Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bubinko83
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubinko83
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubinko83
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lulu939075
6. nov 2011

@gapa no do 17.10 som bola vkuse asi dva roky zamestnaná, odvtedy mi platí zrdavotnú štát, ale to je len poistenie.

bubinko83
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oliverka
6. nov 2011

@radkovadanka No a teraz buďme múdre!
Neviem, či ten Mihál zabudol, že sám na www.porada.sk vo veľkom radil všetkým budúcim mamičkám, ako si legálne zvýšiť materskú - keby nebolo neho, tak o tejto možnosti neviem. A tých 5 % navyše si môže strčiť niekam, ak ich pokryje zo zrušenej DNP. Poslednou vetou to fakt zabil - snáď mamičky nedoplatia na pád vlády. To si snáď z nás robí dobrý deň!

bubinko83
6. nov 2011

@oliverka ved tam ide o to aby nahrabal peniaze a mamičky si začali platit DNP a teraz z toho pokryje tych 5 % zvyšenim MD. To je banda špinavcov .čo už?

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kkubekova
6. nov 2011

Ahojte baby,pozerala som ten novy Mihalov navrh zakona v pripomienkovom konani - ale ja som v nom nenasla ten § 15b, ktory bol v povodnom navrhu a definoval dobrovolne nemocensky poistenu osobu (teda vylucoval subeh poisteni) a ani o DNP som tam nenasla zmienku - len pri SZCO sa nieco meni, ale mozno som zle citala.
tu je ten povodny navrh Cl. LI:
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/...
a tu je ten novy navrh:
https://lt.justice.gov.sk/Document/DocumentDeta...
Vie niektora ako to je/bude naozaj s DNP?

gapa
6. nov 2011

@lulu939075
takže ak si vkuse v jednom pp (nem.poistení) cca 2roky do 7.10.2011 a v čase ukončenia pp si nebola tehotná a nenastúpiš na md do 8mesiacov, tak bez nového nem.poistenia ti nárok na materské nevznikne.

oliverka
6. nov 2011

@kkubekova Asi by sa na to mala pozrieť nejaká mamička - právnička. Možno by nám vysvetlila, aké "zmeny v DNP" Mihál opätovne chystá predkladať. Ale úprimne si myslím (a verím), že na takéto zmeny nebude politická vôľa a aj keby náhodou bola, tak by to stopol prezident. Robiť takého opatrenia po páde vlády je hlúposť.

bubinko83
6. nov 2011

@oliverka ale povedzme si uprimne ako je DNP prospešne pre štat?

oliverka
6. nov 2011

No napríklad tak, že ja si DNP platím viac ako 8 rokov, aby som mala v prípade potreby "istotu". Platím si ju poctivo každý mesiac aj za cenu, že výhody z nej nikdy nevyužijem. A ak je možné dobrovoľne sa pripoistiť aj na iné druhy poistenia, tak prečo zrazu rušiť DNP? Nech si pekne tých 5 % nechajú.

mokilko
6. nov 2011

zacalo sa tu troska o politike 😀 tak aj ja teda pridam svoj nazor.
neviem ako vy ostatne, ale len za jedinej vlady som citila, ze sa nieco robi/resp. ze nieje horsie. a to za vlady Fica, nehovorim, ze je to dokonala politika, ale je to politika socialna. ani sa nesnazim verit, ze v prvom rade kazdy tam hore nepozera sam na seba.je jasne ze ano. pevne vsak verim, ze ak po volbach vyhra a ak aj Boh da a podari sa mu vladu "poskladat", tak sa naozaj udeje to co slubuje. mam na to len jedno jedine mozno chabe vysvetlenie : v predoslom volebnom obdobi si uz cosi nahrabali, ako kazdi ini, tak sa naozaj nadejam, ze sa naozaj zacne nieco robit aj pre nas- obycajnych ludi s podpriemernou zivotnou urovnou. pretoze v dnesnej dobe su len podpriemerni a nadpriemerni...... len v toto jedno budem naivne verit a dufat, pretoze moc tuzime po druhom dietatku, takze nam ani nic ine nezostava. tato uz padnuta vlada je HANBA!!!!!! nezvladali uplne elementarne veci,ani len dohodnut sa aby sa dohodli 😀 😀 😀 😀 😀

bubinko83
6. nov 2011

@mokilko super si to napisala ,zdielam ten isty nazor na vladu. 😉
@oliverka v tomto maš pravdu ,aj ja si to platim už 4 roky v kuse a chcela som to využit aj pri druhom babatku ktore je v nedohladne,no neviem či to ešte stihnem. 😕

domeli
6. nov 2011

@gapa alebo iné múdre hlavičky,
potrebujem upresniť niekoľko vecí. Platím si DNP nepretržite (od 1.8.2009 -31.10.2010 z max. VZ, od 1.11.2010 - doteraz z min. VZ).
1. môžem OČR, ak som na rodičovskej dovolenke? (myslím, že áno, ale chcem sa uistiť)
2. kam okrem Soc. poist. - odd. nem. dávok je to potrebné zaslať/ohlásiť + je potrebné niekde na tlačive vyznačiť, že je to nárok z DNP?
3. z akého základu, resp. sumy mi to bude počítané?
Nie som prospechárka, avšak už párkrát bola dcérka chorá, ja tiež, teraz sa nám tiež choroba vracia, tak som si povedala, že prečo si neuplatniť nárok, ak mám na to právo.
Ďakujem veľmi pekne za odpovede a prajem pekný štart do nového týždňa 🙂

monka9999
6. nov 2011

@domeli to si možem zobrat aj marodku na seba?ja si to tiež platim aj tak mi bude 20dni chybat tak by som to po doplateni aspon využila.nevide mi vyššia materska.

zuzanamatko
6. nov 2011

ahojte,neviete kedy vlastne budu schvalovať zmeny v DNP? Ďakujem za odpoveď

zuzanamatko
6. nov 2011

@domeli Keďže si na rodičovskej dovolenke,tak donesieš PN, alebo OČR len na soc.poistovňu.Počítať by ti mali z vym. základov z roku 2010.

domeli
6. nov 2011

@zuzanamatko ďakujem za odpoveď. A je potrebné niekde niečo zaznačovať?

bubinko83
6. nov 2011

@monka9999 možeš brat na seba PN jasne,hlavne to oznam lekarovi ked ti ju bude vypisovat.A zanes to na SP.

domeli
6. nov 2011

@monka9999, áno, počas RD môžeš aj PN aj OČR. Ja som to tušila už skôr, ale nejako som to nevyužívala, no keď sme boli na prelome septembra-októbra 3 týždne choré (na striedačku s dcérkou) a teraz nás zasa nejaký vírus naháňa, tak som si povedala, že tentoraz už využijem OČR, veď im poctivo platím a nezneužívam to. Teraz ľutujem, že som tak neurobila už skôr. Veď peniažky najviac sa zídu.

martina2001
6. nov 2011

@oliverka aj keď to predloží, tak aj po dnešku čo predviedli to nemá šancu prejsť, budem múdrejšia utorok

kkubekova
6. nov 2011

@oliverka Suhlasim, dufam, ze sa nejaka mamicka co sa v tom vyzna ozve a vysvetli nam to a tiez dufam, ze to neprejde, kedze mi bude v pripade zrusenia chybat k 31.12.2011 nejakych 20 dni do splnenia podmienky 270 dni v poslednych 2 rokoch ☹

zuzanamatko
6. nov 2011

@domeli na OČR si musiš vypísat svoje údaje a hlavne nezabudnut podpisat ,napisat cislo uctu,ale adresu kam ti maju poslat peniaze.Hlavne si urob z toho kopiu a daj si ju potvrdiť, ze si ju odovzdala aj zaciatok aj koniec, ja to tak robim,nikdy nevieš.