2012

@liz_lemon Nevieš mi poradiť,čo by bolo pre mňa vhodné? ja som si aj plánovala dať poistenie maxi balík keď mi končilo 270dní, len som to potom ztiahla, obávala som sa,že budem musieť platiť 300eur. Ale ja som ešte stáe PN.

larinkal
13. jún 2012

A ty si sa Ivka, na tú PN dala vypísať až po uplynutí tých 270 dní?
Lebo to si v podstate v takom istom prípade ako ja?

liz_lemon
13. jún 2012

@ivka1983 neviem, preco si dlhodobo PN, ci je to len kvoli vyuzitiu DNP, alebo mas realne zdravotne problemy, ale ak nemas problemy, tak by som isla pracovat, a platila si DNP len z rozdielu medzi mzdou a max VZ
ak mas problemy, tak poziadaj o invalidny dochodok
a co sa tyka platenia DNP, tak max suma, ktoru uvadza SP je az 996,62/mesacne

ivka1983
13. jún 2012

v minulosti som mala rakovinu,nádor pri mozočku. Prácu nemám dva roky,ale nie je to mojou vinou. Poistenie som si dala 7/2011,lebo som chcela bábo a 9/2011 som dostala zápal moz.blán. Tak som sa do toho nejako takto dostala. Máš pravdu, budem hľadať prácu,lebo invalidný mi nedajú 😉

liz_lemon
13. jún 2012

@ivka1983 si si ista, ze by ti nedali invalidny, ked si mala taku tazku diagnozu? skus to prebrat s osetrujucim lekarom, ake ma s tym skusenosti

dany85
13. jún 2012

@gapa áno, to viem, ten píšem 🙂

zabka1987
13. jún 2012

Baby je tu dáka skúsená baba, čo sa v tomto rozumie? mala by som jednu otázočku 🙂 ďakujem moc ,bola by som veľmi vďačná

liz_lemon
13. jún 2012

@zabka1987 ved napis, co chces vediet

janka9900
13. jún 2012

@larinkal ahoj, je mi luto, co sa ti stalo ☹ teraz ta este dr. moze nechat na PN, ak sa nebudes dobre citit, alebo ak budes chodit na nejake vysetrenia.. ale aby si mala narok na PN z DNP musi ti nechat "bezat" tuto PN. keby ti chcela vypisat novu s inou diagnozou, tak by si uz narok na PN nemala. do buducnosti, sa da poistenie vyuzit, tak, ze ked zistis, ze si tehotna, hned na zaciatku tehu sa prihlasis na max. balik, zaplatis aspon jeden den a potom nastupis na PN. pocas PN platit nebudes a budes dostavat min. Pn-ku (cca190€). ked porodis po 26 tyzdnoch trvania DNP budes mat narok na max. matersku... tak vela stastia a drzim palce, nech nabuduce vsetko dobre dopadne 😉

janka9900
13. jún 2012

@janulap no mohla by si, ale len z minima a musela by si sa aspon den predtym, ako by si chcela cerpat davku prihlasit na balik poistenia, inak by si narok nemala. ono by bolo dobre prihlasit sa hlavne preto, aby sa ti ratali dni poistenia pocas materskej, keby sa nahodou v buducnosti cosi vyskytlo a zisli by sa ti tie dni. ak by si zrusila poistenie hned po materskej, tiez by si sa musela aspon den pred cerpanim davky prihlasit na balik...

janka9900
13. jún 2012

@dany85 pocas materskej sa neplati, ale rataju sa dni poistenia, to som myslela, ze do buducnosti by sa ti mohli zist 😉

kata13
13. jún 2012

ahojte, chcela som sa vas spytat...zamestnana som od roku 2009 a DNP som si platila od augusta 2011, min tyzden mi prislo rozhodnutie o vyske materskeho a zostala som trosku nemilo prekvapena, ze nemam maximum, cely cas som myslela, ze ak splnim tych 270dni tak sa mi bude pocitat z maxima.

odpoved zo socialky mi prisla nasledovna:

Z údajov obsiahnutých v informačnom systéme Sociálnej poisťovne sme zistili, že ste boli dobrovoľne nemocensky poistená v období od 16.08.2011 do 11.05.2012 a zároveň Vám trvá pracovný pomer od roku 2009. Z uvedeného vyplýva, že rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej z dobrovoľného poistenia bolo obdobie od 16.08.2011 do 31.12.2011 a rozhodujúcim obdobím pre výpočet materskej zo zamestnania bolo obdobie od 01.01.2011 do 31.12.2011. Z uvedeného vyplýva, že materskú by ste dostávali v maximálnej výške iba v prípade, ak by ste v celom rozhodujúcom období, teda počas celého roka 2011 dosahovali maximálny vymeriavací základ. Nakoľko ste maximálny vymeriavací základ dosahovali iba v období od augusta 2011 do 31.12.2011, denný vymeriavací základ bol z vyššie uvedeného rozhodujúceho obdobia Sociálnou poisťovňou vypočítaný v sume 28,2539 EUR a 65% z toho je 18,365

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
enricka
13. jún 2012

@kata13 ahoj...podmienka na výpočet materskej z dobrovolného poistenie je 270, ale to neznamená, že matersku Ti vypočítaju len z 270 dní. Ak nastupujes v tomto roku na matersku, tak výpočet na matersku je z minulého roka 2011 zo zamestnania a neplatila si dobrovolné poistenie celý rok. Len v tom prípade by si mala nárok na max.matersku ak by si mala v roku 2011 v celom roku max.vymeriavací základ a nemala si ho len od 16.8.2011.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
enricka
13. jún 2012

@evamarek77 môže, moja kamarátka normálne pracuje, síce na dohodu a má aj materskú

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
enricka
13. jún 2012

@evamarek77 Tak to určite nie, ale napíš na stránku sociálna poistovna a tam ti poradia...nemyslím si, že by mohla robit popri materskej na PP, potom by to každá jedna žena na materskej využila a teraz sa všetky ženy ked im končí materská vracaju naspať do práce a to práve kvoli tým prachom. Tak by využívali všetky ženy popri práci aj matersku. Neviem, nechcem Ti to naisto tvrdiť, ale na PP nepredpokladám, že je to možné.

lenusskaa
13. jún 2012

ahojte baby, chcela by som sa poradit. V auguste min. roku som sla na matersku, teraz momentalne poberam uz rodicovsky prispevok. V pripade druheho tehu - da sa nejako si prilepsit k materskej? Z coho sa bude potom ratat?

janka9900
13. jún 2012

@kata13 podla mna by sa to malo posudzovat kazde poistenie zvlast a nemalo by zalezat na tom, ze si bola DNP az od augusta. @gapa pozri sa prosim ta na katkin prispevok, som zvedava, co na to povies ty 😉

ivetka2007
13. jún 2012

@janka9900
Ahoj. Citala som zopar tvojich prispevkov a mam pocit, ze sa vyznas, tak moja otazka smeruje k tebe 🙂 Ako je to teraz po novom s tym DNP? Ja mam este stary system a konci mi teraz v juni 2012. Tehotna zatial nie som a este ani neplanujeme, dala som si to najma kvoli malemu a OCR,ale moc som to ani nestihla vyuzit 🙂. Nic to vsak nemeni na veci, ze raz budeme planovat druhe babo a zaujimalo by ma ako to potom urobit a kolko platit mesacne kedze som aj zamestnana... Musim si dat max balik alebo mi staci len nejaky rozdiel ako to bolo doteraz? V jednom prispevku si pisala, ze potom treba ist hned na PN a nemusim platit a aj tak mi vyjde max materska... ako je to mozne??? A preco bude potom moja PN len tych 190 eur? Dakujem vopred za odpoved... Ak viete odpovedat aj ine kocky, budem rada... Diky 🙂

gapa
13. jún 2012

@minie
jeeeeeejda, v príspevku dnes o 10:18 malo byť
VYšší ako 340eur (nie nižší!!!!). Som to aj povodne tak napísala, no neskôr prepísala na nižší! :(

gapa
13. jún 2012

@janka9900
@kata13
asi tuším, aký mohol byť dôvod tvojho nižšieho vym.základu. Predpokladám mala si v období 8-12/2011 vyššiu mzdu v zamestnaní ako v období 1-7/2011????? premie ... t.j. priemerný vym.základ zo zamestnania len v čase súbehu bol vyšší ako v čase bez súbehu. takže za celý rok vlastne znižil priemer.

Ale tá odpoved od nich nie je nejako správna. Môžem sa spýtať, kto ti odpovedal??? teda ak to bolo cez ich poradnu (prosím, pošli mi meno do IP)

misenka0110
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
datanka
14. jún 2012

@gapa prosim ta pekne,chcem si len overit,ci je to naozaj tak.ked mi dnp (platene z max.)zo zakona zanikne a ja nestihnem otehotniet,ale otehotniem napr.az o pol roka,staci,ked sa prihlasim na max.balik,ked zistim,ze som tehotna,zapl.napr.nejake 4dni a ak pojdem na pn,budem ju mat minimalnu,ale potom matersku max?(pn by som bola cele tehu,koli rizik.)dakujem

janka9900
14. jún 2012

@ivetka2007 ahoj 🙂 ak chces poistenie vyuzit po skonceni 270 dni a mat ratanu OCR, pripadne PN z vymeriavacieho zakladu, aky si platis musela by si sa prihlasit na balik poistenia na 269. den, aby bolo poistenie nepretrzite, stacilo by z minima. rozhodujuce obdobie pre vypocet davok tento rok by si mala obdobie od prihlasenia do 31.12.2011. ak sa nechces prihlasit na balik, mozes vyuzit 7 dnovu ochrannu lehotu. a ak by si chcela cerpat neskor bez toho, ze by si mala poistenie nepretrzite, musela by si sa prihlasit den pred cerpanim davky- zaplatit za jeden den, ale davky by boli uz iba z minima. a co som pisala o tom, ze ked sa prihlasis na zaciatku tehotenstva, tak je to tak, ze PN by bola minimalna, lebo by si zalozila nove DNP a preto by si dostavala len min. davky. Vymeriavaci zaklad by si si dala ako mas teraz max. VZ minus tvoja hruba mzda. narok na davky zo skutocneho VZ vznika az po 26 tyzdnoch poistenia. musis mat vsak zaplateny aspon jeden den. teda zaplatis aspon jeden den, nastupis na PN, dni poistenia sa ti rataju, platit nemusis, lebo podmienku 270 dni v poslednych dvoch rokoch mas splnenu z predchadzajuceho DNP 😉

mariynka
14. jún 2012

@gapa ahoj, chcem sa poradit, druhe DNP platim od 26.1.2012, zamestnana natrvalo som od septembra 2010.. chcem sa spytat, ze kedy budem mat splnene platenie?termin mam v oktobri..staci splnit tych 26tyzdnov?bo tety na socialke tak hovorili.. alebo treba porodit az po tych 270dnoch platenia?mam v tom mensi misung 😒 😒 26tyzdnov mi vychadza na 26.7. a dokedy mam platit DNP?dakujem 🙂

bubinko83
14. jún 2012

baby uzavrela som DNPO v januari podla stareho zakona .Chcem sa spytat keby som dajme tomu už teraz tehotna a idem na rizikove tak mi bude vyplacana celu PN a ešte k tomu dostanem potom aj matersku 6 mesiacov? dakujem

kata13
14. jún 2012

@janka9900 ja som myslela, ze to tak aj je, preto ma to aj trosku vytocilo, lebo som nepocitala, ze to takto dopadne...nie je to az take hrozne, stale si prilepsim, ale predsa len... 😉