Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pami2
7. dec 2012

@janka9900
@zalka
dakujem baby, spravila som chybu.

zalka
7. dec 2012

@mm22
dávaš neúplné údaje, teda neviem nájsť tvoje predošlé príspevky. Treba písať konkretne dátumy, od kedy si tehotná, kedy máš dátum pôrodu, ako dlho si si platila DNP, od kedy si na PN. Proste bez toho sa poradiť poriadne nedá.

mirka_aa
7. dec 2012

@mm22 ahoj,nie som odbornik ale ja si myslim ze ano...

mirka_aa
7. dec 2012

chcela by som sa opytat,podla coho sa vypocitava PN ? napriklad ak som bola normalne zamestnana,ale v marci 2012 som nastupila na matersku..tak ak by som bola od napr dnes zamestnana az do napr aprila2013..a v aprili by som sla na PN..PN sa vypocitava len podla mzdy z predosleho roka cize ten januar februar a december 2012?alebo len december?vdaka

janka9900
8. dec 2012

@pami2 skoda ☹

jana201
8. dec 2012

ahojte ...mozno neni to mozno na tu temu ale neviem nikde najst postup ako sa ukonci rodicovsky prispevok.. maly mal 4. decembra 3 roky..... poradite mi ??? dakujem a ja zatial nemam pracu

katarina822
8. dec 2012

@jana201 postup nieje ziadny v jan. este dostanes rodicovsky vyplaca sa mes. pozadu v febr. uz nedostanes.

jana201
8. dec 2012

takze este nemam ist ho rusit kedze uz mal syn 3 roky ??? a prihlasovat sa ako nezamestnana ???

moon1979
8. dec 2012

@jana201 prihlásiť sa do evidencie môžeš na druhý deň po dovršení troch rokov veku dieťaťa ... odvtedy už nie si na RD, ale teoreticky uchádzač o zamestnanie

jana201
8. dec 2012

@moon1979 a aj v takom pripade mi este pride rodicak v januari ???

jana201
8. dec 2012

@moon1979 ale aj na zp sa musim ist prihlasitt vsak ???

moon1979
8. dec 2012

@jana201
na rodičovský príspevok máš nárok do dovršenia veku 3 rokov ...
všetky zmeny si povinná hlásiť aj zdravotnej poisťovni do 7 dní ...

jana201
8. dec 2012

@moon1979 no to som nevedela ze sa vyplaca mesiac po zadu ..kedze mal maly 3
roky teraz 4 decembra a teda ze pride este v januari ...

moon1979
8. dec 2012

@jana201 v pondelok chod hneď na UP a zaeviduj sa ... zaevidujú ťa späťne od 05.12.2012, takže to budeš mať plynulé a nebudeš musieť si doplácať za zdravotné poistenie ako samoplatca, ale naďalej za teba bude štát platiť zdrav. poistenie ... len sa musíš zaevidovať a oznámiť to zdravotnej poistovni ... v januári dostaneš RP za december ...

mm22
8. dec 2012

@zalka aha, prepac, to ma nenapadlo - takze dpn som si platila od januara este postarom, otehotnela som v ochrannej lehote - v auguste, na PN som od 8. oktobra a termin mam 23.5.. dakujem ti moc, moc, moc

erika12345
8. dec 2012

Ahojte, viete mi , prosim vas, niektora poradit? Skusim opisat moj problem, snad sa to bude dat pochopit. V oktobri mi zo zakona skoncilo DNP, isla som na PN do 7 dni, ta PN mi trva doteraz. Zistila som, ze som tehotna, cize prejdem ku gynekologovi, teda z DNP by mi mali stale vyplacat peniaze, kedze PN nebude prerusena. Zaujima ma, ci sa mozem este znova prihlasit na dalsie DNP kvoli vyssej materskej, aj ked budem na PN a cerpat peniaze zo stareho DNP. PN nechcem rusit, lebo inak som na rodicovskom, cize mne sa ovela viac oplati PN-ka. Dakujem moc za radu. 🙂

kaciaatko
8. dec 2012

Babenky,neviete mi poradit...urobila som si testy a vysli mi pozitivne,myslim,ze by som bola tak v 6 tyzdni tehotenstva,myslite,ze by mi to vyslo,keby som sa teraz dala dobrovolne poistit

domeli
8. dec 2012

@kaciaatko ak si predtým nebola dobrovoľne nemocensky poistená (teda v posledných 2 rokoch), tak už 270 dní poistenia k dátumu pôrodu nestíhaš získať, nakoľko tehotenstvo trvá 280 dní za normálnych okolností.

kaciaatko
8. dec 2012

domeli k 31.januaru 2012 mi skončilo DNP čiže pred 10 mesiacmi, takže by bola ešte šanca a teraz sa vlastne kolko plati ak by som chcela z maxima

kaciaatko
8. dec 2012

@domeli k 31.januaru 2012 mi skončilo DNP čiže pred 10 mesiacmi, takže by bola ešte šanca a teraz sa vlastne kolko plati ak by som chcela z maxima

maj_ka5
8. dec 2012

@kaciaatko ak sa nemylim z maxima sa plati nieco okolo 400 eur, takze neviem ci by sa ti to oplatilo, minimum je 120e

maj_ka5
8. dec 2012

@kaciaatko a musela by si si to platit minimalne 26tyzdnov

zalka
8. dec 2012

@mm22
No v podstate máš nárok na materskú z ochrannej lehoty z DNP čo si si platila od januára do oktobra, v akej výške si mala VZ z DNP?

domeli
9. dec 2012

@kaciaatko nuž pre max. materské sa platí teraz mesačne 405,45 eur a nárok na max. materské vznikne iba v prípade, že budeš takto poistená (resp. budeš takto platiť) min. 26 týždňov. Teoreticky by sa to do nástupu na MD dalo stíhať (hoci je to podľa mňa veľmi natesno: 26+6=32 a v 34. tt je nástup na MD), no je treba zvážiť, či sa to oplatí. Podľa mňa sa to vyplatí iba v prípade, že by si bola celý čas na PN. Pretože platiť celý čas do nástupu na MD 405,45 eur, riskovať, či stihneš tých 26 týždňov k posúdeniu nároku na materské z max. VZ a potom poberať 34 týždňov 750 eur... Skôr by sa vyplatilo prihlásiť sa nejaký čas pred nástupom na MD z min. VZ a vznikol by Ti nárok na min. materské, čo po novom roku by malo predstavovať cca. 260 eur (túto sumu mám iba odtiaľ, neštudovala som, či bude ozaj takáto, ale pravdepodobne áno, lebo teraz je to 220 eur). Samozrejme, toto platí podľa terajších zákonov.

kaciaatko
9. dec 2012

@domeli takže teoreticky keby som mala termin pôrodu na 27. jula tak kedy by bolo najlepšie sa príhlasiť pred nastupom na MD ?

domeli
9. dec 2012

@kaciaatko podľa teraz platných zákonov stačí deň pred nástupom na MD. Ale Ty musíš brať do úvahy aj to, aby Ti odo dňa nároku (nástupu na MD) spätne dozadu vyšlo tých poistených 270 dní. Treba to prerátať. Tuším vo všeobecnosti vychádza, že ak niekto nastúpi na MD rok aj štvrť od skončenia, tak mu to ešte vyjde. Tak skús prerátať. Pri PTP 27.7. je nástup na MD 6 týždňov - t.j. 15.6.2013. To znamená, že posudzovať pre nárok na materské sa Ti bude obdobie od toho dátumu spätne 2 roky, či v tomto období výjde 270 dní dobrovoľného poistenia. Nestíham to teraz rátať ja, tak si na to sadni, ale asi to nevýjde. Tak bude treba prihlásiť sa skôr, aby to vyšlo podľa tohto vzorca (ak teda nezmenia zákony).

zalka
9. dec 2012

@kaciaatko
No kedže DNP Ti skončilo 31.1.2012 a termín pôrodu máš 27.7.2013 tak ak sa neprihlásiš na DNP balík tak nemáš šancu získať 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch.
Pre teba je najvýhodnejšie sa prihlásiť v januári na DNP s VZ 393 eur ( minimálne VZ ) a na další deň ísť na PN. Lebo ty potrebuješ bajočko asi tak 80 dní poistenia získať ešte pretože už uplynulo dosť času od skončenia DNP.
Samozrejme počas celej PN treba byť prihlasený.

rianka7
9. dec 2012

@domeli @zalka baby ako to vlastne je? ja som v podobnej situacii ako kaciaatko. TP vychadza na august 2013, a tiez som mala poistenie do januara 2012. ved podmienku 270 dni mam splnenu, a ked sa prihlasim a splnim este 26 tyzdnov, tak by to malo predsa vyjst? z predosleho poistenia mi vychadza k dobru 164 dni a ked sa prihlasim znova tak do porodu vychadza cca 243 ak dobre pocitam.

zalka
9. dec 2012

@rianka7 Ved áno ak sa prihlásiš na balík DNP, tak naozaj potrebuješ ako si sama narátala cca 110 dní nového poistenia, aj 26 týždňov splňaš, akurát pozor ešte netušíme či stačí byť prihlásený na balík DNP z vyššieho VZ alebo musí byť platený 26 týždňov. Ak nahlásený tak potom príjemné marodenie a tehulkovanie.

rianka7
9. dec 2012

@zalka som rada, ze si mi to potvrdila. a kde si postrehla, ze sa ma platit tych 26 tyzdnov. niekde to pisali?