Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
9. nov 2011

@lea1333 -teraz ti nerozumiem ja....aku zmluvu??? ty musis mat prihlasku a tam dole, kde si si vypisala odkedy si poistena a z akeho VZ....su tam asi 3 alebo 4 obdlznicky...pri ktorom mas VZ vpisany, na to si poistena....

ale takto nadialku to riesit to je cista blbost, ked ty nevidis, co mas na papieri, tak ako to mame vediet my.....pozri si to este raz a v klude...ked ti to nebude jasne, chod na SP, tam ti povedia.....alebo si zavolaj, oni ta musia mat v systeme

lea1333
9. nov 2011

@mima595 no sak ano prihlasku mam pardon za tu zmluvu!mam tam 3obdlznicky a tam mam vymeriavaci zaklad maximum ci ze 1116e a tam je len datum vzniku NP a vymeriavaci zaklad NP

mima595
9. nov 2011

@lea1333 podla VZ usudzujem, že mas DNP, lebo to je maxim. VZ

lea1333
9. nov 2011

@mima595 no tak to mi padol kamen zo srdca.cize to nevadi ze som teraz uhradila 4mes naraz?nema to vpliv na to ci dostanem potom peniazky?

julinkaz
9. nov 2011

ahojte, aj ja potrebujem poradiť. som na rodičovskej dovolenke, popri nej som zamestnaná na čiastočný pracovný úväzok riadnou pracovnou zmluvou od 1.8.2011 a ešte si priplácam DNP. od 3.10. som na PN. lekárka mi vystavila len marodku pre DNPO, lebo v práci mi povedali, že pri čiastočnom prac. úväzku sa PN neuplatňujú, tak som od lekárky pýtala len tú jednu. Včera 8.11. mi však volali z práce, že Soc. poisťovňa od nich potrebuje potvrdenie, že som na PN a že som nemala žiaden príjem !!!! lenže ja som výplatu normálne dostala, lebo tú PN nechceli. čo to pre mňa teraz znamená? ak vydajú potvrdenie, že som mala príjem, ako mi to ovplyvní moju PN. Z práce ma teraz žiadajú, aby som upýtala lekárku nech mi dá ešte jednu PN so spätným dátumom, ale že s DNP to nemá nič spoločné. tak teraz neviem, dúfam, že kvôli jednej hlúpej babe, čo sedí za stolom, mi nepozastavia výplatu nemocenskej dávky. poraďte mi prosím, čo mám robiť. Ďakujem pekne.

julinkaz
9. nov 2011

@lea1333 peniažky nedostaneš len v prípade, že poistné nemáš zaplatené 🙂 pozerajú si to hneď v systéme, keď predkladáš PN, ak to nemáš zaplatené, PN z DNP ti ani nevezmú

lea1333
9. nov 2011

@julinkaz ale ja som to teraz doplatila lebo sa mi stalo ze som bohuzial nezaplatila 4mes proste chyba sa stala .tak ze ani tak uz nemam narok na matersku?

ludka77
9. nov 2011

@darinkazv takže ak tehotna niesom tak mám letieť si to vybaviť?? a ak som nejaký 3tt už je neskoro??

darinkazv
9. nov 2011

@ludka77 no, čím skôr vybavíš, tým lepšie. 3tt. neviem, niektoré baby hovoria, že ešte do 6tt či ako sa ti to oplatí. ale tam máš veľké riziko, že ak porodíš skôr... tehotenstvo trvá just 270dní. tak neviem, či stíhaš porodiť najskôr 271. deň. ale tak skús sa prihlásiť. prinajhoršom si to potom prepočítaš a ak nebudeš mať šancu to stíhať, tak si prestaneš platiť. ale zas keď si to neháš, tak potom môžeš popri RD z toho čerpať napr. OČRku. ja som si to začala platiť v máji a až v júli sme sa dali na snažilkovanie. radšej som chcela mať rezervu, aby som sa nemusela báť, či stíham. ale aj tak si nie som istá, keď ešte neviem, ako to nakoniec dopadne s tým schvaľovaním. 😝

ludka77
9. nov 2011

@darinkazv no vieš keby som vedela že ide rušiť firmu tak by som si to začala platiť už v septembri :( ide ma z toho poraziť, z celých naších zákonov, do prčic. Od kedy som skončila školu tak som robila, vysokú som študovala externe. A teraz ma postretne toto vrrrrr

darinkazv
9. nov 2011

@ludka77 človek dopredu nikdy nevie. ja som sa o tejto možnosti dozvedela len v máji tohto roku od kamošky. keby som to vedela skôr, tak aj skôr začnem. len preto sme odkladali snažilkovanie, aby som tam mala dostatočnú rezervu. ale ešte nevešaj hlavu. vybav si to a ak sa zmení zákon alebo ti to nebude vychádzať (to uvidíš, na kedy ti dr. určí TP), tak si to zrušíš. 😉

ludka77
9. nov 2011

@darinkazv ja som o DNP vedela, ale rátala som s tým, že keď som mala zo zamestnania max. materskú priu prvom dieťati že budem mať aj pri druhom, kto mohol vedieť, že sa rozhodne zrušiť firmu, také mám z toho nervy že až...

leonna
9. nov 2011

@adrika25 ja mam tiez pocit ze by sa mal okolo toho rozprudit nejaky protest. stale len riesia zvysenie materskej ale to ze to bude na ukor zrusenia DNP to neodznieva.....fakt sa obavam toho aby im to nepreslo :(

ludka77
9. nov 2011

@darinkazv Ešte ma vieš čo napadlo, keby sa zamestnám?? stačí mi do konca roku mať plat 1000€ a po novom roku trebars polovičný pracovný úväzok?? rátalo by sa to z tohoto roku, keby budúci rok porodím alebo z roku 2012??

ludka77
9. nov 2011

Baby a viete čo mi poradili na porada.sk vraj do tých 270 dní sa mi ráta aj trvajúce zamestnanie počas RD, teda mi stačí tých 26týždňov pred nástupom na MD. Ak som to dobre pochopila?! 😀

darinkazv
9. nov 2011

@leonna no, len čo sa slovákov týka, tak o zorganizovaní protestu... veľa ľudí sa nasľubuje, takto majú silné reči, keď si píšu alebo rozprávajú, ale keď príde na to, tak z 200 nasľubovaných príde ledva 20. asi tak ☹

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stojdulka
9. nov 2011

ahojte baby 🙂 budem vdačná ak mi niektorá poradíte, som SZČO už 10rokov si platím nemocenskú z minima a od 11/2009 aj DNP z rozdielu do maxima. V čase od 9/2010 do 04/2011 som bola na materskej a potom som 3mesiace bola na PN a od vtedy riadne platím. Čo ma zaujíma, plánujeme ešte jedno dieťa, chcela by som niekedy začiatkom budúceho roku otehotnieť tak by som chcela vedieť či budem mať nárok na max. materskú aj keby som išla 12/2011 na PN? a ešte by som potrebovala vedieť či budem mať nárok na max. materskú ked si od 1.1.2012 znížim DNP? (materská by sa mi mala vypočítavať v roku 2012 z platenia v roku 2011 či?) 😉

katulikzlatulik
9. nov 2011

@sympa1 lebo v zakone je, ze to musim hlasit, resp. na ten dany mesiac odhlasit rod. prispevok... ale kamaratka bola na UP a tam na nu pozerali, ze co ona chce, tak radsej odisla a dostavala aj PN aj ROD. PRISPEVOK 🙂

monikv7
9. nov 2011

Ahojte baby, potrebovala by som poradiť, momentálne si platím DNP (nie v plnej výške) som v 6 tt ak by som od teraz platila vyššiu sumu zahrnulo by sa mi to do materskej? Vypočítava sa to ako priemer za tých 270 dní? Ďakujem

bobocka
9. nov 2011

baby tak som bola na socialke sa pytat co vie pani za okienkom ohladom dnp -som sa jej pytala,ze ci je zrusenie stale predmetom novely zakona,alebo sa uz pojednava len o vyske a dlzke materskej.ona ze nevie.pytala som sa,ze ci je mozne ak by bolo zrusenie dnp aktualne a schvalili by to niekedy v decembri,ze ci je realne aby zakon platil uz k 1.1.2012.ci to dokazu dovtedy zorganizovat a ona,ze nevie(ze ale vsetko je mozne 🙄 ).pytala som sa,ze ci maju nejake podklady k zruseniu dnp,ci presli nejakym skolenim,ci existuju formulare v pripade noveho spajania dnp+dpvn+ddp a ona,ze nie.ze oni funguju podla stareho zakona a nik ich neinformoval o tom,ze v blizkej dobe to uz bude uplne inak.ze vie,ze sa chystala zmena v zakone,ze vie,ze sa to tykalo aj dnp(nevie ci sa to stale dnp tyka) ,no ze im ziaden prikaz zhora neprisiel,ze ziadne info o pripravovanej zmene nemaju.
tak teraz nech si clovek vyberie co chce z toho.totalne kocurkovo 😠

bubinko83
9. nov 2011

@bobocka sa diviš? Ved to normalne všade na uradoch na Sk že ONI pani uradničky nič nevedia,su neochotne,drze,arogantne odpovedat aj ked vedia,čest vynimkam aby som neurazila 😖

bobocka
9. nov 2011

@bubinko83 tak ta moja bola zlata.sama som bola prekvapena.no ziadnu konkretnu info mi povedat nevedela.nie preto,ze by bola neochotna,ale preto,ze ziadne info nevie.teda popol na hlave ma niekto vyssie ,nez je ona sama 😒

mima595
9. nov 2011

@bobocka - to je uplne bezne...oni vsetky podklady, skolenia dostavaju 1 tyzden pred akciou...tykalo sa to rodicakov /ked boli zmeny/....ja sa ich nechcem zastavat, lebo fakt niketore nevedia, o com tocia, ale vacsina, ak sa o to nezaujima z vlastnej iniciativy, tak urcite nema konkretnejsie info ako my...z netu

bobocka
9. nov 2011

@mima595 joj nepotesila si ma ☹ som dufala,ze dat novelu zakona(nove zakony v nej) do praxe trva dlhsie a teda aj samotne schvalenie v decembrovom hlasovani by nebolo relane do praxe zaviest k 1.1.2012.ach jaj.slak ma trafi
baby ja nie som nejky organizator a iniciator,no ak niekto spise peticiu proti zruseniu dnp,tak podpisem 😉 😀 aj muza a celu rodinu a kamosov pozeniem podpisat 😀 😀 😀

baby2
9. nov 2011

ajajaj strajky, to tu uz raz bolo, baby organizatorky celu zemegulu hore nohami obratili a na plac s kocikom ich doslo 10 a opat 10 ... 😢 😉

bobocka
9. nov 2011

@baby2 no strngat klucami nikde nepojdem,ani ziadna z nas iste nie 😀 😀 😀 ale ak by sa spisovala peticia a teda pri istom pocte podpisov(neviem kolko to je) a tym ma(mozno musi) minister zaoberat,tak to kludne rada podporim.a baby vtedy dokazali co chceli.256 nezobrali hned od januara ale predlzili to po vek dietata 20 mesiacov.co bol uspech podla mna.keby sa vtedy nenastavali a nezacali sa verejne rozculovat a peticiu spisovat,tak by podla mna kazda jedna mamina mala rp 190 od januara bez ohladu na vek dietata.takze efekt to malo 😉

julinkaz
9. nov 2011

@lea1333 keď si si to doplatila, tak nárok máš 🙂 len teraz plať normálne pravidelne

ufa
9. nov 2011

ahojte potrebovala by som poradit DNP si platim cca 2 roky, som zamestnana teraz som na PN uz 4 mesiace / tehotna/ no bohuzial som v 22tt potratila opat mozeme riesit tehu o 6 mesiacov, platit do DNP budem nepretrzite. Budem dostavat vyssie nemocenske keby som otehotnela za 6mes. a hned sla na PN po celu dlzku tehotenstva + potom matersku?

bapi1
9. nov 2011

@ufa záleží od toho aký zákon bude platiť. Ak ten, čo platí teraz, tak áno.