Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
14. jún 2013

@sendynka01 rado sa stalo ... pekný den aj tebe

janka_pd
17. jún 2013

Ahojte.
Dievčatá, kt. sa vyznáte, prosím potvrďte mi, alebo ma opravte, či dobre zmýšľam. 🙂
11.6.2013 mi skončila MD, čerpala som ju z DNP. Keď mi v septembri skončilo DNP po "starom", tak som sa prihlásila na celý balík a mala som ho až doteraz, odhlásila som sa 14.6.2013, viem, mohla som sa aj toho 11.6. Teraz by som chcela ísť na PN, platí mi 7 dňová OL? Môžem poberať rodičovský a byť PN?
Viem, že sa tu už taký prípad riešil, ale nemám teraz čas listovať, tak by som vás poprosila o stručnú odpoveď.
Ďakujem.

zalka
17. jún 2013

@janka_pd áno si v OL 7 dní môžeš ísť na PN a poberať PN aj RP súbežne.

alexis14
17. jún 2013

@zalka..ahoj.chcem sa len uistiť, aby som nespravila nejaký nesprávny krok v DNP..................... Môžem súčasne ukončiť PN.... / 4-30.6.2013 /.... a zaroveň ukončiť DNP ...30.6.2013?........................... Nakoľko som sa naposledy prihlasila z max. ..........11/2012...počas MD ktora bola......8/2012 - 4/2013 a v rozhod. obdoby som nemala.... vypl.ani 1 deň poistne ,moja PN v tomto roku by bola min a v buducom neviem aka by bola, ale predp. že tiež min.......a preto nanovo by som sa chcela prihlasiť z max.....10.8.2013.........., lebo som obj. na odb. vyš.ktore bude vyžadovať dlhod. liečbu, takže predpokl. že prvych 26 tyž. príp. PN by bola min. Diskutovala som o tom aj s Janka 9900 str.1319 a vravela, že to tak môžem spraviť aby som mala max. PN v bud. roku......Ďakujem....vám baby....

janka_pd
17. jún 2013

Zalka, ďakujem pekne za rýchlu odpoveď. Prajem krásne leto a všetko dobré.

zalka
17. jún 2013

@alexis14 áno môžeš tak kludne urobiť ...

alexis14
17. jún 2013

@zalka ďakujem Ti za odpoveď a prajem Ti všetko dobre...ahoj.

zalka
17. jún 2013

@alexis14 rado sa stalo ...

skaciatko
18. jún 2013

@zalka @ all ahoj, prosim ta, vidim, ze si v tychto veciach dost zbehla.. prosim ta potrebovala by som sa nejako dostat z tejto situacie:
do 5.11. 2012 som bola zamestnana avsak na Rodičovskej dovolenke - od 5.11.2012 som nezamestnanan avsak stale na RD. otehotnela som 26. 10. 2012, matersku mi lekar urcil od 8.6. 2013.
od januara 2012 som si do 15. 10. 2012 platila DNP z max vyšky. kedze sa mi pocas 270 ako som si to platila este po starom nepodarilo otehotniet, tak som si od 12.10. 2012 platila dalej ale uz len z vysky 570 eur. z DNP som sa odhlasila 20.12. 2012 - kedze som uz 100% vedela, ze som tehotna.. avsak stala sa taka vec, ze posledny sek som zaplatila az 10. 1. 2013 - takze 2 dni po splatnosti. vcera mi oznamili (zatial telefonicky) ze z toho dovodu nebudem mat narok na ziadne materske.. vraj ak by som sa odhlasila o mesiac skor, tak by to bolo vsetko ok.. Vies ja hlupa som si to chcela poistit tym, ze som vlastne zaplatila o mesiac viac a nakoniec to takto vyslo proti mne..
Tak by som chcela vediet, ci je nejaka sanca, ako sa aspon k nejakemu materskemu dostat, keby sa znova prihlasim, alebo zaplatim nejaku pokutu za to, ze som tu poslednu platbu v januari 2013 zaplatila o 2 dni neskor.. alebo sa aspon dostat spat k tym peniazom, co som tam odviedla..

ladybirds
19. jún 2013

@zalka ahoj, mozem ta poprosit o nazor, ci mozem vyuzit pripoistenie DNP pri PN alebo MD, ak by som sa znovu prihlasila. Budem musiet opat splnit podmienku 270dni DNP na novo? Pred MD som bola zamestnana, prac. pomer mi este trva, momentalne som na RD. Dnp som ukoncila v januari 2012. MD som poberala z DNP a zo zamestnania.

zalka
19. jún 2013

@ladybirds áno, už musíš platiť 270 dní ... až potom môžeš DNP využiť na PN ... nevyplatí sa to ... škoda že si sa neobačila skôr ... ešte v apríli si sa mohla prihlásiť a ísť na platenú PN .. teraz už nie.

moja72
19. jún 2013

@zalka Ahoj Zalka. Chcela by som Ťa poprosiť o radu. DNP som si platila od 2.2.2010 do 2.1.2012 a od 4.1.2012 do 25.9.2012. V decembri som zostala tehotná. Od 4.2.2013 som sa znova prihlásila na DNP z minima a od 6.2.2013 som na PN (na rizikovom) stále som aj v pracovnom pomere. Dnes som mala poradňu a Dr. mi povedal, že na materskú pôjdem od 17.7.2013 (čo je 8 týždňov pred plánovaným pôrodom). Chcem sa spýtať či mi vzniká nárok na materskú aj z DNP keď som nemala posledné DNP uzatvorené 26 týždňov, a či DNP ukončiť až v deň ukončenia materskej?

zalka
19. jún 2013

@moja72 môžeš nastúpiť na MD aj 8t pred pôrodom ale to je škoda ... si na PN lekár ti môže PN potiahnuť tie 2 týždne ... výhodnejšie pre teba je nastúpiť 6t pred pôrodom ... kamarátka ležala v nemocnici .. a vypísali ju na MD 6t pred pôrodom .. a to bola na PN celé tehu ...

moja72
20. jún 2013

@zalka práveže lekár mi povedal, že keďže som na PN ako riziková je tam predpoklad, že rodiť budem skôr a preto musím ísť na materskú už 8t pred pôrodom 😕 len som nevedela či aj v tomto prípade mi vzniká nárok na materskú aj z DNP - z minima (keďže posledné poistenie som uzatvorila až 4.2.2013, čiže bude trvať len cca 24 týždňov)

zalka
20. jún 2013

@moja72 no na materské z minima je nárok aj po 1 dni ... ale nie ..nemusíš ísť na MD 8t pred pôrodom .. aj ked si na PN ... normálne sa daj vypísať 6t pred pôrodom ...

moja72
20. jún 2013

@zalka no neviem či lekára presvedčím na tých 6týždňov, včera sa tváril, že je pevne rozhodnutý 🙂 a ozaj, DNP mám potom zrušiť ku dňu kedy mi bude končiť MD?

zalka
20. jún 2013

@moja72 áno pred nástupom na RD treba zrušiť DNP aby si neplatila ..
no nepresviedčaj normálne mu povedz, že chceš nastúpiť 6t pred pôrodom .. a bodka ...

st2
20. jún 2013

Chcela by som sa spýtať dnp mi automaticky skončilo 01,10.2012 - od 15.11.2012 som na materskej a čerpam matersku aj z dnp, ta mi skončí teraz 10.07.2013
Otázka je nejaka možnosť este daco z dnp čerpať? Napr PN, alebo ďalšia materská? Da sa to nejako ak by som sa znova prihlásila?

zalka
20. jún 2013

@st2 no môžeš sa nahlásiť na DNP aj teraz počas MD .. platiť nebudeš ... a získaš ešte pár dní poistenia .. toto si mala urobiť už skôr ... na PN vieš využiť DNP ešte cca 15 m. od skončenia poistenia ...čiže bajočko ked ti vznikne poistenie do 12/2013 tak ho vieš využiť...
ak by si sa nahlásila na DNP 1/2014 tak už nárok na PN alebo OCR mať nebudeš.

st2
20. jún 2013

@zalka ďakujem, a ako by to bolo v prípade materskej, ktorá bude začiatok januára 2014? Ak sa teraz prihlasim a po skončení materskej terajšej budem platiť minimum aspon, a potom zvýšim neskôr na maximum? Ide mi o to aby som mala aj druhu matersku vyplacanu ak sa to nejako da

zalka
20. jún 2013

@st2 každým prihlásením sa ten termín posunie ... ak sa prihlásiš teraz na mesiac napríklad a potom zrušíš DNP tak sa tá doba predlží ... kedy môžeš využiť DNP ... proste musíš to spraviť tak aby si v posledných 2 rokoch mala 270 dní poistenia.

st2
20. jún 2013

@zalka no ja som dnp platila v roku 2012 od januára do októbra tých 270dni, čiže toto mám splnene

zalka
20. jún 2013

@st2 nečítaš čo ti píšem ... 15 mesiacov od skončenia DNP ... 10/2012 +15 mesiacov je 12/2013 ... chápeš
ak sa teraz prihlásiš na mesiac ... napr. 6/2013 zaplatené ... tak sa tá doba posunie do 1/2014
ak sa teraz prihlásiš na 3 mesiace ... tak DNP môžeš využíiť kedykoľvek do 3/2014 .. a tak dalej ...

ak ti žiadne poistenie do 12/2013 nevznikne ... a 1/2014 sa prihlásiš a pôjdeš na PN tak nič nedostaneš ... o tom píšem celý čas.

ladybirds
20. jún 2013

@zalka dakujem, presne aj to som myslela.. naozaj sa to teraz neoplati.

st2
20. jún 2013

@zalka ok uz to chápem, prepac, to tym teplom asi 😀 a este mi vzniká otázka z akého vymeriavacieho základu by sa to pocitalo, ked pôjdem teda v roku 2014 na matersku, takmer vypočítava z roku 2013 ale asi iba z toho co zaplatím do konca roka však

zalka
20. jún 2013

@st2 áno presne tak ... VZ bude v roku 2014 z roku 2013 ak nedôjde k prerušeniu DNP.

st2
20. jún 2013

@zalka hm tak asi to nechám tak lebo platiť aby som mala opäť max matersku by som sa teraz po novom uz nedoplatila ☹

zalka
20. jún 2013

@st2 hm... no to je vec pohladu ak stačia dni poistenia na to aby človek bol na PN tak sa to dá ešte poriešiť ...

st2
20. jún 2013

@zalka no jedine žeby som na PN šla veru, ale inak to význam asi nemá

hedka17
20. jún 2013

@zalka ahoj mozem sa opytat dna 3 jula nastupujem na MD teraz poberam RP, DNP som platila este zo stareho + nejake 2 tyzdne neprerusovane( prihlasene 2 dni pred ukoncenim ) pokial som nezistila ze som tehu, zaplatene v den ukoncenia DNP priamo na poistovni a teraz moja otazka ked mi bude dr. vypisovat matersku mam si napisat ziadost o tu 8 mesacnu ochrannu lehotu ci to automaticky pozeraju