Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jahody11
21. nov 2011

@kocica43 nemusis, este nehovor, radsej pockaj, ja to viem podla vlastnej skusenosti.... ja to nepoviem neboj 🙂) a ako chces hrat bowling??? 😀

sympa1
21. nov 2011

@eva580 co je to podla teba zneuzivanie??????????? ze tam vrazim rocne 200 euro a vrati sa mi mozno 150 ?? som rada ze mam zdrave deti a k dr idem fakt len ked nezaberaju vsetky domace prostriedky na chorobu a ta sa viac prehlbuje!! ak ideme k dr 2-3 x za rok maximalne ,som rada ze dostaneme nejake koruny z toho . a vobec necitim nejaku vinu alebo nedajboze zeby som okradala stat ci co.ze zneuzivanie..

kocica43
21. nov 2011

@jahody11 no nebudem

jahody11
21. nov 2011

@kocica43 nevadi ale pojdes, nie?

kocica43
21. nov 2011

@jahody11 uvidime

jahody11
21. nov 2011

@kocica43 ok, ved ty musis vediet, len sa setri 🙂

renata1973
21. nov 2011

@eva580 a keď nám vzal 66,- eur to nebolo od pána ministra vychcané a dal tým čo nikdy nerobili ani robiť nebudú? 😖

kvetinka211
21. nov 2011

@kukucg ahoj, citam ten navrh a teda v prvom rade dufam ze sa uz na to vykaslu a neprejde to ... no vsimla som si, ze je to pisane velmi horucou ihlou ... z tych prechodnych ustanoveni nie je jasne, ci napr. v tvojom pripade dostanes matersku z dnp vo vyske ako si chcela alebo nie ... raz pisu o 270 dnoch dnp, potom o 270 dnoch nemocenskeho poistenia, akoby to bolo to iste ... no a hlavne nemaju to nijako casovo ukotvene ... 270 dni od kedy - posledne 2 roky? - ak ano, od kedy posledne dva roky - do vzniku naroku na matersku, posledne dva roky pred 1.2.2012? alebo je to dlzka trvania posledneho dnp poistenia? no chaos ... Je to dost podstatny detail, lebo sa to tyka vsetkych zien, ktore su na zaciatku tehotenstva a len nedavno si urobili nove dnp ... vsak posud sama:
"§ 293ce

Prechodné ustanovenia k úprave účinnej od 1. februára 2012

(1) Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti, ktorým toto dobrovoľné poistenie malo trvať po 31. januári 2012, dobrovoľné poistenie zaniká od 1. februára 2012, ak odsek 2 neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
(3) Fyzickej osobe, ktorá sa prihlási na dobrovoľné poistenie podľa zákona účinného od 1. februára 2012 najneskôr do 29. februára 2012, vzniká dobrovoľné poistenie odo dňa, ktorý uvedie v prihláške, najskôr od 1. februára 2012.
(4) Ak poistencovi dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo podľa odseku 1 a vzniklo od 1. februára 2012 toto poistenie je nepretržité.“. "

gapa
21. nov 2011

@kvetinka211
súhlasím, čo píšeš ohladne tých 270dní. Lebo pre nárok na materské je podstatné, či je splnených aspon 270dní v období dva roky pred skutočným dnom pôrodu. A kto bude mať 270dní splnených k napr. 1.2.2012 bude na neho platiť ochranná lehota, tak už podmienku 270dní nemusí splniť v čase pôrodu a nárok na žiadne materské z dnp by teda nevznikol. Preto si myslím, že by to malo byť 270dní "od posledného prihlásenia na dnp", v takom prípade by to bolo ok a ak by niekto mal splneých 270dní od poslendého prihlásenia na dnp v kuse do 31.1.2012, tak splní aj 270dní v čase pôrodu.

kacenkaharris
21. nov 2011

@sisulik82 Vdaka! Takze teoreticky by stacilo platit z maxima do konca toho roka a potom platit z minima v 2012, ak by sa mi babatko narodilo v 2012? 😉

kacenkaharris
21. nov 2011

@kvetinka211 Takze to znamena, ze pokial si ZACNEM platit DNP do februara ako nezamestnana (som v cudzine) a budem to platit 270 dni, tak mi tu matersku v buducnosti daju??? 😅

czechzuzanaba
21. nov 2011

@eva580 Tak ja teda patrim k tem vychcanym mamickam, ktere si to spocitaly a platily DNP jen kvuli vyssi materske. Ale kamosko, vis, ja budu potom po materske platit odvody az do duchodu, ktery ani nevim, kdy bude...Takze na me urcite soc. pojistovna neprodela 😉

kvetinka211
21. nov 2011

@gapa no, mali by to upresnit .. ale v takom zneni, ako pises ... kedze tvrdia, ze zeny ktore su momentalne tehotne sa nemusia bat ... kym to neupresnia ze to je 270 dni trvania poslendneho dnp, tak nehovoria v mediach pravdu ... nema tu niekto kontakt na poslancov zo soc. vyboru, ze by sa snad podarilo cez pozmenujuce navrhy to tam dostat? minuly rok tu mal niekto kontakt na pani Blahovu tusim ...

@kacenkaharris no to praveze nie je jasne, v navrhu zakona je to velmi nepresne napisane ... kym sa to neujasni, tak nevieme kedy vlastne existujuce poistenia zrusia ... v lepsom pripade by to bolo tak ako pises, avsak ak otehotnies az potom ako sa prihlasis, tak sa ti poistenie ukonci skor nez stihnes porodit ...

gapa
21. nov 2011

@kvetinka211
tu sú kontakty na poslancov, maily, som im písala myslím min.rok
http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=poslanc...

kvetinka211
21. nov 2011

@gapa a odpisal vtedy niekto? tiez som vtedy pisala na par adries, ale odpovede nikdy neprisli ... nastastie to vtedy dopadlo ako-tak dobre, teda az na ten nestastny rodicovsky prispevok .. niekto tu ale vtedy na fore mal informacie o tom, co sa dialo vo vybore, myslim ze to bola @olifcek
momentalne netusim v akej je to faze ... ale zrejme to este neprislo do parlamentu, len je ukoncene medzirezortne pripomienkove konanie ...

kacenkaharris
21. nov 2011

@kvetinka211 Prepac, nerozumiem, ako si to myslela. Ak si zacnem platit DNP pred februarom a budem to platit nepretrzite vyse 270 dni, tak ani tak nebude iste, ci matersku dostanem, ak hned kratko po zacati platieb neotehotniem? 😕 (cize nebudem moct platit DNP viac ako 270 dni a tym padom nestiham nastupit na matersku 8 tyzdnov pred porodom? Tak je to myslene??)
A ten odsek 3 potom hovori co? Tam sa predsa nic nepise o zanikani poistenia pre tych, ktori sa poistia az vo februari.
Mam vysoku skolu, ale na slovenske zakony by som potrebovala vystudovat este pravo! 🙄

domeli
22. nov 2011

@mima595 tak to si si teda užila nezávideniahodných nepríjemností spletených do kĺbka! Ja som vlastne doteraz PN ani OČR popri rodičovskej vôbec nebrala, aj keď sme už mali zopár viróz či boliestok. Jednoducho mi to prišlo také, že veď načo, keď som aj tak doma. Ale keď sme si september i október odkrútili na liekoch po konzultáciách s Dr. a teraz v novembri sa to opäť vrátilo a v silnejšej podobe, povedala som si, že si tú OČR dám, keďže na ňu nárok mám a aspoň mi tak uhradia všetko to, čo som nechala v lekárni pri samoliečbach.
Tak pekný deň a ešte raz dík za aktuálne info i objasnenie 🙂

monka9999
22. nov 2011

@megi1989 včera mi volala, zo socialky koli tomu pripoisteniu.vraj ked neporodim ani o den skor tak mi to priznaju.tak som sa pytala ako to bude .vraj mne ked to do konca roka priznaju tak už to budem mat.horšie to bude s tymi po decembri.tak teraz aby som už len leškala s nohami vyloženymi aby som nahodou neporodila o 1den skor.

darinkazv
22. nov 2011

@gapa ahojky, myslíš, že podľa toho by mne vznikol nárok na materskú z dnp? ja som zamestnaná u súčasného zamestnávateľa od 3.5.2010 PP na dobu neurčitú stále trvá, od 10.5.2011 si platím dnp do maxima - mesačne 35eur. otehotnela som začiatkom augusta, termín pôrodu mám 15.4.2012, nástup na md 6tt pred pôrodom mi vychádza 4.3.2012. podmienku 270 dnp budem mať k 3.2. alebo 4.2., už si presne nepamätám, ktorý deň mi to vyšlo. myslíš, že keby to prešlo, ako navrhujú, vyšla by mi materská aj z dnp?

eva580
22. nov 2011

@sympa1 ja pisem o tych, co si vyrataju termin porodu a prispievaju len predtym, ak clovek si plati normalne, teda moj muz 10rokov ja asi 3 a vyuzil to fakt pri pracovnom uraze ok alebo chorobe, ale nie ciram tu ze vyratavaju si presne na den porody......mam 3 zdrave deti, uz skoro dospele bola som s nimi aj na OCR ak bolo treba, ale vazne ak si to niekto vyrata presne na den tak o com ot je o zneuzivani alebo nie,??

eva580
22. nov 2011

@milena35 ja suhlasim,ano nech si priplacaju ale nie presne na den vyratat porod a iba vtedy to platit??ak chcem mat dieta tak bud nan mam alebo nie, ja som bola na PNke ano 6mesiacob, ked som mala rakovinu, ale ani o den viac uz po polroku som bola v praci, ja som este dieta sociku, bola som naucena pracovat a zit so svojej prace nie zo statnych a viem, ze to nieje stratove a mam nervy na to ze p.Mihal to chce zrusit, ale on to prezentuje ako vyuzivacnost mamiciek, ale ano tie ktore sa pripoistia len na 270 dni ci mi chces vyvratit ze to nieje vyuzivacne a vypocitave???

eva580
22. nov 2011

@renata1973 ano bolo, myslis na vianocny prispevok??aj ja mam cistocny invalidny mam odpracovane 25 rokov mala som stale dobry plat a dostala som na rakovinu, reumu 45% dochodku, ak by som mala z neho zit, nemam ani na inkaso . Ale ako pisem som proti tomu, aby cigani dostavali zadarmo jaj v nasom meste ich mame neurekom mozno som aj ras....a to kvoli nim, ale vyratat termin porodu a presne platit 270 dni to je vychcane ci nei????

eva580
22. nov 2011

@czechzuzanaba ale ano bavim sa o tych, co vyrataju 270 dni a podme a potom znova beru sovialku napriklad ciganky,oni si to vyrataju ver, preco nezrusi dobrovolne nezamestnanym ale nie on zrusi vstekym, neporozumeli ste mi, ja naozaj pisem o tych co to zneuzivaju

eva580
22. nov 2011

@mojmacik pisem prave o tom, ze ti co pracuju ench si to platia ,a le ti co su na socialke a rodia deti a zaplatia 270 dni porodia vezmu dobru matersku a potom znova sup ho na socialku a zasa dokoloa a potom maju aj 5deti a nepracuju mam rovno napisat ze bavime sa tych mamickach ciganskych co to zneuzivaju a kvoli nim aj nam co pracujeme a platime nadramec to vezmu?????chapete

z.vrablova
22. nov 2011

@eva580 ... beriem scasti tvoje argumenty o spekulantoch, ktore maju z rodenia deti biznis... ale skutocne si to chcela napisat do tejto temy? Si myslis, ze prave tie "vychcane mamicky" sa v tejto teme zdrzuju?!!!

roberta31
22. nov 2011

@eva580 tak potom maju sprísnit zákon,ale nie to rušit !!! Ja si to platim od roku 2008 a tento prvý rok od leta som na PN koli zdrav.problemom a bola by som hlupa,keby som to nevyužila a netahala PN dlhsiu dobu!!!

z.vrablova
22. nov 2011

viete mi niekto poradit, kedy sa nosi na SP Preukaz o trvani PN (prechodka)? Ja ju mam vystavenu uz od 16.11, ci ju mam zaniest az koncom mesiaca, ci az novy mesiac, alebo kedykolvek? Dakujem

roberta31
22. nov 2011

@z.vrablova neporadim ti,ale ja ju chodim zanasat posledné dni v mesiaci

eva580
22. nov 2011

@roberta31 jasne sprisnit anie rusit o tom pisem cely cas nezamestnany si preco platai???ved oni naco maju mat PN ked nepracuju???smiesne nie??naco ma ist do prace ked plati DNP a potom za 10mesiacov vezme 6000 a zasa 9popali a zasa vezme a ty tu rob za minimalnu mzdu hnus

eva580
22. nov 2011

@z.vrablova no boli tu take co sa pytali ze kedy zacat platit aby dostali tie peniaze aoch neporodit o den skor ano su tu take skus si prejst tie otazky inak cest maminkam aj ja som mam 3deti uz dospele a su suprove pomahaju mi, zarabaju si a milujeme sa navzajom wau uzasne su