Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mojong
18. dec 2012

ahojte je tu toho vela a nemam kedy si to prestudit tak sa spytam, ja som sa este po starom poistila k 31.1. 2012 cize v oktobri som platila posledne a z maxima. Otazka je ze do kedy mam vlastne otehotniet aby sa mi ratala materska z DNP? Dakujem, mam v tom dost chaos.

zalka
18. dec 2012

@mojong
hm.. nové poistenie musí vzniknúť najneskôr do 15 mesiacov od skončenia platenia predošlého poistenia, takže ak otehotnieš do cca 31.12.2013 tak vieš využiť to staré poistenie, ale najneskôr cca 31.12.2013 musí vzniknúť nové poistenie.
A z toho poistenia čo si platila a čo ti skončilo v oktobri, tak z toho Ti už nik materskú nevyráta, ak si nebola v čase skončenia toho poistenia tehotná.

mojong
18. dec 2012

@zalka tak toto je super, lebo teta na socialke mi tvrdila ze do 2 rokov mozem vyuzit (teda ze staci ked do 2 rokov od zacatia platenia otehotniem) .....z tohto ma len napada ze v nasi statny zamestnanci asi ani jeden nevie co a ako maju robit...raz darmo...
Dakujem za odpoved a to nove poistenie musim platit ako dlho, cele alebo staci kusok?

zalka
18. dec 2012

@mojong
ak by si teraz otehotnela, tak sa stačí prihlásiť na balík a po 7 dnoch zrušiť MD by bola z minima, alebo prihlásiť a ísť na PN ...
No hej .. treba mať na pamäti, že ku dňu zažiadania o dávku musím mať v posledných dvoch rokoch zaplatených 270dní čo je 9 mesiacov teda + 15 mesiacov je dokopy 24 a to sú tie dva roky, takže v priebehu 15 mesiacov sa dá čosi riešiť .. ak je to dlhšia doba tak už nie je splnená tá podmienka 270dní v posledných 2 rokoch.

janulap
19. dec 2012

Babenky,trochu ina otazka.Pridavky na deti sa ako vyplacaju?Za november ich vyplatia v decembri?a porodne(151,37eur) to sa vybavuje asi hned po porode,nemusi sa cakat tych 28 dni,ako ked sa vybavuje priplatok k prispevku pri narodeni dietatka,ze?

adka12
19. dec 2012

Baby keď som teraz na PN, rátajú mi ju z minulého roka alebo ako to je? Pracujem po RD od 15.8.2011. Od 28.12.2011 som si platila DNP do maxima. Prišiel mi ale výmer, a tam mám DVZ nie 37,80€ ale len 33€, ako je to možné?
Plat som mala 578€ a DNP som tiež platila z 578€, čiže dokopy odvody z 1154€. MVZ je 1153€.
Od 1.7. (po pol roku) som si to znížila na minimum, nakoľko mi bol plat navýšený a max. VZ to až presahovalo.
Dakujem za rady.

lesik
19. dec 2012

@domeli Vdaka za vysvetlenie.

janulap
19. dec 2012

@domeli ahoj,citam,ze na upsvar treba odovzdat papier o priznani materskeho.To treba aj ,ak som si platila DNP?Koli comu sa to odovzdaava?Mne este stale rozhodnutie neprislo a to som uz na md od 20.10.2012,dnes mi nabehla uz druha materska z dnp,ale rozhodnutie este stale neprislo.Mna sa na upsvar iba pytali,ci poberam matersku,a potom aby som prisla,ked mi bude koncit,poziadat o rp.

2danculik
19. dec 2012

ahoj
baby stalo sa niektorej, ze jej prisla iba polovica materskej? Mam DNP aj z príjmu, napísali mi, že tá druhá polovica je vraj prekontorlovávaná, koli nejakej novej funkcionalite ( automatizované zaradovanie)
platnej od novembra 2012

apena
19. dec 2012

Viete mi niekto poradiť, ako si vypočítam denný vymeriavací základ? Dobrovoľne poistená som od 30.1.2012 - 23.10.2012 z maxima, 24.10.-31.12.2012 z minima. Poistenie bude pokračovať z minima aj v roku 2013, rozhodujúce obdobie na vyplácanie dávok v roku 2013 sa mi bude brať z poistného, čo som zaplatila v roku 2012. Keďže som čerpala nejaké dávky na ošetrovnom a PN, spolu som platila z maxima 242 dní a z minima 41 dní. Ďakujem.

majolenka11
19. dec 2012

ahojte ja by som potrebovala radu pre sestru, platila si dnp od 10/09 skončilo jej to k 31.1.2012 s tým že sa od 13. augusta 2012 si začala platit dnp to nové z vz 600€ + z prace ma 400€,
je tehotná a dr. ju chce vypisat od 5.1.2013 na PN
ma ho už pytat aj z dnp aj ked jej ešte nevýde? či len klasiku zo zamestnania, a od feburara kde bude mat tych 26. tyzdnov pytat aj z dnp?dakujem za rady.termín pôrodu je na 5.4.2013

domeli
19. dec 2012

@janulap Teba sa to netýka, nakoľko podľa pasu nemáš dieťa do 3 rokov, ale už viacročné. To rozhodnutie o priznaní materského je potrebné dokladovať k Žiadosti o príspevok na starostlivosť o dieťa a ten je poskytovaný iba v prípade, že bábo sa narodí skôr, ako to staršie dovŕši 3 roky.

dadka28
19. dec 2012

@janulap podla mna treba rozhodnutie preto,aby vedeli na upsvar kedy presne ti konci materska/ktorym dnom/ aby ti mohli priznat od dalsieho dna RP..

janulap
19. dec 2012

@dadka28
@domeli
dakujem kočky 🙂

sendynka01
19. dec 2012

@domeli Ahoj znova by som potrebovala Tvoju radu..DNP si platim od 29.1.2012 do 22.10. z maxima.Od 21.10. pokracujem nepresusene dalej, ale uz len z minima. Nakolko som tehotna monemtalne v 8tyzdni tak som chcela ist v januari 2013 DNP zrusit, tym padom by sa na mna vztahovala OL pre materske, ktore by mi vyslo priemerom za rok 2012 slusne. Som na RD do februara 2013 a popri tom si privyrabam na dohodu..V praci to mam dost hekticke, okrem to ho mi byva cely den dost zle, vraciam a som celkovo vycerpana. Ak by som isla v januari na PN z akeho vymeriavacieho zakladu by sa mi vypocitavala PN z DNP? Resp. tym, ze by som marodovala a cerpala PN z DNP ovplivnilo by mi to nejak vysku materskej? Dakujem za odpoved 🙂 🙂 🙂

domeli
19. dec 2012

@sendynka01 v prípade PN od januára 2013 materské by sa Ti počítalo z roku 2012 (teda z priemeru max., ktoré si si platila do 10/2012 a min., ktoré si si platila potom). Výšku materského Ti PN neovplyvní. Ak ale vieš, že budeš na PN, tak by som dobr. poistenie nerušila - nech sa Ti dni počítajú (nikdy nevieš, kedy sa Ti zídu) a nič Ťa to nebude stáť, lebo počas PN neplatíš. Ak by si potom plynule prešla z PN na MD, tak si môžeš nechať bežať dobr. poistenie aj počas MD - zas máš 34 týždňov bezplatného poistenia k dobru.
Ešte sa skús popýtať holiek, napr. zalky alebo janky 9960, či tá dohoda s tým niečo nemá, ale nemala by mať, lebo nové poistenie Ti ňou nevzniká, takže všetko by malo byť OK.

irmingard
19. dec 2012

Ahojte, potrebovala by som radu : momentalne som PN, som ale nezamestnana takze mi davka vychadza len z DNP a minima,mam moznost sa zamestnat sa na 3 mesiace - ovplyvni mi to vysku materskej? momentalne som v 20t a termin mam 12.5.2013, v socialnej poistovni mi bolo povedane, ze staci 90 dni zamestnania a vyska materskej sa bude pocitat z prijmu - co ale v pripade, ze porodim predcasne ( cakam dvojicky) a tych 90 dni nesplnim? a este otazka aka je max vyska materskej v roku 2013? vopred dakujem za odpovede 🙂

sendynka01
19. dec 2012

@domeli myslim, ze dohodu mi to neovplivni lebo na to si davam pozor viem ze v OL mi nesmie vzniknut nove nemocenske poistenie lebo by mi zanikla...Ak by som teda DNP nezrusila a vyuzila ho pri PN, kolko mesacne by mi potom vychadzala nem.davka? Tiez sa to rata PN z priemeru z roku 2012 alebo uz len z minima, ked teraz platim z minima? Pytam sa preto, ze ak by mi nemocenske vychadzalo nejak normalne tak sa mi neoplati kazdy den sa nicit v praci za tu almuznu co dostanem.

domeli
19. dec 2012

@sendynka01 neviem, koľko to presne vychádza, ale tiež sa to počíta z priemeru roku 2012 - takže slušné, takmer plná PN (a tá je 600 eru)

sendynka01
19. dec 2012

@domeli velmi Ti dakujem za ochotu..uz neviem kolky krat si mi pomohla sa v tom zorientovat..Prajem Tebe aj rodinke krasne prezitie Vianocnych sviatkov 🙂 🙂 🙂

timmulienka
19. dec 2012

@zalka ako to panebože si si mohla odpustiť ..mám nepravidlenú MS takže v mojom prípade sa to podla toho vôbec neurčuje ale dakujem za ochotu že si mi venovala trošku času

domeli
19. dec 2012

@sendynka01 nemáš zač. A sviatky - nuž asi ich strávim v pôrodnici... 🙂

adka12
19. dec 2012

Prosím, neviete mi poradiť???
Baby keď som teraz na PN, rátajú mi ju z minulého roka alebo ako to je? Pracujem po RD od 15.8.2011. Od 28.12.2011 som si platila DNP do maxima. Prišiel mi ale výmer, a tam mám DVZ nie 37,80€ ale len 33€, ako je to možné?
Plat som mala 578€ a DNP som tiež platila z 578€, čiže dokopy odvody z 1154€. MVZ je 1153€.
Od 1.7. (po pol roku) som si to znížila na minimum, nakoľko mi bol plat navýšený a max. VZ to až presahovalo.
Dakujem za rady.

sendynka01
19. dec 2012

@domeli A uz je malinke na svete ci este sa len chysta? 🙂

domeli
19. dec 2012

@sendynka01 práveže sa akosi nechystá, ale Dr. ma chce v piatok na príjem, keďže termín bol 15.12.... Uvidíme.

sendynka01
19. dec 2012

@domeli No tak to nie je bohvie co..Drzim palce aby vsetko dobre dopadlo 🙂

domeli
19. dec 2012

@sendynka01 ďakujem 🙂 Tebe krásne tehuľkovanie prajem 🙂

drnduliak
19. dec 2012

@sendynka01 mne na socialke povedali, ze ked som v OL tak od noveho roka nesmiem pracovat na dohodu, lebo sa meni zakon a budu sa z dohod odvadzat odvody na nemocenske, tym padom ti vznikne poistenie a automaticky zanika OL...

sendynka01
19. dec 2012

@drnduliak ano viem o tom..mne este poistenie stale trva a chcela by som ho zrusit az po tych zmenach..takze zatial nie som v OL...uvidim ako sa budem citit..chcem si ho zatial nechat a potom ak by bolo potrebne pripadne vyuzit na PN..

janka9900
20. dec 2012

@adka12 ahoj, ked si sa prihlasila na dnp 28.12.2011, tak tvoje rozhodujuce obdobie z DNP je 28.12.-31.12.2011, asi si mala v praci za december vyssi prijem ako 578€, tak preto ti nevysla max. PN 😒