Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lubka_cmuk
3. máj 2010

Ahojte stoho čo tu čítam som zneistela bola som si istá že do novembra kedy mám termín to stíham ale neviem.Odpoviete mi ak som DNP od marca 2010 a termín mám 12.11.2010 či to stíham a budem dostávať MT ...Dakujem už tu sedím nad kalendárom hodnú chvílu...

mia1111
3. máj 2010

lubka cmuk - pokiaľ ja viem, do dňa pôrodu treba mať splnenú podmienku 270 dní platenia - ako počítam, tak počítam, ak máš termín 12.11. - tak mi tých 270 dní nevychádza... jedine ak si sa prihlásila 1.3 a ak by si porodila po 25.11. tak vtedy je to 270 dní, ale to je asi nereálne...? Kedy presne si sa prihlásila?

lubka_cmuk
3. máj 2010

Prihlášku som posielala 19.03 ale spätne za marec ☹ , a nie je podstatné posledné dva roky??? lebo min.rok som bola zamestnaná až do novembra a som aj živnostníčka...Dúfam že mi to spočítajú a vinde mi to lebo inak budem dosť zúfalá..

mia1111
3. máj 2010

lubka - teraz neviem, či čakáš, že ti vyjde materská ako taká, alebo maximálna materská?

lubka_cmuk
3. máj 2010

No max.pretože platím 47,70eur mesačne...

katy1979
3. máj 2010

lubka ale spatne sa to poslat neda.

lubka_cmuk
3. máj 2010

Spätne len za marec poistenie sa platí za celý mesiac tak plinie od 01.03.....A platila som za marec celú sumu...

mia1111
3. máj 2010

ako píše katy, prihlásená si ku dňu, kedy si si podávala prihlášku. Tak to by si musela porodiť ešte o tri týždne neskôr - čiže v decembri a to už je absolútne nepravdepodobné. Na DNP si sa mala prihlásiť PRED otehotnením. Takže...max materská ti nevyjde.

lubka_cmuk
3. máj 2010

Dakujem babi... idem preverovať lebo mi to nedá....

mia1111
3. máj 2010

lubka, ale ak si budeš platiť naďalej DNP, myslím, že po splnení podmienky 270 dní ak budeš PN, budeš mať max PN...

gapa
3. máj 2010

lubka,
takže tvoje údaje (treba napísať radšej všetko naraz o nem.poisteniach cca v dvoch rokoch pred pôrodom), si bola zamestnaná v jednom zamestnaní napr. od r.2008 do 30.11.2009. Prihlášku na DNP si posielala 19.3.2010 s dátumom prihlásenia 1.3.2010. A si živnostníčka, ktorá neplatí povinné poistenie do SP a od 1.7.2010 predpokladáš, že tiež nebudeš povinne poistená v SP?

čo nesedí?

gapa
3. máj 2010

ešte
k tej prihláške zaslanej a19.3.2010 súhlasím s vyššienapísaným. Začiatok poistenia môže byť najskôr dnom podania prihlášky, tj. predpokladám že u teba je to dátum pečiatky na obálke t.j. odoslania, aj ked niekde tvrdia, že až dnom doručenia. Toto by som si riadne v SP overila, odkedy mi zaregistrovali prihlášku. Jedine že by sa kiksli (čo tiež nie je vylučené v SP).

gapa
3. máj 2010

andzi,
môžeš napísať dátum ukončenia poistenia 10.5. a dátum začiatku poistenia + VZ 11.5.

matasykorova
3. máj 2010

Ahojte, neviem či som to správne pochopila, ak si platím DNP z maxima 1003,- eur a od 1.7 si chcem ísť zvýšiť VZ na 1116,- a chcem aby som mala maximálnu materskú,mám toriešiť tak že podám len zmenu alebo sa odhlásiť a potom nanovo prihlásiť z max. VZ?nestačí mi podať zmenu? ešte nie som tehotná ,len sa začíname snažiť,no po otehotnení by som išla na PN kvôli zamestaniu, nebude to mať potom dopat na PN keby som to riešila odhlásením?Ďakujem za radu

callex
4. máj 2010

ahojki.
gapa obratim sa na teba s prosbou o radu. vcera mi vysiel pozitivny test. cize tehu som od 15.4...to som bola na IUI. stiham este dobrovolne nemocenske poistenie aby som mala vyssiu matersku?
odvody sa mi odvadzaju z minimalnej mzdy..je mozne doplacat len nejaku ciastku?

jadeka
4. máj 2010

ahojte,na tuto otazku sa tu uz niekto pýtal,no nebolo na nu zodpovedane,tak ju skopirujem,tyka sa to aj mna a som zvedava na odpoved.
V pripade, ze mi vznikne narok na matersku z DNP /kedze splnim 270 dni do narodenia dietata/ ale nesplnim tuto podmienku este v obdobi, ked sa materska priznava /6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu/, ako mi potom budu matersku vyratavat? Len z poistenia od zamestnavatela? Alebo to este neskor prehodnotia? Dakujem

juliett7
4. máj 2010

Ahojte, chcem sa spytat, ked som zamestnaná a aj minuly rok som bola od 12.3.2009 a DNP z maximalneho VZ si platim od decembra 2008 a nastup na MD mam stanovený na 4.7.2010, tak ak pojdem napr. v juni, resp.pocas maja na PN, bude sa mi kratit vyska materskej? A este sa chcem spytat, ze ak sa od 1.7.2010 zvysuje max .vymeriavaci zaklad, tak MD v mojom pripade uz budem mat vypocitanu z toho zvyseneho maximalneho VZ? Diky

moni
4. máj 2010

ahojte, aj ja pridam jednu otazku, lebo sa chcem uistit, ze som nic nedomotala....pocas cerpania materskej nemusim platit DNP, pravda?
zaciatkom aprila som zaplatila (47.7 za marec), ale teraz som sa dozvedela ze mi priznali matersku od 16.3.
tento mesiac mi uz netreba nic platit?

mka
4. máj 2010

ahojte ,tiež potrebujem poradiť.Chcem si začať platit DPN, snažíme sa o fazuľku. 😎 Mám to trošku naštudované, len neviem jednu vec.Ked si začnem platit napr. 2-3 mesiace a potom to nachvílu zastavím.Len neviem, či mám podať odhlášku a potom sa naspeť prihlásiť. Alebo len preruším a potom potrebujem nejaky papier nato ,že chcem opať platit alebo ako to funguje?aby som mala tych 270 dní dakujem 😵

zuzanaca
5. máj 2010

mka....musíš podať odhlášku a potom nanovo prihlášku, ak chceš....inak sa prerušiť nedá 🙂

zuzanaca
5. máj 2010

moni.....počas čerpania materskej nemusíš platiť (ak máš splnenú podmienku 270 dní)

zuzanaca
5. máj 2010

juliett....PN-ka ti výšku materskej neovplyvní....a materská sa ti vyráta z tvojho VZ za minulý rok (2009) 😉

gapa
5. máj 2010

jadeka,
podla mna začnú vyplácať materské až po doručení rodného listu dieťaťa.
Jedna mamička mi písala, že jej prišli v takom prípade dve rozhodnutia o priznaní materského, z každého NP zvlášť, ale vyplácali dávku len jednu.
Preto nepredpokladám, že by začali vyplácať len zo zamestnania a až potom v súčte zam+DNP. Lebo materské musia uznať od dátumu nástupu na MD, nie odo dna, kedy splníš 270dní.
Ale v SP sa postupuje rôznorodo, t.j. nemôžem ani vylúčiť inú možnosť. Oni majú v týchto súbehoch dosť chaos a asi ti ani nikto nepovie, z ktorého NP (pobočky SP) ti to budú vypláca, ak teda nemáš zamestnanie+trv.pobyt v jednej pobočke, to by bol trošku jednoduchší prípad.
Nezabudni potom zaslať kopiu RL dieťaťa ku každej žiadosti zvlášť! aj keby to bola jedna pobočka SP, pre istotu. LEbo v každej žiadsoti to podpisuješ zvlášť a nevieš, či to robí jedna osoba, t.j. či to nepotrebujú založiť 2x 🙂? ? + samozrejme k prihláške na dôch.poistenie zvlášť další RL

jadeka
5. máj 2010

Dakujem za odpoved!

zuzin78
5. máj 2010

ahojte holky.
chcem si zacat platit v maji 2010 DNP z maxima tych 47,70€ a o babo by sme sa chceli snazit v juni. som na RD a chcela som sa vas spytat, tam sa mi nezaratavaju dni co som na RD? myslim tie dni, tych 270 dni co musim byt DNP poistena,a by mi vznikla max.materska.
a ak by som porodila napr. v aprili 2011 tak az do marca ,kym nenastupim na druhu matersku musim platit maximun,alebo si to to po 6 mesiacoch znizit na 14€ a budu mi vyplacat max.matersku?.
dakujem za odpoved 🙂

zuzin78
5. máj 2010

p.s. a chcela som sa vas este spytat, mozem prihlasku poslat aj postou alebo musim osobne tam ist?

mka
5. máj 2010

ahojte neviete aky je teraz vymeriavací základ?Niečo sa mi marí, že ho mali od apríla zvýšit na nejakých 1157 eur alebo tak nejako

dudulkaaa
5. máj 2010

ahoj mka, max. vymeriavaci zaklad je 1084.55myslim, meni sa az o 1.7.2010

dudulkaaa
5. máj 2010

ahoj zuzin78, sesternica mojho priatela je na RD a tiez si to teraz plati z maxima, a hovorila, ze potom si to znizi. myslim, ze staci ak to posles aj postou, ale posli dve ziadosti aby ti jednu ako kopiu mohli orazit a poslat spat aby si mala istotu, ze to eviduju,. inak ja som si to tiez platila, vytlacit tlacivo si mozes aj zo stranky www.socpoist.sk/tlaciva vyplnit a zaniest.

callex
6. máj 2010

ahojte,od 15.4. som tehu ale ak to rataju od prveho dna menzesu tak potom od 1.4....mam este sancu stihnut si platit DNP aby som mala vyssiu matersku. ci uz je neskoro?